• ,,Zbawienie przyszło przez krzyż”

          • 31 marca w naszym Ośrodku odbył się montaż słowno – muzyczny pod tytułem: ,,Zbawienie przyszło przez krzyż”. Celem było przybliżenie wydarzeń związanych z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa, wskazanie na wartości duchowe zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: ks.Proboszcz Jerzy Sopel i Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego pan Andrzej Bulicz.

             

          • 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęliśmy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Każdego roku kilku uczniów ze spektrum autyzmu rozpoczyna naukę w naszym Ośrodku. Jest to dla nas ogromne wyzwania i motywacja do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, żeby móc wspierać naszych uczniów i pomagać im poznawać otaczający świat. Zawsze staramy się dawać Wam swoją uwagę, jesteście dla nas ważni i dlatego dzisiaj „świecimy na niebiesko”. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za zaufanie i wsparcie. Cieszymy się, że byliście Państwo dzisiaj z nami. Dziękujemy też panu Andrzejowi Buliczowi dyrektorowi Wydziału oświaty, kultury i kultury fizycznej Starostwa Powiatowego za obecność podczas dzisiejszej uroczystości.

          • Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu

          • Tradycyjnie w naszym Ośrodku cykl imprez w tym temacie. 1 kwietnia, o godzinie 12.00, zachęcamy do wysłuchania audycji na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1FM) „Porozmawiajmy o autyzmie”. 2 kwietnia, o godzinie 18.00, zapraszamy na Mszę Świętą w intencji osób z autyzmem i ich rodzin, która zostanie odprawiona w kościele pw. NSPJ. Po Myszy Świętej ok. godziny 19.30 w ramach akcji „Zaświeć się na niebiesko” zostanie podświetlony front budynku SOSW, ul. Wesoła 1. A to dopiero początek! ZAPRASZAMY

          • "Dzień Gofra"

          • Na wspólnych zajęciach na pracowni gastronomicznej grupy VII i VIII uczciły miłe święto - "Dzień Gofra". 🧇 Gofry z samodzielnie ukręconego ciasta smakowały fantastycznie a całości dopełniły: bita śmietana, dżemy własnej roboty i kolorowe owoce 🍇🥝🍊, których zostało jeszcze na szybką sałatkę owocową. Pycha ! 😋

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0

          • W dniu 30 marca 2023 r. odbyły się w ramach Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0 zajęcia: jak rozumiemy słowa, słowa mają różną moc - warsztaty na temat rozwiązywania sytuacji konfliktowych - mediacje w grupie VII przeprowadzone przez p. Renatę Rostkowską - Kowalską i p. Janusza Grzeszatę. Wychowankowie poznali znaczenie mediacji, odgrywali scenki sytuacyjne, wzięli udział w otwartej dyskusji oraz podzielili się Dobrym słowem i miłą atmosferą z kolegami i koleżankami.

          • „Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna”

          • 30 marca pod takim tytułem w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział 23 recytatorów, którzy w swoim repertuarze przedstawili wiersze o tematyce wiosennej. Nie zabrakło wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy , Natalii Usenko, Marii Konopnickiej czy Antoniego Kucharczyka. Jury w składzie D.Raczkiewicz, J. Mamrocha, A.Tyrka zwróciło uwagę na dobór wiersza, wykonanie oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomami i upominkami. Pomimo tego , że konkurs odbywa się co roku uczestnicy nadal zaskakują nas swoim repertuarem. 

          • "płyń Marzanno do morza"

          • We wtorek 21 marca przedstawiciele Samorządu Wychowanków, zgodnie z tradycją, udali się na rzekę Sołokiję, gdzie ze słowami "płyń Marzanno do morza" dokonali zatopienia Pani Zimy a do naszej Szkoły wrócili już z "gaikiem-maikiem".

          • MALI OGRODNICY

          • Dzieci z przedszkola zamieniły się w małych ogrodników. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z sadzenia wiosennych kwiatów.

          • WIOSNA W PRZEDSZKOLU

          • Wiosna zawitała też do naszych przedszkolaków.Dzieci przyozdabiały Panią Wiosnę kwiatkami, biedroneczkami i motylkami wyrażając w ten sposób radość z jej przybycia.W związku z tym, że był to również dzień, w którym okazujemy akceptację oraz zrozumienie osobom z Zespołem Downa-przedszkolaki oraz panie na znak solidarności ubrały 2 różne skarpetki.

          • "PODRÓŻE MAŁE I DUŻE"

          • Uczniowie klasy I- IIIau oraz IV-VI u SOSW w Tomaszowie Lubelskim wykonali kolejne zadanie w ramach projektu "Podróże małe i duże" . Układali Mapę Polski i charakterystyczne miejsca. 

          • WIOSNA!

          • Wiosna, choć niezmiennie przychodzi co roku o tej samej porze, to zawsze wywołuje radość wśród dorosłych i dzieci. W naszej szkole świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny 23 marca. Na boisku szkolnym każda klasa zaprezentowała własnoręcznie zrobione marzanny, a na wszystkich uczniów czekały liczne atrakcje tj. konkurencje sportowe, malowanie twarzy, pieczenie kiełbasek nad ogniskiem oraz mecz piłki nożnej. Pani Wiosna może być z nas dumna 🙂

          • ZNACZENIE METODY W REHABILITACJI DZIECI AUTYSTYCZNYCH

          • Przedszkolaki uczestniczą w treningu pamięci,uwagi i lateralizacji słuchowej METODĄ TOMATISA. Celem programu treningu słuchowego, opracowanego celowo dla osób cierpiących na autyzm, jest rozwój lub ponowne ustanowienie komunikacji, która została utracona lub zaburzona. Ucho i jego rozmaite funkcje, jak wskazuje francuski otolaryngolog A.Tomatis, odgrywa w tej kwestii zasadniczą rolę. Połączenie ucho-mózg-krtań jest konieczne do generowania mowy, ale może działać wtedy gdy istnieje chęć komunikowania się. Poprzez tworzenie chęci słuchania, program ten może tworzyć podstawy do rozwoju i używania języka ekspresywnego. Przefiltrowana muzyka jest odbierana przez dziecko, kształtowana jest postawa słuchania przy pomocy Elektronicznego Ucha. Następuje doładowanie kory mózgowej w obszarze wysokich dźwięków, integracja sensoryczna w obrębie analizatora słuchowego,a poprzez to stymulowanie uwagi, pamięci i lateralizacji słuchowej. 

          • "LUBIMY POMAGAĆ"

          • W dniu 24 marca uczniowie i wychowawcy z naszego ośrodka wzięli udział w akcji charytatywnej wspierając ją jako wolontariusze.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

          • W ramach programu "Aktywni błekitni - szkoła przyjazna wodzie" obchodziliśmy Światowy Dzień Wody . W internacie odbył się cykl zajęć, dzięki którym wychowankowie gr. II i III poznali zbiorniki wodne i ich mieszkańców, zastosowanie wody i jej właściwości oraz nauczyli się jak dbać o nią i ją oszczędzać.

          • DZIEŃ WODY w przedszkolu

          • Dzieci z przedszkola różnymi zmysłami doświadczały kontaktu z wodą, dzięki temu poznały m.in. stany skupienia wody, określały jaka jest woda, czy ma kształt, do czego jest potrzebna i jak ją można oszczędzać. Światowy Dzień Wody był okazją, by dowiedzieć się jak wielki wpływ na życie ludzi, zwierząt i roślin ma woda.

          • WYCIECZKA Z CYKLU "Poznajemy zawody"

          • W ramach obchodów Dnia Piekarza i Cukiernika💐 grupy wychowawcze VII i VIII udały się w gościnne progi F.P.H.U. KRAWPAK. Był to już kolejny zakład pracy, który odwiedziliśmy, gdyż w ubiegłym roku podczas długiej wycieczki 🎒 odbytej z przewodnikiem poznaliśmy RST ROZTOCZE: jego wszystkie działy produkcyjne oraz dowiedzieliśmy się wielu szczegółów dotyczących pracy na różnych stanowiskach.

             Natomiast tegoroczna wycieczka 🎒 do F.P.H.U. KRAWPAK dotyczyła bliskich nam zawodów: piekarza i cukiernika. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy obszerne hale produkcyjne i wspaniałe maszyny do produkcji pysznych ciast i ciasteczek 🥧🍪🥮🧁 oraz do wytwarzania bułki 🥖 tartej. Bardzo podobały nam się ogromne piece piekarnicze, w których ciasteczka piecze się o wiele szybciej niż w domowym piekarniku. Najbardziej zafascynowało nas to, że firma KRAWPAK produkuje ciastka metodą ekologiczną używając produktów od sprawdzonych producentów, czyli zdrowych, bez sztucznych dodatków, konserwantów, barwników, ulepszaczy. Natomiast bułka tarta od początku do końca powstaje na terenie zakładu, co świadczy o jej wysokiej jakości. Właśnie dbałość o ekologiczny proces produkcji sprawia, iż smaczne produkty F.P.H.U. KRAWPAK znajdują popyt na rynkach zagranicznych. Pani Kierownik Renata Kostur, oprowadzając nas po zakładzie, cierpliwie odpowiadała na nasze pytania i poczęstowała nas pysznymi babkami wielkanocnymi🧁. Na zakończenie wycieczki, w podziękowaniu za gościnę, obdarowaliśmy Panią Renię naszą własnoręcznie wykonaną wielkanocną kurką.

            Jednocześnie wycieczka ta stanowiła okazję do zadbania o formę fizyczną, gdyż szybki marsz w jedną stronę przy pięknej pogodzie trwał godzinę. Mieliśmy więc okazję zaobserwować pierwsze wiosenne kwiaty. Widzieliśmy też po drodze duży wojskowy pojazd. Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Stanisławowi Krawczykowi za możliwość zwiedzania jego nowoczesnej i bardzo interesującej firmy. Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.💐

          • "Uważność nasza siła wielka moc"

          • Ogólnopolska innowacja pedagogiczna realizowana w naszej szkole od lutego do maja 2023 r. Podczas spotkań zimowych, zrealizowano szereg ciekawych zajęć: oddech mocy, świat zmysłów, kraina kreatywności, relaksajki, uważne ciało i umysł. Innowacja jest realizowana w przedszkolu i internacie pod opieką wychowawców: A.Wolańczyk, I. Piątek, A.Malec, M.Skulimowskiego. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i dobrą zabawę. Koordynator  J. Mamrocha.

          • PIELĘGNOWALI TRADYCJE WIELKANOCNE

          • Podtrzymując systematyczną współpracę z Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera grupy VII i VIII zawitały we wtorek 14.03.2023r. w gościnnie progi tej placówki kultury, by (po ubiegłorocznych warsztatach bożonarodzeniowych, tworzenia palm wielkanocnych i gaików-maików oraz wykonywania biżuterii) nauczyć się zdobienia pisanek. Zajęcia były bardzo trudne, gdyż wymagały kreatywności i wręcz benedyktyńskiej pracowitości. Jednak pomoc pracowników merytorycznych Muzeum - pań Katarzyny Warmińskiej-Mazurek i Joanny Dziura oraz dobre rady nauczycieli sprawiły, iż warsztaty zakończyły się sukcesem i dały wszystkim uczestnikom wiele satysfakcji z osiągnięcia celu. W efekcie własnoręcznie wykonane pisanki stały się ozdobą świetlic a pisankowe prace plastyczne pięknie prezentują się na gazetce ściennej.

          • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

          • Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne, które przypada każdego roku 17 marca. Dziś, podczas lekcji języka angielskiego, uczniowie, kl. I a szkoły podstawowej  i kl. I k szkoły branżowej zostali zapoznani z legendą o św. Patryku – patronie Irlandii, a także zaznajomili się ze zwyczajami oraz symbolami związanymi z obchodami tego święta. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda flaga tego kraju, dlaczego kolor zielony i trójlistna koniczyna, to jego znak rozpoznawczy  oraz kto to jest Leprechaun i gdzie ukrył  złoto. Dzięki tematycznym kartom pracy, gry w bingo, a także wykonaniu plakatu, uczniowie wzbogacili swoje słownictwo i wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. Nie zabrakło także irlandzkiej muzyki, która towarzyszyła językowym aktywnościom.