• Zajęcia w ramach projektu „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe dla rynku pracy”

   •         Za nami cztery miesiące dodatkowych zajęć w ramach projektu  „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe dla rynku pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014/2020.

    W projekcie bierze udział: 34 uczniów ze Szkoły Podstawowej, 19 uczniów Gimnazjum oraz 9 uczniów ZSZ.

    W ramach projektu realizowane są następujące formy wsparcia:

    1. język angielski zajęcia rozwijające (SP),
    2. matematyka zajęcia rozwijające (G),
    3. matematyka zajęcia wyrównawcze (G),
    4. język rosyjski zajęcia wyrównawcze (G)
    5. zajęcia matematyczno- przyrodnicze wyrównawcze oparte na metodzie eksperymentu (SP)
    6. biologia zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)
    7. fizyka zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)
    8. geografia zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)
    9. kompetencje cyfrowe DigComp -Komunikacja, Bezpieczeństwo  (SP, G, ZSZ)
    10. zajęcia informatyczne wyrównawcze (SP)
    11. zajęcia informatyczne wyrównawcze (G, ZSZ)
    12. gimnastyka korekcyjna (SP, G)
    13. zajęcia logopedyczne usprawniające komunikację (SP)
    14. zajęcia wyrównawcze z nauki czytania – metoda symultaniczno- sekwencyjna (SP)
    15. zajęcia kształcące kompetencje społeczne (SP, G)  

     

             W ramach zajęć uczniowie rozwijają swoje kompetencje społeczne, uczą się kreatywności oraz współdziałania w grupie. Nabywają nowe umiejętności z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych wykorzystując metodę eksperymentu. Doskonalą swoje umiejętności bezpiecznego poruszania się wirtualnym świecie.

             Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich na zakup pomocy dydaktycznych  szkoła nasza stała się nowoczesną szkołą XXI wieku. Zajęcia dla uczniów są bardziej atrakcyjne, a przez to bardziej efektywne.

   • „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe dla rynku pracy”

   • UWAGA!

             Trwa rekrutacja dla uczniów do projektu „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe dla rynku pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014/2020.

             W projekcie może wziąć udział: 34 uczniów ze Szkoły Podstawowej, 19 uczniów Gimnazjum oraz 9 uczniów ZSZ.

    W ramach projektu będą realizowane następujące formy wsparcia:

    1. język angielski zajęcia rozwijające (SP),

    2. matematyka zajęcia rozwijające (G),

    3. matematyka zajęcia wyrównawcze (G),

    4. język rosyjski zajęcia wyrównawcze (G)

    5. zajęcia matematyczno- przyrodnicze wyrównawcze oparte na metodzie eksperymentu (SP)

    6. biologia zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)

    7. fizyka zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)

    8. geografia zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)

    9. kompetencje cyfrowe DigComp -Komunikacja, Bezpieczeństwo  (Sp, G, ZSZ)

    10. zajęcia informatyczne wyrównawcze (SP)

    11. zajęcia informatyczne wyrównawcze (G, ZSZ)

    12. gimnastyka korekcyjna (SP, G)

    13. zajęcia logopedyczne usprawniające komunikację (SP)

    14. zajęcia wyrównawcze z nauki czytania – metoda symultaniczno- sekwencyjna (SP)

    15. zajęcia kształcące kompetencje społeczne (SP, G)

     

    Dodatkowe informacje i druki rekrutacyjne u p. Beaty Atalskiej lub wychowawców klas.

    Regulamin_Rekrutacji_Uczestnikow_Projektu.docx

    • Projekty

    •   Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski

     „ Samarytanin”

                                     

             Pragniemy poinformować, ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski "Samarytanin” w odpowiedzi na  złożone projekty na realizację zadań zleconych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w ramach konkursu 2/2013 ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie otrzymało dofinansowanie w łącznej kwocie 12 480,00 zł.

     Kwota przeznaczona jest na realizacje następujących projektów:

     • „Jak ryba w wodzie” grupowe zajęcia na basenie z nauką pływania – dofinansowanie  w kwocie 3 680,00 zł.
     • Szkolenie z zakresu alternatywnych i wspomagających metod komunikacji – dofinansowanie w kwocie 5 500,00 zł.
     • „Prezent dla Mikołaja” – spotkanie mikołajkowe połączone z konkursem piosenki – dofinansowanie w kwocie 3 300,00 zł.

     Beneficjentami projektów będą w większości dzieci i młodzież Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim oraz rodzice, nauczyciele i wychowawcy tej placówki.

     • "Samarytanin"

     • Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie

   • „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe na rynku pracy”

   •  

           Informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Janusza Korczaka jest jednym z beneficjentów projektu „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe na rynku pracy” . Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

            Projekt skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły branżowej I stopnia. Okres realizacji projektu: 01.01.2018r. – 30.06.2019r.

     

     

   • Program rozwoju zainteresowań czytelniczych „ Czytanie jest fajne …. ”

   • Potrzeba kontaktu z książką rodzi się w domu – to dorośli powinni ją zaszczepić w procesie nauczania i wychowania. Program rozwoju zainteresowań czytelniczych realizowany jest w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim od czasu powstania placówki. Organizowane były i są różnorodne imprezy, które mają na celu promowanie czytelnictwa.

    Ponadto Ośrodek przyłączył się do akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” od jej drugiej edycji biorąc udział w istotnym ogólnopolskim projekcie. Działania te były spowodowane miedzy innymi dostrzeganiem nie tylko w szkołach ale i w społeczeństwie spadkiem czytelnictwa. Głównym założeniem programu jest kształcenie przekonania, że czytanie jest przyjemnością. Adresatami niniejszego programu są głównie uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim.

    W podsumowaniu projektu, które odbędzie się w Tomaszowskim Domu Kultury wezmą udział  osoby z niepełnosprawnością intelektualną z WTZ powiatu Tomaszowskiego, oraz uczniowie przedszkoli i szkół powiatu tomaszowskiego. Program realizowany będzie od stycznia do czerwca 2016 roku. Miejscem jego realizacji będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tomaszowie Lubelskim, a podsumowanie odbędzie się w Tomaszowskim Domu Kultury.

   • Projekt „ Żyjemy wśród was”

   •            Dobiega końca realizacja projektu „ Żyjemy wśród was”.Realizowany był on we współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci  i Młodzieży Specjalnej Troski „Samarytanin” i Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Zadanie dofinansowało Województwo Lubelskie. W ramach projektu odbyły się następujące przedsięwzięcia:

          Wycieczka do Lublina i Chełma -2 października 2014r. Uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Pan Zły” w Teatrze Andersena w Lublinie. Spektakl poruszał problematykę przemocy  w rodzinie i wywarł ogromne wrażenie zarówno na dzieciach jak i ich opiekunach. Po zakończeniu sztuki odbyła się lekcja teatralna poświęcona lalkom wykorzystywanym  w przedstawieniach teatralnych. Dzieci mogły dotknąć każdą lalkę oraz przymierzyć maski teatralne.Teatr Andersena znajduje się na urokliwej lubelskiej Starówce, dzieci miały więc możliwość zwiedzenia Katedry Lubelskiej oraz Zamku.Kolejnym punktem programu był wyjazd do Chełma i spotkanie z Duchem Bieluchem w podziemiach kredowych. Spacer podziemnymi korytarzami miasta, a szczególnie niespodziewane pojawienie się Ducha Bielucha pozostawiły niezapomniane wspomnienia.

              Wyjazdy na krytą pływalnię do Pensjonatu „ Sosnowe Zacisze”  w Suścu- 15 października, 5 listopada 2014 r. Uczestnicy projektu dwukrotnie byli na basenie w Suścu, gdzie mogli skorzystać z atrakcji wodnych proponowanych przez Pensjonat. Dzieci miło spędziły popołudnia na zabawach w wodzie. Niektórzy mogli pod czujnym okiem instruktora doskonalić umiejętności pływackie.

              Wyjście do kręgielni w Zajeździe „ Antoni” w Kolonii Łaszczówka – 22 października 2014r. Kręgle to kolejny sposób aktywnego spędzania wolnego czasu zaproponowany uczestnikom projektu. Żaden z wychowanków Ośrodka nigdy wcześniej nie był na kręgielni. Ta popularna  gra zyskała wielu zwolenników wśród naszych uczniów. Szczególnie przypadła do gustu chłopakom, którzy lubią rywalizację. Popularnością cieszyły się także inne gry takie jak bilard, „ piłkarzyki”. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie

                 Wyjazd do Multikina w Zamościu-  20 listopada 2014 r.

    Kolejnym projektowym działaniem był wyjazd do kina w Zamościu. Jest to nowoczesne Multikino z kilkoma salami projekcyjnymi, podziemnym parkingiem, popcornem, zupełnie odmienne od małego kina tomaszowskiego. Dzieci miały możliwość obejrzenia familijnego filmu pt. „ Bella i Sebastian”. Historia przyjaźni chłopca i psa na tle rozgrywających się działań wojennych wywołała łezkę w niejednym oku. Wyjazd do kina nie mógł obyć się bez wizyty w McDonald’s, gdzie każdy mógł zjeść, tak lubianego przez dzieci, hamburgera i frytki. Czasami niezdrowe jedzenie też jest potrzebne.

             5 grudnia 2014 roku odbyło podsumowanie projektu „ Żyjemy wśród Was…” realizowanego od września  2014 roku przez Stowarzyszenie „ Samarytanin” i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy. Zadanie dofinansowywane było ze środków  Województwa Lubelskiego.W spotkaniu wzięli udział: p. Anna Syty – prezes Stowarzyszenia „ Samarytanin”,     p. Roman Kania – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego,p. Lilla Walczak- wicedyrektor, p. Małgorzata Krzaczkowska – wicedyrektor oraz uczestnicy projektu  i ich rodzice.

            Wszyscy mogli obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez młodzież biorąca udział w projekcie. Zaprezentowali oni najciekawsze zdjęcia ze wszystkich przedsięwzięć projektowych, a więc z wycieczki, z kręgielni, basenu i kina. Wspomnieniom nie było końca. Wszyscy doskonale bawili się opowiadając o swoich przeżyciach zwianych z poszczególnymi miejscami.Na zakończenie spotkania wszyscy beneficjenci projektu otrzymali pamiątkowe albumy ze zdjęciami oraz dużą grupową fotografię.

   • „Rower sposobem na zdrowy styl życia”

   •                                     

    „Rower sposobem na zdrowy styl życia” - pod takim hasłem został zrealizowany kolejny projekt w SOSW w Tomaszowie Lubelskim  w miesiącu wrześniu 2014 roku.

    W ramach projektu Zespół wolontariacki zaplanował doposażyć Ośrodek w rowery oraz umożliwić uczestnikom projektu wyjazdy na rajdy i wycieczki rowerowe oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Oprócz zakupu rowerów, zostało zaplanowane spotkanie z funkcjonariuszami Policji, dotyczące zasad bezpiecznego użytkowania rowerów i poruszania się po drodze, oznakowanie rowerów oraz imprezy towarzyszące – ognisko, gry i zabawy na świeżym powietrzu, a następnie wyjazdy rowerowe.

             10 września 2014 roku odbyła się impreza integracyjna, przygotowana przez pracowników Rejonu Energetycznego w Tomaszowie Lub. PGE Dystrybucja S.A. O/Zamość oraz nauczycieli z naszej szkoły p. Alicję Biela, Anettę Wojtowicz, Mariolę Kwiatkowską  i Agnieszkę Majdanik. Podczas tego spotkania zostały przekazane dla naszych uczniów rowery, zakupione dzięki fundacji Energia z Serca. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji przypomnieli uczestnikom spotkania zasady bezpiecznego użytkowania rowerów i poruszania się po drodze, a następnie oznakowali rowery. Następnie uczniowie brali udział w konkurencjach związanych z budową i obsługą roweru oraz sprawdzających znajomość przepisów ruchu drogowego. Uczniowie mogli też zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerach podczas licznych konkurencji. Na zakończenie imprezy dla wszystkich był przygotowany poczęstunek. 

             W następnych dniach września odbyły się zaplanowane w projekcie rajdy rowerowe.

    Trasa pierwszego rajdu przebiegała przez malownicze zakątki Roztocza tj. przez Rogóźno, Szarowolę, Pańków i Tarnawatkę. Na trasie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią bitwy jaka rozegrała się we wrześniu 1939 roku pod Szarowolą i Rogóźnem. Tablice informacyjne  dostarczyły wielu cennych i ciekawych wiadomości historycznych, nie zabrakło dobrej zabawy i pysznych kiełbasek.

             18 września 2014 roku został zorganizowany następny rajd rowerowy. Tym razem uczniowie  z oddziałów terapeutyczno-edukacyjnych wraz z wolontariuszami mieli możliwość pokonania ścieżki

    przyrodniczo-edukacyjnej Siwej Doliny wiodącej do źródełka. Odpoczywali aktywnie i podziwiali otaczającą przyrodę, a kiedy wrócili na polanę, czekały na nich gorące kiełbaski. Z wyprawy wszyscy wrócili bardzo zmęczeni i…. bardzo zadowoleni.

              Kolejny rajd odbył się 30 września 2014roku. Uczestnicy wyprawy mieli okazję zapoznać się z roślinnością rezerwatu „Zarośle”, znajdującego się w pobliżu Ulowa. Uczniowie mieli do pokonania trasę przebiegającą przez Rogóźno, Kolonię Rogóźno, a następnie drogą leśną do rezerwatu. Na leśnym parkingu rowerzyści mogli odpocząć i posilić się przy ognisku przed powrotem do szkoły.

           Jesteśmy wdzięczni fundacji Energia z Serca oraz pracownikom Rejonu Energetycznego w Tomaszowie Lub. PGE Dystrybucja S.A. O/Zamość za możliwość uczestniczenia w projekcie „Rower sposobem na zdrowy styl życia”. Dzięki otrzymanym rowerom możemy pokonywać wiele roztoczańskich dróg.