• Wycieczka do Zwierzyńca i Bondyrza

     • Naszą wycieczkową przygodę uczniowie ośrodka rozpoczęli 10 maja od zwiedzania Stawów Echo, które powstały na terenie roztoczańskich bagien. Z jednej strony pełnią funkcję rekreacyjną (plaża i kąpielisko) a z drugiej ekologiczną - chroni się tu wiele gatunków płazów, a po drugiej stronie pasą się stada Koników Polskich. Nasi uczniowie w ramach ogólnopolskiego programu „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie” wspólnie z wychowawcami włączyli się w dbanie owych zbiorników i posprzątali teren dookoła stawów. Następnie udaliśmy się do parku w celu zwiedzenia Kościółka na wyspie św. Jana Nepomucena. Podziwialiśmy architekturę baroku, przepiękne łabędzie pływające po stawie przy kościółku a także spędziliśmy miło czas na pobliskim placu zabaw. Następnym przystankiem była „Zielona Zagroda” w Bondyrzu, gdzie zawitaliśmy do świata alpak. Zostaliśmy bardzo miło przywitani i usłyszeliśmy mnóstwo ciekawych informacji na temat tych zwierząt m.in. skąd pochodzą, jakie mają przyzwyczajenia i jak miękka i delikatna jest ich wełna. Opiekunka zwierząt rozdała nam woreczki z marchewkami abyśmy mogli nakarmić te piękne i przyjazne zwierzęta. Gdy dowiedzieliśmy się wszystkiego i nakarmiliśmy zwierzaki właściciele przygotowali dla nas pyszne kiełbaski. Ostatnim punktem wycieczki była wieża widokowa w Krasnobrodzie. Mimo zmęczenia udało się nam wspiąć na sam szczyt. Zapraszamy do fotorelacji!

     • Wiosenny rajd na ,, Białą Górę''

     • W dniu 09.05.2023 r. uczniowie SOSW wzięli udział w rajdzie pieszym na ,,Białą Górę'' . Na szczycie opiekunowie wraz z dziecmi upiekli na ognisku kiełbaski, a piękne widoki z pobliskiej góry uatrakcyjniły naszą wyprawę.

     • KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

     • Czas podsumować co działo się
      w naszym Ośrodku, a działo się dużo.

      - 2 kwietnia- Msza Św. w intencji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin oraz akcja

      „ Zaświeć się na niebiesko”

      - 3 kwietnia zajęcia w internacie na temat funkcjonowania osób z autyzmem. Uczniowie oglądali krótki animowany film, wymieniali się swoimi doświadczeniami i wspólnie wykonali prace plastyczną.

      - 17 kwietnia udział w wernisażu podsumowującym konkurs plastyczny „ Ja i moje marzenia” organizowany przez SOSW Nr 2 w Lublinie. Nasi uczniowie I i II miejsce oraz wyróżnienie w kategorii młodzież 15-21 lat.

      - 21 kwietnia impreza integracyjna, bo wspólne bycie razem jest chyba najlepsza formą przekazywania wiedzy, dlatego obok dzieci z autyzmem w Parku Miejskim bawiły się dzieci neurotypowe z tomaszowskich szkól i przedszkoli. Koncertem „ Piosenki nie tylko śpiewanej” chcieliśmy zwrócić uwagę, że osoby z autyzmem, nawet jeżeli nie mówią, chcą się komunikować. Nie zawsze potrafią i naszą rolą rodziców, nauczycieli, kolegów z klasy jest nauczyć ich tego. Nie tylko słowa są nośnikiem informacji, trzeba tylko chcieć zauważyć komunikaty płynące do nas. Dziękujemy bardzo wszystkim przedszkolom tomaszowskim za przygotowanie wspaniałych występów, które uświadomiły wielu osobom, że można komunikować się gestem, mimiką ruchem, obrazkiem, symbolem.

      Wspólne spotkanie to oczywiście również zabawa, która najlepiej integruje i sprawia najwięcej radości. Dla młodszych dzieci przygotowaliśmy zabawy sensoryczne, ruchowe oraz zabawy muzyczne, które poprowadził animator zabawy Piotr Gruszecki. Dla starszych niebieskie podchody. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała, więc bawiło się z nami ponad trzysta osób.

      - 21 kwietnia uczniowie ze szkoły podstawowej i dzieci z przedszkola brały udział w              „Niebieskich igrzyskach”, ogólnopolskim wydarzeniu będącym częścią obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu organizowanym przez Fundację Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.

      -27 kwietnia warsztaty dla rodziców i nauczycieli „Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych u osób z autyzmem”, bo komunikacja to wspólna sprawa.

      Był to intensywny i bardzo efektywny czas dla naszej szkolnej społeczności i mamy nadzieję, że dla lokalnego środowiska.

      Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom: Starostwu Powiatowemu, Fundacji Parasol Roztocza, Fundacji Społeczno-Gospodarczej Oscar, Bankowi Spółdzielczemu, Stowarzyszeniu Samarytanin. Dziękujemy, że jesteście z nami, bez Waszego wsparcia nie udałoby nam się tego zorganizować.

      Dziękujemy  również wszystkim Gościom, którzy zechcieli z nami być. Przepraszamy, że nie wymieniamy imiennie, ale było tak wiele osób, że nie chcielibyśmy nikogo pominąć, bo wszyscy Państwo jesteście dla nas jednakowo ważni.  

     • EUROPA I JA

     • W dniu 24.04.2023r. Odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i Ja”, dzięki któremu nasi wychowankowie mogli „podróżować” po Europie poznając wybrane państwa oraz ich kulturę. Dziękuję wychowankom oraz wychowawcom za aktywny udział w projekcie. Koordynator Izabela Piątek

     • XV Edycja Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy BRD

     • W dniu 27 kwietnia 2023 roku w SOSW nr 1 w Lublinie odbyła się jubileuszowa, XV Edycja Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy BRD. W turnieju wzięli udział uczniowie z naszego Ośrodka: Agata Zaborniak i Mateusz Michałowicz jako jedna z sześciu drużyn. W każdej z kolejnych konkurencji spisywali się znakomicie. Po zaciętej rywalizacji, Komisja szczegółowo oceniła przebieg wszystkich konkurencji. Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce i otrzymali Puchar ufundowany przez Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego oraz nagrody indywidualne ufundowane przez Dyrektora WORD w Lublinie Panią Renatę Bielecką. Celem turnieju jest utrwalanie wiedzy na temat zasad i przepisów ruchu drogowego, rozwijanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz propagowanie postaw świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Turniej jest bardzo istotnym elementem działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa młodzieży. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyło wielu ważnych gości, a wśród nich: Wojewoda Lubelski - Pan Lech Sprawka, Kurator Oświaty – Pani Teresa Misiuk, Dyrektor WORD w Lublinie – Pani Renata Bielecka, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie – młodszy inspektor Mariusz Szajwaj, Dyrektor PZM w Lublinie – Pan Włodzimierz Bobowski, Kierownik Biura PZM w Lublinie – Pani Monika Krysa, Przedstawiciel Sponsora, firmy ESKA z Kiełczewic Dolnych – Pani Iwona Kocken.

     • „Gdyby ich nie było”

     • Pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku Dzień Ziemi. Uczniowie zobaczyli ciekawą prezentację o wilkach, sowach, nietoperzach oraz inscenizację o ekologicznym Czerwonym Kapturku.  Przygotowali ciekawe prace plastyczne o zwierzętach, bez których nie wyobrażają sobie świata przyrody. Rozwiązywali zagadki  o zwierzętach i mogli posłuchać ekologicznych piosenek. Ziemia będzie nam wdzięczna!

     • ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI

     • Z okazji Światowego Dnia Sztuki dzieci z przedszkola wzięły udział w artystycznym wyzwaniu „Eksplozja Tulleta”. Przedszkolaki poznały postać Hervé Tulleta, artysty i autora książek dla dzieci. Edukacja przez sztukę, to ciekawy pomysł na rozwijanie sprawności motorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwości sensorycznej i orientacji w przestrzeni. Zainspirowani twórczością artysty wspólnie wykonaliśmy małe dzieło sztuki, wykorzystując farby, ziemniaki i dłonie :)

     • "Kartka Wielkanocna"

     • W XI Edycji Konkursu Plastycznego Wielkanoc w oczach dziecka - "Kartka Wielkanocna" organizowanego przez Świetlicę Środowiskową "Krokus" w Tomaszowie Lubelskim brały udział wychowankowie grupy I pod opieką p. Małgorzaty Rachańskiej

      W kategorii uczniów klas I - III, III miejsce zajęła Kamila Kuropatnicka 

      W kategorii uczniów klas IV - VI, II miejsce zajął Dominik Jedliński

      Zwycięzcom gratulujemy.

     • Niedziela nie musi być nudna

     • W niedzielę 23.04.2023 nasi uczniowie, pod opieką P. A. Mrozik wybrali się do Liceum Ogólnokształcącego im B. Głowackiego na Warsztaty Kulinarne zorganizowane przez Starostwo Powiatowe. Wychowankowie mogli obejrzeć Bitwę Regionów, czyli rywalizację Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, spróbować regionalnych przysmaków a także uczestniczyć w koncercie zespołu Kordian. Na koniec dzieci dostały pamiątkowe zdjęcia artysty z autografem i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

     • DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

     • 21 kwietnia kolejny Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, integracyjna impreza organizowana przez nasz Ośrodek. Pogoda dopisała więc bawiło się z nami ponad 300 dzieci z tomaszowskich szkół i przedszkoli. Mnóstwo atrakcji. Dzisiaj o jednej z nich - podchody.

     • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

     • 17 kwietnia w szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy I a szkoły podstawowej oraz klasy I i II k szkoły branżowej pod opieką nauczycieli języków obcych. Młodsi uczestniczyli w następujących aktywnościach językowych: quizie ‘Out of the Box’, kodowali na planszach kształty i kolory, by utrwalić wcześniej poznane słownictwo z języka angielskiego, poznali flagę Wielkiej Brytanii. Starsi natomiast poddani zostali niełatwej próbie, uczestniczyli w teleturnieju ‘Flagi świata’. Odkrywali także, wspólnie z prowadzącymi, najsłynniejsze budowle i obiekty świata, a także poszukiwali ukryte słowa w grze ‘Word Search Puzzle’. Informacje na temat krajów obcojęzycznych były ciekawe i pouczające, a zajęcia językowe pokazały, jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach.

     • "JA I MOJE MARZENIA"

     • Kuba I miejsce, Edgar II a Adrian wyróżnienie w konkursie plastycznym „Ja i moje marzenia” organizowanym przez SOSW nr 2 w Lublinie w ramach Lubelskich Dni Autyzmu. W poniedziałek 17 kwietnia uczestniczyliśmy w wernisażu pokonkursowym, który odbył się w Atrium Collegium Norvidianum KUL podczas którego zostali nagrodzeni uczestnicy konkursu. Przy okazji możliwość zwiedzania uczelni. Dziękujemy organizatorom. Gratulujemy laureatom.

     • PAMIĘTAMY

     • Dnia 14 kwietnia delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła 1057. rocznicy Chrztu Polski, 83. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości patriotyczno – religijne odbyły się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim. Mszy świętej przewodniczył ks. prał. Czesław Grzyb, a oprawę słowno – muzyczną przygotowali uczniowie pod przewodnictwem nauczycieli ze SP nr3. Na zakończenie delegacje zapaliły znicze przy kolumnach upamiętniających tak ważne dla nas wydarzenia.

     • Konkurs "Wielkanocne jajo"

     • Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty konkurs "Wielkanocne jajo". Celem konkursu było przede wszystkim pobudzenie aktywności twórczej oraz popularyzowanie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Do organizatorów wpłynęło 30 prac. Uczniowie wykonali zarówno jaja wielkanocne w formie przestrzennej jak i w formie rysunkowej. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, kreatywność i indywidualne podejście do wykonanej pracy. Gratulujemy!!!👏👏

     • KWIATY CZAS PRZESADZAĆ 😉

     • Wczesna wiosna to najlepsza pora na przesadzanie kwiatów. Grupa IV w czasie zajęć świetlicowych wykorzystała czas na tę czynność. Kwiaty są istotnym elementem naszej świetlicy a wychowankowie chętnie się nimi zajmują. Niektóre okazy potrzebowały już większych doniczek. Teraz będziemy mogli podziwiać jak rosną w lepszych warunkach. Wspólna praca zbliża a efekty dają radość. Dbajcie o zieleń w swoim otoczeniu.🍃🌱🌿

     • "Polisensoryczne poznawanie świata - wiosenne stroiki"

     • Kwiecień miesiącem świadomości AUTYZMU Uczniowie klas Ia oraz III L wzięli udział w zajęciach warsztatowych z psychologiem szkolnym p. Renatą Rostkowską-Kowalską: "Polisensoryczne poznawanie świata - wiosenne stroiki". Dzieci miały możliwość wykorzystania zmysłu dotyku (różnorodne faktury, różna temperatura, wilgotność), wzroku (spostrzeganie barw) , słuchu (przesypywanie nasion), węchu (zapach ziemi, kilkujących nasion), czucia ciężkości różnych przedmiotów. Do dzieci zwracano się w sposób zrozumiały, konkretny i akcentowano kierowanie uwagi na werbalizowanie czynności które wykonują podczas prac. Zajęcia kształtowały umiejętność postrzegania wszystkiego tego, co nas otacza, umożliwiły uczniom pełniejszy kontakt z najbliższym otoczeniem.