• "PODRÓŻE MAŁE I DUŻE"

     • Uczniowie klasy I- IIIau oraz IV-VI u SOSW w Tomaszowie Lubelskim wykonali kolejne zadanie w ramach projektu "Podróże małe i duże" . Układali Mapę Polski i charakterystyczne miejsca. 

     • WIOSNA!

     • Wiosna, choć niezmiennie przychodzi co roku o tej samej porze, to zawsze wywołuje radość wśród dorosłych i dzieci. W naszej szkole świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny 23 marca. Na boisku szkolnym każda klasa zaprezentowała własnoręcznie zrobione marzanny, a na wszystkich uczniów czekały liczne atrakcje tj. konkurencje sportowe, malowanie twarzy, pieczenie kiełbasek nad ogniskiem oraz mecz piłki nożnej. Pani Wiosna może być z nas dumna 🙂

     • ZNACZENIE METODY W REHABILITACJI DZIECI AUTYSTYCZNYCH

     • Przedszkolaki uczestniczą w treningu pamięci,uwagi i lateralizacji słuchowej METODĄ TOMATISA. Celem programu treningu słuchowego, opracowanego celowo dla osób cierpiących na autyzm, jest rozwój lub ponowne ustanowienie komunikacji, która została utracona lub zaburzona. Ucho i jego rozmaite funkcje, jak wskazuje francuski otolaryngolog A.Tomatis, odgrywa w tej kwestii zasadniczą rolę. Połączenie ucho-mózg-krtań jest konieczne do generowania mowy, ale może działać wtedy gdy istnieje chęć komunikowania się. Poprzez tworzenie chęci słuchania, program ten może tworzyć podstawy do rozwoju i używania języka ekspresywnego. Przefiltrowana muzyka jest odbierana przez dziecko, kształtowana jest postawa słuchania przy pomocy Elektronicznego Ucha. Następuje doładowanie kory mózgowej w obszarze wysokich dźwięków, integracja sensoryczna w obrębie analizatora słuchowego,a poprzez to stymulowanie uwagi, pamięci i lateralizacji słuchowej. 

     • "LUBIMY POMAGAĆ"

     • W dniu 24 marca uczniowie i wychowawcy z naszego ośrodka wzięli udział w akcji charytatywnej wspierając ją jako wolontariusze.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

     • W ramach programu "Aktywni błekitni - szkoła przyjazna wodzie" obchodziliśmy Światowy Dzień Wody . W internacie odbył się cykl zajęć, dzięki którym wychowankowie gr. II i III poznali zbiorniki wodne i ich mieszkańców, zastosowanie wody i jej właściwości oraz nauczyli się jak dbać o nią i ją oszczędzać.

     • DZIEŃ WODY w przedszkolu

     • Dzieci z przedszkola różnymi zmysłami doświadczały kontaktu z wodą, dzięki temu poznały m.in. stany skupienia wody, określały jaka jest woda, czy ma kształt, do czego jest potrzebna i jak ją można oszczędzać. Światowy Dzień Wody był okazją, by dowiedzieć się jak wielki wpływ na życie ludzi, zwierząt i roślin ma woda.

     • WYCIECZKA Z CYKLU "Poznajemy zawody"

     • W ramach obchodów Dnia Piekarza i Cukiernika💐 grupy wychowawcze VII i VIII udały się w gościnne progi F.P.H.U. KRAWPAK. Był to już kolejny zakład pracy, który odwiedziliśmy, gdyż w ubiegłym roku podczas długiej wycieczki 🎒 odbytej z przewodnikiem poznaliśmy RST ROZTOCZE: jego wszystkie działy produkcyjne oraz dowiedzieliśmy się wielu szczegółów dotyczących pracy na różnych stanowiskach.

       Natomiast tegoroczna wycieczka 🎒 do F.P.H.U. KRAWPAK dotyczyła bliskich nam zawodów: piekarza i cukiernika. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy obszerne hale produkcyjne i wspaniałe maszyny do produkcji pysznych ciast i ciasteczek 🥧🍪🥮🧁 oraz do wytwarzania bułki 🥖 tartej. Bardzo podobały nam się ogromne piece piekarnicze, w których ciasteczka piecze się o wiele szybciej niż w domowym piekarniku. Najbardziej zafascynowało nas to, że firma KRAWPAK produkuje ciastka metodą ekologiczną używając produktów od sprawdzonych producentów, czyli zdrowych, bez sztucznych dodatków, konserwantów, barwników, ulepszaczy. Natomiast bułka tarta od początku do końca powstaje na terenie zakładu, co świadczy o jej wysokiej jakości. Właśnie dbałość o ekologiczny proces produkcji sprawia, iż smaczne produkty F.P.H.U. KRAWPAK znajdują popyt na rynkach zagranicznych. Pani Kierownik Renata Kostur, oprowadzając nas po zakładzie, cierpliwie odpowiadała na nasze pytania i poczęstowała nas pysznymi babkami wielkanocnymi🧁. Na zakończenie wycieczki, w podziękowaniu za gościnę, obdarowaliśmy Panią Renię naszą własnoręcznie wykonaną wielkanocną kurką.

      Jednocześnie wycieczka ta stanowiła okazję do zadbania o formę fizyczną, gdyż szybki marsz w jedną stronę przy pięknej pogodzie trwał godzinę. Mieliśmy więc okazję zaobserwować pierwsze wiosenne kwiaty. Widzieliśmy też po drodze duży wojskowy pojazd. Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Stanisławowi Krawczykowi za możliwość zwiedzania jego nowoczesnej i bardzo interesującej firmy. Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.💐

     • "Uważność nasza siła wielka moc"

     • Ogólnopolska innowacja pedagogiczna realizowana w naszej szkole od lutego do maja 2023 r. Podczas spotkań zimowych, zrealizowano szereg ciekawych zajęć: oddech mocy, świat zmysłów, kraina kreatywności, relaksajki, uważne ciało i umysł. Innowacja jest realizowana w przedszkolu i internacie pod opieką wychowawców: A.Wolańczyk, I. Piątek, A.Malec, M.Skulimowskiego. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i dobrą zabawę. Koordynator  J. Mamrocha.

     • PIELĘGNOWALI TRADYCJE WIELKANOCNE

     • Podtrzymując systematyczną współpracę z Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera grupy VII i VIII zawitały we wtorek 14.03.2023r. w gościnnie progi tej placówki kultury, by (po ubiegłorocznych warsztatach bożonarodzeniowych, tworzenia palm wielkanocnych i gaików-maików oraz wykonywania biżuterii) nauczyć się zdobienia pisanek. Zajęcia były bardzo trudne, gdyż wymagały kreatywności i wręcz benedyktyńskiej pracowitości. Jednak pomoc pracowników merytorycznych Muzeum - pań Katarzyny Warmińskiej-Mazurek i Joanny Dziura oraz dobre rady nauczycieli sprawiły, iż warsztaty zakończyły się sukcesem i dały wszystkim uczestnikom wiele satysfakcji z osiągnięcia celu. W efekcie własnoręcznie wykonane pisanki stały się ozdobą świetlic a pisankowe prace plastyczne pięknie prezentują się na gazetce ściennej.

     • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

     • Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne, które przypada każdego roku 17 marca. Dziś, podczas lekcji języka angielskiego, uczniowie, kl. I a szkoły podstawowej  i kl. I k szkoły branżowej zostali zapoznani z legendą o św. Patryku – patronie Irlandii, a także zaznajomili się ze zwyczajami oraz symbolami związanymi z obchodami tego święta. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda flaga tego kraju, dlaczego kolor zielony i trójlistna koniczyna, to jego znak rozpoznawczy  oraz kto to jest Leprechaun i gdzie ukrył  złoto. Dzięki tematycznym kartom pracy, gry w bingo, a także wykonaniu plakatu, uczniowie wzbogacili swoje słownictwo i wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. Nie zabrakło także irlandzkiej muzyki, która towarzyszyła językowym aktywnościom. 

     • WARSZTATY WIELKANOCNE

     • 16.03.2023r. II i III grupa wychowawcza uczestniczyła w warsztatach wielkanocnych organizowanych przez Muzeum Regionalne im. Janusza Petera. Na początku młodzież uważnie wysłuchała krótkiej historii pisanek oraz tradycji wielkanocnych, po czym każdy otrzymał drewniane jajo i ochoczo zabrał się za ich zdobienie. Do dyspozycji mieli przygotowane wcześniej materiały m.in. kolorowe bibuły, sznurki, flamastry, kredki, piórka. Efekty pracy naszych wychowanków możemy podziwiać w poniższej galerii. Dziękujemy za ciekawe i interesujące warsztaty i nie możemy się doczekać kolejnych kreatywnych zajęć!🙂

     • ŚWIĘTOWALI TRZY DNI !

     • Grupy wychowawcze VII i VIII szczególnie uroczyście, bo aż 3 dni, świętowały Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Już w środę, czyli w Święto Kobiet, wychowankowie z zaangażowaniem wykonali na pracowni gastronomicznej 2 blachy ciasta Rafaello. Dla przyjemności każdy mógł skosztować świeżo zrobionego popcornu🍿. Następnego dnia obie grupy udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego, gdzie obejrzeli interesujacą i pełną wieloznaczności wystawę pt.: "Przemijanie". Potem wychowankowie udali się do pizzerii na integracyjną pizzę 🍕, podobno najlepszą w mieście. Po powrocie wszyscy kontynuowali radosne świętowanie przy gorącej herbatce 🫖i solidnej porcji ciasta 🍥 Rafaello. Było więc coś dla ducha i dla ciała. Jeszcze w piątek, czyli w Święto Mężczyzn chętni mogli zjeść to przepyszne ciasto. Na zakończenie wychowankowie wzbogacili swoje zeszyty z przepisami o nowy przepis na to szybkie, proste i smakowite ciasto.

     • Być kobietą...

     • W tym roku Dzień Kobiet w naszej szkole obchodziliśmy w nietypowy sposób. Oprócz życzeń, kwiatów i słodkości odbył się wyjątkowy pokaz mody. Nasze uczennice oraz Panie nauczycielki stały się modelkami i przedstawiły nam jak moda damska zmieniała się na przestrzeni wieków. Mogliśmy obejrzeć wyjątkowe stroje począwszy od czasów prehistorycznych, aż do czasów współczesnych. 

     • 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet.

     • To święto przypomina o należytym szacunku, trosce i miłości, którymi należy obdarzyć każdą z pań. Warto pomyśleć o niespodziance, jaką możemy sprawić najdroższej nam osobie. Pomysłów jest wiele - upominki, kwiaty... Jeśli zdecydujemy się na kulinarne przyjemności, to bez problemu przygotujesz je w domu. Grupa IV proponuje sałatkę owocowa z ananasa, pomarańczy, jabłek i banana. Do tego rodzynki, orzechy, trochę miodu lub jogurt i gotowe. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Pań! 💐

     • URODZINKI, URODZINKI

     • Ach jak szybko te nasze Maluchy rosną... Dzisiaj kolega z Ia zaprosił nas na pyszny tort. Był oczywiście toast wzniesiony szampanem oraz gromkie 💯lat odśpiewane przez wszystkich zaproszonych. Jeszcze raz Jasiu WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO.

     • DZIEŃ KOBIET 💐

     • Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom 

      życzymy:

      pogody ducha,

      spełnienia pragnień,

      samych cudownych chwil,

      miłości, zrozumienia

      i grona przyjaciół.

      Życzy grupa III z Panią Agnieszką