Zajęcia otwarte z języka polskiego
W dniu29 maja 2019 roku odbyły się zajęcia otwarte z języka polskiego. Zajęcia przeprowadziła Pani Teresa Ewa Sikora w klasie łączonej VII-VIII. Temat zajęć w komiksowym świecie. Na zajęciach w szerokim zakresie była wykorzystana tablica interaktywna: posłużyła przy wprowadzaniu nowych treści, jak i tworzenia przez uczniów komiksu.
Dzień Rodziny
31 maja 2019 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim odbył się Dzień Rodziny połączony z obchodami Dnia Dziecka. Przebiegał on pod hasłem sportowych gier i zabaw. Z oferty tej skorzystało wychowankowie Ośrodka oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Szarowoli i Grabowicy, których bardzo ucieszyła możliwość spędzenia tego dnia w sposób inny niż zwykle. Uroczystości rozpoczęły się krótkim apelem, podczas którego dyrektor SOSW Pan Roman Kania złożył podopiecznym i zaproszonym gościom życzenia. Uczniowie nie mogli doczekać się wspólnej rywalizacji, jednak nie wyniki były w tym dniu najważniejsze. Liczyła się dobra zabawa i integracja. Imprezę otworzył wspólny bieg wyznaczoną trasą i uhonorowanie uczestników medalami. Dzieci, młodzież i dorośli brały udział w wielu zawodach sportowych. W trakcie różnych konkurencji musiały wykazać się sprytem i precyzją.. R
"Kolorowe Ranczo"
29 maja 2019 roku przedstawiciele klas IV-VI um i IV-VI au mieli okazję uczestniczyć w zacięciach edukacyjno – rekreacyjnych w „Kolorowym Ranczu” w Łabuniach. Korzystając z oferty Gospodarstwa Agro – Edukacyjnego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach pt. „Mleczna przygoda”. Uczestnicy wycieczki mieli okazję obcować ze zwierzętami tam hodowanymi, karmić je i zdobywać wiedzę na temat opieki nad nimi. Dużą atrakcję stanowiły ruchowe zabawy integracyjne z różnego rodzaju przyrządami wykonanymi własnoręcznie przez organizatorów. Wiele emocji wzbudziła bitwa na mąkę. Uczniowie włączyli się aktywnie w sporządzanie ciasta, które na koniec pobytu pokrzepiło zmęczonych, lecz zadowolonych wycieczkowiczów. W trakcie pobytu właścicielka rancza demonstrowała etapy sporządzania serów z mleka koziego. Wszyscy mieli okazję przekonać się, jak smakują sporządzane na różne sposoby sery.
Farma Iluzji
23 maja 2019 roku na chwilę przenieśliśmy się do świata iluzji zwiedzając Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach k. Trojanowa. Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć wiele eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczającym zasadom grawitacji i wydającym się wręcz niemożliwymi.Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania najbardziej popularnego miejsca na Farmie, a mianowicie Latającej Chaty Tajemnic, w której nie sposób było ustać w jednym miejscu... Kolejnym ciekawym eksponatem był lewitujący kran, który w niewiadomy sposób wisiał w powietrzu i leciała z niego woda.Świetną atrakcją okazał się wiklinowy labirynt, z którego wyjście stanowiło dla naszych dzieciaków nie lada wyzwanie. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam przejażdżki na tratwie oraz tunel zapomnienia, gdzie niejednemu zakręciło się w głowie. Spacerując po Farmie mieliśmy okazję podziwiać iluzyjne eksponaty, takie jak
I Bieg Krok za krokiem
Dnia 17 maja 2019 roku uliczkami Rynku Wielkiego w Zamościu odbył się I Bieg Krok za krokiem. Organizatorem wydarzenia był Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych "Krok za krokiem" w Zamościu. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Zamość. Celem imprezy była popularyzacja ruchu jako aktywnej formy spędzania czasu i promocja inicjatywy budowy „Rodzinnego Domu" przy ulicy Kresowej 24 w Zamościu.
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
We wtorek 7 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.228 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ( po kon
Zajęcia kulinarne Grupy V
Grupa V pod opieką p. Agnieszki Mrozik, cyklicznie uczęszcza na zajęcia kulinarne. Mają one na celu uczyć czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić do zdrowego odżywiania. Podczas takich działań dzieci mogą samodzielnie wykonywać różne czynności kuchenne: kroić, smarować, rozdrabniać, ubijać, mieszać, itp. Dbają o estetykę, higienę całego otoczenia a także uczą się dbać o własne bezpieczeństwo. Poprzez kulinarną zabawę zdobywają nowe doświadczenia, odkrywają nowe, ciekawe smaki i mają możliwość samodzielnie i w sposób twórczy przygotować dla siebie posiłek. Każde zajęcia przynoszą im nowe doświadczenia.
Dni Promocji Zdrowia” i finał XXIV konkursu „Człowiek wolny od nałogów"
Nasz Ośrodek już po raz kolejny przyłączył się do programu „Dni Promocji Zdrowia” realizowanego przez Urząd Miasta Tomaszów Lubelski. 14 maja 2019 r. w ramach tego programu został przeprowadzony konkurs wiedzy „Kocham Cię Zdrowie”, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Dwie drużyny rywalizowały ze sobą, prezentując wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, profilaktyki uzależnień oraz korzyści płynących z uprawniania sportów. Został też wyświetlony film pt. „Jesteśmy wolni od nałogów. Stawiamy na sport” w którym wystąpili uczniowie naszego Ośrodka. Gościliśmy w tym dniu przedstawiciela Urzędu Miasta d.s. promocji - P. Monikę Nocek. Ponadto dzieci przyłączyły się do konkursu plastycznego „Człowiek wolny od nałogów”. 16 maja 2019 r. podczas podsumowania programu w Tomaszowskim Domu Kultury, wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrodzeni w konkursie plastycznym to
XXVI Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Secjalnych. Kraśnik 2019
22maja 2019 roku na obiektach MOSIR w Kraśniku odbył się XXVI Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych- Kraśnik 2019. W turnieju udział wzięło 15 drużyn z całego województwa. Drużyny zostały podzielone na grupy według wieku i sprawności fizycznej. Nasza drużyna miała za przeciwników zespoły a Zamościa i Kraśnika. Po wygranych z Kraśnikiem 8:2 i Zamościem 3:0 drużyna z Naszego Ośrodka zajęła pierwsze miejsce. Kamil Kwiecień uznany został najlepszym zawodnikiem turnieju. Drużyna wystąpiła w składzie: Kamil Kwiecień, Krzysztof Roman, Kornel Reszka, Maciej Sadło, Michał Pijajko, Sylwester Wawrzyńczyk, Daniel Kukułowicz. Gratulujemy sukcesu !
Ogólnopolska Akcja SadziMy
Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski włączyło się w ogólnopolską akcję SadziMy. W piątek 26 kwietnia 2019 roku rozdawało sadzonki świerka i dęba. Aby zasadzić własne drzewko należało w wyznaczonym dniu zgłosić się do tomaszowskiego nadleśnictwa. Każdy kto przyszedł otrzymał sadzonkę oraz informację o tym, jak pielęgnować roślinkę, aby pięknie rosła.
Lekcja biblioteczna „Patroni roku 2019 - Stanisław Moniuszko i inni kompozytorzy”.
14 marca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP byli uczniowie VII klasy Naszego Ośrodka. Wzięli udział w lekcji bibliotecznej „Patroni roku 2019 - Stanisław Moniuszko i inni kompozytorzy”. Wizyta w bibliotece była podsumowaniem wcześniejszych zajęć, w czasie których poznawali sylwetki i twórczość wybitnych polskich muzyków. Uczniowie wiedzą już kto to kompozytor, dyrygent, pianista oraz jak należy się zachować i stosownie ubrać do filharmonii. Podczas spotkania zapoznali się z życiem i twórczością wybitnych polskich kompozytorów. Potrafią opowiedzieć kim byli: F. Chopin, S. Moniuszko. Wysłuchali najpopularniejszych utworów - wierszy na temat artystów oraz rozwiązywali zagadki dotyczące muzyki. Wszyscy chętnie wypożyczyli książki.
Marcowe czytanie... czyli byle do wiosny!
19 marca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP odbyły się zajęcia biblioteczne o tematyce wiosennej, w których udział wzięli nasi uczniowie. Książki towarzyszą dziecku od najmłodszych lat, rozwijają wyobraźnię, mają duży wpływ na kształtowanie cech osobowości każdego dziecka. Wszystkim bardzo podobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Uczniowie chętnie opowiadali o zachodzących zmianach w przyrodzie, a następnie je zilustrowali. Ważne, by każde dziecko, bez względu na wiek, miało codzienny kontakt z książką. Gdy widzimy radość i zaciekawienie na twarzach uczniów wiemy, że warto czytać!!!
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
Powoli dobiega końca realizacja projektu „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe na rynku pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje.12.2 Kształcenie ogólne. Jednym z ostatnich zadań projektowych był wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd miał miejsce 9 maja 2019 roku, wzięło w nim udział 28 uczniów i 8 nauczycieli beneficjentów Projektu. Uczniowie biorący udział w wycieczce przez cały rok uczęszczali na zajęcia z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych i informatycznych realizowanych w większości z wykorzystaniem metody projektu. Wyjazd był więc podsumowaniem i uwieńczeniem tych zajęć. Zdecydowana większość uczniów była w CNK po raz pierwszy, byli zauroczeni tym miejscem.
VI Roztoczańska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych 2019
14Już po raz szósty młodzież z naszego Ośrodka wzięła udział w cyklicznej sportowo - integracyjna imprezie, która odbyła się 13 maja br.w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Lubyczy Królewskiej. Organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Społeczno – Kulturalnego Rozwoju Gminy Lubycza Królewska „Razem dla Lubyczy”, przy znacznym udziale Burmistrza Lubyczy Królewskiej, Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim oraz Szkoły Podstawowej w Lubyczy. Uczestnikami spartakiady byli:
XIII Edycja Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy BRD
W dniu 8 maja 2019 roku drużyna z naszej szkoły w składzie: Małgorzata Zaborniak, Agata Zaborniak i Stanisław Kopciuch wzięła udział w XIII Edycji Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Celem Turnieju jest utrwalanie i popularyzacja zasad uczestnictwa w ruchu drogowym poprzez kształtowanie postaw i nawyków, zapewniających bezpieczeństwo wygodę wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Turniej objęty był Patronatem Honorowym: Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublina oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty. Rywalizację 8 drużyn w kolejnych konkurencjach oceniała Komisja w składzie: młodszy aspirant Lila Karwowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Wydział Ruchu Drogowego, starsza sierżant Sylwia Kurdziel z Miejsk
Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu 2019
„AUTYZM – w drodze ku dorosłości” – pod takim hasłem odbył się Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu organizowany przez nasz Ośrodek. Jest to impreza cykliczna wpisująca się w ogólnopolską kampanię Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu.
2 kwietnia o godzinie 20.00 niebieskim światłem rozbłysnął budynek Szkoły Muzycznej. W ten sposób, podobnie jak wiele polskich miast, zainicjowaliśmy kampanię edukacyjną na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin. Cała społeczność szkolna zgromadziła się na Rynku Miejskim, aby wyrazić swoja solidarność z tymi osobami. Towarzyszyli nam mieszkańcy Tomaszowa, których zaintrygował „niebieski budynek” oraz pan Wojciech Żukowski burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, który wspiera od początku naszą inicjatywę.
Wielkanocna Zbiórka Żywności 05-06.04.2019
Zbiórkę zorganizował Bank Żywności w Lublinie. Pracownicy naszej szkoły wraz z wolontariuszami zbierali żywność w Delikatesach Centrum.Przy pomocy i wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski "Samarytanin” z zebranej żywności przygotowano paczki żywnościowe. Paczki zostały wydane rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Składamy serdeczne podziękowania Wolontariuszom, Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski "Samarytanin” i osobom przekazującym żywność podczas „Wielkanocnej Zbiórki Żywności”. Życzymy zdrowych , pogodnych i wesołych Świąt Wielkanocnych.
Targi Edukacji i Pracy
29 marca w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego KUL w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Targi Edukacji i Pracy. Nasz Ośrodek reprezentowali uczniowie Zasadniczej Szkoły Branżowej; Małgorzata Zaborniak, Kamil Kwiecień i Łukasz Litwin z nauczycielkami: Aldoną Pakuła i Anną Syty. Na pięknie udekorowanym stoisku częstowaliśmy pysznymi ciastami i przepysznymi pierogami w trzech smakach. Głównym celem targów była promocja edukacji i zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Na otwarcie przybyli: Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego Anna Romanowicz-Łagowska, Sekretarz Miasta Tomaszów Lub. Janusz Brodowski, dyrektor PUP w Tomaszowie Lub. Stanisława Koper, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lub. Roman Kania, dyrektorzy, kierownicy poszczególnych instytucji z powiatu tomaszowskiego, przedsiębiorcy oraz ich
Nasi uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym „Wielkanoc w plastyce”
Komisja konkursowa przy Tomaszowskim Domu Kultury przyznała w kategorii Szkół Specjalnych następujące nagrody: A. Bender, A. Bielak , Sz. Szubert, J. Szubert, K. Reszka. Wszystkim laureatom wraz z opiekunami ( U.Mizak, A.Tyrka, A.Gęborys, A.Majdanik, J.Kij ) którzy przygotowali uczniów do konkursu, serdecznie gratulujemy .
Godziny dzwonków
Sobota 19.04.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.