Strona główna
Dzień Nauczyciela
Dzień Nauczyciela grupa VII obchodziła we własnym gronie. Oprócz życzeń Pani Marta otrzymała portrety wykonane przez swoich wychowanków. Trzeba przyznać, że chłopcy uchwycić wszystkie cechy charakterystyczne wychowawczyni.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
05.11.2020 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Spośród kandydatów zaproponowanych przez społeczność uczniowską prezydium po podliczeniu głosów wybrało samorząd w składzie:
Agata Zaborniak 11 głosów - Przewodnicząca
Uroczystość Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) – w Kościele katolickim uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili groby żołnierskie w lesie na Siwej Dolinie. Zapalili znicze, pomodlili się, złożyli kwiaty i flagi biało-czerwone.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2020
Czytaliśmy przez dwa tygodnie z okazji święta bibliotek szkolnych. Każdy miał okazję do wzięcia udziału w zajęciach bibliotecznych, które przybliżyły nam tematykę związaną z patriotyzmem, odpowiedzialnością, niepodległością. Przypomnieliśmy sobie o najważniejszym dokumencie w Polsce, a mianowicie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej a także o Prawach Dziecka.Wiemy też, dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? i po co wielbłądowi garb? „Historie zamiecione pod dywan” Agnieszki Zimnowodzkiej warto przeczytać, a odpowiedź na inne nurtujące nas pytania znajdziemy w książkach! , bo „książki nie gryzą ale pochłaniają w całości”
Dzień Dziecka 2020
Dzień Dziecka w tym roku będzie inny niż dotychczasowe. Ze względu na liczne obostrzenia, nie pójdziemy na plac zabaw czy do sali zabaw. Jakie atrakcje na Dzień Dziecka możemy przygotować w tym czasie? Co robię w domu, a co w plenerze?
Nikt z nas nie pamięta czasów kiedy wszystkie szkoły, kina, teatry, place zabaw byłyby zamknięte przez tak długi czas. A właśnie z takimi miejscami kojarzy nam się świętowanie Dnia Dziecka. Jak obchody tego popularnego święta będą wyglądały w tym roku?
Cała Polska czyta dzieciom - w tym roku czytamy w domu
Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" w tym roku zachęca aby w dniach 30 maja –7 czerwca odbył się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom–z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez dzieci i dorosłych –rodziców, nauczycieli, wychowawców, artystów, znane osoby, przedstawicieli władz samorządowych, mediów, kościołów itp.
2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
W tym roku niestety w domu.
Nie możemy wyjść do mieszkańców naszego miasta i powiatu, żeby dzielić się nasza wiedzą na temat funkcjonowania osób z autyzmem i ich rodzin oraz zamanifestować naszego wsparcia dla nich.
Co nie znaczy, że nie pamiętamy.
Mamy świadomość, że czas kwarantanny związanej z koronawirusem jest czasem szczególnie trudnym dla rodzin wychowujących dziecko z autyzmem. Większość dzieci z autyzmem nie rozumie, dlaczego nagle nie mogą chodzić do szkoły kiedy rok szkolny jeszcze się nie skończył. Trudno im pojąć jak wielkim zagrożeniem jest ten wirus, gdy w domu wszyscy są zdrowi, a nie można nawet wyjść na spacer. Niezrozumiałe jest to dla dzieci neurotypowych, a co dopiero dla osób, których mózg zupełnie inaczej odbiera informacje płynące z otaczającego świata. Większość osób z autyzmem funkcjonuje utrwalonymi schematami: dom, szkoła, zajęcia dodatkowe, spacer… A tu
Wniosek do funduszu świadczeń socjalnych
Prosimy pracowników ośrodka o pobranie wniosku, wydrukowanie, uzupełnienie i dostarczenie do dnia 2 kwietnia 2020 roku.
X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane Bydgoszcz 2020
7 marca 2020 r. zakończyły się X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane Bydgoszcz 2020. Wśród zawodników reprezentujących Oddział Regionalny Lubelskie Olimpiad Specjalnych byli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim wraz ze swoimi opiekunami i trenerami. Nasi podopieczni rywalizowali na trasach narciarstwa biegowego Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, tam również rozgrywane były biegi na rakietach śnieżnych. Zanim jednak rozpoczęła się sportowa rywalizacja, igrzyska zgodnie z ceremoniałem olimpijskim miały początek na ceremonii otwarcia 4 marca. Ceremonię uświetniła obecna pierwsza dama Pani Agata Kornhauser- Duda, Pani Minister Sportu, przedstawiciele PFRON, prezes honorowa Olimpiad Specjalnych Pani Katarzyna Frank Niemczycka i wielu innych wyjątkowych gości. Ceremonię otwarcia poprowadzili znani dziennikarze Marcelina Zawadzk
Regionalny Turniej Tenisa Stołowego PTSS „Sprawni Razem”.
25 lutego 2020r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hrubieszowie był organizatorem Regionalnego Turnieju Tenisa Stołowego PTSS „Sprawni Razem”. Nasz Ośrodek reprezentowali: Aleksandra Rajter, Kamil Kwiecień, Krzysztof Roman, Sylwester Wawrzyńczyk, Michał Pijajko i Maciej Sadło. Uczniowie naszego Ośrodka zdobyli III miejsce drużynowo.
“W dniu świętego Walentego, Nic nie może dziać się złego”- zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filii w Tomaszowie Lubelskim
19 lutego 2019 r. uczniowie klasy VII-VIII uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filii w Tomaszowie Lubelskim, zatytułowanych “Z okazji Walentynek…” Ich celem było kultywowanie tradycji walentynkowej, dostrzeganie pozytywnych cech w sobie i innych ludziach oraz okazywanie pozytywnych uczuć innym osobom.Uczniowie zostali zapoznani z wierszem pt. “Walentynki” oraz książką Sally Grindley “Przyjaciele na zawsze”. Rozmawiali na temat wartości w życiu człowieka jakimi są przyjaźń, prawda oraz miłość. Na zakończenie wykonali “Walentynkową niespodziankę”. Wielką walentynkową kartkę wcześniej przygotowaną uczniowie wręczyli również paniom.
Konkurs Master – Chef
W środę 12 maja 2020 r. uczniowie klas przysposabiających do pracy mieli okazję wykazać się swoim talentem kulinarnym, biorąc udział w szkolnej edycji konkursu Master – Chef. Celem konkursu było popularyzowanie zdrowego trybu życia poprzez właściwe odżywianie, dbanie o higienę i estetykę przygotowania oraz spożywania posiłków, jak również kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie i co najważniejsze rozwijanie pasji i zainteresowań kulinarnych. W jury konkursu zasiedli: „Magda Gessler” czyli pani Małgorzata Nocek, „Anna Starmach”, którą reprezentowała pani Aldona Pakuła, oraz „Michael Morron” czyli Łukasz Ksiądz. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przy wspaniałym dopingu ze strony uczniów innych klas i nauczycieli wykonywali różne zadania konkursowe
Kocham, lubię, szanuję… Walentynki 2020!
Do tradycji naszej szkoły przeszedł już coroczny zwyczaj obchodzenia Walentynek. Tym razem sposobem na uczczenie tego wyjątkowego dnia było zorganizowanie walentynkowej „fotobudki”. W specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu, uczniowie mieli okazję zrobić sobie zdjęcie ze swoją sympatią, kolegą, klasą lub nauczycielem. Wszyscy mieli do dyspozycji wesołe rekwizyty, które sprawiły, że każde zdjęcie było niepowtarzalne. Ponadto tradycyjnie zorganizowana została poczta walentynkowa. Uczniowie wrzucali do specjalnej skrzynki samodzielnie przygotowane kartki, po czym „walentynkowi listonosze” dostarczyli je do odpowiedniej osoby.
W poszukiwaniu zimy
W tym roku zima nam nie dopisała, ale my znaleźliśmy odrobinę śniegu i lodu. Raz w tygodniu młodzież z naszego Ośrodka, pod opieką p. Małgorzaty Rachańskiej i p. Agnieszki Mrozik miały okazję korzystać z lodowiska mieszczącego się przy TDK. Dzięki takim wyjściom, wychowankowie doskonalili technikę jazdy na łyżwach, a niektórzy rozpoczynali swoja przygodę z łyżwami. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Zajęcia pt. Sałatkowy zawrót Głowy
W dniu 12.02.2020r. w Internacie SOSW odbyły się zajęcia pt. Sałatkowy zawrót Głowy, w ramach "Programu dla szkół". Wszystkie grupy, pod nadzorem swoich wychowawców przygotowały zdrowe sałatki. Podczas kolacji odbyła się konsumpcja . Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
17
Zumba w Naszym Ośrodku
Od września w naszej szkole odbywają się zajęcia muzyczno- ruchowe- „Zumba” , których celem jest rozwijanie zainteresowań wychowanków . Po lekcjach uczniowie licznie uczestniczą w tych wspólnych wygibasach. Przepis na dobrą zabawę jest prosty: rytmiczna muzyka, sportowy strój i dobry nastrój. Zumba to połączenie fitnessu i tańca zainspirowane latynoskimi rytmami. Proste kroki i porywająca muzyka zachęcają wszystkich do ruchowej aktywności, a w efekcie do dbania o sylwetkę. Każda forma ruchu korzystnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na nasze samopoczucie, poprawia kondycję i daje poczucie satysfakcji. Każdy ćwiczy na miarę swoich możliwości, wszyscy świetnie się bawią i integrują. Po tych wytężonych zajęciach taka dawka pozytywnej energii działa relaksująco, pozwalając rozładować nagromadzone w nas emocje.
Wycieczka do Lublina do Pracowni Świętego Mikołaja
W dniu 29.01.2020 r. wychowankowie naszego Ośrodka wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Lublina do Pracowni Świętego Mikołaja. Atrakcji było bardzo dużo. Uczniowie mogli się przenieść do pięknego, bajkowego miejsca przesiąkniętego atmosferą radości i świąt. W progu powitały nas Elfy Świętego Mikołaja. Wraz z nimi dzieci udały się do Cukierniczej Pracowni Elfów, w której samodzielnie wykonały ciasteczka. Potem nadeszła pora na spotkanie z Mikołajem i wspólne kolędowanie. Śnieżynka zaprosiła dzieci do jej Plastycznego Zakątka, gdzie wykonały maski na bal Karnawałowy. Po ciężkiej pracy napiły się Specjalnego Eliksiru Elfów i wzięły udział w Balu wraz ze świętym Mikołajem. Święty Mikołaj przygotował dla nich pamiątkowy dyplom dla Super Skrzata Mikołaja. W drodze powrotnej dzieci zagościły jeszcze w restauracji Mc Donald’s. Zmęczone, ale szczęśliwe dotarły do szkoły z ogromem nie
Zabawa karnawałowa
Dnia 4.02.2020r. w naszym Ośrodku odbyła się zabawa karnawałowa. Salę przygotowali i udekorowali wychowankowie wraz z wychowawcami już dzień wcześniej. Przy rytmicznej muzyce uczniowie z nauczycielami i wychowawcami bawili się kilka godzin. W czasie zabawy przeprowadzono konkurs na najładniejszy: kostium karnawałowy, taniec oraz śpiew. Najlepszymi w tej konkurencji okazali się uczniowie: Piotr Piwko, Michał Pijajko, Agata Surmanowicz i Natan Materna. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Był także słodki poczęstunek, wszyscy otrzymali pączki i herbatę. Na koniec dyskoteki zwycięzcy konkursu dostali nagrody.
Wigilia dla uczniów i pracowników SOSW
Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski..
Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia.Dnia 18.12 w naszym Ośrodku tradycyjnie jak, co roku odbyła się uroczysta Wigilia dla uczniów i pracowników SOSW. Na Uroczystość przybyli zaproszeni goście: ks. Proboszcz J. Sopel, dyr. Wydziału Oświaty p. M. Kobiałka, dyr. Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej p. A. Syty, przew. Stowarzyszenia PSONI p. J. Przednowek, przedstawiciele Rady Rodziców: p. K. Łasocha, p. B. Bielak, p. K. Lizak. Wigilijne spotkanie rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Główny odtwórca roli w jasełkach chłopiec Sebastian pokazał co jest najważniejsze podczas Świąt Bożego Narodzenia. Radość z Narodzenia
Spotkanie opłatkowe z byłymi pracownikami SOSW.
Spotkanie opłatkowe stało się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła spotkaniu wigilijnemu pracowników ośrodka z emerytami. Spotkanie to odbyło się 09.01.20 w Sali gimnastycznej SOSW. W bożonarodzeniowy nastrój gości wprowadzili uczniowie naszej szkoły przedstawieniem Jasełek. Następnie p. J. Kij odczytał Ewangelię wg św. Łukasza i poprowadził modlitwę. Dyrektor R. Kania złożył wszystkim przybyłym życzenia. Najważniejszą częścią spotkania było podzielenie się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania. Przy wspólnym stole była okazja, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z Nowym Rokiem.
Partnerzy
Godziny dzwonków
Środa 14.05.2025Kalendarz
- brak danych
Nasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
- brak danych
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.