Jesienne wycieczki rowerowe
Tegoroczna jesień jest bardzo ciepła i słoneczna. Pogoda sprzyjała rowerowym wycieczkom. Grupa młodzieży naszego Ośrodka wraz z opiekunami uczestniczyła w kilku takich rajdach. Trasy prowadziły po szlakach Siwej Doliny i jej okolicy. Celem wycieczek było doskonalenie jazdy na rowerze, aktywne spędzanie wolnego czasu oraz podziwianie piękna przyrody. Rajdy będą kontynuowane od wiosny a bardzo przydadzą się zwłaszcza tym, którzy mają zamiar zdawać Kartę Rowerową.
Wycieczka do Guciowa 18.10.2018 r
Dnia 18 października, wychowankowie gr. III pod opieką pani E. Wójtowicz i pani U. Mizak byli na wycieczce w zagrodzie Guciów. Zwiedzili miniskansen w którym znajdowała się XIX- wieczna chałupa i stodoła oraz obora z początku XX wieku, tworzące wiejską zagrodę wpisaną do rejestru zabytków. W chałupie i stodole dzieci obejrzały stare sprzęty, narzędzia, naczynia. Zapoznały się z kulturą i tradycją życia ludzi w XIX w zamieszkujący tereny Guciowa i okolicznych wiosek. W muzeum znajdującym się w jednej z chałup wychowankowie obejrzeli wystawę skamienielin i minerałów roztoczańskich, także rzeźby i obrazy twórców Roztocza. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja tropów dinozaurów meteoryt. Wycieczkę zakończył pokaz wypieku i degustacja podpłomyków.
Szkolny konkurs historyczny „Kocham Cię, Polsko”
Z okazji 100- LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
24.10.2018 roku cała społeczność szkoły wzięła udział w Szkolnym konkursie historycznym „Kocham Cię, Polsko”. Uczniowie na podstawie obejrzanych dwóch prezentacji oraz zdobytych informacji w szkole na zajęciach z historii i innych przedmiotów mieli za zadanie rozwiązać szereg zadań konkursowych. Zadania były zróżnicowane. Nasi podopieczni pod opieką nauczycieli i wychowawców w sześciu grupach rozwiązywali krzyżówkę, testy, wykonywali prace plastyczne. Jury w skład którego weszli: pan dyrektor R.Kania, panie dyrektorki L.Walczak i M.Krzaczkowska oceniło konkurs na dość wysokim poziomie. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.
XVIII Dzień Papieski
„Promieniowanie Ojcostwa” to temat XVIII Dnia Papieskiego, który obchodziliśmy w naszym Ośrodku 25 października 2018 roku. W programie słowno- muzycznym połączonym z prezentacją multimedialną uczniowie przekazali ważne słowa Jana Pawła II dotyczące wartości ojca i jego roli w życiu człowieka . W wierszach i piosenkach religijnych wyrażali wdzięczność Bogu za to że jest naszym kochającym Ojcem . Nasze serca wypełniła radości wdzięczność Bogu za życie Papieża Polaka. Święty Janie Pawle II błogosław naszej społeczności szkolnej.
Wycieczka w Bieszczady 3-4 października 2018
Wiadomo, że Bieszczady najpiękniejsze są jesienią, kiedy liście na stokach mienią się wszystkimi odcieniami czerwieni, żółci, złota……. Korzystając z pięknej jesiennej pogody wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę w Bieszczady. Pierwszego dnia postanowiliśmy wejść na Połoninę Wetlińską. Jest to masyw górski w Bieszczadach Zachodnich z najwyższym szczytem położonym na wysokości 1255 m n.p.m. W związku z tym, że był to pierwszy tego typu wyjazd dla naszych uczniów zdecydowaliśmy, że dojdziemy tylko do najstarszego schroniska w Bieszczadach, czyli Chatki Puchatka. Nie było łatwo! Niektórzy uczniowie byli gotowi zrezygnować z wejścia już po paru metrach, ale dzięki wspaniałemu przewodnikowi, który mobilizował wszystkich do wysiłku i dostosowywał tempo marszu do najsłabszych, wszyscy dotarli do wyznaczonego celu. Połonina przywitała nas mgłą i porywistym wiatrem, niestety pogoda w gó
XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych
XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice.Chorzów.Mikołów 2018 rozpoczęły się 09.06.2018 roku i trwały do 12.06.2018 roku. Wśród 54 zawodników reprezentujących Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Lubelskie było również pięciu uczniów naszego Ośrodka, którzy zdobyli:
Dzień Edukacji Narodowej.
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanie”
Jan Sariusz Zamoyski
Pod takim hasłem w Naszym Ośrodku odbył się Dzień Edukacji Narodowej.
Rok 2018 jest wyjątkowym rokiem, bowiem Rzeczpospolita Polska obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości. Świat kultury, nauki, sportu, wszystkie instytucje życia społecznego oraz media podkreślają ten ważny, w historii Polski fakt. Nasza mała społeczność szkolna również włączyła się do upamiętnienia tego jubileuszu.
Święto pieczonego ziemniaka
W dniu 10 października 2018 roku o godzinie 15.00 w naszym Ośrodku odbyło się „Święto pieczonego ziemniaka”. Przygotowania trwały już od wtorku, kiedy to chłopcy z sekcji gospodarczej wraz z wychowawcą przygotowali ognisko, przy którym w środę pieczono ziemniaki i kiełbaski. Pogoda i nastroje wychowanków dopisywały, było bardzo ładnie. Przeprowadzono gry i zabawy na świeżym powietrzu, wszyscy byli zadowoleni.
Dzień Czekolady z okazji Międzynarodowego Miesiąca bibliotek szkolnych
Czekolada to najbezpieczniejsza z przyjemności, dlatego dziś warto sięgnąć po tabliczkę i zjeść całą. Nie patrząc na kalorie i próchnicę w zębach. Powinno się ją jeść powoli. Czekolada rozpuszcza się już w temperaturze ciała człowieka. Jedną kostkę wkładamy do buzi i... delektujemy się smakiem.Święto słodkiej przyjemności trwało cały czwartek. W bibliotece gościli uczniowie z całej szkoły. Wejściówką były pięknie wykonane zakładki do książki. Na początku dzieci poznały historię czekolady. Dowiedziały się skąd pochodzi, z czego jest zrobiona, jak wygląda proces produkcji czekolady i jakie są jej rodzaje. Wszyscy doskonale znali rodzaje czekolady i pod jaką postacią ukrywa się słodkość z ziaren kakaowca. Byli ogromnie zdziwieni, gdy dowiedzieli się, że niegdyś ziarna kakaowca były środkiem płatniczym i przechowywano je w skarbcach jak złoto.Nie zabrakło konkursów. Uczniowie malowali chatkę
Zwycięstwo w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Piłce Nożnej
W dniu 09.10.2018 uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Piłce Nożnej. Zawody zostały zorganizowane przez LSS „Sprawni Razem”, Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” oraz SOSW w Zamościu. W zawodach uczestniczyło siedem drużyn z ośrodków szkolno-wychowawczych z województwa lubelskiego: Zamościa, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego, Świdnika, Korczmisk, Radzynia Podlaskiego i Lublina. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Nasza drużyna po zwycięstwach z Hrubieszowem(3:1), Świdnikiem (7:0) i Radzyniem (4:0) zajęła pierwsze miejsce w grupie i w półfinale zmierzyła się z drużyną z Lublina, pokonując ją 3:0. Następnie w finale pokonała zespół z Hrubieszowa 3:0 zwyciężając w Mistrzostwach Województwa. Zespół nasz wystąpił w składzie: Krzysztof Roman, Maciej Sadło, Kamil Kwiecień, Mateusz Michałowicz, Michał Pijajko, Kornel Reszka, Kacper S
Wycieczka do Kresowej Osady w Baszni Dolnej
W dniu 26 września 2018 roku wybraliśmy się naszą szkolną gromadą na wycieczkę do Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Nasz pakiet atrakcji obejmował warsztaty garncarskie, kowalskie i kulinarne. Mogliśmy spróbować lepić w glinie, uczyć się kowalstwa oraz piekliśmy przepyszne podpłomyki „brodziaczki”. Potem wspólnie próbowaliśmy placków z dżemem, miodem oraz pysznym masełkiem czosnkowym.Ciekawą zabawą na placu Kresowej Osady było szukanie skarbu. Odszyfrowaliśmy wszystkie zagadki, rozwiązaliśmy hasło i z mapą dotarliśmy do celu. Nagrodą były słodycze i pieczątki na rękę.Po smacznym obiedzie pojechaliśmy do cerkwi w Radrużu. Tu pod opieką pani przewodniczki zobaczyliśmy starą, zabytkową budowlę i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Cerkiew z XVI wieku (najpierw prawosławna, następnie grekokatolicka, obecnie muzealna) należy do najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drew
Wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019
Dnia 27.09.2018 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Komisja w składzie: Łukasz Litwin – przewodniczący, Angelika Mazur i Mateusz Dacyna – członkowie, czuwała nad prawidłowością głosowania. Oddano 62 głosy z czego 3 były nieważne. Najwięcej głosów uzyskał Kamil Kwiecień – 15 głosów, tuż za nim uplasowała się Agata Zaborniak – 12 głosów. W dalszej kolejności po 5 głosów poparcia zebrały: Wiktoria Bożek i Agata Zaborniak. Osoby te stanowią Prezydium Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019: Przewodniczącym został - Kamil Kwiecień, Zastępcą – Agata Zaborniak, Skarbnikiem- Małgorzata Zaborniak, a Sekretarzem –Wiktoria Bożek. Pozostali uczniowie zostaną przewodniczącymi poszczególnych sekcji.
Bieg przełajowy "NIE TRACĄC WIARY W NIEPODLEGŁOŚĆ"
W dniu 19.09.2018 nasi uczniowie brali udział w biegu przełajowym po lesie Siwej Doliny. Bieg, zainicjowany przez naszych nauczycieli wychowania fizycznego, przebiegał pod hasłem: "NIE TRACĄC WIARY W NIEPODLEGŁOŚĆ". W biegu wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego ośrodka. I co najważniejsze.. wszyscy dobiegli do wyznaczonej mety.
Sprzątanie Świata
Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski dostarczyło potrzebne worki na śmiecie i rękawice. W akcji brali udział wychowankowie z różnych klas i grup SOSW Tomaszów Lubelski. Pod czujnym okiem opiekunów, nauczycieli i wychowawców młodzież ruszyła do porządkowania okolic wieży ciśnień oraz Siwej Doliny czyli lasów administracyjnie podległych Nadleśnictwu Tomaszów Lubelski. Przy wspaniałej pogodzie końcówki lata wszyscy mogliśmy się przyczynić do przywrócenia pięknego wyglądu najbliższej, leśnej okolicy naszego miasta. Ekologia jest ważnym elementem edukacji obywatelskiej i patriotycznej młodych ludzi. Napełnione worki zostały zagospodarowane przez nadleśnictwo, którego przedstawiciel podziękował dzieciom i opiekunom za obywatelską postawę i przekazał okolicznościowe pismo. Przedsięwzięcie bardzo się udało o czym świadczyły uśmiechnięte twarze naszej młodzieży we wspaniałej scenerii Siwej Doliny.
Wzięliśmy udział w akcji społecznej Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku, której celem jest przybliżanie i młodszym, i starszym obywatelom literatury narodowej. W tym roku odbyła się po raz siódmy, a utworem wybranym przez Polaków okazało się „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nasi uczniowie obejrzeli film, zaś uroczyste odczytanie stronic dzieła o szklanych domach, odbyło się w amfiteatrze w tomaszowskim parku.
Festiwal Umiejętności
13 września 2018 r. sześcioosobowa dziewczęca drużyna z naszej szkoły wzięła udział w Festiwalu Umiejętności, którego organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarta Dłoń” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Muratynie. Spotkanie miało na celu promocję i rozwijanie twórczości osób niepełnosprawnych, integrację, wymianę pomysłów między uczestnikami, wspólną rywalizację i zabawę. Każda drużyna brała udział w zespołowej konkurencji – „Obrazy naturą malowane”, w której zadaniem uczestników było wykonanie obrazu z naturalnych materiałów takich jak: szyszki, kasztany, żołędzie, owoce i warzywa, kamienie, nasiona, liście i kwiaty. Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali słodkie upominki i dyplomy.Dziękujemy kierownictwu WTZ w Muratynie za zaproszenie i możliwość udziału w ciekawej formie rywalizacji artystycznej. Nasi uczniowie wrócili z Festiwalu bardzo zadowol
Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 w SOSW w Tomaszowie Lubelskim
03 września 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Zabrzmiał pierwszy w tym roku szkolny dzwonek. Akademię rozpoczęto tradycyjnie wejściem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Głos zabrał Roman Kania - dyrektor Specjalnego Ośrodka - serdecznie powitał gości, uczniów, nauczycieli i rodziców życząc im sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie głos zabrała L. Walczak - wicedyrektor oraz M. Krzaczkowska - wicedyrektor, pani A. Pankiewicz Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki oraz ks. proboszcz J. Sopel, który postawił nauczycieli za wzór postępowania w życiu. 1 września to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, ale również tragiczna data w historii naszego kraju, co zostało przypomniane przez dyrektora naszego Ośrodka. Dla upamiętnienia 79 rocznicy
Ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością „BUZIAK 2018”
23 maja 2018 roku o godzinie 10.00 już po raz X na deski sceny Tomaszowskiego Domu Kultury weszli artyści Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością „BUZIAK 2018”. Goście przyjechali z ośmiu Ośrodków Szkolno – Wychowawczych: Kozice Dolne, Hrubieszów, Krasnystaw, Lubaczów, Włodawa, Zamość, Tomaszów Lubelski i PSONI koło w Tomaszowie Lubelskim (łącznie 90 uczestników wraz z instruktorami i opiekunami). Prezentacje festiwalowe miały różnorodne formy artystyczne: teatr, taniec, śpiew. Celem imprezy było poszukiwanie oryginalnych form działań artystycznych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. A także: konfrontacja dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów, popularyzacja form artystycznych i ich walorów, wymiana pomysłów oraz doświadczeń w zakresie pracy artystycznej z niepełnosprawnymi wychowankami, promowanie twórczości artystyczne
XVII edycja „ CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” 2018
Na kolejnej edycji Ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przywitali nas Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego mixem utworów zespołu My3, a były to „Kosmos”, „Kolorów świat”, „Tęcza”. Do występu uczniów przygotowali: Pani Ewelina Mróz, Anna Gęborys, Renata Litwin i Pan Dariusz Litwin. Oficjalnie wszystkich gości powitał Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im.Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim Pan Roman Kania. Kampania „ Cała Polska czyta dzieciom” i związany z nią ogólnopolski tydzień czytania trwają już 17 lat. Rozpoczęto ją 1 czerwca 2001 roku dysponując jedynie pięknym plakatem z motylem autorstwa Rafała Olbińskiego, reklamą telewizyjna i radiową pt. „Tato, czy ty umiesz czytać” i przede wszystkim głębokim przekonaniem, że czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycja w ich przyszłość. W bieżącym roku hasłem przewodnim Tygodnia był
Trzecia edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”
W naszym Ośrodku przeprowadziliśmy trzecią edycję akcji „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Skierowana jest ona do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół w Polsce i zagranicą. Organizowana 8 czerwca 2018 r., o godz. 10.00. Celem była promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnej czytelniczo. Nasza szkoła bierze udział w tym przedsięwzięciu od pierwszej edycji, czyli od roku 2016. Akcję zorganizowały panie A.Tyrka i B.Atalska.W tym roku założeniem organizatorów było pobicie ustanowionego 1 czerwca 2017 r. rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 459 409 osób. My właśnie, swoją obecnością przyczyniliśmy się do ustanowienia nowego rekordu czytania. Jesteśmy jedną z 2475 instytucji, które zadeklarowało udział w tegorocznej edycji i znajdujemy
Godziny dzwonków
Sobota 19.04.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.