Zajęcia otwarte w bibliotece szkolnej
Biblioteka szkolna to miejsce przyjazne dzieciom. Można tu wypożyczyć książkę, poczytać ciekawe czasopisma, skorzystać z podręcznego księgozbioru. W bibliotece odbywają się także zajęcia biblioteczne prowadzone z wykorzystaniem elementów biblioterapii. Zajęcia są atrakcyjną i ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Ostatnio odbyły się dwa spotkania podczas których zajęcia z dziećmi obserwowali nauczyciele z naszej szkoły i innych placówek z terenu miasta.
IV Roztoczańska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych 2018
Ta cykliczna sportowa impreza odbyła się w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Lubyczy Królewskiej. Organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Społeczno – Kulturalnego Rozwoju Gminy Lubycza Królewska „Razem dla Lubyczy”, na czele z prezesem Jadwigą Pizun.
Uczestnikami spartakiady byli:
Wizyta w stadninie koni połączona z pieszą wędrówką!
Dnia 28 maja uczniowie I grupy internackiej uczestniczyli w wycieczce do stadniny koni "Stadnina pod lasem" w Dąbrowie Tomaszowskiej.Kontakt ze zwierzętami uczy empatii, relaksuje, jest okazją aby lepiej je poznać. Wychowankowie zwiedzali stajnię, dowiedzieli się w jaki sposób pielęgnować i karmić konie.Chętni i odważni – mogli posiedzieć na grzbiecie konia lub nawet sie przejechać.Drogę powrotną do ośrodka przebyliśmy pieszo. Pięć kilometrów polnymi i leśnymi drogami oraz łąkami pełnymi kwiatów, spotkanie z bocianem, obejrzenie pasieki pszczół. A na końcu czekały na nas lody! Wycieczka miała na celu promowanie aktywności fizycznej, wypoczynek, propagowanie szacunku do zwierząt i przyrody.
Wojewódzki Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w Lublinie
W dniu 26.04.2018 roku uczniowie z naszego Ośrodka wzięli udział w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w Lublinie. W turnieju rywalizowało osiem drużyn z całego województwa. Nasza Drużyna w składzie Agata Zaborniak, Małgorzata Zaborniak i Stanisław Kopciuch zajęła II miejsce. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody Puchar i Dyplom dla szkoły. Wśród wszystkich uczestników najlepszy był Stanisław Kopciuch, który zdobył najwyższą liczbę punktów w teście, bezbłędnie pojechał na rowerze tor przeszkód i najlepiej razem z drużyną wykonał zadania z zakresu pierwszej pomocy. Otrzymał Puchar i Dyplom dla najlepszego zawodnika.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnościa Intelektualną
11 maja 2018 r. to ważny dla nas – nauczycieli i uczniów- dzień. W tym bowiem dniu w Tomaszowie Lubelskim zorganizowano obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jak co roku obchody Dnia Godności ... rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. odprawioną w intencji osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. W tym roku Mszę odprawił J.E. Ksiądz Biskup dr Marian Rojek.Kolejnym punktem obchodów był marsz ulicami miasta manifestujący godność, solidarność i szacunek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Następnie, w Amfiteatrze Parku Miejskiego odbył się koncert integracyjny - prezentacje muzyczne osób z niepełnosprawnościami, uczniów szkół oraz wychowanków przedszkoli. Nasz ośrodek reprezentowała liczna grupa uczniów należacych do zespołu wokalnego oraz zespołu tanecznego " My 3". Zaprezentowali oni mix trzech utworów: "Kosmos", "Kolorów świat" oraz "Tęcza". Wz
Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
11 kwietnia 2018 roku, nasz Ośrodek po raz kolejny organizował Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Akcją tą wpisujemy się w obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu organizowanego w całej Polsce w kwietniu. W tym roku pod hasłem „ Autyzm, na całe życie” organizatorzy starają się zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestię opieki nad dorosłymi osobami z autyzmem, które opuściły już system edukacji. W naszym mieście, tradycyjnie na Rynku Miejskim, zgromadziły się dzieci z tomaszowskich szkół i przedszkoli oraz zaproszeni goście. Poza szeroko zakrojoną akcją informacyjną, dla uczestników przygotowane były zabawy i tańce prowadzone przez zaprzyjaźnionych animatorów kultury: panią Agatę Nazar i pana Piotra Gruszeckiego. Ponad 500 osób wzięło udział w „ niebieskim przemarszu” ulicami miasta wyrażając swoje poparcie dla rodzin wychowujących dziecko z autyzmem. W godzinach popołudniowych w naszym
Niedzielne popołudnie na koncercie z okazji Dnia Matki
W dniu 20 maja 2018 r. grupa wychowanków internatu mogła uczestniczyć w koncercie poświęconym wszystkim mamom - "Mojej Mamie". W koncercie zorganizowanym w Tomaszowskim Domu Kultury wziął udział zespół artystyczny "Sonata" oraz Młodzieżowy Zespół Koła Żywego Słowa pod kierownictwem Marii Kozyry. Dla naszych wychowanków była to świetna okazja, aby posłuchać piosenek i recytacji wierszy, kulturalnie spędzić czas wolny oraz spotkać sie z aktorem ( pochodzącym z Tomaszowa) Marcinem Janos Krawczykiem, ktory tenże koncert prowadził. A wspólna fotografia ze sławnym tomaszowianinem była dla nich wielkim przeżyciem.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Urszula Mizak oraz Jolanta Piątkowska
Wycieczka Oseredek - Susiec. 16.05.2018r.
4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana, obchodzony jest Miedzynarodowy Dzień Strażaka. Grupa wychowanków internatu odwiedziła Muzeum Pożarnictwa w Oseredku. Muzeum powstało w 1914 roku dzięki zaangażowaniu i pasji starszego ogniomistrza w stanie spoczynku Jana Łasochy. Przewodnik pokrótce zapoznała uczniów z historią pożarnictwa, opowiedziała wiele ciekawych historii związanych z wystawionymi eksponatami oraz opowiedziała o roli muzeum w czasach dzisiejszych: rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania służbą w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej, krzewienie patriotyzmu.
Po zwiedzeniu muzeum wychowankowie ośrodka wraz z opiekunami udali sie na lody oraz spacer ścieżką przyrodniczo- dydaktyczną w rezerwacie "Nad Tanwią". Dzięki umieszczonym na trasie tablicom informacyjnym mogli poznać niezwykle ciekawą szatę roślinną oraz spróbować poszuk
Projekt edukacyjny: „Nie taki nietoperz straszny- czyli prawdy i mity o latających ssakach”.
Uczniowie klas drugich gimnazjum oraz klasy siódmej brali udział w realizacji projektu edukacyjnego:„Nie taki nietoperz straszny- czyli prawdy i mity o latających ssakach”.Celem projektu było poznanie budowy, środowiska życia oraz zwyczajów tych interesujących zwierząt. Jest to grupa ssaków, która ze względu na swój skryty tryb życia budzi wiele emocji i lęków. Z nietoperzami związanych jest wiele legend, mitów i zabobonów. Kojarzone są przeważnie ze złem, wiedźmami i demonami.Publiczna prezentacja wyników projektu odbyła się 26 kwietnia w sali gimnastycznej. Uczniowie biorący udział w projekcie, obalili mit nietoperza jako wampira, czorta przynoszącego nieszczęścia i obcującego z wiedźmami. Zaprezentowali taniec pt: „Przebudzenie nietoperzy”, pokazano scenkę rodzajową o wiedźmach, ich czarach i leczeniu miksturami. Następnie prezentując zdjęcia i filmik o nietoperzach przedstawil
Uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Witaj majowa jutrzenko. Pod takim hasłem w dniu 27 kwietnia br odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wychowankowie zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny przybliżający ostatnie lata Rzeczpospolitej szlacheckiej, tło historyczne Sejmu Wielkiego i okoliczności uchwalenia pierwszej europejskiej Konstytucji. Pierwszoplanową postacią była osoba króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na podkreślenie zasługuje fakt przypomnienia głównych, postępowych postanowień naszej pierwszej ustawy zasadniczej. W części artystycznej udział wzięli: Radosław Zienkiewicz, Bernadetta Szawara, Dominkia Burak, Przemysław Pogłodziński, Mateusz Sławiński oraz w chórku Katarzyna Grabczuk, Wiktoria Bożek, Agata Zaborniak, Michał Pijajko i Krzysztof Roman. Apel przygotowali: Alicja Biela, Renata Matyjanka, Mariusz R
Integracyjny konkurs plastyczny i literacki
" Cieszy i śmieszy… "
na podstawie wybranych dzieł Aleksandra Fredry.
ORGANIZATOR: SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
IM. JANUSZA KORCZAKA W TOMASZOWIE LUBELSKIM
Konkurs organizowany jest w związku z XVII Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom"
Między nami kobietami
Wszystkim kobietom- tym małym i tym dużym, należy się czasem chwila relaksu i przyjemności. W tym właśnie celu 19 kwietnia 2018r odbyło się spotkanie pt "Między nami kobietami" zorganizowane przez sekcję porządkowo- sanitarną naszego internatu. W kameralnej atmosferze zostały poruszone takie tematy jak: higiena osobista, odpowiednie mycie ciała i włosów, stosowanie kosmetyków zgodnie z ich przeznaczeniem oraz radzenie sobie z różnymi dolegliwościami. Najbardziej wyczekiwanym punktem spotkania był pokaz makijażu.
Aktorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali nam utwór " O czerwonym Kapturku i ..... ."
17 kwietnia aktorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali nam utwór " O czerwonym Kapturku i ..... ."
Sztuka ta to na nowo opowiedziana bajka, którą z zainteresowaniem oglądały nie tylko dzieci, ale i my- nauczyciele. Mogliśmy dzisiaj odbyć podróż w czasie- w świat naszej młodości.Żywe tempo akcji, oryginalna inscenizacja oraz zupełnie inne – nowe spojrzenie na bohaterów – wprowadziły nas w baśniowy świat. Czerwony Kapturek to nie – pisząc kolokwialnie – „ciepłe kluski” tylko normalna, pełna temperamentu dziewczynka. A Wilk okazał się naprawdę sympatycznym zwierzakiem…
Dzieci w skupieniu i z uwagą śledziły akcję i żywo reagowały na to, co dzieje się na scenie, o czym świadczyły choćby oklaski. To radosna interpretacja Czerwonego Kapturka.
Konkurs plastyczny „Wielkanoc na szkle”,
16 kwietnia 2018 roku uczniowie naszego ośrodka odebrali nagrody w konkursie plastycznym „Wielkanoc na szkle”, zorganizowanym przez Świetlicę Środowiskową „Krokus” w Tomaszowie Lub.
Nagrodzeni uczniowie to:
Daniel Kukułowicz- opiekun: Małgorzata Rachańska Wioletta Witkowska – op
Dzień Samorządności
12 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Samorządności połączony z powitaniem wiosny. Przedstawiciele samorządu szkolnego przejęli od pana dyrektora symboliczny klucz do szkoły. Wszyscy obejrzeliśmy scenkę teatralną pt „Wagary” w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Na stadionie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w konkurencjach sportowych. Były : wyścigi w workach, rzuty piłką do celu, tańce przy muzyce, slalomy, zabawy z balonami, gra w kolory, zabawy z piłką. Zabawom towarzyszyły wyśmienite nastroje. Rozegrany został także mecz piłki nożnej z finałowym wynikiem 4:2, sędziowany przez panów W.Majkuta i J.Cucha. Dzieci zjadły kiełbaski z grilla. Zmęczone ale zadowolone wróciły do szkoły. W sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka podczas której jury w składzie: M.Michałowicz, M.Pijajko, A.Zaborniak wybrali Miss Wiosny, którą została Nikola Bukała, i Mistera Wiosny
Uwaga!
Uwaga!
Trwa rekrutacja dla uczniów do projektu „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe na rynku pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014/2020.
W projekcie może wziąć udział: 34 uczniów ze Szkoły Podstawowej, 19 uczniów Gimnazjum oraz 9 uczniów ZSZ.
Zajęcia otwarte – Spotkanie z Polską, podróż w czasie
W dniu 5 kwietnia w SOSW odbyły się zajęcia otwarte – Spotkanie z Polską, podróż w czasie - w ramach programu obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W zajęciach brali udział goście specjalni ze Związku Piłsudczyków oraz nauczyciele z Tomaszowa Lubelskiego i powiatu.Po stu dwudziestu trzech latach niewoli Polska zerwała kajdany. Marzenia i walka pokoleń stały się rzeczywistością. Był to niezwykły wysiłek znaczony krwią i blizną tysięcy naszych rodaków na wielu frontach I wojny światowej. Szczególną rolę w odzyskaniu niepodległości miał marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski - wybitny działacz Narodowej Demokracji i światowej sławy wirtuoz fortepianu Ignacy Paderewski. Również wielu, wielu innych znanych postaci, a przede wszystkim cały naród, który wzniósł się ponad podziałami dla sprawy najważniejszej – wolności ojczyzny. „Narody tracąc pamięć, tracą życie”
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sirgieja Jesienina
22 marca 2018 roku w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sirgieja Jesienina, w którym udział wzięli nasi uczniowie. W tegorocznej edycji konkursu Jury szczególną uwagę zwróciło na zaangażowanie uczniów oraz własną interpretację wierszy. Rywalizacja konkursowa była bardzo wyrównana. Nasi recytatorzy zajęli następujące miejsca:
Godziny dzwonków
Środa 01.01.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.