Miejski konkurs plastyczny organizowany przez TDK w Tomaszowie Lubelskim pt.: "Boże Narodzenie w Plastyce".
Sukces w miejskim konkursie plastycznym organizowanym przez TDK w Tomaszowie Lubelskim pt.: "Boże Narodzenie w Plastyce". Maciej Jurkiewicz otrzymał nagrodę w kategorii szkoły specjalne -opiekun U. Mizak. Nagrodzeni zostali również: Wiktoria Korzeja- opiekun A. Wójtowicz,. Joanna Rożek - opiekun M. Majdan. Wyróżnienia natomiast otrzymali: Adrian Rębisz- opiekun M. Majdan oraz Weronika Wielosz- opiekun A. Paszt. Gratulujemy zwycięzcom!!!
Jasełka w klasie IV-V u i VI-VIII u.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy IV-Vu oraz VI-VIIIu przygotowali wspólnie Jasełka.
Większość naszych aktorów po raz pierwszy miała okazję wystąpić w przedstawieniu. W przepięknych strojach, wspaniale prezentowali się na tle bożonarodzeniowej dekoracji. W niecodziennej scenerii ubogiej stajenki, rozgwieżdżonego nieba i pachnącego sianka, dzieci z zaangażowaniem odgrywały swoje role. Zgodnie z tradycją, na scenie można było zobaczyć Maryję, Józefa, aniołki. Do żłóbka przybyli rozradowani dobrą nowiną pastuszkowie, przywędrowali też trzej mędrcy ze wschodu. Przestawienie przeplatane było pięknymi kolędami.
„ Jest taki dzień…” Wigilia Bożego Narodzenia
Wigilia Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Jedyny taki w roku, magiczny. Dzień, w którym wszyscy spotykają się przy wspólnym stole. Dzień, w którym „ gasną wszelkie spory”.
W naszym Ośrodku od lat spotykamy się przy wspólnym stole, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. Uczniowie przygotowują inscenizacje świąteczne, które wprowadzają wszystkich w świąteczną atmosferę.
Kiermasz ceramiki
ZAPRASZAMY NA KIERMASZ !!!
Wszystkich wielbicieli wyjątkowego, nietuzinkowego rękodzieła zapraszamy na kiermasz ceramiki. Na naszym stoisku znajdziecie Państwo wyroby z gliny wykonane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, dzieci z przedszkola, dzieci uczestniczące w zajęciach w ramach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego i Wczesnego Wspomagania w Rozwoju Dziecka Kiermasz rozpoczynamy 7 grudnia 2020 r. Fundusze uzyskane ze sprzedaży figurek, talerzy, mis i innych prac ceramicznych przeznaczone zostaną na zakup narzędzi, gliny i szkliw potrzebnych do dalszej twórczej pracy uczniów w pracowni. Wszystkie wyroby ceramiczne można zobaczyć na naszej stronie internetowej. Każda praca ma nadany numer i sugerowaną cenę ( do negocjacji). Wybrane rękodzieło prosimy zamawiać telefonicznie – telefon 693 031 072. Naszą linię telefoniczna uruchamiamy już 9 gr
Przedświąteczna zbiórka artykułów dla seniorów
„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
Ta myśl przyświecała uczniom naszego Ośrodka, którzy bardzo chętnie włączyli się w pomoc dla osób starszych mieszkających w Domach Pomocy Społecznej w ramach akcji „Przedświąteczna Zbiórka Artykułów dla Seniorów”. Każdy dorzucił do paczki przynajmniej jakiś drobiazg- batonik, ciasteczka, czekoladę. Uczniowie napisali też dla seniorów kartki z życzeniami świątecznymi. Mamy nadzieję, że nasze prezenty i życzenia sprawią, że na twarzy seniorów pojawi się uśmiech.
Urodziny Mateusza
4 grudnia obchodziliśmy 18-te urodziny Mateusza. Ta wyjątkowa uroczystość wymaga szczególnej oprawy i taką staraliśmy się stworzyć. W związku z obowiązującymi obostrzeniami mogli w niej uczestniczyć tylko najbliżsi koledzy naszego jubilata. Mimo to atmosfera była wspaniała. Nie mogło zabraknąć tortu i prezentów. Pyszny tort upieczony przez mamę Mateusza smakował wyśmienicie. Prezenty jubilatowi bardzo się podobały. Mamy w szkole kolejnego pełnoletniego ucznia. Mateusz jeszcze raz życzymy Ci wszelkiej pomyślności w dorosłym życiu.
W pracowni ceramiki
Pracownia ceramiczna istnieje w naszej placówce już trzeci rok. W zajęciach w pracowni biorą udział uczniowie ze szkoły podstawowej, branżowej oraz przysposabiającej do pracy. Zajęciami objęte są również dzieci uczestniczące w zajęciach specjalistycznych z WOKRO i Wczesnego Wspomagania w Rozwoju Dziecka. Uczestnicy zajęć lepią przedmioty z gliny stosując różne metody: lepienie z płata, wałeczków, kulek, ozdabianie odciskami koronek, drapaczkami, palcami. Tworzą prace płaskie i przestrzenne, użytkowe i dekoracyjne. Gotowe prace z gliny zdobią poprzez nakładanie szkliwa oraz farbami akrylowymi i różnego rodzaju pastami.Praca z materiałami przekształcalnymi, czyli np. gliną ma funkcję terapeutyczną i kształcącą. Wpływa na usprawnianie manualne dzieci – szczególnie na rozwijanie precyzji ruchów rąk, oddziałuje na koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzeganie i wyobraźnię. Poza tym daje wiele p
Nauka przez działanie
Uczniowie klasy I przysposabiającej do pracy bardzo lubią majsterkować, to faceci z krwi i kości. Nie obcy im papier ścierny, młotek a nawet piła i wiertarka. Samodzielnie przygotowują i ozdabiają wyposażenie swojej klasy. Zobaczcie sami.
9
Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki…
Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe, to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku.Dzisiaj z andrzejkowych tradycji zostało
Akcja przedświątecznej zbiórki artykułów dla seniorów
Chłopcy z grupy VII włączyli się w akcję przedświątecznej zbiórki dla seniorów przynosząc słodycze a także wykonując kartki z życzeniami, które trafią do paczek mikołajkowych dla seniorów.
Andrzejki
W wieczór andrzejkowy nie mogło zabraknąć tradycyjnych wróżb. Grupa VII wykorzystała do wróżenia własnoręcznie wykonane stateczki z papieru. Odgadywali też przyszłe zdarzenia z rozsypanych szpilek, które układały się w różne symbole.
Kulturalny widz
Klasa VI-VIIIu zorganizowała, w dniach 16-19 listopad 2020 roku Klasowe Dni Kulturalnego Zachowania. Przez kilka dni poruszane były tematy związane z dobrym wychowaniem i właściwym zachowaniem się w różnych miejscach. Jednym z miejsc, które obligują do odpowiedniego zachowania się jest niewątpliwie teatr. Na zajęciach zastanawialiśmy się jak należy zachowywać się podczas przedstawienia teatralnego, żeby nie przeszkadzać aktorom i innym widzom. W oparciu o doświadczenia uczniów i informacje zebrane z innych źródeł ustaliliśmy kodeks kulturalnego widza. W związku z obecną sytuacją epidemiczną nie mogliśmy zorganizować wyjazdu do teatru, ale mogliśmy zorganizować teatr w klasie. Na zajęciach uszyliśmy z rękawiczek i skarpetek pacynki do naszego lalkowego przedstawienia. Podzieliliśmy się na dwie grupy, które zamiennie raz były aktorami, a raz widzami. Zadaniem aktorów było przygotowanie kr
Miesiąc pamięci i zadumy
Listopad to miesiąc pamięci i zadumy, ale też i radości z odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Grupa VII złożyła skromną wiązankę i zapaliła świeczki na cmentarzu wojskowym.
Dzień Nauczyciela
Dzień Nauczyciela grupa VII obchodziła we własnym gronie. Oprócz życzeń Pani Marta otrzymała portrety wykonane przez swoich wychowanków. Trzeba przyznać, że chłopcy uchwycić wszystkie cechy charakterystyczne wychowawczyni.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
05.11.2020 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Spośród kandydatów zaproponowanych przez społeczność uczniowską prezydium po podliczeniu głosów wybrało samorząd w składzie:
Agata Zaborniak 11 głosów - Przewodnicząca
Uroczystość Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) – w Kościele katolickim uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili groby żołnierskie w lesie na Siwej Dolinie. Zapalili znicze, pomodlili się, złożyli kwiaty i flagi biało-czerwone.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2020
Czytaliśmy przez dwa tygodnie z okazji święta bibliotek szkolnych. Każdy miał okazję do wzięcia udziału w zajęciach bibliotecznych, które przybliżyły nam tematykę związaną z patriotyzmem, odpowiedzialnością, niepodległością. Przypomnieliśmy sobie o najważniejszym dokumencie w Polsce, a mianowicie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej a także o Prawach Dziecka.Wiemy też, dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? i po co wielbłądowi garb? „Historie zamiecione pod dywan” Agnieszki Zimnowodzkiej warto przeczytać, a odpowiedź na inne nurtujące nas pytania znajdziemy w książkach! , bo „książki nie gryzą ale pochłaniają w całości”
Dzień Dziecka 2020
Dzień Dziecka w tym roku będzie inny niż dotychczasowe. Ze względu na liczne obostrzenia, nie pójdziemy na plac zabaw czy do sali zabaw. Jakie atrakcje na Dzień Dziecka możemy przygotować w tym czasie? Co robię w domu, a co w plenerze?
Nikt z nas nie pamięta czasów kiedy wszystkie szkoły, kina, teatry, place zabaw byłyby zamknięte przez tak długi czas. A właśnie z takimi miejscami kojarzy nam się świętowanie Dnia Dziecka. Jak obchody tego popularnego święta będą wyglądały w tym roku?
Cała Polska czyta dzieciom - w tym roku czytamy w domu
Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" w tym roku zachęca aby w dniach 30 maja –7 czerwca odbył się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom–z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez dzieci i dorosłych –rodziców, nauczycieli, wychowawców, artystów, znane osoby, przedstawicieli władz samorządowych, mediów, kościołów itp.
Godziny dzwonków
Czwartek 17.04.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.