Uwaga!
Uwaga!
Trwa rekrutacja dla uczniów do projektu „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe na rynku pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014/2020.
W projekcie może wziąć udział: 34 uczniów ze Szkoły Podstawowej, 19 uczniów Gimnazjum oraz 9 uczniów ZSZ.
Zajęcia otwarte – Spotkanie z Polską, podróż w czasie
W dniu 5 kwietnia w SOSW odbyły się zajęcia otwarte – Spotkanie z Polską, podróż w czasie - w ramach programu obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W zajęciach brali udział goście specjalni ze Związku Piłsudczyków oraz nauczyciele z Tomaszowa Lubelskiego i powiatu.Po stu dwudziestu trzech latach niewoli Polska zerwała kajdany. Marzenia i walka pokoleń stały się rzeczywistością. Był to niezwykły wysiłek znaczony krwią i blizną tysięcy naszych rodaków na wielu frontach I wojny światowej. Szczególną rolę w odzyskaniu niepodległości miał marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski - wybitny działacz Narodowej Demokracji i światowej sławy wirtuoz fortepianu Ignacy Paderewski. Również wielu, wielu innych znanych postaci, a przede wszystkim cały naród, który wzniósł się ponad podziałami dla sprawy najważniejszej – wolności ojczyzny. „Narody tracąc pamięć, tracą życie”
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sirgieja Jesienina
22 marca 2018 roku w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sirgieja Jesienina, w którym udział wzięli nasi uczniowie. W tegorocznej edycji konkursu Jury szczególną uwagę zwróciło na zaangażowanie uczniów oraz własną interpretację wierszy. Rywalizacja konkursowa była bardzo wyrównana. Nasi recytatorzy zajęli następujące miejsca:
Wielkanocna Zbiórka Żywności
Nakarmić tych, których nie widać. 16-17 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wielkanocnej Zbiórce Żywności Banków Żywności
Samotni rodzice i osoby starsze, niedożywione dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności. Niewidoczni. Choć potrzebują pomocy, to nie spotkamy ich na ulicy czy przed sklepem, proszących o żywność. Nie pozwala na to ich godność. Misją Banków Żywności jest stałe docieranie do takich osób z pomocą. To również dla nich organizowana jest cykliczna Wielkanocna Zbiórka Żywności, która w tym roku odbyła się 16-17 marca, w ponad 300 miastach Polski.
„Nie ma dzieci są ludzie” - akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły
Dnia 23 marca 2018 roku w naszym Ośrodku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły. O godzinie 10.00 w specjalnie przygotowanej na tą okazję sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność naszej szkoły. Po powitaniu, młodzież zaprezentowała przedstawienie o życiu i działalności Janusza Korczaka. „Kto by pomyślał, że jeden człowiek w swym życiu może tyle z działać. Pisarz, lekarz, a przede wszystkim wychowawca i opiekun sierot. Ile trzeba było mieć zapału, gorliwości, uporu i samozaparcia aby podołać tej pracy w tak trudnych dla niego czasach”. Uczniów przygotowywali : panie M.Parnicka- Kubka, J.Piątkowska oraz panowie J. Grzeszata, D.Litwin a zdjęcia wykonał pan R.Myszka. Kilka dni przed akademią został przeprowadzony konkurs plastyczny pt.: „Portret Janusza Korczaka”, oraz konkurs wiedzy o życiu , działalności i twórczości J.Korczaka, któr
XVIII Mistrzostwa Woj. Lubelskiego w Biegach Przełajowych.
Dnia 20.03.2018r. na trasach biegowych ,,Siwej Doliny’’ odbyły się XVIII
Mistrzostwa Woj. Lubelskiego w Biegach Przełajowych. W zawodach uczestniczyło 48 zawodników z 5 placówek: SOSW Hrubieszów,
SOSW Zamość,
SOSW Puławy,
Zespół Szkół nr 4 Lublin,
Kulig w Dąbrowie Tomaszowskiej
7 marca 2018 uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w kuligu zorganizowanym w stadninie koni w Dąbrowie Tomaszowskiej. W pięknej zimowej aurze odbyła się przejażdżka saniami zaśnieżonym lesie. Dzieci mogły też wyszaleć się na górce, zjeżdżając na workach z sianem. Nie było to łatwe zadanie, bo worki często zjeżdżały przed właścicielem. Większość jednak doskonale poradziła sobie z tym problemem! Na koniec, wszyscy zmęczeni ale zadowoleni, mogli zjeść kiełbasę z ogniska.
Bezpieczny Internet - Spotkanie z Policjantami. 28.02.2018 r.
Spotkanie młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim.
„Zagrożenia płynące z Internetu, odpowiedzialność prawno – karna nieletnich”.
Dnia 28 lutego 2018 r. w naszej placówce odbyło się spotkanie młodzieży z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim. Tematem spotkania było „Zagrożenia płynące z Internetu, odpowiedzialność prawno – karna nieletnich”. Funkcjonariusze zapoznali uczniów z formami cyberprzemocy, takimi jak: nękanie, obrażanie, podszywanie się, publikowanie i przesyłanie obraźliwych, rozśmieszających lub nieprawdziwych informacji. Uczniowie poznali konsekwencje stosowania cyberprzemocy oraz sposoby ochrony przed niebezpieczeństwem płynącym z Internetu. Funkcjonariusze odpowiedzieli na wszystkie pytania uczniów dotycząc
Popołudnie Walentynkowe - 14.02.2018r.
14.02.2018 r. w „Harcówce” odbyło się „Popołudnie Walentynkowe”. Uczniowie przyjemnie spędzili czas na dobrej zabawie w miłej atmosferze. Wychowankowie czytali poezję romantyczną. Wszyscy wzięli udział w grach zręcznościowych oraz zajęciach "stolikowych". Wiele emocji dostarczyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt: „Najładniejsza kartka Walentynkowa”. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody (wystawa pokonkursowa znajduje się na korytarzu w internacie). Imprezę przygotowały panie U. Mizak i E. Wójtowicz oraz pan M. Pupiec.
Zabawa choinkowa 13.02.2018
Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. Corocznie organizowana zabawa karnawałowa jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów imprezą integracyjną w szkole. Dlatego też należało poświęcić sporo uwagi i zaangażowania w jej przygotowanie.
Najpierw było wielkie przedsięwzięcie, bo należało udekorować „salę balową”.
Regionalny Turniej tenisa Stołowego PTSS „Sprawni –Razem”
22.02.2018 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hrubieszowie był organizatorem Regionalnego Turnieju tenisa Stołowego PTSS „Sprawni –Razem”. W Turnieju wzięły udział reprezentacje trzech ośrodków z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Hrubieszowa. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Agata Zaborniak, Andżelika Bender, Bernadetta Szawara, Rafał Bród, Rafał Lupa. W kategorii dziewcząt młodszych A.Zaborniak zajęła II miejsce, a R.Bród w kategorii chłopców starszych zajął III miejsce. W kategorii drużynowej uczniowie z naszego Ośrodka zajęli III miejsce.
Teatrzyk kukiełkowy „Aniołek gwiazdy wigilijnej” 24.01.2018
„Aniołek gwiazdy wigilijnej” z tym świątecznym przedstawieniem przybył do nas teatrzyk kukiełkowy. Dzieci poznały przygody Aniołka, który magicznym dzwoneczkiem zawsze budzi Wigilię. Pech chciał, że nasz bohater zgubił ów dzwoneczek. W poszukiwania włączają się dziewczynka, pies, kot i wróbelek. W czasie przedstawienia dzieci dowiadują się co symbolizuje gwiazda, choinka, łańcuch i śledzą przygody kukiełek. Czy udało się Kasi znaleźć dzwoneczek????? W przedstawieniu wykorzystano słuchowisko, które powstało na podstawie tekstów Andrzeja Sochackiego „Aniołek gwiazdy wigilijnej”.
Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny – „ Rok dla Niepodległej- Polska w legendach”
17 stycznia 2018 roku w naszym Ośrodku odbył się Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny – „ Rok dla Niepodległej-Polska w legendach”. W zmaganiach konkursowych wzięło udział pięć zespołów. Byli to uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z Hrubieszowa, Firleja i oczywiście naszego Ośrodka.Celem konkursu było propagowanie kultury i popularyzacja literatury polskiej,rozbudzanie zainteresowania motywami zaczerpniętymi z legend, zachęcanie do pogłębiania wiedzy na temat historii Polski.
Jak przełamać zimową nudę - łyżwy!
Dnia 16 i 18 stycznia po południu, grupa wychowanków wraz z paniami A. Mrozik, A. Pryciuk i U. Mizak udali się na Lodowisko Plenerowe przy TDK w Tomaszowie Lub. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem oraz zasadami bezpieczeństwa podczas korzystania z lodowiska. Po dopasowaniu łyżew udali się na taflę z której korzystali przez godzinę. Niektóre osoby miały łyżwy po raz pierwszy na nogach, ale i tak próbowały swoich sił przy tak zwanej „bandzie”. Jazda na łyżwach to jeden ze sportów zimowych, który wpływa korzystnie na: zgrabną sylwetkę, efektywne spalanie kalorii, poprawę kondycji i zdrowy wygląd. Ponadto uczy koordynacji ruchowej, gracji i doskonale dotlenia organizm. To doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego uczniów w zimowe popołudnia czy wieczory.
Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym
17.01.2018r. w sali gimnastycznej odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym. W zawodach wzięło udział 26 uczniów. Turniej rozgrywany był w 3 kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, szkoła przysposabiająca do pracy i ponadgimnazjalna.
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce zajęła Maria Szawara
Spotkanie opłatkowe z emerytowanymi pracownikami naszego Ośrodka
„Mario czy ty wiesz
Kim naprawdę jest maleńki twój bohater?
Mario czy ty wiesz, że pewnego dnia rządzić będzie światem?
Czy ty wiesz, że to właśnie on pokona grzech i śmierć?
Dziecko śpiące w twych ramionach, na imię ma "Jam jest"!11 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane dla byłych pracowników Ośrodka. Osoby związane od lat z naszą placówką, serdecznie zostały przywitane przez dyrektora Romana Kanię. Część artystyczną przygotowali nasi uczniowie. Młodzież w ciekawy i nowatorki sposób zaprezentowała historię narodzenia Dzieciątka Jezus. Po odczytaniu Ewangelii i modlitwie za zmarłych pracowników nastąpiło łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Zaproszeni goście wspólnie zasiedli do poczęstunku przy wigilijnym stole, gdzie podczas słuchania kolęd wspominali byłych uczniów, nieobecnych kolegów, byłych dyrektorów… Pamięć o nich mieszała się z
Spotkanie wigilijne 2017 r
Spotkanie wigilijne jest tradycją kultywowaną w naszym Ośrodku od wielu, wielu lat.
Co roku niby takie same w charakterze, a jednak inne ze względu na oprawę mu towarzyszącą. Zawsze jednak stanowi wielkie przeżycie dla pracowników i uczniów szkoły.
W tym roku spotkanie takie odbyło się 21 grudnia. W uroczystej kolacji uczestniczyli wszyscy wychowankowie Ośrodka, dyrekcja, pracownicy oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Jerzy Wereszczak – wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, pani Anna Pankiewicz - dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym, pani Joanna Przednowek – reprezentująca Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Rady Rodziców.
Konkurs plastyczny - „Legendy polskie”
„Legendy polskie” – pod takim hasłem 16 stycznia 2018 roku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego. Wpłynęło 46 prac w których uczniowie wykazali się znajomością różnych technik plastycznych. Konkursowi przyświecał cel zapoznania dzieci i młodzieży z dziejami naszej Ojczyzny. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Niespodzianką była pizza, którą zasponsorował właściciel klubu-restauracji „Tabasco”. Wszystkim gratulujemy sukcesów plastycznych!!!! Konkurs został ogłoszony w związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej”.
Zwycięzcy w konkursie plastycznym – MBP
W dniu 8 stycznia 2018 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród Powiatowego Konkursu Plastycznego „Najpiękniejsze Szopki i Stroiki Bożonarodzeniowe.” Uczniowie SOSW mieli zaszczyt odebrać nagrody w kategorii „stroik” za zajęcie:
I miejsce- A. Bender, wykonała prac pod opieką p. U. Mizak,
Konkurs Boże Narodzenie w plastyce 2017- TDK
12.12.2017 roku nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursu pt.:„Boże Narodzenie w plastyce”. Nasi uczniowie znaleźli się wśród nagrodzonych. A byli to: K. Grabczuk - opiekun U. Mizak, A. Harbuz - opiekun A. Majdanik, A.Strumidło - opiekun M .Majdan. Gratulujemy zwyciężcom!!!
Godziny dzwonków
Sobota 19.04.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.