Konkurs "Moja ulubiona zabawka"
Nagrodzono laureatów konkursu "Moja ulubiona zabawka" Każdy z nas w dzieciństwie miał swoją ulubioną zabawkę i przechowuje o niej wspomnienia. Konkurs „Moja ulubiona zabawka” zorganizowany przez świetlicę szkolną miał na celu przede wszystkim pobudzenie i rozwój inwencji twórczych, wyrabianie poczucia estetyki oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Na konkurs wpłynęły 22 prace. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobny upominek w podziękowaniu za włożona pracę i zaangażowanie w wykonanie zadania. Wystawę pokonkursową można oglądać w świetlicy szkolnej.
Pieczemy wielkanocne mazurki
Ze Świętami Wielkanocnymi kojarzy się nam zapach drożdżowych, lukrowanych bab oraz słodkich kolorowych mazurków. Uczniowie klasy VIIIu na zajęciach technicznych poznali tajniki pieczenia mazurka. Wyszły pyszne i kolorowe. Zdjęcia wykonanych mazurków przesłaliśmy na konkurs fotograficzny organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Lubelskim. Liczymy na nagrody!
Pysznie i zdrowo !!!
Uczniowie klasy VIII u w ramach zajęć rozwijających kreatywność uczą się przygotowywać smaczne i bogate w składniki odżywcze potrawy. Menu bardzo bogate i urozmaicone. Z takich pomocników cieszą się chyba wszystkie mamy. Popatrzcie co już potrafią przygotować:
- tosty
- pierogi ruskie
- naleśniki
Wielkanoc w plastyce 2021
22 marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny " Wielkanoc w plastyce 2021" organizowany przez Tomaszowski Dom Kultury. W kategorii Szkoły Specjalne nagrodę otrzymała Alicja Rachańska uczennica klasy IV-V u. Wyróżnienie przypadło jej koledze z klasy Bartkowi Witkowskiemu. Gratulujemy nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów.
Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna !
Początek wiosny, to tradycyjnie konkurs recytatorski „Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna...” organizowany przez naszą bibliotekę. W tym roku do konkursu zgłosiło się piętnastu uczniów, którzy przygotowali utwory o tematyce wiosennej…W wiosenny nastrój wprowadziły wszystkich utwory Marka Grechuty „Wiosna ach to Ty...” oraz Koncert nr 1 E-dur " Wiosna " Antonio Vivaldiego. Jury konkursowe brało pod uwagę umiejętności recytatorskie, dykcję, kulturę słowa, interpretację, rozumienie prezentowanych tekstów oraz ogólny wyraz artystyczny przekazu, a przede wszystkim radość z obcowania z poezją. Uczestnikom towarzyszyła oczywiście trema, ale publiczność gromkimi brawami nagradzała występy i sprawiała, że na twarzach gościły uśmiechy. Wszyscy wypadli doskonale. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy uczestnikom i ich nauczycielom. Zachęcamy do sięgania po poez
Święta tuż, tuż…
Święta tuż, tuż. Czas zacząć przygotowania. Dzieci z klasy I-IIIa wysiewają owies do własnoręcznie ozdobionych doniczek. Ich starsi koledzy z klasy III pdp przygotowują świąteczne dekoracje i pieką wielkanocne baby i mazurki.
8
Wielkanocne warsztaty plastyczne
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. W naszym Ośrodku nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla dzieci warsztaty plastyczne. Poznawaliśmy tradycje i zwyczaje świąteczne oraz przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne. Na zajęciach uczniowie z przygotowanych różnorodnych materiałów plastycznych wykonali świąteczne koszyczki, wianki z pisankami, wesołe baranki, zajączki, które mogły ze sobą zabrać do domu. Spotkanie było doskonałą okazją do miłego spędzenia czasu i nawet śnieg za oknem nie popsuł nam wiosennego nastroju oraz wspólnej zabawy.
Historia wynalazków, odmierzanie czasu, zegary dawniej i dziś
W dniach od 15-17 marca grupy wychowanków internatu oraz osoby zainteresowane uczestniczyły w spotkaniach na temat: „Historia wynalazków, odmierzanie czasu, zegary dawniej i dziś”, przygotowanych przez M. Ostaszewskiego. Spotkania miały miejsce w sali gimnastycznej naszej szkoły. Wychowankowie w wielkim skrócie poznali najstarsze wynalazki ludzkości wykorzystywane do dzisiaj. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zegary mechaniczne, monocykl cyrkowy, telefon komórkowy z początku lat 90-tych i niemal stuletnia maszyna do pisania. Obecni mieli okazję nakręcać pięćdziesięcioletnie budziki, zobaczyć ich działające mechanizmy, posłuchać szwardzwaldzkiej kukułki i bicia kominkowego zegara oraz popisać na maszynie. Zaprezentowano również wiele zegarków kieszonkowych i naręcznych z początku ubiegłego wieku. Urządzenia z epoki budziły wielkie zainteresowanie wychowanków i przyciągały swą niepowta
Powitanie wiosny
Uczniowie klasy I-III l gotowi na powitanie wiosny
Dzień matematyki w przedszkolu
12 marca to Dzień Matematyki. Cały dzisiejszy dzień przedszkolaki spędziły w świecie figur, cyfr, zbiorów. Matematyka wcale nie musi być nudna. Zobaczcie sami.
7
Zajęcia kulinarne
Uczniowie klasy VIII w ramach zajęć rozwijających kreatywność przygotowali smaczne i bogate w składniki odżywcze potrawy, z którymi nawet początkujący kucharz nie powinien mieć większych problemów.
Na zamieszczonych zdjęciach przygotowują:- tosty
- pierogi ruskie
- naleśniki
- ciasteczka francuskie z jabłkami
Pieczemy Wielkanocne Mazurki
Staramy się pielęgnować tradycje świąteczne z polskich stołów. Nieodłącznie ze świętami wielkanocnymi kojarzy się zapach drożdżowych, lukrowanych bab oraz słodkich kolorowych mazurków. I dlatego też uczniowie klasy VIII na zajęciach technicznych poznali przepisy na wielkanocne słodkości, a następnie wykonali kolorowe mazurki według podanego przepisu. Uczniowie z zapałem zabrali się do pracy, a każdy etap sprawiał im wiele radości: wykonanie ciasta kruchego, masy kajmakowej, dekorowanie bakaliami i cukrowymi ozdobami. Zdjęcia wykonanych mazurków przesłano na konkurs fotograficzny organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Lubelskim. Własnoręcznie wykonane słodkości uczniowie zabrali do domu, by wspólnie z rodzicami przeżyć najprzyjemniejszą chwilę – degustację.
„ Kto soki pije, ten długo żyje”!
Uczniowie z klasy VIII doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowili zrobić sok. Uczniowie przynieśli do szkoły owoce- pomarańcze, jabłka, banany, gruszki i warzywa- marchewkę i seler. Jednak zanim przystąpili do pracy, zapoznali się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Sok był pyszny, nikogo nie trzeba było namawiać do jego spróbowania. Samodzielnie wykonany sok smakował tak bardzo, że pozostawały po nim tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy”!
Apel wychowawczy
W dniu 01.03 2022 roku odbył się apel wychowawczy podsumowujący I semestr roku szkolnego 2020/2021. Apel prowadziły p. Lilla Walczak- wicedyrektor ds. dydaktycznych oraz p. Ewelina Mróz- wicedyrektor ds. Wychowawczych. Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,0 to: Weronika Wielosz, Wiktoria Marszalec, Joanna rożek, Wiktoria Korzeja, Agata Zaborniak, Łukasz Litwin, Agata Surmanowicz, Kamil Kwiecień, Adrian Rebiś, Anna Tysz, Angelika Ligoda, Krzysztof Roman. Ponadto poruszono sprawy dotyczące organizacji, bezpieczeństwa, spraw wychowawczych, nagrodzono uczniów biorących udział w konkursie czystości oraz w konkursie przeprowadzonym w czasie ferii zimowych.
Szkoła Myślenia Pozytywnego
Miło nam poinformować, że nasz Ośrodek przystąpił do programu certyfikacji szkół „Szkoła Myślenia Pozytywnego”, który jest realizowany w ramach projektu „Myślę pozytywnie”. Znaleźliśmy się w gronie 50 placówek, które zostały zakwalifikowane do programu przez Instytut Edukacji Pozytywnej. „Myślę pozytywnie" to program kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat. Projekt zakłada kontynuację działań podjętych przez Fundację w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ze środków Narodowego Programu Zdrowia.
Wielkanocne baranki
Za kilka tygodni Święta, czas zacząć przygotowania. Klasa I pdp lepi z gliny wielkanocne baranki. Kuleczki, wałeczek, ślimaczek i baranek gotowy. Wydaje sie proste? To tylko pozory. Ta praca wymaga skupienia i precyzji, ale efekt zachwyca.
5
Tajniki fizyki
Nauka fizyki wcale nie musi być nudna.
8
Dzień Kobiet w PDP
Dzień Kobiet w klasach I,II,III pdp. Chłopcy przygotowali poczęstunek dla koleżanek i kwiaty dla pań. Przy wspólnym stole było miło i wesoło. Pizza i ciasto została zjedzona do ostatniego okruszka. WSZYSTKIM PANIOM I KOLEŻANKOM SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET.
4
Projekt PoczytajMy
W naszym Ośrodku realizujemy Projekt PoczytajMy, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach projektu powstał w bibliotece Klub Czytelniczy, który skupia dzieci z przedszkola, uczniów młodszych klas szkoły podstawowej oraz czytających dla nich uczniów klas starszych i nauczycieli. Członkowie klubu regularnie spotykają się na wspólnym czytaniu, organizują też akcje czytelnicze dla pozostałych uczniów z naszego Ośrodka. Ostatnie spotkanie było poświęcone dinozaurom. Zobaczcie fotorelację z tego spotkania.
Z wizytą w Muzeum
Z wizytą w Muzeum byli dzisiaj uczniowie grupy IV. Oglądali wystawę czasową: Ukraina w dawnych czasach. Wystawa wszystkim bardzo się podobała.
Godziny dzwonków
Czwartek 17.04.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.