“W dniu świętego Walentego, Nic nie może dziać się złego”- zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filii w Tomaszowie Lubelskim
19 lutego 2019 r. uczniowie klasy VII-VIII uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filii w Tomaszowie Lubelskim, zatytułowanych “Z okazji Walentynek…” Ich celem było kultywowanie tradycji walentynkowej, dostrzeganie pozytywnych cech w sobie i innych ludziach oraz okazywanie pozytywnych uczuć innym osobom.Uczniowie zostali zapoznani z wierszem pt. “Walentynki” oraz książką Sally Grindley “Przyjaciele na zawsze”. Rozmawiali na temat wartości w życiu człowieka jakimi są przyjaźń, prawda oraz miłość. Na zakończenie wykonali “Walentynkową niespodziankę”. Wielką walentynkową kartkę wcześniej przygotowaną uczniowie wręczyli również paniom.
Konkurs Master – Chef
W środę 12 maja 2020 r. uczniowie klas przysposabiających do pracy mieli okazję wykazać się swoim talentem kulinarnym, biorąc udział w szkolnej edycji konkursu Master – Chef. Celem konkursu było popularyzowanie zdrowego trybu życia poprzez właściwe odżywianie, dbanie o higienę i estetykę przygotowania oraz spożywania posiłków, jak również kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie i co najważniejsze rozwijanie pasji i zainteresowań kulinarnych. W jury konkursu zasiedli: „Magda Gessler” czyli pani Małgorzata Nocek, „Anna Starmach”, którą reprezentowała pani Aldona Pakuła, oraz „Michael Morron” czyli Łukasz Ksiądz. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przy wspaniałym dopingu ze strony uczniów innych klas i nauczycieli wykonywali różne zadania konkursowe
Kocham, lubię, szanuję… Walentynki 2020!
Do tradycji naszej szkoły przeszedł już coroczny zwyczaj obchodzenia Walentynek. Tym razem sposobem na uczczenie tego wyjątkowego dnia było zorganizowanie walentynkowej „fotobudki”. W specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu, uczniowie mieli okazję zrobić sobie zdjęcie ze swoją sympatią, kolegą, klasą lub nauczycielem. Wszyscy mieli do dyspozycji wesołe rekwizyty, które sprawiły, że każde zdjęcie było niepowtarzalne. Ponadto tradycyjnie zorganizowana została poczta walentynkowa. Uczniowie wrzucali do specjalnej skrzynki samodzielnie przygotowane kartki, po czym „walentynkowi listonosze” dostarczyli je do odpowiedniej osoby.
W poszukiwaniu zimy
W tym roku zima nam nie dopisała, ale my znaleźliśmy odrobinę śniegu i lodu. Raz w tygodniu młodzież z naszego Ośrodka, pod opieką p. Małgorzaty Rachańskiej i p. Agnieszki Mrozik miały okazję korzystać z lodowiska mieszczącego się przy TDK. Dzięki takim wyjściom, wychowankowie doskonalili technikę jazdy na łyżwach, a niektórzy rozpoczynali swoja przygodę z łyżwami. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Zajęcia pt. Sałatkowy zawrót Głowy
W dniu 12.02.2020r. w Internacie SOSW odbyły się zajęcia pt. Sałatkowy zawrót Głowy, w ramach "Programu dla szkół". Wszystkie grupy, pod nadzorem swoich wychowawców przygotowały zdrowe sałatki. Podczas kolacji odbyła się konsumpcja . Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
17
Zumba w Naszym Ośrodku
Od września w naszej szkole odbywają się zajęcia muzyczno- ruchowe- „Zumba” , których celem jest rozwijanie zainteresowań wychowanków . Po lekcjach uczniowie licznie uczestniczą w tych wspólnych wygibasach. Przepis na dobrą zabawę jest prosty: rytmiczna muzyka, sportowy strój i dobry nastrój. Zumba to połączenie fitnessu i tańca zainspirowane latynoskimi rytmami. Proste kroki i porywająca muzyka zachęcają wszystkich do ruchowej aktywności, a w efekcie do dbania o sylwetkę. Każda forma ruchu korzystnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na nasze samopoczucie, poprawia kondycję i daje poczucie satysfakcji. Każdy ćwiczy na miarę swoich możliwości, wszyscy świetnie się bawią i integrują. Po tych wytężonych zajęciach taka dawka pozytywnej energii działa relaksująco, pozwalając rozładować nagromadzone w nas emocje.
Wycieczka do Lublina do Pracowni Świętego Mikołaja
W dniu 29.01.2020 r. wychowankowie naszego Ośrodka wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Lublina do Pracowni Świętego Mikołaja. Atrakcji było bardzo dużo. Uczniowie mogli się przenieść do pięknego, bajkowego miejsca przesiąkniętego atmosferą radości i świąt. W progu powitały nas Elfy Świętego Mikołaja. Wraz z nimi dzieci udały się do Cukierniczej Pracowni Elfów, w której samodzielnie wykonały ciasteczka. Potem nadeszła pora na spotkanie z Mikołajem i wspólne kolędowanie. Śnieżynka zaprosiła dzieci do jej Plastycznego Zakątka, gdzie wykonały maski na bal Karnawałowy. Po ciężkiej pracy napiły się Specjalnego Eliksiru Elfów i wzięły udział w Balu wraz ze świętym Mikołajem. Święty Mikołaj przygotował dla nich pamiątkowy dyplom dla Super Skrzata Mikołaja. W drodze powrotnej dzieci zagościły jeszcze w restauracji Mc Donald’s. Zmęczone, ale szczęśliwe dotarły do szkoły z ogromem nie
Zabawa karnawałowa
Dnia 4.02.2020r. w naszym Ośrodku odbyła się zabawa karnawałowa. Salę przygotowali i udekorowali wychowankowie wraz z wychowawcami już dzień wcześniej. Przy rytmicznej muzyce uczniowie z nauczycielami i wychowawcami bawili się kilka godzin. W czasie zabawy przeprowadzono konkurs na najładniejszy: kostium karnawałowy, taniec oraz śpiew. Najlepszymi w tej konkurencji okazali się uczniowie: Piotr Piwko, Michał Pijajko, Agata Surmanowicz i Natan Materna. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Był także słodki poczęstunek, wszyscy otrzymali pączki i herbatę. Na koniec dyskoteki zwycięzcy konkursu dostali nagrody.
Wigilia dla uczniów i pracowników SOSW
Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski..
Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia.Dnia 18.12 w naszym Ośrodku tradycyjnie jak, co roku odbyła się uroczysta Wigilia dla uczniów i pracowników SOSW. Na Uroczystość przybyli zaproszeni goście: ks. Proboszcz J. Sopel, dyr. Wydziału Oświaty p. M. Kobiałka, dyr. Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej p. A. Syty, przew. Stowarzyszenia PSONI p. J. Przednowek, przedstawiciele Rady Rodziców: p. K. Łasocha, p. B. Bielak, p. K. Lizak. Wigilijne spotkanie rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Główny odtwórca roli w jasełkach chłopiec Sebastian pokazał co jest najważniejsze podczas Świąt Bożego Narodzenia. Radość z Narodzenia
Spotkanie opłatkowe z byłymi pracownikami SOSW.
Spotkanie opłatkowe stało się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła spotkaniu wigilijnemu pracowników ośrodka z emerytami. Spotkanie to odbyło się 09.01.20 w Sali gimnastycznej SOSW. W bożonarodzeniowy nastrój gości wprowadzili uczniowie naszej szkoły przedstawieniem Jasełek. Następnie p. J. Kij odczytał Ewangelię wg św. Łukasza i poprowadził modlitwę. Dyrektor R. Kania złożył wszystkim przybyłym życzenia. Najważniejszą częścią spotkania było podzielenie się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania. Przy wspólnym stole była okazja, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z Nowym Rokiem.
Spotkanie z Mikołajem w ramach akcji „Paczka Marzeń”
12 grudnia najmłodsza reprezentacja naszego Ośrodka uczestniczyła w spotkaniu z Mikołajem w ramach akcji „Paczka Marzeń”. Organizatorem przedsięwzięcia było Biuro Rejonowe PCK we współpracy z Fundacją Oskar oraz Zespołem Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Uczestnikami imprezy byli ludzie dobrej woli zaproszeni goście oraz Mikołaj. Dzieci były częstowane świątecznymi przysmakami, było wspólne śpiewanie kolęd oraz konkursy świąteczne nagradzane słodyczami. Na koniec pojawił się na scenie Mikołaj, który obdarował wszystkich wielkimi paczkami. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie !!!!!
Jasełka w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej
Dnia 09.01 na zaproszenie p. dyr. Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej A. Syty uczniowie naszego Ośrodka przedstawili jasełka podczas integracyjnego opłatka dla pracowników i emerytów poradni. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odgrywali role: Maryi, Józefa, Aniołów, pasterzy, królów, a także diabła, rolę taty, mamy, dziecka, babci.
Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej
Dzień Pluszowego Misia – bohatera wielu bajek i filmów, co roku obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili to sympatyczne święto 3 grudnia. Dzieci uczestniczyły w zabawach i wykonały prace plastyczne. Uczniowie nauczyli się piosenki, wykonali misia z papieru, poznali wiersze o misiach a także „Historię pluszowego misia” która zaczęła się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt… będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka…Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe
„Quiz o Januszu Korczaku”
17 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli – w teście o patronie szkoły Januszu Korczaku oraz Prawach Dziecka. Następnie obejrzeli dramat obyczajowy pt.: „Szkoła bez nazwy”. Na podstawie: Stacey Bess "Nobody don't love nobody"„Szkoła bez nazwy” to film z 2011 roku o młodej nauczycielce, która zaraz po studiach szuka pracy i znajduje ją w szkole dla bezdomnych dzieci, która nie ma nawet nazwy. Dobrze ubrana, na wysokich obcasach pojawia się w swojej pierwszej placówce wśród bezdomnych, w starych, brudnych strojach. Nie ma pomocy naukowych, ławek, tablicy, ani książek, a do tego jej uczniowie nie należą do łatwych przypadków. Nie jest to jednak kolejny film z serii ,,młodzi gniewni”, ale ciepła, choć dramatyczna opowieść o przyspieszonej szkole życia, którą przeżywa młoda kobieta pełna marzeń i ambicji. Okazuje się, że to nie sukces jest najważniejszy, ale uśmiech i miłość dziecka, k
Wycieczka do Chełmskiego Parku Wodnego
14 listopada uczniowie naszego Ośrodka wraz z opiekunami wybrali się do Chełmskiego Parku Wodnego. Atrakcji było co nie miara. Pełni energii i pozytywnego nastawienia wyruszyliśmy z naszym ulubionym kierowcą Robertem w drogę! Bardzo szybko dotarliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy naszą wodną przygodę. Weszliśmy do obiektu Chełmskiego Parku Wodnego, kupiliśmy bilety, przebraliśmy się w stroje kąpielowe i w końcu weszliśmy do sali basenowej. Ratownik zapoznał nas zasadami bezpiecznego korzystania z basenów oraz poruszania się po obiekcie. Czekały na nas baseny z licznymi niespodziankami: zjeżdżalnie, masaże ścienne, gejzery, kąpiele bąbelkowe w jacuzzi… mieliśmy okazję wspinać się i przechodzić po kładkach i specjalnie przygotowanych wyspach oraz dać się ponieść nurtowi „rwącej rzeki”. Po 120 minutach intensywnej zabawy w wodzie nadszedł czas na opuszczenie Parku Wodnego. Nieco zmęczeni, ale
Dzień Chłopaka
Kolejny już Dzień Chłopaka społeczność internacka spędziła podczas szampańskiej zabawy. O właściwą oprawę muzyczną zadbał DJ "KIELAR" , czyli didżej Kamil Kwiecień. Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją 28 października 2019r. odbyły się „Otrzęsiny”, w których uczestniczyli wszyscy nowi wychowankowie. Egzamin polegał przejściu "mokrego toru przeszkód", wykazaniu się sprawnością fizyczną oraz na skomplikowanym sprawdzianie wrażliwości kubków smakowych. Następnego dnia - 29 października 2019r. podczas Dnia Wychowanka - uroczyście przyjęliśmy nowych wychowanków do naszego szacownego grona. Najpierw jednak zostały ogłoszone wyniki wyborów do Samorządu Wychowanków - Przewodniczacym został Michał Pijajko a jego zastępcą - Sylwester Wawrzyńczyk. Natomiast w skład Sądu Koleżeńskiego wchodzą: Agata Surmanowicz, Agata Zaborniak, Michał Pijajko i Krzysztof Roman. Nowy przewodniczący Samorządu - Mi
Uroczystość z okazji Dnia Patrona - Janusza Korczaka i Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
13 grudnia 2019 roku o godz. 900 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona - Janusza Korczaka i Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Społeczność szkolna obejrzała występ słowno-muzyczny wykonany przez uczniów naszej szkoły. Na wstępie wspomniano również o mijającej 38 rocznicy wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego.
Podsumowanie projektu edukacyjnego „Mniej plastiku”.
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim prowadzona była akcja pt. „Mniej plastiku”. Została ona zainicjowana przez nauczycieli naszego Ośrodka. Akcja miała charakter projektu, w którym brali udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.Celem akcji było uświadomienie całej społeczności naszego miasta negatywnego wpływu plastiku na środowisko naturalne oraz wykształcenie umiejętności zastępowania przedmiotów plastikowych zastępnikami, mniej szkodliwymi dla przyrody. W tym celu, przez okres dwóch miesięcy przygotowaliśmy samodzielnie woskowijki, siatki materiałowe i woreczki na owoce i warzywa. Wśród uczniów naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej Nr 2, został ogłoszony konkurs na plakat promujący mniejsze zużycie plastiku. Najciekawsze prace zostały nadrukowane na siatki oraz ulotki i plakaty, z hasłem „Zam
Zajęcia otwarte w pracowni PDP
W dniu 11 grudnia 2019 roku odbyły się zajęcia otwarte w klasie II-III przysposabiającej do pracy. Celem głównym zajęć było poznanie sposobów dekorowania pierników. Wszyscy uczniowie chętnie uczestniczyli i pomagali sobie wzajemnie. Uczniowie przypomnieli zwyczaje i tradycje świąteczne, nazwy potraw wigilijnych. Zaprojektowali i wykonali własne dekoracje ciasteczek. Wykazali się przy tym dużą aktywnością i kreatywnością. W czasie zajęć powstały piękne, kolorowe i smakowite arcydzieła. Zajęcia wprowadziły nas w świąteczny nastrój.
Zabawa Katarzynkowo - Andrzejkowa 2019
28 listopada wszyscy wychowankowie bawili się podczas Zabawy Katarzynkowo - Andrzejkowej 2019. Dziewczyny z Samorządu Wychowanków wróżyły za pomocą: horoskopu dla znaków zodiaku, "słodkich cukierków szczęścia", kart z imionami, "kolorowych kluczy przyszłości". Nie zabrakło również tradycyjnych wróżb, jak: lanie wosku, ustawianie butów w kolejności czy papierowe serca zimionami. Chętni brali udział w intrygującej zabawie ruchowej: "taniec w kapeluszu czarownicy" i ciekawej grze zręcznościowej "zwijanie tasiemki na czas". Ukoronowaniem wieczoru byływspólne tańce w parach, wężach i kółeczkach podczas dyskoteki.
Godziny dzwonków
Niedziela 29.12.2024Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.