Sukces w miejskim konkursie plastycznym organizowanym przez TDK w Tomaszowie Lubelskim pt.: "Boże Narodzenie w Plastyce". Maciej Jurkiewicz otrzymał nagrodę w kategorii szkoły specjalne -opiekun U. Mizak. Nagrodzeni zostali również: Wiktoria Korzeja- opiekun A. Wójtowicz,. Joanna Rożek - opiekun M. Majdan. Wyróżnienia natomiast otrzymali: Adrian Rębisz- opiekun M. Majdan oraz Weronika Wielosz- opiekun A. Paszt. Gratulujemy zwycięzcom!!!
Jasełka w klasie IV-V u i VI-VIII u.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy IV-Vu oraz VI-VIIIu przygotowali wspólnie Jasełka.
Większość naszych aktorów po raz pierwszy miała okazję wystąpić w przedstawieniu. W przepięknych strojach, wspaniale prezentowali się na tle bożonarodzeniowej dekoracji. W niecodziennej scenerii ubogiej stajenki, rozgwieżdżonego nieba i pachnącego sianka, dzieci z zaangażowaniem odgrywały swoje role. Zgodnie z tradycją, na scenie można było zobaczyć Maryję, Józefa, aniołki. Do żłóbka przybyli rozradowani dobrą nowiną pastuszkowie, przywędrowali też trzej mędrcy ze wschodu. Przestawienie przeplatane było pięknymi kolędami.
Młodzi aktorzy spisali się na medal i sprawili, że atmosfera zrobiła się bardzo świąteczna. Towarzyszyło temu wiele pozytywnych emocji. Po występie była niespodzianka – wizyta Świętego Mikołaja.
Następnie przyszedł czas na Wigilię. Była wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, życzenia, potrawy wigilijne i kolędowanie.
17
„ Jest taki dzień…” Wigilia Bożego Narodzenia
Wigilia Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Jedyny taki w roku, magiczny. Dzień, w którym wszyscy spotykają się przy wspólnym stole. Dzień, w którym „ gasną wszelkie spory”.
W naszym Ośrodku od lat spotykamy się przy wspólnym stole, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. Uczniowie przygotowują inscenizacje świąteczne, które wprowadzają wszystkich w świąteczną atmosferę.
W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiczne nie możemy wszyscy razem zasiąść przy wspólnym stole, dlatego też każda klasa zorganizowała swoją małą wigilię. Był opłatek, śpiewanie kolęd i oczywiście Mikołaj. Zobaczcie jak wyglądał ten radosny dzień w klasach.
89
Kiermasz ceramiki
ZAPRASZAMY NA KIERMASZ !!!
Wszystkich wielbicieli wyjątkowego, nietuzinkowego rękodzieła zapraszamy na kiermasz ceramiki. Na naszym stoisku znajdziecie Państwo wyroby z gliny wykonane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, dzieci z przedszkola, dzieci uczestniczące w zajęciach w ramach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego i Wczesnego Wspomagania w Rozwoju Dziecka Kiermasz rozpoczynamy 7 grudnia 2020 r. Fundusze uzyskane ze sprzedaży figurek, talerzy, mis i innych prac ceramicznych przeznaczone zostaną na zakup narzędzi, gliny i szkliw potrzebnych do dalszej twórczej pracy uczniów w pracowni. Wszystkie wyroby ceramiczne można zobaczyć na naszej stronie internetowej. Każda praca ma nadany numer i sugerowaną cenę ( do negocjacji). Wybrane rękodzieło prosimy zamawiać telefonicznie – telefon 693 031 072. Naszą linię telefoniczna uruchamiamy już 9 grudnia 2020 r. Prace zostaną zapakowane i przygotowane do odbioru. Zakupioną ceramikę można opłacać i odbierać w terminie uzgodnionym telefonicznie.
Prace, które nie znajdą nabywcy do dnia 17 grudnia będzie można zakupić na stoisku przygotowanym na korytarzu szkolnym przy głównym wejściu
-
17. 12. 2020 r. czwartek : 12 00 - 16 00
-
18. 12. 2020 r. piątek : 9 00 - 15 00
23-
Przedświąteczna zbiórka artykułów dla seniorów
„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
Ta myśl przyświecała uczniom naszego Ośrodka, którzy bardzo chętnie włączyli się w pomoc dla osób starszych mieszkających w Domach Pomocy Społecznej w ramach akcji „Przedświąteczna Zbiórka Artykułów dla Seniorów”. Każdy dorzucił do paczki przynajmniej jakiś drobiazg- batonik, ciasteczka, czekoladę. Uczniowie napisali też dla seniorów kartki z życzeniami świątecznymi. Mamy nadzieję, że nasze prezenty i życzenia sprawią, że na twarzy seniorów pojawi się uśmiech.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że tak chętnie włączają się w działania szkolnego wolontariatu.
5
Urodziny Mateusza
4 grudnia obchodziliśmy 18-te urodziny Mateusza. Ta wyjątkowa uroczystość wymaga szczególnej oprawy i taką staraliśmy się stworzyć. W związku z obowiązującymi obostrzeniami mogli w niej uczestniczyć tylko najbliżsi koledzy naszego jubilata. Mimo to atmosfera była wspaniała. Nie mogło zabraknąć tortu i prezentów. Pyszny tort upieczony przez mamę Mateusza smakował wyśmienicie. Prezenty jubilatowi bardzo się podobały. Mamy w szkole kolejnego pełnoletniego ucznia. Mateusz jeszcze raz życzymy Ci wszelkiej pomyślności w dorosłym życiu.
10
W pracowni ceramiki
Pracownia ceramiczna istnieje w naszej placówce już trzeci rok. W zajęciach w pracowni biorą udział uczniowie ze szkoły podstawowej, branżowej oraz przysposabiającej do pracy. Zajęciami objęte są również dzieci uczestniczące w zajęciach specjalistycznych z WOKRO i Wczesnego Wspomagania w Rozwoju Dziecka. Uczestnicy zajęć lepią przedmioty z gliny stosując różne metody: lepienie z płata, wałeczków, kulek, ozdabianie odciskami koronek, drapaczkami, palcami. Tworzą prace płaskie i przestrzenne, użytkowe i dekoracyjne. Gotowe prace z gliny zdobią poprzez nakładanie szkliwa oraz farbami akrylowymi i różnego rodzaju pastami.Praca z materiałami przekształcalnymi, czyli np. gliną ma funkcję terapeutyczną i kształcącą. Wpływa na usprawnianie manualne dzieci – szczególnie na rozwijanie precyzji ruchów rąk, oddziałuje na koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzeganie i wyobraźnię. Poza tym daje wiele przyjemności oraz możliwości tworzenia na właściwym sobie poziomie. Wykonane prace biorą udział w wystawach, a także sprzedawane są na kiermaszach.
5
Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki…
Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe, to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku.Dzisiaj z andrzejkowych tradycji zostało nam głównie lanie wosku, wyścig butów czy serca z imionami. Warto jednak pamiętać o tej tradycji, ponieważ zawdzięczamy ją naszym przodkom. Oczywiście w naszej szkole zawsze kultywujemy polskie tradycje i sprawia nam to ogromną radość.
Kulturalny widz
Klasa VI-VIIIu zorganizowała, w dniach 16-19 listopad 2020 roku Klasowe Dni Kulturalnego Zachowania. Przez kilka dni poruszane były tematy związane z dobrym wychowaniem i właściwym zachowaniem się w różnych miejscach. Jednym z miejsc, które obligują do odpowiedniego zachowania się jest niewątpliwie teatr. Na zajęciach zastanawialiśmy się jak należy zachowywać się podczas przedstawienia teatralnego, żeby nie przeszkadzać aktorom i innym widzom. W oparciu o doświadczenia uczniów i informacje zebrane z innych źródeł ustaliliśmy kodeks kulturalnego widza. W związku z obecną sytuacją epidemiczną nie mogliśmy zorganizować wyjazdu do teatru, ale mogliśmy zorganizować teatr w klasie. Na zajęciach uszyliśmy z rękawiczek i skarpetek pacynki do naszego lalkowego przedstawienia. Podzieliliśmy się na dwie grupy, które zamiennie raz były aktorami, a raz widzami. Zadaniem aktorów było przygotowanie krótkich scenek dramowych, natomiast widzowie podzielili się na dwie grupy – widza kulturalnego i niekulturalnego. Wszyscy mogli być aktorami i widzami. Zabawa była doskonała.Podsumowując zajęcia uczniowie doszli do wniosku, że osoby, które rozmawiają na widowni, szeleszczą papierkami, stukają nogami bardzo przeszkadzają zarówno aktorom, jak i innym widzom. Nikt nie chciałby grać przedstawienia dla niekulturalnej widowni i siedzieć obok osoby, która rozmawia podczas spektaklu. Nie ma to jak nauka przez doświadczenie.
6
Akcja charytatywna
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
05.11.2020 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Spośród kandydatów zaproponowanych przez społeczność uczniowską prezydium po podliczeniu głosów wybrało samorząd w składzie:
Agata Zaborniak 11 głosów - Przewodnicząca
Kamil Kwiecień 9 głosów - Zastępca
Michał Rosół 8 głosów - Zastępca
Łukasz Litwin 7 głosów - Sekretarz
Osobom wybranym do Samorządu Uczniowskiego serdecznie gratulujemy. A wszystkim kandydatom biorącym udział w wyborach dziękujemy za udział i zaangażowanie.
Uroczystość Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) – w Kościele katolickim uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili groby żołnierskie w lesie na Siwej Dolinie. Zapalili znicze, pomodlili się, złożyli kwiaty i flagi biało-czerwone.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2020
Czytaliśmy przez dwa tygodnie z okazji święta bibliotek szkolnych. Każdy miał okazję do wzięcia udziału w zajęciach bibliotecznych, które przybliżyły nam tematykę związaną z patriotyzmem, odpowiedzialnością, niepodległością. Przypomnieliśmy sobie o najważniejszym dokumencie w Polsce, a mianowicie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej a także o Prawach Dziecka.Wiemy też, dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? i po co wielbłądowi garb? „Historie zamiecione pod dywan” Agnieszki Zimnowodzkiej warto przeczytać, a odpowiedź na inne nurtujące nas pytania znajdziemy w książkach! , bo „książki nie gryzą ale pochłaniają w całości”
9
Dzień Dziecka 2020
Dzień Dziecka w tym roku będzie inny niż dotychczasowe. Ze względu na liczne obostrzenia, nie pójdziemy na plac zabaw czy do sali zabaw. Jakie atrakcje na Dzień Dziecka możemy przygotować w tym czasie? Co robię w domu, a co w plenerze?
Nikt z nas nie pamięta czasów kiedy wszystkie szkoły, kina, teatry, place zabaw byłyby zamknięte przez tak długi czas. A właśnie z takimi miejscami kojarzy nam się świętowanie Dnia Dziecka. Jak obchody tego popularnego święta będą wyglądały w tym roku?
W tym roku w związku z ograniczeniami zgromadzeń, imprezy nie odbędą się. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zaproponować naszym najmłodszym żadnej ciekawej formy spędzenia ich święta.
Dzień Dziecka 2020: dokąd wybrać się na świętowanie?
18 maja pracę wznowiła branża gastronomiczna. Stosując się do ścisłego reżimu sanitarnego, gości mogą przyjmować restauracje,puby, cukiernie i inne miejsca, gdzie podawane i spożywane są posiłki. Tak więc bez większego problemu 1 czerwca 2020 roku, będziemy mogli zabrać najmłodszych na uroczysty obiad, lody lub inne ulubione smakołyki.
Zawsze możemy rozpocząć świętowanie nieco wcześniej. Dzień 1 czerwca w tym roku przypada w poniedziałek, ale już w weekend warto zacząć obchodzić święto wszystkich dzieci wybierając się na rodzinną wycieczkę. Od kilku tygodni dostępne dla odwiedzających są lasy i parki otwarto szlaki i ścieżki dydaktyczne. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu w towarzystwie rodziny jest świetną formą spędzenia Dnia Dziecka.
Cała Polska czyta dzieciom - w tym roku czytamy w domu
Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" w tym roku zachęca aby w dniach 30 maja –7 czerwca odbył się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom–z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez dzieci i dorosłych –rodziców, nauczycieli, wychowawców, artystów, znane osoby, przedstawicieli władz samorządowych, mediów, kościołów itp.
Pod hasłem, które zawsze nam towarzyszy „Pomagamy wychowywać dzieci na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi! – w tym roku czytamy w domu i solidaryzujemy się ze wszystkimi miłośnikami książek.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM O ZWIERZĘTACH!
Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. W tym czasie kiedy to pandemia wyizolowała nas od siebie - chcemy zachęcić Państwa do regularnego czytania dzieciom, pomóc Państwu budować świadomość proekologiczną dzieci i ich wrażliwość na potrzeby zwierząt.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przesyłając swoje zdjęcie do naszej galerii wspierają naszą akcję. Podziękowania kierujemy do władz naszego powiatu: Starosty Tomaszowskiego pana Henryka Karwana, Wicestarosty pana Jarosława Korzenia, Sekretarza Powiatu pana Dariusza Czopa, Skarbnika Powiatu pani Grażyny Murjas, Urzędującego Członka Zarządu Katarzyny Gucz oraz Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej pana Mariusza Kobiałki. Zawsze możemy liczyć na Państwa życzliwość. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii :)
Posłuchajmy piosenki: Cała Polska czyta dzieciom
https://www.youtube.com/watch?v=vsx_K_Uh7vE
Cała Polska czyta dzieciom - "Otowąż"
Archiwum Aktualności