Katyń to symbol zbrodni dokonanych przez NKWD na polskich jeńcach – oficerach, policjantach, uczonych, artystach, lekarzach, nauczycielach i prawnikach, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym obok Dębów Katyńskich - 13 kwietnia br., w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbył się uroczysty Apel Pamięci. W ramach realizacji programu edukacyjnego „Katyń … ocalić od zapomnienia”, dwanaście lat temu na terenie naszej placówki posadzono dwa dęby. Jeden poświęcony aspiratorowi Karolowi Smyrskiemu, który przed wojną pełnił służbę w Policji Państwowej w Tomaszowie Lubelskim, zamordowany w Twerze; drugi został poświęcony kapitanowi, lekarzowi medycyny Bernardowi Józefowi Święcińskiemu, który został zamordowany w Katyniu. Uczestnicy apelu odśpiewali hymn narodowy, wysłuchali krótkiej historii o upamiętnionych, młodzież zapaliła znicze.
13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Warsztaty ceramiczne dla przedszkolaków i ich rodziców
7 kwietnia odbyły się warsztaty ceramiczne dla przedszkolaków i ich rodziców. Gościliśmy w naszym Ośrodku dziesięcioro dzieci z autyzmem z tomaszowskich przedszkoli. Doskonała zabawa i przy okazji terapia ręki. Dla niektórych początki były trudne. Nie tak łatwo wziąć do ręki zimną, szarą masę, ale później… Uśmiechnięte buzie mówią wszystko. Polecamy taką formę terapii.
22
"Na niebiesko" dla osób z autyzmem.
6 kwietnia „zaświeciliśmy na niebiesko” dla osób z autyzmem. Niebieskie motyle ozdobiły nasze sale lekcyjne i świetlice, prawie wszyscy ubrani byli na niebiesko, ale przede wszystkim w ty dniu rozmawialiśmy o osobach z autyzmem, o ich potrzebach i zainteresowaniach. Wieczorem niebieskie światło oświetliło budynek naszej szkoły, która stara się być przyjazna osobom z autyzmem i ich rodzinom. Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Korzeniowi wicestaroście tomaszowskiemu, który zaszczycił nas swoja obecnością.
11
Sadzenie bratków
Nasi uczniowie wspólnie z wychowawcami włączyli się w sadzenie bratków z okazji Jubileuszu 50-lecia Naszego Ośrodka
6
50 sadzonek na 50-lecie Ośrodka
Grupa II postanowiła zająć się uprawą pomidorów. Zaraz po feriach posiali rozsadę a teraz ją popikowali. Zgodnie z założeniem udało się wypielęgnować 50 sadzonek by uczcić 50 jubileusz szkoły.
9
Rajd pieszy
Sezon wędrówek pieszych otwarty - uczniowie SOSW na rajdzie po Roztoczu wschodnim .
9
Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu - zabawy ruchowe dla uczniów klas I-III
Pierwsza z cyklu kwietniowych imprez za nami. Zabawa był świetna, chociaz niektórym trudno było przezwyciężyć lęki i włączyć sie do zabawy. Wielkie brawa za odwgę.
20
22 marca- Dzień Wody
W tym dniu starsze grupy internatu odwiedziły pobliską stację wodociągową. W ramach wycieczki obejrzały przepompownie wody, chlorownię oraz wysłuchały krótkiego wykładu jednego z pracowników na temat powstawania i ważności tego związku chemicznego. Na zakończenie wspólnie wykonano zdjęcia „Barwy wody".
10
„Zbieraj baterie i telefony"
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy przyłączył się do akcji „Zbieraj baterie i telefony". Jest to ogólnopolski program edukacyjny na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii oraz telefonów. Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz uczniów do oddawania zużytych baterii i telefonów, które można wrzucić do specjalnego pojemnika, w holu przy wejściu do Ośrodka. Wszystkie placówki, które dołączyły do akcji, biorą udział w klasyfikacji końcowej, której celem jest przyznanie nagród głównych oraz wyróżnień specjalnych. Akcja trwa do 15 maja. Zapraszamy do aktywnego udziału w programie!!!
Wybory superbohaterki internatu
16 marca w godzinach wieczornych, chętne grupy z internatu, wzięły udział w warsztatach, na które zapraszały superbohaterki. Podczas zajęć wychowankowie poznali supermoce i pasje 11 wspaniałych kobiet polskiego pochodzenia. Po obejrzeniu filmu zorganizowane zostały wybory superbohaterki internatu. Zdania były podzielone jednak zwyciężyła Wisława Szymborska. Pośród naszych propozycji na superbohaterkę internatu pojawiła się Maria Skłodowska-Curie oraz nasza wychowanka Agatka Surmanowicz.
1
Dzień Kobiet
10 marca gościła u nas pani Marta z Biblioteki Pedagogicznej, Świętowaliśmy Dzień Kobiet, przy muzyce, grając w grę edukacyjna. Nie zabrakło też kwiatów dla pań i dziewczynek.
5
Dzień Dinozaura w bibliotece szkolnej
Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia. W kalendarzu Świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie, gdyż są przodkami jaszczurek, krokodyli, żółwi czy węży, które żyły miliony lat temu. Uczniowie klas młodszych oglądali książki o dinozaurach, albumy, plakaty i figurki dinozaurów. Poprzez zabawy i zadania poznali życie prehistorycznych zwierząt. Dzieci obejrzały film edukacyjny, poznały prace paleontologa, wykonały pracę plastyczne i dzięki temu przeniosły się w tajemniczy świat.
18
"Solidarni z Ukrainą"
28.02.2022r. odbył się apel wychowawczy, w związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie. Nasi wychowankowie uważnie wysłuchali informacji przekazanych przez p. Dyrektor i jednogłośnie zdecydowali, że rezygnują z nagród rzeczowych w konkursach oraz przekazują je na pomoc uchodźcom. Na znak solidarność z Ukrainą, wszyscy obecni na apelu podpisali się na plakacie „LUBIĘ POMAGAĆ”, który został powieszony w holu przy głównym wejściu do Ośrodka. Jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałą młodzież, w tych trudnych czasach!!! W ośrodku są zbierane fundusze na zakup najbardziej potrzebnych rzeczy. Nauczyciele w wolnym czasie również pomagają w punktach recepcyjnych jako wolontariusze. UKRAINO JESTEŚMY Z WAMI!!!
5
"50 życzeń na jubileusz 50- lecia Ośrodka"
17.02.2022 roku wychowawcy przekazali słuchaczom Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku kartki z życzeniami, przygotowane przez naszych wychowanków. W ten sposób chcieliśmy podziękować za wieloletnią współpracę oraz podkreślić jak ważne znaczenie w wychowaniu ma szacunek oraz integracja wielopokoleniowa.
Walentynki
Wasi wychowawcy przesyłają walentynkowe pozdrowienia i życzą wspaniałych ferii wykorzystajcie je na wzmocnienie więzi rodzinnych.
"Z kopyta kulig rwie..."
Dnia 01.02.2022 r. członkowie Samorządu Uczniowskiego SOSW zorganizowali kulig, w którym udział wzięli uczniowie naszej społeczności. Piękna pogoda i dobre humory towarzyszyły uczestnikom podczas sanny.
8
Zajęcia w bibliotece
Uczniowie obejrzeli i wysłuchali opowiadania. Ogród dobrych słów, a następnie wzięli udział w zajęciach. Wspólnie czytali i segregowali hasła. Tłumaczyli słowa i zwroty grzecznościowe...
1
„Wieczór Kolęd”
Wspólne kolędowanie z udziałem wszystkich grup wychowawczych rozpoczęliśmy od poznania ich historii. Następnie odśpiewaliśmy najpiękniejszą kolędę „Bóg się rodzi”. Śpiewom towarzyszyła radość i ożywienie. Poczuliśmy atmosferę Stajenki Betlejemskiej.
5
"Karnawał w Internacie"
W ramach karnawału 27.01.2022 r. w grupach internackich odbyła się zabawa, tańce oraz poczęstunek. Wychowankowie mogli zrobić sobie zdjęcia w Fotobudce oraz wziąć udział w loterii fantowej. Został rozstrzygnięty konkurs na strój ekologiczny. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
12
Apel wychowawczy
W dniu 17.12.2021r. odbył się apel wychowawczy. Spotkanie poprowadziła wicedyrektor - pani Ewelina Mróz. Przypomniała o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku świątecznego. Rozstrzygnięto i nagrodzono uczniów biorących udział w: konkursie pt. "Turniej wiedzy o baśniach i legendach", konkursie plastycznym "Oblicza jesieni", Quizie podsumowującym "Tydzień Praw Dziecka" oraz konkursie pt."Tydzień życzliwości".
32
Archiwum Aktualności