"Kreatywne Prace Plastyczne"
3Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w trakcie roku szkolnego 2022/2023 będzie brał udział w Międzynarodowym Projekcie "Kreatywne Prace Plastyczne".
Zachęcamy do oglądania dzieł naszych dzieci, które będą ukazywały się co miesiąc na naszej stronie oraz profilu organizatora.
We wrześniu wykonywaliśmy pracę wykorzystując trzy sposoby: "Mokre w mokrym", " "Słoneczniki" oraz " Kółka i kropki". Zapraszamy do galerii prac.
Dzień osoby niepełnosprawnej
Uczniowie Szkoły Branżowej byli 28.09.2022 w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w ramach "Dnia osoby niepełnosprawnej".
Celem spotkania była prezentacja ofert dla osób niepełnosprawnych przygotowanych przez instytucje z naszego powiatu: Urzędu Skarbowego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
POLSKA NIEPODLEGŁA
Grupa II i III w dniu 22 września 2022 r., gościła w Wirtualnym Teatrze Historii "Niepodległa". Wychowankowie podczas zwiedzania wystaw, mogli poznać historię II Rzeczpospolitej przedstawioną w formie ciekawostek historycznych. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii multimedialnych mogliśmy oglądać w jaki sposób rozwijało się nasze państwo na przestrzeni lat.
"Narodowe czytanie"
Dnia 06.09.2022r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przyłączył się do akcji Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy „Narodowe Czytanie”. W tym roku czytane były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – naszego wieszcza narodowego. Dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy i uczniowie zorganizowali własną odsłonę Narodowego Czytania. Nasi wychowankowie poznali krótki życiorys Adama Mickiewicza i jego twórczość. Następnie wysłuchali jednej z ballad „ Pani Twardowskiej”. Dla lepszego zrozumienia treści utworu na slajdach były wyświetlane ilustracje przedstawiające czytane wydarzenia.
INFORMACJA
W związku z trwającym w dniach 12-16.2022r. "Tygodniem profilaktyki chorób zakaźnych" Ministerstwo Edukacji i Nauki, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie zapraszają na konferencję on-line rodziców i nauczycieli. Link do strony:
„Są chwile i ludzie, o których nie można zapomnieć”
Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w SOSW w Tomaszowie Lubelskim przejdzie do szkolnej historii, jako dzień pożegnania naszego Dyrektora, pana Romana Kanię. Podczas uroczystości podziękowania za wieloletnią pracę dotychczasowemu Dyrektorowi złożyli przedstawiciele społeczności szkolnej oraz zaproszeni goście: Henryk Karwan – Starosta Tomaszowski, Jarosław Korzeń – Wicestarosta Tomaszowski, Andrzej Bulicz – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury Fizycznej oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych. Do podziękowań dołączamy życzenia samych pogodnych dni, ciągłego uśmiechu i spełnienia marzeń.
Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022
Zakończenie roku szkolnego miało w tym roku wyjątkowy charakter. Przed budynkiem szkoły zasadzony został dąb upamiętniający 50 lat istnienia naszego Ośrodka, podarowany przez Nadleśniczego dr Leszka Dmitrocę. Dąb pochodzi od prastarego dębu "Bartek". Swoją obecnością zaszczycili nas: Tomasz Zieliński, Poseł na Sejm RP, Andrzej Bulicz, dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Kultury Fizycznej, reprezentujący Starostę Tomaszowskiego, Henryka Karwana, Nadleśniczy dr Leszek Dmitroca, którzy pomagali w sadzeniu dębu. Oczywiście wszyscy uczniowie otrzymali tez wymarzone świadectwa. Nie brakowało radości z otrzymanych nagród i wzruszeń związanych z pożegnaniem absolwentów. Wszystkim życzymy udanych wakacji.
Egzamin na kartę rowerową
Uczniowie klasy V i VI przez cały rok szkolny zdobywali wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Wiedza zdobyta na lekcjach techniki oraz zajęciach pozalekcyjnych została sprawdzona podczas egzaminu teoretycznego. Następnie 21 czerwca uczniowie zdawali egzamin praktyczny w obecności funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim. Wszyscy bezbłędnie zaliczyli egzamin. Po otrzymaniu karty rowerowej będą mogli zgodnie z prawem samodzielnie poruszać się rowerem po drogach. Życzymy bezpiecznych podróży!
Piknik rodzinny
10 czerwca odbył się piknik rodzinny. Obecni na nim rodzice mogli podziwiać swoje dzieci podczas Festiwalu Talentów. Mnóstwo wzruszeń i burze oklasków. Po Festiwalu rodzice, przy kawie i ciastach, oglądali relację z uroczystości jubileuszowych Ośrodka, a dzieci brały udział w przygotowanych dla nich grach i zabawach ruchowych. W zabawach sportowych obok naszych uczniów uczestniczyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Szarowoli. Na zakończenie był grill, bigos i lody. Piękna pogoda sprawiła, że wszyscy bawili się doskonale
50 lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
"50 lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim
Sympatyczny złoty jubileusz powstania i owocnej działalności obchodziła 27 maja tomaszowska placówka kształcenia specjalnego – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. Dwudniowy program uroczystości zainaugurowała 26 maja msza święta odprawiona w intencji uczniów i pracowników w świątyni NSPJ a dalszy ciąg obchodów kontynuowano w siedzibie SOSW przy ul. Wesołej z udziałem zaproszonych gości: ks. dziekana Grzegorza Chabrosa, przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Lublinie, władz samorządowych miasta i powiatu – Burmistrza Wojciecha Żukowskiego, Wicestarostę Jarosława Korzenia, przedstawicieli placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa, dyrektorów tomaszowskich szkół i placówek kulturalnych, delegacji UTW oraz urzędów i instytucji współpracujących z Ośrodkiem, rodzi
Przytul się do drzewa
Wychowankowie z internatu przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa"🌳. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na mądre poruszanie się po lasach i uczulenie na zachowania, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.
Los lasów nie jest nam obojętny.
2
Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Piłce Nożnej Szkół Branżowych "Sprawni Razem" Orlik 2022
W dniu 08.06.2022 na boisku Orlik przy SOSW w Karczmiskach odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Piłce Nożnej Szkół Branżowych "Sprawni Razem" Orlik 2022.
W mistrzostwach udział wzięły zespoły z Puław, Karczmisk, Lublina, Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego. Turniej wygrała drużyna z Karczmisk pokonując zespół z Lublina 1:0. Nasza drużyna w meczu o trzecie miejsce uległa zespołowi z Puław 4:2.
Wycieczka do Janowa Lubelskiego
W dniu 08.06.2022 spora grupa uczniów wybrała sie wraz z opiekunami na wycieczkę do Janowa Lubelskiego.
Miasto polożone na pograniczu Roztocza Zachodniego, Wyżyny Lubelskiej oraz Równiny Biłgorajskiej liczy okolo 12.000 mieszkańców.
Jest ciekawe pod względem przyrodniczym, historycznym oraz kulturowym.
"Cała Polska czyta Dzieciom"
2 czerwca 2022 roku w Parku Miejskim w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się wspólne czytanie klasyki literatury dziecięcej.
Organizatorem wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim.
Kampania " Cała Polska czyta Dzieciom" trwa już 21 lat.
"50 lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim"
Sympatyczny złoty jubileusz powstania i owocnej działalności obchodziła 27 maja tomaszowska placówka kształcenia specjalnego – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. Dwudniowy program uroczystości zainaugurowała 26 maja msza święta odprawiona w intencji uczniów i pracowników w świątyni NSJ a dalszy ciąg obchodów kontynuowano w siedzibie SOSW przy ul. Wesołej z udziałem zaproszonych gości: ks. dziekana Grzegorza Chabrosa, przedstawicieli Kuratorium Oświaty i Wychowania Delegatura w Zamościu, władz samorządowych miasta i powiatu – burmistrza Wojciecha Żukowskiego, Jarosława Korzenia, przedstawicieli placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa, dyrektorów tomaszowskich szkół i placówek kulturalnych, delegacji UTW oraz urzędów i instytucji współpracujących z Ośrodkiem, rodziców wychowanków, a także aktualnych i emerytowanych pracowników.
Akcja "Żonkile"
Wychowankowie i wychowawcy wzięli udział w X Jubileuszowej Akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE przypinając 50 żonkili na znak, że Łączy Nas Pamięć. Akcja odbywała się pod hasłem "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia". Udział w kampanii jest w tym roku formą sprzeciwu przeciwko wojnie i wszelkiej agresji. My również solidaryzujemy się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych tak, jak kiedyś nasz patron Janusz Korczak.
Wychowankowie w Uniwersytecie Trzeciego Wieku
W czwartek 26 maja najstarsze grupy wychowawcze VII i VIII uczestniczyły w obchodach Dnia Matki w Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku Filia w Tomaszowie Lubelskim. Wysłuchaliśmy interesującego wykładu p. Marii Kozyry nt. "Postać matki w literaturze", a następnie obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny Amatorskiego Zespołu Teatralnego, który wywołał ogromne rozczulenie i łzy na twarzach.
XXIX Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Kraśnik 2022
W dniu 19.05.2022 na boisku Klubu Sportowego Tęcza w Kraśniku odbył się XXIX Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Kraśnik 2022. W turnieju wzięło udział dwanaście zespołów z województwa lubelskiego. A były to zespoły z Kraśnika 3, Lublina 2, Tomaszowa, Zamościa, Puław, Olbięcina, Kębła, Karczmisk, Krasnegostawu. Drużyny zostały podzielone na grupy wg. wieku i sprawności .Nasza drużyna wystąpiła w najstarszej grupie wiekowej 18-22 lata, wygrywając swoje mecze zdobyła pierwsze miejsce. Nasz Ośrodek reprezentowali Kamil Sendłak, Krzysztof Roman, Kacper Kochalski, Michał Rosół, Natan Materna, Konrad Bartecki, Mateusz Michałowicz
Sukces uczniów na Wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
Drużyna w składzie: Agata Zaborniak, Mateusz Michałowicz zajęła I miejsce! Nasi uczniowie wykazali się doskonała znajomością przepisów ruchu drogowego, zasad udzielania I pomocy. Wspaniale poradzili sobie również w części praktycznej turnieju. Warto dodać, że Agata była jedyna dziewczyna wśród zawodników.
Godziny dzwonków
Niedziela 06.04.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.