Kolejne wyzwanie
11 maja wspólnie przebieglismy 50 km trasami wyznaczonymi w parku miejskim. Jest to kolejna zrealizowana inicjatywa w ramach obchodu Jubileuszu 50 lat SOSW.
50 SPOTKAŃ Z AKTYWNOŚCIĄ RUCHOWĄ NA 50-TKĘ SOSW.
Od stycznia do chwili obecnej popołudniami i wieczorami wychowankowie uczestniczyli w zajęciach na krytej pływalni oraz zumby i jogi korzystając ze środków multimedialnych. Wszystkie zajęcia odbywały się bezpłatnie. przyniosły uczestnikom wiele radości
4
Konkurs „Budka lęgowa"
Nasi wychowankowie wzięli udział w konkursie „Budka lęgowa" organizowany przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych- Oddział w Zamościu i odnieśli sukces, zajęli 1 miejsce. Gratulujemy!!
2
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostało uczczone przez naszych uczniów podczas akademii, która odbyła się 29 kwietnia 2022 r. Piękny montaż słowno-muzyczny przypomniał nam wydarzenia związane z uchwaleniem tej tak ważnej dla Polski ustawy. Dziękujemy za wspaniałą lekcję patriotyzmu.
Rajd pieszy na „Źródełka”
Rajd pieszy na „Źródełka”, ostatnia z cyklu imprez zaplanowanych na kwiecień w ramach Miesiąca Świadomości Autyzmu. 8 kilometrów malowniczym szlakiem przez Siwą Dolinę, a na koniec kiełbaski z ogniska. Wspaniale spędzony czas w gronie kolegów. Dla osób z autyzmem najlepszy trening umiejętności społecznych.
„Z ekologią za pan brat"
W ramach cyklu zajęć edukacyjno- wychowawczych odbywających się pt. „Z ekologią za pan brat", wychowankowie uczestniczyli w wycieczce z leśnikiem, panem Karolem Jańczukiem. Wspólnie przeszliśmy ścieżkę edukacyjną w poszukiwaniu oznak wiosny, dowiadując się jakie ptaki oraz kwiaty i zioła występują w lesie. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pysznymi kiełbaskami. Dziękujemy Panu Karolowi za poświęcenie czasu oraz za ciekawe opowieści leśne.
Ogłoszenie - plebiscyt "Szkoła dawniej i dziś"
W ramach obchodów Jubileuszu 50- lecia, wybieramy 50 najciekawszych zdjęć z życia naszego Ośrodka. Każdy może wziąć udział w głosowaniu, poprzez polubienie wybranych przez siebie zdjęć na portalu społecznościowym Facebook.
Z fotografii, które uzyskają największą liczbę głosów, stworzymy wystawę pod hasłem "Jubileuszowa Złota 50-tka". Plebiscyt trwa od 21 kwietnia do 10 maja 2022 r.
Uczniowie nagrodzeni!
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Wielkanocne pisanki i stroiki".
Z wielką przyjemnością informujemy, że Kamil, Adaś i Andżelika otrzymali dyplomy oraz nagrody
"Uczyń lepszym Świat dla Ciebie i mnie..."
W związku z wybuchem i trwającą wojną w Ukrainie nasi uczniowie włączyli się w akcję „Solidarni z Ukrainą".
50 kwiatów doniczkowych na 50-lecie
Realizacja zobowiązania "50 kwiatów doniczkowych na 50-lecie" zakończona. Wychowankowie z troską i miłością posadzili pięćdziesiąt nowych sadzonek pięknych kwiatów doniczkowych, które będą cieszyć oczy, podniosą jakość tlenu w sypialniach i znacząco poprawią komfort oddechowy. Wszystkie się przyjęły i już rozrastają
13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Katyń to symbol zbrodni dokonanych przez NKWD na polskich jeńcach – oficerach, policjantach, uczonych, artystach, lekarzach, nauczycielach i prawnikach, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym obok Dębów Katyńskich - 13 kwietnia br., w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbył się uroczysty Apel Pamięci. W ramach realizacji programu edukacyjnego „Katyń … ocalić od zapomnienia”, dwanaście lat temu na terenie naszej placówki posadzono dwa dęby. Jeden poświęcony aspiratorowi Karolowi Smyrskiemu, który przed wojną pełnił służbę w Policji Państwowej w Tomaszowie Lubelskim, zamordowany w Twerze; drugi został poświęcony kapitanowi, lekarzowi medycyny Bernardowi Józefowi Święcińskiemu, który został zamordowany w Katyniu. Uczestnicy apelu odśpiewali hymn narodowy, wysłuchali krótkiej historii o upamiętnionych, m
Warsztaty ceramiczne dla przedszkolaków i ich rodziców
7 kwietnia odbyły się warsztaty ceramiczne dla przedszkolaków i ich rodziców. Gościliśmy w naszym Ośrodku dziesięcioro dzieci z autyzmem z tomaszowskich przedszkoli. Doskonała zabawa i przy okazji terapia ręki. Dla niektórych początki były trudne. Nie tak łatwo wziąć do ręki zimną, szarą masę, ale później… Uśmiechnięte buzie mówią wszystko. Polecamy taką formę terapii.
"Na niebiesko" dla osób z autyzmem.
6 kwietnia „zaświeciliśmy na niebiesko” dla osób z autyzmem. Niebieskie motyle ozdobiły nasze sale lekcyjne i świetlice, prawie wszyscy ubrani byli na niebiesko, ale przede wszystkim w ty dniu rozmawialiśmy o osobach z autyzmem, o ich potrzebach i zainteresowaniach. Wieczorem niebieskie światło oświetliło budynek naszej szkoły, która stara się być przyjazna osobom z autyzmem i ich rodzinom. Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Korzeniowi wicestaroście tomaszowskiemu, który zaszczycił nas swoja obecnością.
Sadzenie bratków
Nasi uczniowie wspólnie z wychowawcami włączyli się w sadzenie bratków z okazji Jubileuszu 50-lecia Naszego Ośrodka
6
50 sadzonek na 50-lecie Ośrodka
Grupa II postanowiła zająć się uprawą pomidorów. Zaraz po feriach posiali rozsadę a teraz ją popikowali. Zgodnie z założeniem udało się wypielęgnować 50 sadzonek by uczcić 50 jubileusz szkoły.
9
Rajd pieszy
Sezon wędrówek pieszych otwarty - uczniowie SOSW na rajdzie po Roztoczu wschodnim .
9
Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu - zabawy ruchowe dla uczniów klas I-III
Pierwsza z cyklu kwietniowych imprez za nami. Zabawa był świetna, chociaz niektórym trudno było przezwyciężyć lęki i włączyć sie do zabawy. Wielkie brawa za odwgę.
20
22 marca- Dzień Wody
W tym dniu starsze grupy internatu odwiedziły pobliską stację wodociągową. W ramach wycieczki obejrzały przepompownie wody, chlorownię oraz wysłuchały krótkiego wykładu jednego z pracowników na temat powstawania i ważności tego związku chemicznego. Na zakończenie wspólnie wykonano zdjęcia „Barwy wody".
„Zbieraj baterie i telefony"
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy przyłączył się do akcji „Zbieraj baterie i telefony". Jest to ogólnopolski program edukacyjny na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii oraz telefonów. Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz uczniów do oddawania zużytych baterii i telefonów, które można wrzucić do specjalnego pojemnika, w holu przy wejściu do Ośrodka. Wszystkie placówki, które dołączyły do akcji, biorą udział w klasyfikacji końcowej, której celem jest przyznanie nagród głównych oraz wyróżnień specjalnych. Akcja trwa do 15 maja. Zapraszamy do aktywnego udziału w programie!!!
Wybory superbohaterki internatu
16 marca w godzinach wieczornych, chętne grupy z internatu, wzięły udział w warsztatach, na które zapraszały superbohaterki. Podczas zajęć wychowankowie poznali supermoce i pasje 11 wspaniałych kobiet polskiego pochodzenia. Po obejrzeniu filmu zorganizowane zostały wybory superbohaterki internatu. Zdania były podzielone jednak zwyciężyła Wisława Szymborska. Pośród naszych propozycji na superbohaterkę internatu pojawiła się Maria Skłodowska-Curie oraz nasza wychowanka Agatka Surmanowicz.
Godziny dzwonków
Wtorek 08.04.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.