GRUDNIOWA NIEDZIELA W INTERNACIE 🏫
W niedzielę mieliśmy ręce pełne roboty. Najpierw udaliśmy się na KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY do Tomaszowskiego Domu Kultury z pięknymi wyrobami wykonanymi przez naszych wychowanków w pracowni ceramicznej. Kupujący byli zachwyceni a Michał, Mateusz i Julka udowodnili, że są mistrzami reklamy i marketingu. Wracając przez Park Miejski im. Augusta Krzyżanowskiego z radością obejrzeliśmy dekoracje świetlne. Finałem było wykonanie wspaniałych gwiazd. Pracowicie spędzony czas minął niepostrzeżenie. 🎄
ANDRZEJKI
Andrzejki są świetną okazją do wspólnej zabawy wszystkich wychowanków naszego Ośrodka. Przy pięknie udekorowanej sali, bogatej w różne efekty świetlne oraz przy trafnie dobranych rytmach muzycznych, dzieci i młodzież doskonale się bawili, przeplatając swoje tańce udziałem w różnych atrakcjach. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie w andrzejkowej fotobudce. Nie zabrakło także tradycyjnych atrakcji jak lanie wosku, wróżenie z kart czy słodkich ciasteczek.
DZIEŃ PRAW DZIECKA 2024!!! PODSUMOWANIE :)
Działo się... przygotowaliśmy gazetki, kąciki sensoryczne orazróżnorodne zajęcia tematyczne, przybliżające znajomość praw i obowiązkówdzieci.Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie, pomoc i wspólnądobrą zabawę !!!
4
Dzień zdrowego śniadania.
Przedszkolaki obchodziły Dzień Zdrowego Śniadania, ucząc się zdrowych nawyków żywieniowych. Od samego rana przygotowywane były produkty, z których dzieci komponowały pyszne i zdrowe kanapki. Na stole pojawiy się zdrowe warzywa oraz ciemne pieczywo i serki. Po takim śniadaniu dzieci nabrały energii do zabawy oraz czekających ich zadań.
DZIEŃ MISIA W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "pluszowym przyjacielem". Spotkały się różne misie, małe i duże, białe i różowe, każdy był uroczy i wyjątkowy. Dzień był wyjątkowy, pełen uśmiechu i wspólnej zabawy.
1
Bezpieczna zima.
Zima jest szczególną porą roku. Zagrożenia z nią związana, jak np. długotrwałe, intensywne opady śniegu mogą paraliżować całe regiony. Do tego niska temperatura, która może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0°C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze -30°C w bezwietrzny dzień. Również wilgoć potęguje odczuwanie chłodu. Te dwa czynniki (wiatr i wilgoć) powodują, że marzniemy bardziej, niż wskazywałaby na to temperatura odnotowana na termometrze. Im bardziej wilgotno i wietrznie tym zimniej.
OPIEKUJEMY SIĘ BEZIMIENNĄ MOGIŁĄ 🪦
Pogodne październikowe i listopadowe dni nasi mali wychowankowie: Mariusz, Kamilka, Kuba i Michał wykorzystali na systematyczną opiekę nad bezimiennym grobem z czasów II wojny światowej, znajdującym się w lesie. Samodzielnie zagrabili liście, oczyścili mogiłę, zapalili znicze, udekorowali ją jedliną i świeżym stroikiem. Poznali też historię tego miejsca. Warto pamiętać i pielęgnować pamięć o ofiarach wojny.
NASI WYCHOWANKOWIE NAGRODZENI🏆
Mateusz Sławiński, Weronika Wielosz, Wiktoria Mazurek, Kamila Kuropatnicka i Michał Cięciera otrzymali nagrody w Konkursie Plastyczno-Literackim pn. "Rzuć Palenie Razem z Nami" zorganizowanym w ramach akcji XXI Dni Rzucania Palenia. Organizatorami akcji byli: Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy, 3-4 Hufiec Pracy w Tomaszowie Lubelskim oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pracowitym laureatom 👏👏👏
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Dzisiaj 20.11.2024r. wspólnie z całą naszą Społecznością szkolną oraz Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0 i UNICEF obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka pełen Emocji Zabawy Edukacji oraz Relaksu !!! Dziękujemy za czas razem, miłe chwile i niezapomniane przeżycia wszystkim uczestnikom
53
Muzealna lekcja historii
W dniu 20 listopada 2024 r. młodzież Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego uczestniczyła w lekcji żywej historii poświęconej upamiętnieniu bitew pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu 1939 roku. Lekcję przeprowadzili członkowie „Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera, realizując zadanie „Strefa zgniotu – tomaszowski wrzesień 1939”, projekt współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczniowie mogli zobaczyć mundury wojskowe polskie i niemieckie, broń i amunicję oraz inne ciekawe elementy wyposażenia żołnierzy walczących we wrześniu1939 roku. Prowadzący w niezwykle interesujący sposób poprowadzili zajęcia, a młodzież z zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyła w tej niecodziennej lekcji.
Dzień Praw Dziecka
Nasz Ośrodek przy współpracy ze Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0 oraz UNICEF zaprasza całą społeczność szkolną 20.11.2024 r do udziału w Dniu Praw Dziecka.
11 LISTOPADA
Jest to dzień, w którym wspólnie świętujemy odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zaborów. To także moment, w którym warto przypomnieć sobie trudną drogę do wolności, którą przeszły pokolenia Polaków oraz docenić naszą Ojczyznę i jej historię. Dnia 7 listopada 2024r. podczas uroczystej akademii cała nasza społeczność szkolna połączyła się w duchu patriotyzmu, pamięci i szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność Polski. W celu budowania atmosfery wspólnego świętowania i propagowania wartości, które przyświecają Narodowemu Świętu Niepodległościpani dyrektor Ewelina Mróz odczytała Odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada. Przepiękna i pouczająca inscenizacja „Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami” w wykonaniu naszych podopiecznych przypomniała wszystkim o sile jedności, którą wykazali się Polacy, o ich odwadze, determinacji i niezło
DZIEŃ DYNI
W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu odbył się Dzień Dyni.Przedszkolaki ubrane na pomarańczowo uczestniczyły w zabawach z udziałem dyni, poznały ciekawostki o dyni oraz wykonały piękne prace plastyczne.Ten dzień był pełen wrażeń i radości.
2
CERTYFIKAT SMP 2.0
Dziękujemy za Certyfikat oraz kolejną wspaniałą Paczkę dla naszych wychowanków w związku z udziałem w ogólnopolskim projekcie Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0. Pragniemy podziękować Instytutowi Edukacji Poztywnej również za wsparcie oraz umożliwienie dostępu do kreatywnych i różnorodnych e-materiaów do realizacji naszych działań służących poprawie dobrostanu psychicznego naszych uczniów!
Dzień Zdrowia Psychicznego SMP 2.0
Dzień Zdrowia Psychicznego ze Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0 wiązał się z różnorodnymi działaniami na rzecz dobrostanu psychicznego naszych uczniów. Skupiliśmy nasze działania na wdrażaniu wychowanków do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu oraz do otwartości i umiejętności proszenia o pomoc w trudnych dla siebie sytuacjach. Uczniowie nabywali wiedzę i umiejętności na temat bezpiecznego i właściwego korzystania z multimediów. Doskonalili umiejętności wyrażania swoich emocji różnymi środkami artystycznymi.
CYBERPRZEMOC
29 października 2024 roku gościliśmy w naszej szkole pracownika Ośrodka Interwencji
Kryzysowej. Mówił on o zachowaniach przemocowych w Internecie i sposobach ochrony
przed cyberprzemocą. Zwracał uwagę na bezpieczne i racjonalne korzystanie z komputera i
telefonu oraz konsekwencje nieprzemyślanych działań w Sieci. W spotkaniu wzięli udział
wszyscy uczniowie. Dziękujemy za ciekawą prezentację.
PRZESIEWOWE BADANIA SŁUCHU FIZYCZNEGO
W najbliższym czasie w naszym Ośrodku odbędzie się cykliczna akcja bezpłatnego przesiewowego badania słuchu u naszych podopiecznych.
Dobry stan słuchu fizycznego gwarantuje prawidłowy odbiór dźwięków niewerbalnych oraz dźwięków mowy płynących do nas z otoczenia. Dobrze funkcjonujący analizator słuchu jest podstawą prawidłowego rozwoju mowy dziecka i komunikacji. Dlatego, tak bardzo istotna jestokresowadiagnostyka funkcjonowania tego narządu zmysłu. Ocena stanu słuchu na wczesnym etapie rozwoju dziecka może zapobiec późniejszym kłopotom w rozwoju mowy, prawidłowej artykulacji i komunikacji z otoczeniem. Badania przesiewowe, które oferujemy naszym wychowankom, pozwalają na wychwycenie ewentualnych zaburzeń analizatora słuchu. Po badaniach Rodzice otrzymują wyniki oraz wskazania do pogłębionej diagnozy w przypadku nieprawidłowości.
Godziny dzwonków
Poniedziałek 09.12.2024Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.