Kolejne wyzwanie w ramach realizacji Projektu Szkoła Myślenia pozytywnego już za nami!
Wspólne zajęcia o kreatywności umożliwiły uczniom doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, lepsze radzenie sobie ze stresem dnia codziennego oraz były świetną okazją do wymiany i realizacji własnych pomysłów.
Dziękujemy autorom Projektu SMP 2.O za materiały dołączone do zadań w zróżnicowanej formie, które stanowią inspirację, pomoc i bazę do wykorzystania w realizacji działań i prowadzeniu zajęć warsztatowych z uczniami.
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
W naszym Ośrodku został zoorganizowany pod hasłem przewodnim "Nie jesteś sam - mów o tym co czujesz" i związany był z działaniami z zakresu profilaktyki oraz wzbogaceniem wiedzy w temacie depresji.
„Dostępna przestrzeń publiczna”
Informujemy, że nasz Ośrodek otrzymał dofinansowanie do projektu „Zwiększenie dostępności i poprawa bezpieczeństwa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim w ramach programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”.
Projekt zakłada zwiększenie dostępności i poprawę bezpieczeństwa uczniów oraz likwidację barier architektonicznych, które umożliwią swobodny dostęp do pomieszczeń w naszym Ośrodku.
"WALENTYNKOWE OSTATKI"
We wtorek 13 lutego nasza społeczność bawiła się na corocznym Balu "Walentynkowe Ostatki". Najpierw włoską piosenkę o miłości "Felicita" zaśpiewali Al Bano i Romina Power przybyli prosto z Festiwalu w San Remo. W tej roli fantastycznie wystąpili: Kamila Gulczyńska i Mateusz Pijajko. Potem wszystkie grupy wychowawcze z rąk Pani Dyrektor Marzeny Teterycz otrzymały nagrody za pięknie wykonane plakaty walentynkowe zgłoszone na wcześniej ogłoszony konkurs plastyczny . Cały czas skrzynka Poczty Walentynkowej wypełniała się anonimowymi walentynkami a poważni ochroniarze pilnowali bezpieczeństwa. Następnie wszyscy uczestniczyli w konkursach taneczno-sprawnościowych nagrodzonych pysznymi słodkościami. Między wesołymi tańcami w parach, dwójkach, w kółeczku oraz w tzw. pociągu - każdy mógł zamówić muzyczną dedykację dla wybranej osoby lub zrobić sobie z nią zdjęcie na Kanapie Przyjaźni .
"Wielkanoc - tradycja i nowoczesność"
8 lutego nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tomaszowie Lub. oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku, zorganizowali warsztaty z tworzenia kartek metodą scrapbookingu. Spotkanie to zorganizowano we współpracy z Biblioteką Pedagogicznej w Zamościu Filią w Tomaszowie Lub. W spotkaniu udział wzięli Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy z uwagą wysłuchali wstępnych prezentacji. Podczas warsztatów poznali historię powstawania kartek oraz etapy ich tworzenia przy użyciu maszyny tnąco - wytłaczającej oraz plotera. Po części teoretycznej wszyscy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpili do tworzenia własnych kartek wielkanocnych. Wspólne zadania przyniosły wiele radości i satysfakcji uczestnikom oraz organizatorom. Wykonane kartki udowodniły, że warto poświęcić chwilę, aby stworzyć coś oryginalnego i pięknego. Serdecznie dziękujemy UTW za tak duże
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ BOHATEREM🦸
W pierwszym semestrze wychowankowie z grup wychowawczych VIII i I aktywnie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023, którą swoim patronatem objął Minister Edukacji i Nauki. Akcja ta ma na celu upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnowanie pamięci o uczestnikach tego wydarzenia. Realizując zadania wyznaczone przez organizatorów wychowankowie pracowali w grupach wykonując projekty i dyskutując , oglądali filmy i czytali bajki o tematyce patriotycznej, poznając bliżej powstańców warszawskich , jako zwykłych ludzi , których wojna zmusiła do stania się bohaterami . W ten sposób wychowankowie poznawali historię własnego kraju i wyrabiali w sobie postawę aktywnego patrioty.
ZIMOWE ZABAWY I EKSPERYMENTY ZE ŚNIEGIEM
Przedszkolaki korzystały z uroków zimy, był czas na zabawy na świeżym powietrzu i okazja do badania właściwości śniegu, takie polisensoryczne poznawanie świata angażowało wszystkie zmysły dzieci.
14
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY
Pizza! Lubią ją dzieci i dorośli. Właśnie dlatego 17 stycznia uczniowie naszego Ośrodka włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Pizzy. Każdy miał okazje spróbować pysznej pizzy wykonanej przez klasy branżowe. Zachęcamy wszystkich do wykonania własnej w domach wykorzystując nasz przepis na ciasto: 3 szklanki mąki, łyżeczka soli, 1 łyżeczka cukru, 4 łyżki oleju, 1 szklanka ciepłej wody, opakowanie suchych drożdży. Życzymy smacznego!
„Międzypokoleniowe kolędowanie”
16 stycznia 2024 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim odbył się "Wieczór Kolęd". Miał on w tym roku wyjątkowy charakter międzypokoleniowego kolędowania. Oprócz uczniów, dyrekcji i nauczycieli ośrodka, w kolędowaniu wzięło udział ponad 20 seniorów z tomaszowskiego chóru Camerata oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydarzenie rozpoczęli uczniowie SOSW, przebrani za kolędników, którzy weszli na scenę w rytmie pastorałki "Świeć gwiazdeczko mała świeć" przy radosnym aplauzie widowni. Potem nastąpił montaż słowno - muzyczny, z którego można się było dowiedzieć m.in. skąd wywodzą się kolędy i pastorałki i jaką rolę odegrały w przeszłości. Śpiewanie kolęd odbyło się jednak w nieco nietypowy sposób: każdy z wyśpiewanych wspólnie utworów poprzedzony został zagadką dotyczącą tytułu lub pierwszych słów kolędy. Nie wszystkie okazały się łatwe, ale tym bardziej cieszyło i
„Z kopyta kulig rwie…”
Dzięki uprzejmości i pomocy pracowników Pensjonatu „Sosnowe Zacisze” w Suścu 11 stycznia 2024 roku odbył się kulig. Młodzież pod opieką wychowawców uczestniczyła w przejeździe saniami przez urokliwe tereny rezerwatu przyrody „Nad Tanwią”. Następnie na polance aktywnie spędzili czas zjeżdżając na workach z sianem z górki. Potem z apetytem zjedli kiełbaski samodzielnie upieczone na ognisku. Pomimo mroźnej pogody wszyscy w radosnych nastrojach wrócili do szkoły.
SPOTKANIE OPŁATKOWE Z EMERYTAMI
Dnia 09 stycznia 2024 roku w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie opłatkowe z emerytowanymi pracownikami. Zgodnie z coroczną tradycją byli pracownicy, a także przedstawiciel organu prowadzącego pan Hubert Bartecki, zaszczycili nas swoją obecnością. Obejrzeli oni jasełka w wykonaniu uczniów, następnie złożyli sobie życzenia. Miłą atmosferę dopełniły wspomnienia i wspólne śpiewanie kolęd.
OGŁOSZENIE
Przypominamy o trwającej kolejnej edycji Konkursu 📷Fotograficznego 📸 Cztery Pory🌅 Roku „ZIMA”☃️🏔️. Prace należy nadsyłać na adres: slonecznik5ania@poczta.onet.pl do końca ferii ⛷️ zimowych (11.02.2024r.).
Godziny dzwonków
Poniedziałek 09.12.2024Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.