EKSPERYMENTY
13 marca, w internacie odbyły się zajęcia pt. "Eksperymenty". Przeprowadzane doświadczenia, z produktów, które wszyscy mamy w domu w ciekawy sposób połączyły naukę z zabawą i wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród naszych uczniów.
1
Jajko wielkanocne
Dnia 13 marca 2024 r. IV grupa brała udział w warsztatach plastycznych "Jajko wielkanocne". Zajęcia plastyczne to interesujący sposób na spędzenie czasu wolnego bez wykorzystania smartfonów, komputerów .. Wychowankowie uczą się jak przy użyciu ogólnodostępnych materiałów można stworzyć coś interesującego. Rozwijają wyobraźnię, usprawniają zdolności manualne, koncentrację, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu.
DZIEŃ KOBIET w TDK
W dniu 10.03.2024 r. wychowankowie internatu oglądali w TDK koncert z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie Panie otrzymały róże.
Dzień Kobiet
8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. To święto przypomina o należytym szacunku, trosce i miłości, którymi należy obdarzyć każdą z pań. Warto pomyśleć o niespodziance, jaką możemy sprawić najdroższej nam osobie. Pomysłów jest wiele - upominki, kwiaty... Jeśli zdecydujemy się na kulinarne przyjemności, to bez problemu przygotujesz je w domu. Grupa IV proponuje sałatkę owocowa z ananasa, pomarańczy, jabłek i banana. Do tego rodzynki, orzechy, trochę miodu lub jogurt i gotowe. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Pań! 💐
WARSZTATY WIELKANOCNE
Grupa VI uczestniczyła w warsztatach wielkanocnych w Muzeum Regionalnym w dniu 6.03.2024 r.
Dzień Dinozaura w Przedszkolu.
W ubiegłym tygodniu nasze przedszkolaki świętowały Dzień Dinozaura.Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów.Dzieci dowiedziały się jak żyły te zwierzęta, poznały ich wygląd i sposób żywienia.Przedszkolaki zdobyły ciekawą wiedzę dobrze się przy tym bawiąc w towarzystwie swoich kolegów z kl.I.Dziękujemy za udział p.Ani oraz paniom specjalistkom.
"POLSKIE LEGENDY"
W dniu 29.02.2024 uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy szkoły branżowej brali udział w szkolnym konkursie polonistycznym „Polskie legendy”. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości niektórych legend polskich, zasad gramatyki polskiej oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem.
XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Wisła - Istebna
W dniach 27 luty 2024 – 1 marca 2024 r. odbyły się XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Wisła – Istebna. Naszą szkołę reprezentowało czworo zawodników rywalizujących w biegach narciarskich na trasach biegowych na „Kubalonce”. Wszyscy uczniowie potwierdzili swoją wysoką formę nad którą pracowali całą zimę osiągając następujące wyniki: Miłosz: 500m – 1 miejsce, 1000m – 1 miejsce. Sławomir: 50m – 3 miejsce, 100m – 2 miejsce. Piotr: 50m - 3 miejsce, 100m – 3 miejsce. Łukasz: 50m – 2 miejsce, 100m – 2 miejsce. Ponadto spośród wszystkich złotych medalistów Igrzysk zostaną wylosowani zawodnicy reprezentujący nasz kraj na Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych – Turyn 2025. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników, a Miłoszowi życzymy powodzenia w losowaniu. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: https://www.olimpiadyspecjalne
„Blisko telefonu – daleko od dziecka”
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania, skierowana do rodziców, zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka. Scrollowanie przez rodzica telefonu w czasie zajmowania się dzieckiem może obniżyć jakość i liczbę interakcji między nim a dzieckiem. Tymczasem utrzymywanie kontaktu wzrokowego z opiekunem oraz szybkość reagowania osoby dorosłej na sygnały wysyłane przez niemowlę lub dziecko to jedne
"Wielkanoc tuż, tuż"
Kolejne warsztaty z wykorzystaniem metody skrabbookingu za nami. Tym razem nasze zaproszenie przyjęli nauczyciele z powiatu tomaszowskiego. Dziękujemy za tak liczne przybycie oraz aktywny udział w przeprowadzonych zajęciach. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się własną pasją, swoimi pomysłami i spędzania czasu w miłym towarzystwie. Dziękujemy Paniom z Biblioteki Pedagogicznej, naszym koleżankom z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku oraz wszystkim uczestnikom naszych warsztatów. Kolejne spotkania niebawem!
Kolejne wyzwanie w ramach realizacji Projektu Szkoła Myślenia pozytywnego już za nami!
Wspólne zajęcia o kreatywności umożliwiły uczniom doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, lepsze radzenie sobie ze stresem dnia codziennego oraz były świetną okazją do wymiany i realizacji własnych pomysłów.
Dziękujemy autorom Projektu SMP 2.O za materiały dołączone do zadań w zróżnicowanej formie, które stanowią inspirację, pomoc i bazę do wykorzystania w realizacji działań i prowadzeniu zajęć warsztatowych z uczniami.
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
W naszym Ośrodku został zoorganizowany pod hasłem przewodnim "Nie jesteś sam - mów o tym co czujesz" i związany był z działaniami z zakresu profilaktyki oraz wzbogaceniem wiedzy w temacie depresji.
„Dostępna przestrzeń publiczna”
Informujemy, że nasz Ośrodek otrzymał dofinansowanie do projektu „Zwiększenie dostępności i poprawa bezpieczeństwa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim w ramach programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”.
Projekt zakłada zwiększenie dostępności i poprawę bezpieczeństwa uczniów oraz likwidację barier architektonicznych, które umożliwią swobodny dostęp do pomieszczeń w naszym Ośrodku.
"WALENTYNKOWE OSTATKI"
We wtorek 13 lutego nasza społeczność bawiła się na corocznym Balu "Walentynkowe Ostatki". Najpierw włoską piosenkę o miłości "Felicita" zaśpiewali Al Bano i Romina Power przybyli prosto z Festiwalu w San Remo. W tej roli fantastycznie wystąpili: Kamila Gulczyńska i Mateusz Pijajko. Potem wszystkie grupy wychowawcze z rąk Pani Dyrektor Marzeny Teterycz otrzymały nagrody za pięknie wykonane plakaty walentynkowe zgłoszone na wcześniej ogłoszony konkurs plastyczny . Cały czas skrzynka Poczty Walentynkowej wypełniała się anonimowymi walentynkami a poważni ochroniarze pilnowali bezpieczeństwa. Następnie wszyscy uczestniczyli w konkursach taneczno-sprawnościowych nagrodzonych pysznymi słodkościami. Między wesołymi tańcami w parach, dwójkach, w kółeczku oraz w tzw. pociągu - każdy mógł zamówić muzyczną dedykację dla wybranej osoby lub zrobić sobie z nią zdjęcie na Kanapie Przyjaźni .
"Wielkanoc - tradycja i nowoczesność"
8 lutego nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tomaszowie Lub. oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku, zorganizowali warsztaty z tworzenia kartek metodą scrapbookingu. Spotkanie to zorganizowano we współpracy z Biblioteką Pedagogicznej w Zamościu Filią w Tomaszowie Lub. W spotkaniu udział wzięli Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy z uwagą wysłuchali wstępnych prezentacji. Podczas warsztatów poznali historię powstawania kartek oraz etapy ich tworzenia przy użyciu maszyny tnąco - wytłaczającej oraz plotera. Po części teoretycznej wszyscy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpili do tworzenia własnych kartek wielkanocnych. Wspólne zadania przyniosły wiele radości i satysfakcji uczestnikom oraz organizatorom. Wykonane kartki udowodniły, że warto poświęcić chwilę, aby stworzyć coś oryginalnego i pięknego. Serdecznie dziękujemy UTW za tak duże
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.