Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0
W miesiącu kwietniu wspólnie ze Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0 w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zajmujemy się tematem Różnorodności i neuroróżnorodności, oraz dostrzegania potrzeb każdego w naszej Społeczności szkolnej poprzez różnorodne działania i zajęcia. Skupiamy się na docenianiu siebie nawzajem, otwieraniu się na ludzi i budowaniu klimatu akceptacji w naszej Placówce. Takie podejście daje szanse na budowanie klimatu sprzyjającego zdrowiu psychicznemu wszystkich. Z uwagi na fakt, iż Szkoły stanowią nie tylko miejsce nauki, ale również przestrzeń, w której kształtują się postawy, wartości i wzorce zachowań społecznych, edukacja na temat różnorodności i neuroróżnorodności staje się niezbędnym elementem procesu uczenia się i rozwoju naszych uczniów i uczennic, a także wszystkich dorosłych w ich otoczeniu.
Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu
Tradycyjnie w naszym Ośrodku cykl imprez w tym temacie. Zaczynamy 3 kwietnia akcją „Zaświeć się na niebiesko”. O godzinie 19.00 zostanie podświetlony front budynku SOSW, ul. Wesoła 1. Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną, rodziców i dzieci korzystających z wczesnego wspomagania rozwoju oraz wszystkich mieszkańców miasta, którym bliska jest tematyka autyzmu. CZEKAMY NA WAS!
WIELKANOCNE PRACE NAGRODZONE 🐏🐣🐰
Nagrody i wyróżnienia w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Najpiękniejsze Pisanki, Palmy i Stroiki Wielkanocne" 4. kwietnia odbiorą nasi pracowici i uzdolnieni wychowankowie: Wojciech Wielosz, Stanisław Wielosz, Weronika Wielosz, Amelia Adamczuk, Szymon Paczkowski i Sławomir Paczkowski. Gratulacje ! 👏👏👏
"Wielkanoc w plastyce"
W Powiatowym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Tomaszowski Dom Kultury uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody i wyróżnienia. Nagrodzeni uczniowie to Bartek Korga i Anita Słoboda. Wyróżnienia dostały Magda Adamczuk i Wiktoria Marszalec. Gratulujemy.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PRZEDSZKOLU
W czwartek – 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały nadejście Wiosny. Podczas zajęć dzieci poznały zwiastuny Wiosny oraz wiosenne zwyczaje, oglądały, pierwsze kwiaty podczas spaceru. Nasze przedszkole włączyło się w obchody "Dnia Kolorowej Skarpetki" – wszystkie dzieci założyły w ten dzień dwie różne, niepasujące do siebie skarpetki na znak solidarności i akceptacji z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.
URODZINOWO W GRUPIE I
W marcu Kamila i Michał z Grupy I uroczyście obchodzili swoje urodziny 🎉. Były życzenia, tradycyjne " 💯 lat", kwiaty 💐, tort 🎂 z pięknymi świeczkami, cukierki oraz przyjęcie 🥳🎁i wiele radości i uśmiechów 😁 na twarzach jubilatów i gości.
Wszystkiego najlepszego! 💓
ŻEGNAJ ZIMO...
W dniu 21.03.2024 r. Wychowankowie internatu pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Po spaleniu własnoręcznie wykonanych z ekologicznych materiałów kukieł Marzanny młodzież uczestniczyła w rozrywkach umysłowych dotyczących tematów wiosny, wykonała pejzaże wiosenne i śpiewała piosenki o wiosnie.
8
„WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI”
Nasi uczniowie i nauczyciele, po raz kolejny zostali wolontariuszami. Lubelski Bank Żywności przeprowadził zbiórkę darów dla osób potrzebujących. Dziękujemy za współpracę i możliwość pokazania naszej młodzieży ile radości może dać nam pomaganie innym, empatia i okazywanie serca drugiemu człowiekowi.
WARSZTATY WIELKANOCNE Z RODZICAMI W PRZEDSZKOLU
Z okazji zbliżającej się Wielkanocy 20 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty wielkanocne, na których dzieci wraz z rodzicami i paniami stworzyły piękne i niepowtarzalne palmy. Było miło, rodzinnie i bardzo kreatywnie. Dziękujemy Rodzicom za przybycie i zaangażowanie.
7
NASI LAUREACI
Weronika Wielosz została laureatką II miejsca w kategorii literackiej ✒️a Stasio i Wojtek Wielosz zostali wyróżnieni w kategorii prac plastycznych 🎨w Konkursie ph. "Segreguję - nie marnuję" ♻️ organizowanym przez PUK Tyszowce. Nasi pracowici laureaci otrzymali fantastyczne nagrody rzeczowe z rąk pana burmistrza Tyszowiec. Konkurs pozwolił im rozwinąć poczucie odpowiedzialności za stan świata 🌍 oraz wykazać się twórczą ekspresją, pomysłowością i zaangażowaniem. Weronice, Stasiowi i Wojtkowi życzymy dalszych sukcesów🏆.
"PŁYŃ MARZANNO DO MORZA"
W czwartkowy mroźny poranek Pierwszego Dnia Wiosny najmłodsi przedstawiciele SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW udali się nad rzekę 🌊 Sołokiję, aby dokonać tradycyjnego obrzędu topienia marzanny. Miał on na celu symboliczne przegonienie zimy ❄️ i zaproszenie ciepłej wiosny 🌳. Wychowankowie zabrali ze sobą wcześniej przygotowaną z materiałów biodegradowalnych kukłę marzanny i zatopili ją w głębokim i wartko płynącym nurcie rzecznym żegnając ją słowami: "płyń marzanno do morza 🌊". Marzanna szybko poszła na dno, co według ludowej tradycji daje duże szanse na szybkie przyjście ciepłej i pogodnej wiosny🌸🌼💐🥀l🪻🌼. Od tego dnia zagościł też w internacie wesoły gaik-maik, który symbolizuje wyczekiwaną porę roku - wiosnę 🌳.
Dzień Samorządności i wspaniali goście…
15 marca świętowaliśmy w naszym Ośrodku „Dzień Samorządności”. W ramach tego dnia Samorząd Uczniowski i Samorząd Wychowanków zaproponował wiele ciekawych aktywności. Na powitanie zaśpiewano piosenkę oraz przedstawiono wiosenny pokaz mody. Następnie część uczniów uczestniczyła w warsztatach artystycznych, podczas których powstały piękne palmy wielkanocne i Marzanny. Pozostali wychowankowie brali udział w warsztatach kulinarnych „Jedzmy
zdrowo”, gdzie wykonano m.in. babeczki warzywne i sałatki.
Ponadto tego dnia nasz Ośrodek odwiedzili goście z zaprzyjaźnionego Powiatu Freudenstadt w Niemczech.: Pan Reinhard Geiser (przedstawiciel starosty), Pan Ulrich Bischoff, Pani Maike Haug (dyrektor szkół w urzędzie okręgowym), Pan Peter Billmaier (Dyrektor Eichenäckerschule Dornstette.
Powiat Tomaszowski współpracuje z Powiatem Freudenstadt w ramach partnerstwa od 2002r. Współpraca odbywa się również
JAK OSWOIĆ STRACH?
Sposoby radzenia sobie ze strachem w ramach Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0 gdzie wspólnie z uczniami staraliśmy się lepiej zrozumieć nasze emocje oraz emocje innych. Nasze działania oraz gazetka tematyczna zostały zaprezentowane na tablicy szkolnej na dolnym korytarzu. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszych prac.
"GIMNASTYKA MÓZGU"
W związku z Europejskim Dniem Mózgu w naszym Ośrodku prowadzone były zajęcia "Gimnastyka Mózgu" ze Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0 - ciekawostki wspólne gry i zabawy na temat jak dbać o Mózg. Do najciekawszych informacji naukowych możemy zaliczyć: mózgi kobiety i mężczyzny są identyczne mimo, że mózg męski jest cięższy, mózg może swoją energią rozświetlić żarówkę a swoją konsystencją przypomina żelatynę... Najważniejszą dla nas – dzieci była informacja, że dopiero w wieku 25 lat nasze mózgi będą w pełni dojrzałe.
Dzień mózgu.
W Europejskim Dniu Mózgu skupiliśmy się wspólnie z grupą IV na poznawaniu różnych zabaw logicznych sprzyjających poprawie naszej koncentracji uwagi pamięci i myślenia. Był to miłe i aktywnie spędzony wspólnie czas 🙂
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danychNasz Ośrodek przystąpił do Programu Edukacyjnego „Aktywni Błekitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”!!!
„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem programu jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.”
"Uważność - nasza siła,wielka moc"
W naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.
Aktywny Trening Słuchowy szansą na lepszy rozwój ucznia.
Realizacja programu słuchowego, diagnostyczno – terapeutycznego dla uczniów z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego z wykorzystaniem interaktywnych ekranów stymulujących wyższe funkcje słuchowe.
Wdrożona innowacja jest odpowiedzią na potrzeby terapeutyczne uczniów w naszej placówce, wynikające z deficytów związanych z centralnymi procesami przetwarzania.
Celem programu jest poprawa wyższych funkcji słuchowych, wyrównanie deficytów u uczniów przejawiających centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, podniesienie poziomu sprawności językowych, artykulacyjnych i komunikacyjnych, wzmacnianie koncentracji i podzielności uwagi słuchowej uczniów, poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat zaburzeń przetwarzania słuchowego, zwiększenie pewność siebie u uczniów, wzrost samooceny, obniżenie poziomu stresu, uatrakcyjnienie procesu terapii logopedycznej o niekonwencjonalne, atrakcyjne dla ucznia metody pracy, wzbogacenie oferty szkoły.
Za realizację programu odpowiedzialna jest pani Elżbieta Kuczyńska.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025
W związku z przyjęciem przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 3 750 zł w tym: wkład własny w wysokości 750 zł.
Wsparcie finansowe zostało udzielone na:
▪ zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej,
▪ oraz lektur szkolnych.
Galeria zdjęć
brak danychW naszym Ośrodku będzie realizowana innowacja pedagogiczna "Uważność - nasza siła, wielka moc". Jest to program działań z wychowankami wprowadzający uważność w ich codzienne życie. Podczas zajęć będą realizowane następujące bloki tematyczne: oddech mocy, relaksajki, świat zmysłów, kraina kreatywności, uważne ciało i umysł. Realizację innowacji koordynują Joanna Mamrocha, Anna Malec, Izabela Piątek.