WESOŁYCH ŚWIĄT🐣
KATYŃ - PAMIĘTAMY
Jak co roku z okazji Dnia Pamięci o Zbrodni Katyńskiej, spotkaliśmy się przy tzw. Dębach Pamięci, które posadzono w ramach programu edukacyjnego „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Idea zachowania pamięci o ofiarach była taka: jeden dąb - jedno nazwisko z listy katyńskiej. My upamiętniliśmy nie przypadkowo aspiranta Karola Smyrskiego, który przed wojną pełnił służbę w Policji Państwowej w Tomaszowie Lubelskim, zamordowany został w Twerze oraz kapitana, lekarza medycyny Bernarda Józefa Święcińskiego, który został zamordowany w Katyniu. Masowa likwidacja obywateli polskich została uruchomiona przez sowieckich katów na początku kwietnia 1940 r. Mordów dokonywano skrytobójczo posługując się metodą strzału w potylicę. W ten sposób życia pozbawiono jeńców z obozu w Kozielsku, z obozu w Starobielsku i z obozu w Ostaszkowie. Obywatele polscy transportowani na miejsca kaźni, ginęli w Katyniu (jeńcy z Kozielska), Charkowie (ze Starobielska) i Kalininie – obecny Twer (z Ostaszkowa). Zamordowano tysiące oficerów Wojska Polskiego, policji i innych służb, wśród nich także przedstawicieli generalicji i rezerwistów. Zgładzono dziesiątki profesorów wyższych uczelni, setki lekarzy, inżynierów i urzędników państwowych oraz ludzi świata kultury, prawa i oświaty. Ta zbrodnia miała na zawsze pozostać tajemnicą, ale my pamiętamy, że Katyń to symbol zbrodni dokonanych przez NKWD na polskich jeńcach – którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
2
🏅 Gratulujemy sportowcom – jesteście prawdziwą dumą Polski!
14 kwietnia 2025 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość z udziałem Pary Prezydenckiej – Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy – podczas której sportowcy biorący udział w XII Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Turynie zostali uhonorowani za swoje niezwykłe osiągnięcia. Reprezentanci Polski, którzy zdobyli medale i odznaczenia, zostali przyjęci z najwyższymi honorami i uznaniem. Były chwile wzruszenia, radości i ogromnej dumy. Każdy medal, każde osiągnięcie to nie tylko sukces sportowy – to także świadectwo determinacji, siły i wielkiego serca. Pan Prezydent oraz Pierwsza Dama złożyli serdeczne gratulacje wszystkim zawodnikom, trenerom oraz całemu sztabowi za godne reprezentowanie naszego kraju.
Srebrny Krzyż Zasługi
Z dumą informujemy, że dyrektor naszej szkoły Pani Ewelina Mróz została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi na rzecz rozwoju ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce. To wyróżnienie za lata pracy i serce oddane Olimpiadom Specjalnym. Jesteśmy dumni, że mamy tak wyjątkowego lidera w naszej społeczności. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 14 kwietnia 2025 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a medal został wręczony osobiście przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Gratulujemy tego niezwykłego wyróżnienia i dziękujemy za inspirację oraz wieloletnie zaangażowanie!
Szkola Myślenia Pozytywnego 2.0
Oststnie kwietniowe wyzwanie już za nami! Wspólnie z młodzieżą zastanawialiśmy się nad tematem "Co mnie wspiera? Co dodaje mi skrzydeł?" - zajęcia służyły rozwojowi samoświadomości młodzieży na temat źródeł wsparcia i motywacji w ich życiu w tym refleksji nad relacjami (rodzinnymi i rówieśniczymi) w kontekście budowania własnego poczucia wartości, tożsamości i siły psychicznej oraz znaczeniu wzmocnienia więzi poprzez uświadomienie sobie znaczenia wsparcia emocjonalnego.
12
"Zdrowe życie i pierwsza pomoc"
Warsztaty o zdrowym odżywianiu w ramach projektu edukacyjnego "Zdrowe życie i pierwsza pomoc". Warsztaty poprowadziła pani Angelika Woś dietetyk. Dziękujemy za bardzo wartościowe warsztaty przeprowadzone w formie zabawowej.
3
Świąteczna inspiracja klas I-II p, III pb oraz klasy hotelarskiej.
KONCER PIOSENKI NIE TYLKO ŚPIEWANEJ – 10 KWIETNIA 2025 ROK
Za nami kolejny koncert Piosenki nie tylko śpiewanej organizowany w ramach Miesiąca Świadomości Autyzmu. W tym roku pod hasłem „ Razem łatwiej” w Tomaszowskim Domu Kultury spotkały się dzieci ze wszystkich tomaszowskich przedszkoli, ich rodzice i dziadkowie oraz uczniowie z naszego Ośrodka. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz Powiatu i Miasta oraz innych instytucji wspierających rodzinę. Ta impreza, poza wymiarem artystycznym, ma na celu uwrażliwianie mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego, tych najmłodszych i tych trochę starszych, na potrzeby osób ze spektrum autyzmu i pokazanie, że osoby z autyzmem stanowią integralną część naszego społeczeństwa i chcą być jego pełnoprawnymi członkami. Staramy się pokazywać, że osoby ze spektrum autyzmu maja liczne talenty, które trzeba tylko pomóc im odkryć. W tym roku koncert prowadziła między innymi Julia- dorosła już dziewczyna ze spektrum, na scenie tańczyły i śpiewały dzieci z autyzmem, w holu Tomaszowskiego Domu Kultury można było zobaczyć wystawę Autystyczną wyobraźnia z pracami plastycznymi uczniów ze spektrum. Na scenie pojawił się tez Miłosz – chłopak z autyzmem, który zdobył dwa medale na tegorocznych Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Turyn 2025. Cieszymy się, że organizowana przez nas uroczystość cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a dzięki niej Tomaszów staje się miastem przyjaznym osobom z autyzmem. W tym roku na deskach Tomaszowskiego Domu Kultury wystąpiły dzieci z:
1. Niepublicznego Przedszkola Baśniowa Kraina
2. Niepublicznego Przedszkole Terapeutycznego Dobry Start
3. Przedszkola Samorządowego Nr 1 im. Jana Brzechwy
4. Przedszkola Specjalne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
5. Przedszkola Językowo-Integracyjnego Qbuś Puchatek
6. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Szkoły Branżowej I stopnia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
7. Przedszkola Samorządowego Nr 5 im. Krasnala Hałabały
8. Niepublicznego Przedszkola Król Maciuś I
9. Przedszkola Samorządowego Nr 2 Sportowo-Artystyczna Akademia Uśmiechu
Honorowym patronatem imprezę objęli:
Pan Henry Karwan Starosta Tomaszowski
Pan Wojciech Żukowski Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego
Pan Tomasz Zieliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej
Finansowo wspierali nasze przedsięwzięcie:
1. Starostwo Powiatowe
2. Urząd Miasta Tomaszów Lubelski
3. Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP
4. Fundacja Parasol Roztocza
5. Fundacja Społeczno-Gospodarcza Oscar
6. Tomaszowki Dom Kultury
7. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski Samarytanin
8. Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim
9. P.W. TOMAR s.c. T. Raczkiewicz, M. Atalski
10. Pan Piotr Gruszecki
19
SMP 2.0
W miesiącu kwietniu szczególną uwagę poświęcamy wzmacnianiu współpracy z rodzicami, ale także uwrażliwieniu całej społeczności szkolnej na kwestie związane z autyzmem, promując empatię, współpracę, otwartość i wsparcie w codziennym życiu szkolnym. To ważny czas na podnoszenie świadomości i zrozumienia dla potrzeb uczniów ze spektrum autyzmu.
Gorąco zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami na temat metod wsparcia dzieci ze spektrum autyzmu poprzez udostępnioną serię filmów edukacyjnych w ramach realizacji Projektu Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0.
Metody oparte na wiedzy naukowej w terapii spektrum autyzmu
https://www.youtube.com/watch?si=Z1jXcJ5LxM0f6qt9&v=RmKLF2X0utk&feature=youtu.be
Jak wspierać dziecko ze spektrum autyzmu
https://www.youtube.com/watch?v=EDVJbT64oXU
Jak uczyć umiejętności komunikacyjnych dziecko ze spektrum autyzmu
https://www.youtube.com/watch?v=uDLwMdlFZCo
Dziewczynki i kobiety w spektrum autyzmu
Bezpieczeństwo w sieci, bezpieczne korzystanie z Internetu.
Niebieski Dzień
Niebieski Dzień w Ośrodku czas zabaw i gier dla młodszych i starszych. Dzisiaj wspólnie z dziećmi bawili się też rodzice. To był dobry, wspólnie spędzony czas. Po południu trochę wiedzy dla rodziców i nauczycieli na temat przetwarzania słuchowego "Słyszę ale nie słucham". Ciekawa prelekcja przygotowana przez panią Elżbietę Kuczyńską, neurologopedę. Dziękujemy rodzicom, że chcieli w tym dniu być razem z nami.
31
Miesiąc Świadomości Autyzmu
Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem NSPJ rozpoczęliśmy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Jak podkreślił Ksiądz Dziekan Jerzy Sopel osoby ze spektrum autyzmu są pełnoprawnymi członkami każdej wspólnoty i my neurotypowi powinniśmy zrobić wszystko, żeby żyło im się w tej wspólnocie dobrze. W naszej lokalnej społeczności staramy się te słowa wcielać w życie każdego dnia. Po Mszy Świętej społeczność naszego Ośrodka, rodzice i zaproszeni goście przeszli na Rynek Miejski gdzie o godzinie 19.30 podświetlony został na niebiesko budynek Szkoły Muzycznej. Tomaszów Lubelski włączając się w akcję Na niebiesko dla autyzmu wpisuje się na listę miast otwartych na potrzeby osób z autyzmem. Dziękujemy panu Wojciechowi Żukowskiemu Burmistrzowi Tomaszowa Lubelskiego za wspieranie naszej inicjatywy.
5
ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA CZAS ZACZĄĆ 🐰🐣
W niedzielne popołudnie zajęliśmy się wykonaniem wielkanocnych stroików 🥚🐥 nasyconych nutką inwencji twórczej i okraszonych elementami wiosennego nastroju. 🌷🪻
TO CZEGO NIE WIEMY O ZMYŚLE SŁUCHU
W dniu 27.03.2025 odbyła się interesująca prezentacja pt. „To, czego nie wiem o zmyśle słuchu”. Podczas prezentacji uczniowie poznali fascynujące informacje na temat zmysłu słuchu, jego budowy, funkcji oraz tajemnic, które kryją się za tym jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Prezentacja obejmowała szeroki zakres tematów, takich jak mechanizm działania ucha, procesy zachodzące w organizmach żywych podczas odbioru dźwięków oraz wyjaśnienie, jak nasz mózg interpretuje sygnały dźwiękowe. Poruszone zostały także kwestie związane z zagrożeniami dla słuchu oraz sposobami ochrony przed utratą zdolności słyszenia. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości o roli, jaką odgrywa zmysł słuchu w naszym codziennym życiu. Uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie słuchu. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a liczne pytania i dyskusje pokazały, jak ważnym tematem jest zmysł słuchu w kontekście codziennego funkcjonowania.
1
ZAPRASZAMY
"Jeden na milion"
Dzisiaj uczniowie z naszego Ośrodka oglądali w tomaszowskim Kinie Kadr film pt. Jeden na milion. Wspaniały film ukazujący radości i problemy z jakimi borykają się rodziny wychowujące dziecko z autyzmem. Wzruszająca opowieść, którą warto zobaczyć. Polecamy.
POWITANIE WIOSNY
21 marca w naszym ośrodku odbyło się radosne powitanie wiosny. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali ekologiczne Marzanny, które symbolicznie pożegnały zimę. Każda z nich została wykonana z materiałów przyjaznych środowisku, co podkreśliło naszą troskę o naturę. Następnie wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie czekało wiele atrakcji. Przy ognisku pieczone były pyszne kiełbaski, które smakowały jeszcze lepiej w towarzystwie radosnej atmosfery. Nie zabrakło również sportowych emocji – rozegrano mecz piłki nożnej, w którym uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Dodatkowo przygotowano różnorodne zabawy na świeżym powietrzu - malowanie palcami, przeciąganie liny, gra w boccia.
13
Zajęcia kulinarne w grupie III i IV
ZAPRASZAMY NA ROLKI
Czekamy na wiosnę...
W słoneczną niedzielę marca wspólnie wykonaliśmy techniką kolażu pracę wielkoformatową pt. "Wiosna".
Archiwum Aktualności