Wiosna
Zabawa z okazji Dnia Chłopaka
1 października w Internacie odbyła się zabawa z okazji Dnia Chłopaka. Najpierw opiekun Samorządu Wychowanków złożyła życzenia wszystkim chłopcom z okazji ich święta. Potem chętni wychowankowie uczestniczyli w zabawach i grach integracyjnych. Wszyscy do woli częstowali się cukierkami. Finałem była dyskoteka dla spragnionych harców wychowanków.
Zabawa Katarzynkowo-Andrzejkowa
W ostatnią środę przed Adwentem, 28 listopada pielęgnowaliśmy piękne polskie tradycje podczas Zabawy Katarzynkowo-Andrzejkowej. Dziewczyny z Samorządu Wychowanków Internatu, przebrane za wróżki z zaangażowaniem udzielały porad na przyszłość, mając do dyspozycji wyszukane akcesoria: karty, magiczną kostkę, serca z imionami. Było też lanie wosku, chińskie ciasteczka z wróżbą i Drzewko Szczęścia. Angażowanie się we wszystkie wróżby wiązało się ze skosztowaniem wielu atrakcyjnych słodkości. Gdy już znaliśmy swoją przyszłość, chętnie wzięliśmy udział w dyskotece w pięknie przystrojonej sali.
Dzień Wychowanka
Zgodnie z tradycją, 24 października wszyscy wychowankowie obchodzili swoje święto - Dzień Wychowanka. Wszystkim dopisywał dobry humor. Szalone tańce dyskotekowe przeplatane były konkursami, za które uczestnicy dostali wiele słodkich upominków.
Góra Grosza
„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pod hasłem Góra Grosza. W roku szkolnym 2018/2019 akcja rozpoczęła się 26 listopada a zakończy 2 stycznia 2019 roku. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na konto Towarzystwa Nasz Dom.Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie i wychowankowie Naszego Ośrodka nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może.
Świąteczna Zbiórka Żywności 30 listopada - 1 grudnia 2018 r.
Nasz Ośrodek w ramach wolontariatu włączył się w zbiórkę żywności. Ideą zbiórek jest zachęcanie przez wolontariuszy ( uczniów ), klientów wybranych sklepów do zakupu i bezpłatnego przekazania na rzecz osób najbardziej potrzebujących trwałej żywności np. oleju, makaronu, konserw, cukru, ryżu czy słodyczy. Zebrane artykuły spożywcze trafiają do najuboższych rodzin. Pomoc żywnościowa przekazywana jest rodzinom wielodzietnym, osobom żyjącym w ubóstwie, chorym czy samotnym. Dzięki zbiórkom żywności możliwe jest pozyskanie pełnowartościowej żywności ale i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy ubóstwa i niedożywienia oraz promocja idei wolontariatu.
„Dla Niepodległej” – wieczornica, 29 listopada 2018 r.
29 listopada w naszym ośrodku odbyła się wieczornica pt: "Dla Niepodległej". W montażu słowno-muzycznym nawiązującym do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości uczestniczyli wychowankowie internatu wraz z opiekunami. W kameralnym nastroju młodzież recytowała wiersze o miłości do Polski, o zadumie nad przemijaniem, śpiewała pieśni patriotyczne. Całość występu zwieńczył układ choreograficzny z wykorzystaniem nastrojowej muzyki i narodowych flag.O podniosłości tych szczególnych chwil niech świadczy niezwykłe zaangażowanie wykonawców i skupienie publiczności. To jeden z dowodów, iż wychowankowie pielęgnują postawy patriotyczne, przywiązanie do mowy i pieśni ojczystej oraz, że są obywatelami Rzeczpospolitej.
Wystawa filatelistyczna pn „Drogi do Niepodległości”
29 listopada uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia na wystawę filatelistyczną pn „Drogi do Niepodległości”, która to zorganizowana została w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filii w Tomaszowie Lubelskim. Wystawa przygotowana została przez Zamojski Okręg Polskiego Związku Filatelistów we współpracy z Tomaszowskim Towarzystwem Regionalnym im. dra Janusza Petera i Biblioteką Pedagogiczną w Zamościu Filia w Tomaszowie Lubelskim, zawiera 18 tablic znaczków. Plan ekspozycji jest następujący: Sejm Czteroletni, Konstytucja 3 Maja, Powstanie Kościuszkowskie, Polska pod zaborami, Powstanie listopadowe, Za wolność waszą i naszą, Powstanie styczniowe, Walka o zachowanie polskości, I wojna światowa, Legiony Polskie, Walka o granice, Przywódcy Polski odrodzonej, Działalność społeczno-polityczna. Korzystając z okazji odwiedziliśmy bibliotekę miejską, gdzie wypożyczyliśmy książki do czytania na okres świąteczny.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia
„Pluszowy miś to zupełnie wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów…”
25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia, który jest najwierniejszym przyjacielem dzieci, więc nie wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela ;-). Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Wspólnie z nauczycielkami postanowiłyśmy przybliżyć dzieciom wszystko co wiąże się z misiem. Dlatego 26 listopada w bibliotece szkolnej obchodziliśmy również święto MISIA. Najpierw dzieci zaśpiewały piosenkę o misiu pokazując jak bardzo jest ważny w naszym życiu, następnie obejrzały film o tym jak powstaje prawdziwy miś. Zaskoczeniom i zdziwieniom nie było końca. Młodsze dzieci kolorowały lub rysowały misie, a starsze wycinały gotowe elementy z kartonu, kolorowały i układały misia. Na zakończenie każdy uczestnik zabawy otrzymał słodką, misiową niespodziankę.
Andrzejki 2018 r
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W naszym Ośrodku dn. 28.11.2018 r. w godzinach wieczornych odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Wychowankowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby, wylewali wosk. Piękne wróżki częstowały słodkościami. Świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.
Wycieczka do Muzeum "Na przekór jesieni"
7 oraz 16 listopada uczniowie naszej szkoły zwiedzili ekspozycje tomaszowskiego muzeum. Pani przewodnik opowiedziała nam krótką historię założyciela muzeum doktora Janusza Petera, dyrektora szpitala powiatowego. Zapoznała nas z ekspozycją stałą. Dowiedzieliśmy się, że muzeum posiada około 15 000 eksponatów w działach: Archeologii, Historii, Numizmatyki, Etnografii i Sztuki. Wystawa bardzo się podobała a najmłodsi, którzy pierwszy raz byli w muzeum, zadawali najwięcej pytań. Obejrzeliśmy również ekspozycję czasową, wystawę „Na przekór jesieni” – Malarstwo Ireny Czerskiej-Kubickiej.
Hymn-patriotyczne śpiewanie
W dniu 9 listopada o godzinie 11.11 uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski. W ten sposób chcieliśmy uczcić obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę .Uroczystość miała miejsce w pobliżu Dębów Katyńskich posadzonych na terenie ośrodka. Po tej najważniejszej pieśni Polaków wspólnie wykonaliśmy jeszcze kilka pieśni legionowych. Tym samym nasz ośrodek włączył się w ogólnopolską akcję "Rekord dla Niepodległej" zainicjowaną przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy tymże ministerstwie .
W hołdzie dla Niepodległej
8 listopada 2018 r. uczniowie z naszego Ośrodka wzięli udział w Międzyszkolnym Koncercie „ Razem dla Niepodległej” organizowanym w Tomaszowskim Domu Kultury. Był to koncert, którym uczniowie z tomaszowskich szkół i przedszkoli włączyli się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasi uczniowie zaprezentowali pantomimę „ Polska moja Ojczyzna”. Podczas spektaklu opowiedzieli historię utraty przez nasz kraj niepodległości w XVIII wieku i walkę o jej odzyskanie. Odgrywane przez uczniów sceny wzmacniane odpowiednio dobraną muzyką i prezentacją multimedialną sprawiły, że wszyscy z zapartym tchem śledzili to, co działo się na scenie. Widownia nagrodziła występ naszych podopiecznych gromkimi brawami. Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni do wspólnego świętowania razem z innymi szkołami z terenu miasta. Poza wspaniałą lekcją historii jaką był dla naszych uczniów ten koncert, mogliśmy pokazać, że osoby niepełnosprawne tak jak ich rówieśnicy włączyli się w obchody tak ważnej dla naszej Ojczyzny rocznicy.
X Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Wiele potrafię” pod hasłem „To nam w duszy gra…”
17 października nasi podopieczni brali udział w X PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „Wiele potrafię” pod hasłem „To nam w duszy gra…”Zaprezentowali swoje umiejętności w żywiołowym tańcu kowbojskim. Publiczność nagrodziła naszych artystów gromkimi brawami. Podczas podsumowania występów zwrócono uwagę na różnorodność i zaangażowanie uczestników. Wszyscy zostali wyróżnieni i każdy otrzymał nagrodę. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Piłce Nożnej Halowej.
21 listopada 2018 roku na obiektach MOSIR w Hrubieszowie odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Piłce Nożnej Halowej. W turnieju udział wzięło osiem drużyn m.in. z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Hrubieszowa, Karczmisk, Olbięcina, Puław, Lublina (Lublin I, Lublin II). Zespoły rywalizowały w dwóch grupach. Nasza drużyna po przegranych meczach z drużynami z Puław (0:1), Lublina I (0:3) i zwycięstwie z Karczmiskami (1: 0) odpadła z turnieju zajmując trzecie miejsce w grupie. Drużyna SOSW Tomaszów Lubelski wystąpiła w składzie: K.Roman, M.Pijajko, M.Michałowicz, K. Reszka, S.Wawrzyńczyk, M.Sadło, D.Kukułowicz. Turniej wygrała drużyna z Olbięcina. Drugie miejsce zajęła drużyna z Puław a trzecie Lublin I.
Targi kulinarne ZAWODOWY STRZAŁ w DZIESIĄTKĘ
26 pażdziernika uczniowie Zasadniczej Szkoły Branżowej wraz ze swoimi nauczycielkami reprezentowali naszą szkołę w przedsięwzięciu: ZAWODOWY STRZAŁ w DZIESIĄTKĘ organizowanym przez Zamojską Delegaturę Kuratorium Oświaty przy współpracy Zespołu Szkół Nr 3 w Tomaszowie Lubelskim, który gościł wszystkich uczestników.Nasi uczniowie przygotowali stoisko gastronomiczne z przygotowanymi przez siebie na zajęciach praktycznej nauki zawodu potrawami.Najwięcej pochwał otrzymali za przepyszne pierogi, przygotowane w kilku smakach. Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Tomaszowie Lubelskim Pan Ireneusz Romaszko oraz Pani Barbara Krawczyk - starszy wizytator kuratoryjny w Zamościu, wśród zaproszonych gości znaleźli się też: Pani Aneta Tywoniuk-Małysz - starszy wizytator kuratoryjny w Zamościu, Pani Anna Pankiewicz, dyr. Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim, Ks. Dziekan Grzegorz Chabros. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, wychowawcy ze szkół podstawowych i gimnazjów z naszego regionu oraz szkoły zawodowe: Zespół Szkół Nr 3, Zespół Szkół Nr 4 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy.26 pażdziernika uczniowie Zasadniczej Szkoły Branżowej wraz ze swoimi nauczycielkami reprezentowali naszą szkołę w przedsięwzięciu: ZAWODOWY STRZAŁ w DZIESIĄTKĘ organizowanym przez Zamojską Delegaturę Kuratorium Oświaty przy współpracy Zespołu Szkół Nr 3 w Tomaszowie Lubelskim, który gościł wszystkich uczestników.Nasi uczniowie przygotowali stoisko gastronomiczne z przygotowanymi przez siebie na zajęciach praktycznej nauki zawodu potrawami.Najwięcej pochwał otrzymali za przepyszne pierogi, przygotowane w kilku smakach. Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Tomaszowie Lubelskim Pan Ireneusz Romaszko oraz Pani Barbara Krawczyk - starszy wizytator kuratoryjny w Zamościu, wśród zaproszonych gości znaleźli się też: Pani Aneta Tywoniuk-Małysz - starszy wizytator kuratoryjny w Zamościu, Pani Anna Pankiewicz, dyr. Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim, Ks. Dziekan Grzegorz Chabros. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, wychowawcy ze szkół podstawowych i gimnazjów z naszego regionu oraz szkoły zawodowe: Zespół Szkół Nr 3, Zespół Szkół Nr 4 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy.
Wycieczka do Zamościa 14.11.2018 r
14.11.2018r. odbyła się wycieczka do Zamościa, na którą wybrali się wychowankowie I grupy wraz z wychowawcami Urszulą Mizak i Januszem Grzeszatą. Na początku odwiedzili Taras Widokowy – Nadszaniec. Jest on ciekawym przykładem architektury fortecznej. Ekspozycją stałą jest "Historia garnizonu twierdzy zamojskiej XVII - XIX wieku oraz coś, co najbardziej zaciekawiło uczniów - mini ekspozycja dział.Celem wyprawy było zwiedzenie Starówki i przede wszystkim Muzeum Zamojskiego. Wychowankowie zapoznali się tam ze stałą ekspozycję: Zamość, Zamojscy i Ordynacja Zamojska 1580-1939. Wystawa ta, wkomponowana w oryginalne wnętrza kamienicy mieszczańskiej z poł. XVII w., ukazuje historię Zamościa od lokacji miasta w 1580 r. po czasy współczesne, w oparciu o dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, dokumenty archiwalne i fotogramy. Na szczególną uwagę zasługuje przywilej lokacyjny dla Zamościa, nadany przez króla Stefana Batorego w 1580 r., portrety ordynatów, srebrne berło Akademii Zamojskiej i kolekcja druków z drukarni akademickiej oraz piękne meble.Muzeum Zamojskie jest obecnie nowoczesną instytucją muzealną, znaną i cenioną w kraju i poza granicami. Spacerując po Starówce uczniowie mogli podziwiać Ratusz, Kamienice Ormiańskie i stare kamieniczki, Pałac Zamoyskich i Pomnik Jana Zamoyskiego – założyciela Zamościa oraz Katedrę. Wycieczka zakończyła się chwilą odpoczynku i posiłkiem w restauracji McDonald’s. Pełni wrażeń wrócili do internatu z myślą, że do Zamościa jeszcze nie raz powrócą .
Szkolenie - " Cybernauci. Bądź bezpieczny w sieci"
W dniu 7 listopada 2018 roku uczniowie naszego ośrodka uczestniczyli w spotkaniu " Cybernauci. Bądź bezpieczny w sieci" . Szkolenie dotyczyło bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz odpowiedniego reagowania na zagrożenia.Internet i nowe technologie są narzędziami służącymi pracy, zabawie oraz komunikowaniu się. Korzystają z nich osoby w każdym wieku, a zwłaszcza dzieci i młodzież. Edukacja medialna i cyfrowa ( takie jak dzisiejsze zajęcia) pozwala na wzmocnienie wiedzy i umiejętności niezbędnych do bezpiecznego, odpowiedzialnego i krytycznego korzystania ze środków społecznego przekazu .
Jesienne wycieczki rowerowe
Tegoroczna jesień jest bardzo ciepła i słoneczna. Pogoda sprzyjała rowerowym wycieczkom. Grupa młodzieży naszego Ośrodka wraz z opiekunami uczestniczyła w kilku takich rajdach. Trasy prowadziły po szlakach Siwej Doliny i jej okolicy. Celem wycieczek było doskonalenie jazdy na rowerze, aktywne spędzanie wolnego czasu oraz podziwianie piękna przyrody. Rajdy będą kontynuowane od wiosny a bardzo przydadzą się zwłaszcza tym, którzy mają zamiar zdawać Kartę Rowerową.
Wycieczka do Guciowa 18.10.2018 r
Dnia 18 października, wychowankowie gr. III pod opieką pani E. Wójtowicz i pani U. Mizak byli na wycieczce w zagrodzie Guciów. Zwiedzili miniskansen w którym znajdowała się XIX- wieczna chałupa i stodoła oraz obora z początku XX wieku, tworzące wiejską zagrodę wpisaną do rejestru zabytków. W chałupie i stodole dzieci obejrzały stare sprzęty, narzędzia, naczynia. Zapoznały się z kulturą i tradycją życia ludzi w XIX w zamieszkujący tereny Guciowa i okolicznych wiosek. W muzeum znajdującym się w jednej z chałup wychowankowie obejrzeli wystawę skamienielin i minerałów roztoczańskich, także rzeźby i obrazy twórców Roztocza. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja tropów dinozaurów meteoryt. Wycieczkę zakończył pokaz wypieku i degustacja podpłomyków.
Archiwum Aktualności