12 czerwca 2018r. dzieci i młodzież naszego ośrodka wzięły udział w IV Diecezjalnym Dniu Osób z Niepełnosprawnością w XIX rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Zamościu. Ideą organizowania tego wydarzenia było stworzenie okazji do spotkania osób niepełnosprawnych z całej diecezji na modlitwie i oddaniu czci polskiemu Świętemu papieżowi. IV Diecezjalny Dzień osób z Niepełnosprawnością rozpoczął się Eucharystią w zamojskiej Katedrze o godz. 10.00, której przewodniczył biskup diecezji Marian Rojek. Po Mszy św. na Rynku Wielkim odbyło się śpiewanie dla Ojca Świętego.
Wycieczka do Zamościa
Zajęcia otwarte w bibliotece szkolnej
Biblioteka szkolna to miejsce przyjazne dzieciom. Można tu wypożyczyć książkę, poczytać ciekawe czasopisma, skorzystać z podręcznego księgozbioru. W bibliotece odbywają się także zajęcia biblioteczne prowadzone z wykorzystaniem elementów biblioterapii. Zajęcia są atrakcyjną i ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Ostatnio odbyły się dwa spotkania podczas których zajęcia z dziećmi obserwowali nauczyciele z naszej szkoły i innych placówek z terenu miasta.
Wiara we własne siły i pewność siebie jako filary sukcesu na podstawie bajki Bruno Ferrero pt. "Filip z tęczą w kieszeni".
10 maja w otwartych zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej. Tematem zajęć było budowanie wiary we własne siły i poczucia pewności siebie. W czasie zajęć wykorzystana została bajka terapeutyczna B.Ferrero. Dzieci samodzielnie wykonały rzeczy dzięki którym nabywają pewności siebie i przymocowały do tęczy wykonanej z bibuły, tańczyły z kolorowymi chustami, przygotowały także kolorowe galaretki do degustacji. W czasie zajęć wykorzystana została technologia komputerowa, co stanowiło dodatkową formę uatrakcyjnienia zajęć.
Prawdziwa przyjaźń na podstawie opowiadania Marii Molickiej "Bajka o dwóch ołówkach".
17 maja uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach dotyczących przyjaźni. Celem głównym zajęć było uświadomienie dzieciom znaczenia przyjaźni w życiu człowieka. Uczniowie układali krzyżówkę z hasłem przyjaciel, samodzielnie robili puzzle. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach i pomagali sobie wzajemnie. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano piosenkę "W przyjaźni jest siła.."
Obydwa zajęcia przeprowadziła pani A.Tyrka
IV Roztoczańska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych 2018
Ta cykliczna sportowa impreza odbyła się w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Lubyczy Królewskiej. Organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Społeczno – Kulturalnego Rozwoju Gminy Lubycza Królewska „Razem dla Lubyczy”, na czele z prezesem Jadwigą Pizun.
Uczestnikami spartakiady byli:
- Uczniowie i nauczyciele SOSW w Tomaszowie Lubelskim.
- Uczniowie i nauczyciele Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie.
- Wychowankowie i opiekunowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grabowicy.
- Wychowankowie i opiekunowie Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim.
- Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubyczy Królewskiej.
Uczestnicy mieli do pokonania siedem punktów sprawnościowych między innymi slalom na hulajnodze, rzuty do kosza czy toczenie piłki lekarskiej. Po zmaganiach sportowych burmistrz Lubyczy Królewskiej wręczył wszystkim zawodnikom medale, statuetki i dyplomy. Następnie uczestnicy Spartakiady zjedli smaczny obiad, a po posiłku gospodarze i wolontariusze zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek do kawiarenki. Ostatnia część imprezy to wspaniała, wspólna zabawa przy muzyce.
Wizyta w stadninie koni połączona z pieszą wędrówką!
Dnia 28 maja uczniowie I grupy internackiej uczestniczyli w wycieczce do stadniny koni "Stadnina pod lasem" w Dąbrowie Tomaszowskiej.Kontakt ze zwierzętami uczy empatii, relaksuje, jest okazją aby lepiej je poznać. Wychowankowie zwiedzali stajnię, dowiedzieli się w jaki sposób pielęgnować i karmić konie.Chętni i odważni – mogli posiedzieć na grzbiecie konia lub nawet sie przejechać.Drogę powrotną do ośrodka przebyliśmy pieszo. Pięć kilometrów polnymi i leśnymi drogami oraz łąkami pełnymi kwiatów, spotkanie z bocianem, obejrzenie pasieki pszczół. A na końcu czekały na nas lody! Wycieczka miała na celu promowanie aktywności fizycznej, wypoczynek, propagowanie szacunku do zwierząt i przyrody.
Urszula Mizak, Janusz Greszata
Wojewódzki Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w Lublinie
W dniu 26.04.2018 roku uczniowie z naszego Ośrodka wzięli udział w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w Lublinie. W turnieju rywalizowało osiem drużyn z całego województwa. Nasza Drużyna w składzie Agata Zaborniak, Małgorzata Zaborniak i Stanisław Kopciuch zajęła II miejsce. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody Puchar i Dyplom dla szkoły. Wśród wszystkich uczestników najlepszy był Stanisław Kopciuch, który zdobył najwyższą liczbę punktów w teście, bezbłędnie pojechał na rowerze tor przeszkód i najlepiej razem z drużyną wykonał zadania z zakresu pierwszej pomocy. Otrzymał Puchar i Dyplom dla najlepszego zawodnika.
Konkurs wiedzy o kulturze rosyjskiej
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnościa Intelektualną
11 maja 2018 r. to ważny dla nas – nauczycieli i uczniów- dzień. W tym bowiem dniu w Tomaszowie Lubelskim zorganizowano obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jak co roku obchody Dnia Godności ... rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. odprawioną w intencji osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. W tym roku Mszę odprawił J.E. Ksiądz Biskup dr Marian Rojek.Kolejnym punktem obchodów był marsz ulicami miasta manifestujący godność, solidarność i szacunek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Następnie, w Amfiteatrze Parku Miejskiego odbył się koncert integracyjny - prezentacje muzyczne osób z niepełnosprawnościami, uczniów szkół oraz wychowanków przedszkoli. Nasz ośrodek reprezentowała liczna grupa uczniów należacych do zespołu wokalnego oraz zespołu tanecznego " My 3". Zaprezentowali oni mix trzech utworów: "Kosmos", "Kolorów świat" oraz "Tęcza". Wzorowy wokal oraz taniec wraz z efektami świetlnymi wzbudził aplauz widowni.
Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
11 kwietnia 2018 roku, nasz Ośrodek po raz kolejny organizował Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Akcją tą wpisujemy się w obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu organizowanego w całej Polsce w kwietniu. W tym roku pod hasłem „ Autyzm, na całe życie” organizatorzy starają się zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestię opieki nad dorosłymi osobami z autyzmem, które opuściły już system edukacji. W naszym mieście, tradycyjnie na Rynku Miejskim, zgromadziły się dzieci z tomaszowskich szkół i przedszkoli oraz zaproszeni goście. Poza szeroko zakrojoną akcją informacyjną, dla uczestników przygotowane były zabawy i tańce prowadzone przez zaprzyjaźnionych animatorów kultury: panią Agatę Nazar i pana Piotra Gruszeckiego. Ponad 500 osób wzięło udział w „ niebieskim przemarszu” ulicami miasta wyrażając swoje poparcie dla rodzin wychowujących dziecko z autyzmem. W godzinach popołudniowych w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty sensoryczne „ Zrozum, spostrzegam świat inaczej ! ”, które zgromadziły ok. 50 osób zainteresowanych tematyką autyzmu. Patronatem honorowym imprezę objęli: pan Jan Kowalczyk Starosta Powiatu Tomaszowskiego, pan Wojciech Żukowski Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski.Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które rokrocznie wspierają nas w organizacji ważnej naszym zdaniem kampanii społecznej, w szczególności sponsorom:
-Starostwu Powiatowemu w Tomaszowie Lubelskim,
- Fundacji Społeczno - Gospodarczej OSCAr,
- Stowarzyszeniu „ Samarytanin”,
- Fundacji „ Parasol Roztocza”,
- Bankowi Spółdzielczemu w Tomaszowie Lubelskim.
Dziękujemy również mediom, dzięki którym organizowana przez nas akcja odbiła się szerokim echem w społeczeństwie: - Telewizji Lublin, Tygodnikowi Zamojskiemu, Katolickiemu Radiu Zamość, Rewizjom Tomaszowskim, wszystkim lokalnym portalom internetowym. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom przynajmniej w niewielkim stopniu ułatwimy funkcjonowanie w społeczeństwie osobom z autyzmem.
Niedzielne popołudnie na koncercie z okazji Dnia Matki
W dniu 20 maja 2018 r. grupa wychowanków internatu mogła uczestniczyć w koncercie poświęconym wszystkim mamom - "Mojej Mamie". W koncercie zorganizowanym w Tomaszowskim Domu Kultury wziął udział zespół artystyczny "Sonata" oraz Młodzieżowy Zespół Koła Żywego Słowa pod kierownictwem Marii Kozyry. Dla naszych wychowanków była to świetna okazja, aby posłuchać piosenek i recytacji wierszy, kulturalnie spędzić czas wolny oraz spotkać sie z aktorem ( pochodzącym z Tomaszowa) Marcinem Janos Krawczykiem, ktory tenże koncert prowadził. A wspólna fotografia ze sławnym tomaszowianinem była dla nich wielkim przeżyciem.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Urszula Mizak oraz Jolanta Piątkowska
Wycieczka Oseredek - Susiec. 16.05.2018r.
4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana, obchodzony jest Miedzynarodowy Dzień Strażaka. Grupa wychowanków internatu odwiedziła Muzeum Pożarnictwa w Oseredku. Muzeum powstało w 1914 roku dzięki zaangażowaniu i pasji starszego ogniomistrza w stanie spoczynku Jana Łasochy. Przewodnik pokrótce zapoznała uczniów z historią pożarnictwa, opowiedziała wiele ciekawych historii związanych z wystawionymi eksponatami oraz opowiedziała o roli muzeum w czasach dzisiejszych: rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania służbą w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej, krzewienie patriotyzmu.
Po zwiedzeniu muzeum wychowankowie ośrodka wraz z opiekunami udali sie na lody oraz spacer ścieżką przyrodniczo- dydaktyczną w rezerwacie "Nad Tanwią". Dzięki umieszczonym na trasie tablicom informacyjnym mogli poznać niezwykle ciekawą szatę roślinną oraz spróbować poszukać niektórych roślin "na żywo". Wędrówce towarzyszył śpiew ptaków i szum wody w rzece Tanew. Warto dodać, iż w miejscowości Rebizanty na odcinku 400 metrów znajdują się 24 progi, tzw. szypoty (popularnie zwane szumami).
Pełni wrażeń uczniowie wrócili do ośrodka.
Urszula Mizak, Janusz Grzeszata
Projekt edukacyjny: „Nie taki nietoperz straszny- czyli prawdy i mity o latających ssakach”.
Uczniowie klas drugich gimnazjum oraz klasy siódmej brali udział w realizacji projektu edukacyjnego:„Nie taki nietoperz straszny- czyli prawdy i mity o latających ssakach”.Celem projektu było poznanie budowy, środowiska życia oraz zwyczajów tych interesujących zwierząt. Jest to grupa ssaków, która ze względu na swój skryty tryb życia budzi wiele emocji i lęków. Z nietoperzami związanych jest wiele legend, mitów i zabobonów. Kojarzone są przeważnie ze złem, wiedźmami i demonami.Publiczna prezentacja wyników projektu odbyła się 26 kwietnia w sali gimnastycznej. Uczniowie biorący udział w projekcie, obalili mit nietoperza jako wampira, czorta przynoszącego nieszczęścia i obcującego z wiedźmami. Zaprezentowali taniec pt: „Przebudzenie nietoperzy”, pokazano scenkę rodzajową o wiedźmach, ich czarach i leczeniu miksturami. Następnie prezentując zdjęcia i filmik o nietoperzach przedstawili i omówili wiele ciekawych faktów z życia latających ssaków. Opiekunami projektu były: Barbara Przyczyna, Marzena Tetrycz, Anetta Wojtowicz, Dorota Raczkiewicz. Za pomoc dziękujemy pani Magdalenie Majdan i panu Dariuszowi Litwinowi.
Uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Witaj majowa jutrzenko. Pod takim hasłem w dniu 27 kwietnia br odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wychowankowie zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny przybliżający ostatnie lata Rzeczpospolitej szlacheckiej, tło historyczne Sejmu Wielkiego i okoliczności uchwalenia pierwszej europejskiej Konstytucji. Pierwszoplanową postacią była osoba króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na podkreślenie zasługuje fakt przypomnienia głównych, postępowych postanowień naszej pierwszej ustawy zasadniczej. W części artystycznej udział wzięli: Radosław Zienkiewicz, Bernadetta Szawara, Dominkia Burak, Przemysław Pogłodziński, Mateusz Sławiński oraz w chórku Katarzyna Grabczuk, Wiktoria Bożek, Agata Zaborniak, Michał Pijajko i Krzysztof Roman. Apel przygotowali: Alicja Biela, Renata Matyjanka, Mariusz Rachański i Dariusz Litwin.
Integracyjny konkurs plastyczny i literacki
" Cieszy i śmieszy… "
na podstawie wybranych dzieł Aleksandra Fredry.
ORGANIZATOR: SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY
IM. JANUSZA KORCZAKA W TOMASZOWIE LUBELSKIM
Konkurs organizowany jest w związku z XVII Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom"
CELE KONKURSU:
- zainteresowanie dzieci literaturą dla dzieci i młodzieży
- rozwijanie zainteresowań plastycznych
- promocja młodych talentów
- wymiana doświadczeń i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych
Kategorie :
- kl.I-III szkoły podstawowej (konkurs plastyczny: „Paweł i Gaweł” i inne
wiersze dla dzieci A.Fredry),
- klasy IV-VII szkoły podstawowej (konkurs plastyczny: dzieła A.Fredry),
- klasy gimnazjalne (konkurs plastyczny: dzieła A.Fredry),
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Tomaszowie Lubelskim, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grabowicy, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Muratynie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Szarowoli (konkurs plastyczny do dzieł A.Fredry).
- szkoły ponadgimnazjalne: konkurs literacki „Cieszy i śmieszy…” (krótkie opowiadanie).
Konkurs plastyczny:
Technika dowolna, format A-3.
Prace plastyczne (nieoprawione) powinny zawierać:
1. imię i nazwisko ucznia
Między nami kobietami
Wszystkim kobietom- tym małym i tym dużym, należy się czasem chwila relaksu i przyjemności. W tym właśnie celu 19 kwietnia 2018r odbyło się spotkanie pt "Między nami kobietami" zorganizowane przez sekcję porządkowo- sanitarną naszego internatu. W kameralnej atmosferze zostały poruszone takie tematy jak: higiena osobista, odpowiednie mycie ciała i włosów, stosowanie kosmetyków zgodnie z ich przeznaczeniem oraz radzenie sobie z różnymi dolegliwościami. Najbardziej wyczekiwanym punktem spotkania był pokaz makijażu.
Aktorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali nam utwór " O czerwonym Kapturku i ..... ."
17 kwietnia aktorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali nam utwór " O czerwonym Kapturku i ..... ."
Sztuka ta to na nowo opowiedziana bajka, którą z zainteresowaniem oglądały nie tylko dzieci, ale i my- nauczyciele. Mogliśmy dzisiaj odbyć podróż w czasie- w świat naszej młodości.Żywe tempo akcji, oryginalna inscenizacja oraz zupełnie inne – nowe spojrzenie na bohaterów – wprowadziły nas w baśniowy świat. Czerwony Kapturek to nie – pisząc kolokwialnie – „ciepłe kluski” tylko normalna, pełna temperamentu dziewczynka. A Wilk okazał się naprawdę sympatycznym zwierzakiem…
Dzieci w skupieniu i z uwagą śledziły akcję i żywo reagowały na to, co dzieje się na scenie, o czym świadczyły choćby oklaski. To radosna interpretacja Czerwonego Kapturka.
Konkurs plastyczny „Wielkanoc na szkle”,
16 kwietnia 2018 roku uczniowie naszego ośrodka odebrali nagrody w konkursie plastycznym „Wielkanoc na szkle”, zorganizowanym przez Świetlicę Środowiskową „Krokus” w Tomaszowie Lub.
Nagrodzeni uczniowie to:
- Daniel Kukułowicz- opiekun: Małgorzata Rachańska
- Wioletta Witkowska – opiekun: Urszula Mizak
- Maciek Sadło – opiekun: Marta Myśliwiec
- Mateusz Sławiński – opiekun: Małgorzata Rachańska.
Gratulujemy nagrodzonym uczniom!
Dzień Samorządności
12 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Samorządności połączony z powitaniem wiosny. Przedstawiciele samorządu szkolnego przejęli od pana dyrektora symboliczny klucz do szkoły. Wszyscy obejrzeliśmy scenkę teatralną pt „Wagary” w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Na stadionie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w konkurencjach sportowych. Były : wyścigi w workach, rzuty piłką do celu, tańce przy muzyce, slalomy, zabawy z balonami, gra w kolory, zabawy z piłką. Zabawom towarzyszyły wyśmienite nastroje. Rozegrany został także mecz piłki nożnej z finałowym wynikiem 4:2, sędziowany przez panów W.Majkuta i J.Cucha. Dzieci zjadły kiełbaski z grilla. Zmęczone ale zadowolone wróciły do szkoły. W sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka podczas której jury w składzie: M.Michałowicz, M.Pijajko, A.Zaborniak wybrali Miss Wiosny, którą została Nikola Bukała, i Mistera Wiosny - Łukasza Łasochę W roli DJ doskonale spisali się uczniowie : M. Sędecki, R. Bród, K. Kwiecień.
Osobami odpowiedzialnymi byłi: A.Mazurkiewicz, E.Czok, A.Bardega, A.Tyrka. Oprawę muzyczną przygotował pan D.Litwin.
Uwaga!
Uwaga!
Trwa rekrutacja dla uczniów do projektu „Powiat Tomaszowski stawia na kompetencje kluczowe na rynku pracy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014/2020.
W projekcie może wziąć udział: 34 uczniów ze Szkoły Podstawowej, 19 uczniów Gimnazjum oraz 9 uczniów ZSZ.
W ramach projektu będą realizowane następujące formy wsparcia:
- Język angielski zajęcia rozwijające (SP),
- Matematyka zajęcia rozwijające (G),
- Matematyka zajęcia wyrównawcze (G),
- Język rosyjski zajęcia wyrównawcze (G)
- Zajęcia matematyczno- przyrodnicze wyrównawcze oparte na metodzie eksperymentu (SP)
- Biologia zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)
- Fizyka zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)
- Geografia zajęcia rozwijające oparte na metodzie eksperymentu (G)
- Kompetencje cyfrowe DigComp -Komunikacja, Bezpieczeństwo (SP, G, ZSZ)
- Zajęcia informatyczne wyrównawcze (SP)
- Zajęcia informatyczne wyrównawcze (G, ZSZ)
- Gimnastyka korekcyjna ( SP, G)
- Zajęcia logopedyczne usprawniające komunikację (SP)
- Zajęcia wyrównawcze z nauki czytania – metoda symultaniczno- sekwencyjna (SP)
- Zajęcia kształcące kompetencje społeczne (SP, G)
Dodatkowe informacje i druki rekrutacyjne u p. Beaty Atalskiej lub wychowawców klas.
Zajęcia otwarte – Spotkanie z Polską, podróż w czasie
W dniu 5 kwietnia w SOSW odbyły się zajęcia otwarte – Spotkanie z Polską, podróż w czasie - w ramach programu obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W zajęciach brali udział goście specjalni ze Związku Piłsudczyków oraz nauczyciele z Tomaszowa Lubelskiego i powiatu.Po stu dwudziestu trzech latach niewoli Polska zerwała kajdany. Marzenia i walka pokoleń stały się rzeczywistością. Był to niezwykły wysiłek znaczony krwią i blizną tysięcy naszych rodaków na wielu frontach I wojny światowej. Szczególną rolę w odzyskaniu niepodległości miał marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski - wybitny działacz Narodowej Demokracji i światowej sławy wirtuoz fortepianu Ignacy Paderewski. Również wielu, wielu innych znanych postaci, a przede wszystkim cały naród, który wzniósł się ponad podziałami dla sprawy najważniejszej – wolności ojczyzny. „Narody tracąc pamięć, tracą życie” – te słowa francuskiego marszałka Ferdynanda Focha odzwierciedlają w szczególny sposób umiłowanie Polaków wolności i suwerennej Polski. A w dzisiejszych czasach patriotyzm okazujemy pamiętając o naszych narodowych bohaterach. Pielęgnowaniu rocznic i tradycji niepodległościowych. Sumiennym wykonywaniu obowiązków.Ten jubileuszowy rok będzie dla Niepodległej. Uczcijmy stulecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą udziałem w uroczystościach patriotycznych, szkolnych i środowiskowych. Włączmy się w organizowanie przedsięwzięć upamiętniających bohaterów i tamte czasy.
Archiwum Aktualności