• "Od spichlerza do Mięćmierza"

          •    Pod takim hasłem, w dniu 18 maja bieżacego roku,  uczniowie naszego ośrodka zwiedzali Kazimierz Dolny i okolice. W wycieczce udział wzięło 42 uczniów wraz z opiekunami. Po Kazimierzu i okolicach oprowadzała nas cudowna przewodniczka, pani Dorota. W sposób  niezwykle ciekawy przedstawiła ważniejsze wydarzenia historyczne, opowiedziała legendę związaną z historią miasta, pokazała zabytki: spichlerze, basztę, zamek, kościół farny, kamienice w rynku, klasztor. Już teraz wiemy skąd pochodzi nazwa miasta, dlaczego jego symbolem jest kogut oraz dlaczego w rynku jest pomnik psa Werniksa. Braliśmy też udział w grze terenowej – poszukiwanie skarbu. Musieliśmy znależć kluczyk do skrzynki ustawionej przy studni w rynku. W niej były ukryte dla każdego z nas  książeczki autorstwa pani przewodnik "Kazimierz Dolny obrazem i słowem". Dodatkową atrakcją była jazda Eko busikami – po ulicach miasta oraz do Mięćmierza, na wzgórze Albrechtówka.  Stamtąd mogliśmy podziwiać  Małopolski Przełom Wisły, panoramę najbliższej okolicy, w tym zamek w Janowcu, który leży po drugiej stronie rzeki. Żal było wracać... mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś znów tu przyjedziemy.

          • Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie

          • 16 maja uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych na basenie OSiR "Tomasovia". Poznaliśmy pracę ratowników wodnych oraz zasady bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Mogliśmy uczestniczyć w pokazie akcji ratowniczej. Dziękujemy p.Mirosławowi Fusowi Dyrektorowi  OSiR  "Tomasovia" oraz Ratownikom WOPR: Tomaszowi Kulczyńskiemu i Arturowi Saweczko #WOPRZAMOSC

          • Kreatywne prace plastyczne

          • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny - Kreatywne Prace Plastyczne. Maj to piękny wiosenny miesiąc. Zapraszamy do galerii naszych prac: wiosenne drzewo, malowanie na soli i piękne bzy.

          • Tydzień Książki 17-21.04.2023

          • Międzynarodowy Dzień Książki w naszej szkole obchodzony był przez cały tydzień. Uczniowie na przerwach lekcyjnych czytali w śmieszny sposób dzieła literackie znanych filozofów, literatów i noblistów. Wierszyki dla dzieci czytane od końca sprawiły wszystkim niesamowitą radość. Uczniowie chętnie czytali także skład produktów spożywczych, które następnie mogli degustować. W ramach Tygodnia Książki 22 uczniów wzięło udział w Konkursie pięknego pisania oraz w Konkursie wiedzy o życiu, twórczości i działalności Janusza Korczaka. Tydzień książki zakończył się akcją czytelniczą „Drzwi do książki”, w której zadaniem uczniów było wypożyczenie i zapoznanie się z wybraną legendą lub baśnią oraz wspólnym wykonaniem plakatu.. Uroczyste podsumowanie imprezy odbyło się 9 maja podczas którego uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.

          • 3. maja

          • Dnia 12 maja 2023r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Starsi uczniowie przybliżyli swoim młodszym koleżankom i kolegom co działo się 3 maja 1791r. Montaż słowno – muzyczny wzbogaciły przepiękne wiersze patriotyczne, piosenki o Polsce oraz prezentacja multimedialna, zawierająca historyczny obraz tamtych wydarzeń. Nie zabrakło nawet samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w postać którego wcielił się uczeń naszej szkoły. W towarzystwie posłów, w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego, król złożył uroczystą przysięgę i odczytał bardzo ważną dla Polaków ustawę. Podczas akademii nawiązano także do symboli narodowych oraz ważnych majowych dat. Podczas odśpiewania piosenki „Polska flaga” maluchy z naszego przedszkola zaakcentowały, jak ważna jest dla nas flaga naszego kraju. Patriotyczna pieśń „Obudź się Polsko” była zamknięciem historycznych, majowych wydarzeń zaprezentowanych na akademii. 

          • Dążenie do celów - Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0

          • Droga do przebycia to kolejne zadanie w ramach Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0, które umożliwiło nam stworzenie "Map dotarcia do końca roku szkolnego” – gdzie wspólnie z uczniami mogliśmy zaplanować różne aktywności oraz omówić czekające nas uroczystości i wydarzenia w bieżącym roku szkolnym. Poznaliśmy również zasady "Bezpiecznych wakacji" oraz różne możliwości odczytywania takiej mapy. Wspólne działania i tematyka zajęć umożliwiły nam spędzenie czasu razem w miłej atmosferze i lepsze poznanie się.

          • Zakładanie mini ogródka

          • Grupy wychowawcze w internacie w tym roku szkolnym dołączyły do akcji #ZDROWOROSNA, promujący hodowanie swojego mini ogródka ekologicznego. W ramach tego projektu wychowankowie posiali swój koperek, poznając zalety samodzielnej pracy przy uprawie roślin oraz kilka ciekawostek związanych ze zdrowotnym działaniem kopru.Po zajęciach każdy zabrał swoją doniczkę do świetlicy, codziennie go podlewa i obserwuje jak koper wzrasta.

          • Niedzielne popołudnie

          • Dzisiaj, nasi uczniowie wzięli udział w akcji ,,Zdrowe życie" przy TDK. Na licznych stoiskach mogli zapoznać się min z pracą policjanta i strażaka, a przy stoisku Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej mogli przymierzyć specjalne Google. Na koniec spaceru miły Relaks przy fontannie wspólnie z p. A. Mrozik.  

          • SAŁATKA OWOCOWA

          • W piątek 12 maja było w naszym przedszkolu przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo. Przedszkolaki przyniosły z domów różne owoce i przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Wszyscy mieli soczyste minki na widok pysznego deseru.

          • "AKTYWNI BŁĘKITNI"

          • W ramach programu "Aktywni Błękitni - szkola przyjazna wodzie", zorganizowano w internacie warsztaty pt. "Magiczna Woda". Dzieci poznały jej znaczenie, właściwości i stany skupienia. Dzięki doświadczeniom obserwowały jaki wpływ ma ona na różne substancje.

          • DNI PROMOCJI ZDROWIA Z MOVE WEEK

          • „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH”!!!  22 – 31 05.2023 r.

            Nasz Ośrodek dołączył do międzynarodowej inicjatywy MOVE WEEK/ TYDZIEŃ RUCHU To globalne wydarzenie promuje zdrowy i aktywny styl życia, oraz pokazuje korzyści płynące z regularnego uprawiania sportu. Nasza placówka zaprezentuje różnorodne formy aktywności fizycznej, w których uczestniczą nasi uczniowie. MOVE Week (Tydzień Ruchu) to ogólnoeuropejska inicjatywa, będąca integralną częścią kampanii NowWeMOVE, której celem jest zwiększenie liczby aktywnych fizycznie ludzi na całym świecie.

            22 maja startuje dwunasta już edycja tego wydarzenia, w którym nasza placówka weźmie aktywny udział! Ostatnie dni maja upłyną nam pod hasłem Planu Aktywnych Przerw, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Będzie dużo ruchu i jeszcze więcej zabawy. Więcej szczegółów wkrótce!

            Organizatorzy: 

            Elżbieta Kuczyńska

            Ewa Matyjanka

            Renata Rostkowska - Kowalska

          • Wycieczka do Zwierzyńca i Bondyrza

          • Naszą wycieczkową przygodę uczniowie ośrodka rozpoczęli 10 maja od zwiedzania Stawów Echo, które powstały na terenie roztoczańskich bagien. Z jednej strony pełnią funkcję rekreacyjną (plaża i kąpielisko) a z drugiej ekologiczną - chroni się tu wiele gatunków płazów, a po drugiej stronie pasą się stada Koników Polskich. Nasi uczniowie w ramach ogólnopolskiego programu „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie” wspólnie z wychowawcami włączyli się w dbanie owych zbiorników i posprzątali teren dookoła stawów. Następnie udaliśmy się do parku w celu zwiedzenia Kościółka na wyspie św. Jana Nepomucena. Podziwialiśmy architekturę baroku, przepiękne łabędzie pływające po stawie przy kościółku a także spędziliśmy miło czas na pobliskim placu zabaw. Następnym przystankiem była „Zielona Zagroda” w Bondyrzu, gdzie zawitaliśmy do świata alpak. Zostaliśmy bardzo miło przywitani i usłyszeliśmy mnóstwo ciekawych informacji na temat tych zwierząt m.in. skąd pochodzą, jakie mają przyzwyczajenia i jak miękka i delikatna jest ich wełna. Opiekunka zwierząt rozdała nam woreczki z marchewkami abyśmy mogli nakarmić te piękne i przyjazne zwierzęta. Gdy dowiedzieliśmy się wszystkiego i nakarmiliśmy zwierzaki właściciele przygotowali dla nas pyszne kiełbaski. Ostatnim punktem wycieczki była wieża widokowa w Krasnobrodzie. Mimo zmęczenia udało się nam wspiąć na sam szczyt. Zapraszamy do fotorelacji!

          • Wiosenny rajd na ,, Białą Górę''

          • W dniu 09.05.2023 r. uczniowie SOSW wzięli udział w rajdzie pieszym na ,,Białą Górę'' . Na szczycie opiekunowie wraz z dziecmi upiekli na ognisku kiełbaski, a piękne widoki z pobliskiej góry uatrakcyjniły naszą wyprawę.

          • KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • Czas podsumować co działo się
            w naszym Ośrodku, a działo się dużo.

            - 2 kwietnia- Msza Św. w intencji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin oraz akcja

            „ Zaświeć się na niebiesko”

            - 3 kwietnia zajęcia w internacie na temat funkcjonowania osób z autyzmem. Uczniowie oglądali krótki animowany film, wymieniali się swoimi doświadczeniami i wspólnie wykonali prace plastyczną.

            - 17 kwietnia udział w wernisażu podsumowującym konkurs plastyczny „ Ja i moje marzenia” organizowany przez SOSW Nr 2 w Lublinie. Nasi uczniowie I i II miejsce oraz wyróżnienie w kategorii młodzież 15-21 lat.

            - 21 kwietnia impreza integracyjna, bo wspólne bycie razem jest chyba najlepsza formą przekazywania wiedzy, dlatego obok dzieci z autyzmem w Parku Miejskim bawiły się dzieci neurotypowe z tomaszowskich szkól i przedszkoli. Koncertem „ Piosenki nie tylko śpiewanej” chcieliśmy zwrócić uwagę, że osoby z autyzmem, nawet jeżeli nie mówią, chcą się komunikować. Nie zawsze potrafią i naszą rolą rodziców, nauczycieli, kolegów z klasy jest nauczyć ich tego. Nie tylko słowa są nośnikiem informacji, trzeba tylko chcieć zauważyć komunikaty płynące do nas. Dziękujemy bardzo wszystkim przedszkolom tomaszowskim za przygotowanie wspaniałych występów, które uświadomiły wielu osobom, że można komunikować się gestem, mimiką ruchem, obrazkiem, symbolem.

            Wspólne spotkanie to oczywiście również zabawa, która najlepiej integruje i sprawia najwięcej radości. Dla młodszych dzieci przygotowaliśmy zabawy sensoryczne, ruchowe oraz zabawy muzyczne, które poprowadził animator zabawy Piotr Gruszecki. Dla starszych niebieskie podchody. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała, więc bawiło się z nami ponad trzysta osób.

            - 21 kwietnia uczniowie ze szkoły podstawowej i dzieci z przedszkola brały udział w              „Niebieskich igrzyskach”, ogólnopolskim wydarzeniu będącym częścią obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu organizowanym przez Fundację Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.

            -27 kwietnia warsztaty dla rodziców i nauczycieli „Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych u osób z autyzmem”, bo komunikacja to wspólna sprawa.

            Był to intensywny i bardzo efektywny czas dla naszej szkolnej społeczności i mamy nadzieję, że dla lokalnego środowiska.

            Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom: Starostwu Powiatowemu, Fundacji Parasol Roztocza, Fundacji Społeczno-Gospodarczej Oscar, Bankowi Spółdzielczemu, Stowarzyszeniu Samarytanin. Dziękujemy, że jesteście z nami, bez Waszego wsparcia nie udałoby nam się tego zorganizować.

            Dziękujemy  również wszystkim Gościom, którzy zechcieli z nami być. Przepraszamy, że nie wymieniamy imiennie, ale było tak wiele osób, że nie chcielibyśmy nikogo pominąć, bo wszyscy Państwo jesteście dla nas jednakowo ważni.  

          • EUROPA I JA

          • W dniu 24.04.2023r. Odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i Ja”, dzięki któremu nasi wychowankowie mogli „podróżować” po Europie poznając wybrane państwa oraz ich kulturę. Dziękuję wychowankom oraz wychowawcom za aktywny udział w projekcie. Koordynator Izabela Piątek

          • XV Edycja Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy BRD

          • W dniu 27 kwietnia 2023 roku w SOSW nr 1 w Lublinie odbyła się jubileuszowa, XV Edycja Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy BRD. W turnieju wzięli udział uczniowie z naszego Ośrodka: Agata Zaborniak i Mateusz Michałowicz jako jedna z sześciu drużyn. W każdej z kolejnych konkurencji spisywali się znakomicie. Po zaciętej rywalizacji, Komisja szczegółowo oceniła przebieg wszystkich konkurencji. Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce i otrzymali Puchar ufundowany przez Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego oraz nagrody indywidualne ufundowane przez Dyrektora WORD w Lublinie Panią Renatę Bielecką. Celem turnieju jest utrwalanie wiedzy na temat zasad i przepisów ruchu drogowego, rozwijanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz propagowanie postaw świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Turniej jest bardzo istotnym elementem działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa młodzieży. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyło wielu ważnych gości, a wśród nich: Wojewoda Lubelski - Pan Lech Sprawka, Kurator Oświaty – Pani Teresa Misiuk, Dyrektor WORD w Lublinie – Pani Renata Bielecka, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie – młodszy inspektor Mariusz Szajwaj, Dyrektor PZM w Lublinie – Pan Włodzimierz Bobowski, Kierownik Biura PZM w Lublinie – Pani Monika Krysa, Przedstawiciel Sponsora, firmy ESKA z Kiełczewic Dolnych – Pani Iwona Kocken.

          • „Gdyby ich nie było”

          • Pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku Dzień Ziemi. Uczniowie zobaczyli ciekawą prezentację o wilkach, sowach, nietoperzach oraz inscenizację o ekologicznym Czerwonym Kapturku.  Przygotowali ciekawe prace plastyczne o zwierzętach, bez których nie wyobrażają sobie świata przyrody. Rozwiązywali zagadki  o zwierzętach i mogli posłuchać ekologicznych piosenek. Ziemia będzie nam wdzięczna!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI

          • Z okazji Światowego Dnia Sztuki dzieci z przedszkola wzięły udział w artystycznym wyzwaniu „Eksplozja Tulleta”. Przedszkolaki poznały postać Hervé Tulleta, artysty i autora książek dla dzieci. Edukacja przez sztukę, to ciekawy pomysł na rozwijanie sprawności motorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwości sensorycznej i orientacji w przestrzeni. Zainspirowani twórczością artysty wspólnie wykonaliśmy małe dzieło sztuki, wykorzystując farby, ziemniaki i dłonie :)

          • "Kartka Wielkanocna"

          • W XI Edycji Konkursu Plastycznego Wielkanoc w oczach dziecka - "Kartka Wielkanocna" organizowanego przez Świetlicę Środowiskową "Krokus" w Tomaszowie Lubelskim brały udział wychowankowie grupy I pod opieką p. Małgorzaty Rachańskiej

            W kategorii uczniów klas I - III, III miejsce zajęła Kamila Kuropatnicka 

            W kategorii uczniów klas IV - VI, II miejsce zajął Dominik Jedliński

            Zwycięzcom gratulujemy.