Grupa VI uczestniczyła w warsztatach wielkanocnych w Muzeum Regionalnym w dniu 6.03.2024 r.
WARSZTATY WIELKANOCNE
Dzień Dinozaura w Przedszkolu.
W ubiegłym tygodniu nasze przedszkolaki świętowały Dzień Dinozaura.Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów.Dzieci dowiedziały się jak żyły te zwierzęta, poznały ich wygląd i sposób żywienia.Przedszkolaki zdobyły ciekawą wiedzę dobrze się przy tym bawiąc w towarzystwie swoich kolegów z kl.I.Dziękujemy za udział p.Ani oraz paniom specjalistkom.
8
Kulinarna przygoda VI
- 6
"POLSKIE LEGENDY"
W dniu 29.02.2024 uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy szkoły branżowej brali udział w szkolnym konkursie polonistycznym „Polskie legendy”. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości niektórych legend polskich, zasad gramatyki polskiej oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem.
I miejsce zdobyła grupa: Mateusz Pijajko, Julia Majdanik, Marek Chabura, Zuzanna Szymańska. Gratulujemy zwycięzcom!
6
XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Wisła - Istebna
W dniach 27 luty 2024 – 1 marca 2024 r. odbyły się XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Wisła – Istebna. Naszą szkołę reprezentowało czworo zawodników rywalizujących w biegach narciarskich na trasach biegowych na „Kubalonce”. Wszyscy uczniowie potwierdzili swoją wysoką formę nad którą pracowali całą zimę osiągając następujące wyniki: Miłosz: 500m – 1 miejsce, 1000m – 1 miejsce. Sławomir: 50m – 3 miejsce, 100m – 2 miejsce. Piotr: 50m - 3 miejsce, 100m – 3 miejsce. Łukasz: 50m – 2 miejsce, 100m – 2 miejsce. Ponadto spośród wszystkich złotych medalistów Igrzysk zostaną wylosowani zawodnicy reprezentujący nasz kraj na Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych – Turyn 2025. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników, a Miłoszowi życzymy powodzenia w losowaniu. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: https://www.olimpiadyspecjalne.pl/ oraz na Facebooka: https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne
4
„Blisko telefonu – daleko od dziecka”
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania, skierowana do rodziców, zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka. Scrollowanie przez rodzica telefonu w czasie zajmowania się dzieckiem może obniżyć jakość i liczbę interakcji między nim a dzieckiem. Tymczasem utrzymywanie kontaktu wzrokowego z opiekunem oraz szybkość reagowania osoby dorosłej na sygnały wysyłane przez niemowlę lub dziecko to jedne
z podstawowych potrzeb małego człowieka. Mają olbrzymi wpływ na kształtowanie bezpiecznej więzi z rodzicem, poczucie własnej wartości dziecka,
a także na to, jakie relacje będzie ono budowało z innymi w swoim późniejszym życiu. My jako Ośrodek wspieramy podejmowane przez Fundacje działania. Poniżej kilka rad, zachęcamy do przeczytania.
ZASADY EKRANOWE DLA RODZICÓW
• Kiedy spędzasz czas z dzieckiem, staraj się być całkowicie obecny (obecna). Skup się na jego potrzebach i wspólnych aktywnościach. Staraj się nie myśleć o telefonie i nie zerkać na ekran.
• Ograniczaj do minimum czas, kiedy korzystasz z telefonu przy dziecku. Zawsze rozważ, czy skorzystanie z telefonu jest konieczne i czy nie może poczekać. Jeżeli sięgasz po telefon, staraj się ograniczać czas spędzany przed ekranem do niezbędnego minimum.
• Ustal miejsca wolne od telefonu, takie jak miejsce spożywania posiłku, pokój dziecka, kącik do zabaw czy miejsce do czytania.
• Ustal sytuacje kluczowe dla relacji z dzieckiem i dla jego komfortu, podczas których nie korzystasz z telefonu, np. posiłki, zasypianie, wspólna zabawa, czytanie.
• Staraj się nie trzymać telefonu przy sobie. Pomocne może być miejsce, gdzie odkładasz telefon na czas interakcji z dzieckiem. Może to być miejsce, gdzie wszyscy domownicy zostawiają swoje telefony.
• Wyłączenie powiadomień sprawi, że Ty i dziecko będziecie mniej rozproszeni.
• Jeśli musisz skorzystać z telefonu przy dziecku, wytłumacz mu, w jakim celu to robisz, by zminimalizować jego frustrację.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/jak-korzystanie-z-telefonow-przez-rodzicow-wplywa-na-dzieci-kampania-blisko-telefonu-daleko-od-dziecka.html
ZAPRASZAMY
"Wielkanoc tuż, tuż"
Kolejne warsztaty z wykorzystaniem metody skrabbookingu za nami. Tym razem nasze zaproszenie przyjęli nauczyciele z powiatu tomaszowskiego. Dziękujemy za tak liczne przybycie oraz aktywny udział w przeprowadzonych zajęciach. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się własną pasją, swoimi pomysłami i spędzania czasu w miłym towarzystwie. Dziękujemy Paniom z Biblioteki Pedagogicznej, naszym koleżankom z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku oraz wszystkim uczestnikom naszych warsztatów. Kolejne spotkania niebawem!
16
Kolejne wyzwanie w ramach realizacji Projektu Szkoła Myślenia pozytywnego już za nami!
Wspólne zajęcia o kreatywności umożliwiły uczniom doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, lepsze radzenie sobie ze stresem dnia codziennego oraz były świetną okazją do wymiany i realizacji własnych pomysłów.
Dziękujemy autorom Projektu SMP 2.O za materiały dołączone do zadań w zróżnicowanej formie, które stanowią inspirację, pomoc i bazę do wykorzystania w realizacji działań i prowadzeniu zajęć warsztatowych z uczniami.
10
DZIEŃ KOTA W PRZEDSZKOLU
- 10
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
W naszym Ośrodku został zoorganizowany pod hasłem przewodnim "Nie jesteś sam - mów o tym co czujesz" i związany był z działaniami z zakresu profilaktyki oraz wzbogaceniem wiedzy w temacie depresji.
„Dostępna przestrzeń publiczna”
Informujemy, że nasz Ośrodek otrzymał dofinansowanie do projektu „Zwiększenie dostępności i poprawa bezpieczeństwa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim w ramach programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”.
Projekt zakłada zwiększenie dostępności i poprawę bezpieczeństwa uczniów oraz likwidację barier architektonicznych, które umożliwią swobodny dostęp do pomieszczeń w naszym Ośrodku.
W ramach realizacji programu wykonane zostanie:
- zakup i montaż drzwi zewnętrznych i wewnętrznych
- zakup i montaż oraz uruchomienie systemu bezpieczeństwa: wideofon z kontrolą dostępu
Wartość projektu to: 87 319,00 zł,
Dofinansowanie projektu z PFRON: 69 855,20 zł.
Termin realizacji projektu: od 2023-10-01 do 2024-12-31
Dostępna przestrzeń publiczna
"WALENTYNKOWE OSTATKI"
We wtorek 13 lutego nasza społeczność bawiła się na corocznym Balu "Walentynkowe Ostatki". Najpierw włoską piosenkę o miłości "Felicita" zaśpiewali Al Bano i Romina Power przybyli prosto z Festiwalu w San Remo. W tej roli fantastycznie wystąpili: Kamila Gulczyńska i Mateusz Pijajko. Potem wszystkie grupy wychowawcze z rąk Pani Dyrektor Marzeny Teterycz otrzymały nagrody za pięknie wykonane plakaty walentynkowe zgłoszone na wcześniej ogłoszony konkurs plastyczny . Cały czas skrzynka Poczty Walentynkowej wypełniała się anonimowymi walentynkami a poważni ochroniarze pilnowali bezpieczeństwa. Następnie wszyscy uczestniczyli w konkursach taneczno-sprawnościowych nagrodzonych pysznymi słodkościami. Między wesołymi tańcami w parach, dwójkach, w kółeczku oraz w tzw. pociągu - każdy mógł zamówić muzyczną dedykację dla wybranej osoby lub zrobić sobie z nią zdjęcie na Kanapie Przyjaźni . Finałem był wspólny taniec Króla i Królowej Balu, którymi komisja ogłosiła Wiktorię Marszalec i Maćka Sadło, jako wyróżniających się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Natomiast Poczta Walentynkowa działała jeszcze do końca tygodnia, a mali asystenci św. Walentego pracowicie rozdawali walentynki dając radość obdarowanym.
2
BAL KARNAWAŁOWO-WALENTYNKOWY W PRZEDSZKOLU
- 9
"Wielkanoc - tradycja i nowoczesność"
8 lutego nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tomaszowie Lub. oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku, zorganizowali warsztaty z tworzenia kartek metodą scrapbookingu. Spotkanie to zorganizowano we współpracy z Biblioteką Pedagogicznej w Zamościu Filią w Tomaszowie Lub. W spotkaniu udział wzięli Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy z uwagą wysłuchali wstępnych prezentacji. Podczas warsztatów poznali historię powstawania kartek oraz etapy ich tworzenia przy użyciu maszyny tnąco - wytłaczającej oraz plotera. Po części teoretycznej wszyscy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpili do tworzenia własnych kartek wielkanocnych. Wspólne zadania przyniosły wiele radości i satysfakcji uczestnikom oraz organizatorom. Wykonane kartki udowodniły, że warto poświęcić chwilę, aby stworzyć coś oryginalnego i pięknego. Serdecznie dziękujemy UTW za tak duże zainteresowanie naszymi warsztatami.
6
ZRÓB NIEZWYKŁĄ KARTKĘ...
UDANEGO WYPOCZYNKU!!!
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ BOHATEREM🦸
W pierwszym semestrze wychowankowie z grup wychowawczych VIII i I aktywnie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023, którą swoim patronatem objął Minister Edukacji i Nauki. Akcja ta ma na celu upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnowanie pamięci o uczestnikach tego wydarzenia. Realizując zadania wyznaczone przez organizatorów wychowankowie pracowali w grupach wykonując projekty i dyskutując , oglądali filmy i czytali bajki o tematyce patriotycznej, poznając bliżej powstańców warszawskich , jako zwykłych ludzi , których wojna zmusiła do stania się bohaterami . W ten sposób wychowankowie poznawali historię własnego kraju i wyrabiali w sobie postawę aktywnego patrioty.
ZIMOWE ZABAWY I EKSPERYMENTY ZE ŚNIEGIEM
Przedszkolaki korzystały z uroków zimy, był czas na zabawy na świeżym powietrzu i okazja do badania właściwości śniegu, takie polisensoryczne poznawanie świata angażowało wszystkie zmysły dzieci.
14
Archiwum Aktualności