• Z KART HISTORII OŚRODKA

• 1969 rok – z inicjatywy p. Piotra Prusa wizytatora szkolnictwa specjalnego i p. Romana Szczerby przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej położono kamień węgielny pod budowę placówki. Miała ona nosić nazwę: Państwowy Zakład Wychowawczy dla dzieci upośledzonych umysłowo.
          • 1971 rok- powołano pierwszego dyrektora, którym został  p. Edward Herc.
          • styczeń 1972 roku – pracę rozpoczęli pierwsi pracownicy: Aurelia Mokrzycka - księgowa, Maria Ożga - sekretarka i Michał Wasiuta – woźny.  Zatrudniono tez pierwszych nauczycieli, a raczej nauczycielki. Były to panie: Józefa Szwed, Krystyna Herc, Elżbieta Pomianek i Urszula Szczepańska,  dziećmi w internacie opiekowały się panie: Marta Łyjak, Stanisława Mielniczuk, Henryka Raczkiewicz oraz Krystyna Żołądek.
          • luty 1972 roku- naukę w Państwowym Zakładzie Wychowawczym rozpoczęli pierwsi wychowankowie.
          • 1 września 1972 roku- Państwowy Zakład Wychowawczy posiadał kompletną obsadę kadrową.  Pracowało wówczas 10 nauczycieli, 17 wychowawców oraz 24 pracowników administracji i obsługi. Naukę w szkole podjęło 160 uczniów. Nauka zorganizowana była w 8 oddziałach szkoły podstawowej, od klasy pierwszej do ósmej. Pierwszym dyrektorem szkoły została p. Marta Łyjak, natomiast kierownikiem internatu p. Krystyna Żołądek.
          • październik 1972 roku – w Państwowym Zakładzie Wychowawczym zaczyna funkcjonować Samorząd Uczniowski, który stanowi głos uczniowski w procesie wychowania. Pierwszym opiekunem SU zostaje p. Wiktor Tempes.
          • listopad 1972 roku – swoją działalność rozpoczyna Drużyna ZHP „Nieprzetarty Szlak", którą prowadzi p. Krystyna Herc .
          • 1 września 1976 roku - przy Państwowym Zakładzie Wychowawczym utworzono Specjalną Zasadniczą Szkołę Zawodową o specjalności „Przetwórstwo owoców i warzyw”.
          • 1 września 1977 roku – utworzono drugi kierunek nauczania w Specjalnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności „Ślusarz-mechanik maszyn rolniczych”
          • 1 kwietnia 1979 roku - decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Zamościu dotychczasowy Państwowy Zakład Wychowawczy został przekształcony w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a jego struktura została rozbudowana o oddziały „szkoły życia” dla uczniów z umiarkowanym i znacznym stopniem upośledzenia.
          • 1987 rok – w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym zaczyna aktywnie działać Stowarzyszenia Sportowego dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Olimpiady Specjalne-Polska". Konsekwencją tej działalności jest powołanie w 1988 roku uczennicy Anny Gąski do reprezentacji Polski na Zimowe Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Reno(USA).
          • 1993 rok- swoją działalność inicjuje Towarzystwo Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem", które poprzez rozwijanie tężyzny fizycznej dba o zdrowie i rozwój wychowanków.
          • 1996 rok – w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym powstaje  grupa teatralna „Muminki”, która do dnia dzisiejszego reprezentuje szkołę na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach.
          • 1998 rok – swoją działalność rozpoczyna Uczniowski Klub Sportowy „Maratończyk”.
          • 1 września 1999 rok – utworzono w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Publiczne Gimnazjum Specjalne. Zmienia się struktura organizacyjna, przestaje istnieć ośmioletnia szkoła podstawowa specjalna a w jej miejsce powstaje szkoła podstawowa sześcioletnia. Utworzony zostaje także nowy kierunek kształcenia zawodowego „Kucharz małej gastronomii”.
          • czerwiec 2001 roku – odbył się I Ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Dla Dzieci Specjalnej Troski "Buziak”, impreza, która promuje twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych i do dnia dzisiejszego cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
          •  2001 rok – Ośrodek, jako pierwsza placówka w powiecie tomaszowskim, włącza się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” i zaprasza do wspólnego czytania włodarzy gminy, miasta i powiatu.
          • 1 września 2004 rok – zostaje utworzona trzyletnia Szkoła Przysposabiająca do Pracy dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi
          • 2007 rok – otworzenie oddziału szkoły  podstawowej dla dzieci z autyzmem
          • 1 września 2009 rok- powstaje dwuletnie Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej.
          • 2013 rok – wygaszono Liceum Ogólnokształcące Uzupełniające.
          • 2013 rok – powstaje nowy kierunek kształcenia w szkole zawodowej "Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej"