• „WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI”

     • Nasi uczniowie i nauczyciele, po raz kolejny zostali wolontariuszami. Lubelski Bank Żywności przeprowadził zbiórkę darów dla osób potrzebujących. Dziękujemy za współpracę i możliwość pokazania naszej młodzieży ile radości może dać nam pomaganie innym, empatia i okazywanie serca drugiemu człowiekowi. 

     • WARSZTATY WIELKANOCNE Z RODZICAMI W PRZEDSZKOLU

     • Z okazji zbliżającej się Wielkanocy 20 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty wielkanocne, na których dzieci wraz z rodzicami i paniami stworzyły piękne i niepowtarzalne palmy. Było miło, rodzinnie i bardzo kreatywnie. Dziękujemy Rodzicom za przybycie i zaangażowanie.

     • NASI LAUREACI

     • Weronika Wielosz została laureatką II miejsca w kategorii literackiej ✒️a Stasio i Wojtek Wielosz zostali wyróżnieni w kategorii prac plastycznych 🎨w Konkursie ph. "Segreguję - nie marnuję" ♻️ organizowanym przez PUK Tyszowce. Nasi pracowici laureaci otrzymali fantastyczne nagrody rzeczowe z rąk pana burmistrza Tyszowiec. Konkurs pozwolił im rozwinąć poczucie odpowiedzialności za stan świata 🌍 oraz wykazać się twórczą ekspresją, pomysłowością i zaangażowaniem. Weronice, Stasiowi i Wojtkowi życzymy dalszych sukcesów🏆.

     • "PŁYŃ MARZANNO DO MORZA"

     • W czwartkowy mroźny poranek Pierwszego Dnia Wiosny najmłodsi przedstawiciele SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW udali się nad rzekę 🌊 Sołokiję, aby dokonać tradycyjnego obrzędu topienia marzanny. Miał on na celu symboliczne przegonienie zimy ❄️ i zaproszenie ciepłej wiosny 🌳. Wychowankowie zabrali ze sobą wcześniej przygotowaną z materiałów biodegradowalnych kukłę marzanny i zatopili ją w głębokim i wartko płynącym nurcie rzecznym żegnając ją słowami: "płyń marzanno do morza 🌊". Marzanna szybko poszła na dno, co według ludowej tradycji daje duże szanse na szybkie przyjście ciepłej i pogodnej wiosny🌸🌼💐🥀l🪻🌼. Od tego dnia zagościł też w internacie wesoły gaik-maik, który symbolizuje wyczekiwaną porę roku - wiosnę 🌳.

            Tym, którzy mają wątpliwości co do legalności tej tradycji wyjaśniamy: topienie marzanny jest tradycyjnym polskim obrzędem i czynność ta jest wyłączona od odpowiedzialności prawnej.⚖️

     • Dzień Samorządności i wspaniali goście…

     • 15 marca świętowaliśmy w naszym Ośrodku „Dzień Samorządności”. W ramach tego dnia Samorząd Uczniowski i Samorząd Wychowanków zaproponował wiele ciekawych aktywności. Na powitanie zaśpiewano piosenkę oraz przedstawiono wiosenny pokaz mody. Następnie część uczniów uczestniczyła w warsztatach artystycznych, podczas których powstały piękne palmy wielkanocne i Marzanny. Pozostali wychowankowie brali udział w warsztatach kulinarnych „Jedzmy
      zdrowo”, gdzie wykonano m.in. babeczki warzywne i sałatki.
      Ponadto tego dnia nasz Ośrodek odwiedzili goście z zaprzyjaźnionego Powiatu Freudenstadt w Niemczech.: Pan Reinhard Geiser (przedstawiciel starosty), Pan Ulrich Bischoff, Pani Maike Haug (dyrektor szkół w urzędzie okręgowym), Pan Peter Billmaier (Dyrektor Eichenäckerschule Dornstette.
      Powiat Tomaszowski współpracuje z Powiatem Freudenstadt w ramach partnerstwa od 2002r. Współpraca odbywa się również pomiędzy placówkami oświatowymi obu powiatów. Po kilkunastu latach przerwy obie strony zgłosiły chęć powrotu do wspólnych działań na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W związku z tym podjęto rozmowy na temat organizacji wymiany międzyszkolnej pomiędzy SOSW i szkołą w Niemczech. Dyrektorzy obu placówek wspólnie stwierdzili, że wymiana doświadczeń i spostrzeżeń jest dla obu stron ważna inspirująca i konieczna. Nasi goście mieli okazję poznać uczniów, pracowników i placówkę uczestnicząc w organizowanym dniu samorządności.

     • JAK OSWOIĆ STRACH?

     • Sposoby radzenia sobie ze strachem w ramach Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0 gdzie wspólnie z uczniami staraliśmy się lepiej zrozumieć nasze emocje oraz emocje innych. Nasze działania oraz gazetka tematyczna zostały zaprezentowane na tablicy szkolnej na dolnym korytarzu. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszych prac.

     • "GIMNASTYKA MÓZGU"

     • W związku z Europejskim Dniem Mózgu w naszym Ośrodku prowadzone były zajęcia "Gimnastyka Mózgu" ze Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0 - ciekawostki wspólne gry i zabawy na temat jak dbać o Mózg. Do najciekawszych informacji naukowych możemy zaliczyć:  mózgi kobiety i mężczyzny są identyczne mimo, że mózg męski jest cięższy, mózg może swoją energią rozświetlić żarówkę a swoją konsystencją przypomina żelatynę... Najważniejszą dla nas – dzieci była informacja, że dopiero w wieku 25 lat nasze mózgi będą w pełni dojrzałe.

     • Dzień mózgu.

     • W Europejskim Dniu Mózgu skupiliśmy się wspólnie z grupą IV na poznawaniu różnych zabaw logicznych sprzyjających poprawie naszej koncentracji uwagi pamięci i myślenia. Był to miłe i aktywnie spędzony wspólnie czas 🙂

     • EKSPERYMENTY

     • 13 marca, w internacie odbyły się zajęcia pt. "Eksperymenty". Przeprowadzane doświadczenia, z produktów, które wszyscy mamy w domu w ciekawy sposób połączyły naukę z zabawą i wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród naszych uczniów.

     • Jajko wielkanocne

     • Dnia 13 marca 2024 r. IV grupa brała udział w warsztatach plastycznych "Jajko wielkanocne". Zajęcia plastyczne to interesujący sposób na spędzenie czasu wolnego bez wykorzystania smartfonów, komputerów .. Wychowankowie uczą się jak przy użyciu ogólnodostępnych materiałów można stworzyć coś interesującego. Rozwijają wyobraźnię, usprawniają zdolności manualne, koncentrację, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu.

     • DZIEŃ KOBIET w TDK

     • W dniu 10.03.2024 r. wychowankowie internatu oglądali w TDK koncert z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie Panie otrzymały róże.

     • Dzień Kobiet

     • 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. To święto przypomina o należytym szacunku, trosce i miłości, którymi należy obdarzyć każdą z pań. Warto pomyśleć o niespodziance, jaką możemy sprawić najdroższej nam osobie. Pomysłów jest wiele - upominki, kwiaty... Jeśli zdecydujemy się na kulinarne przyjemności, to bez problemu przygotujesz je w domu. Grupa IV proponuje sałatkę owocowa z ananasa, pomarańczy, jabłek i banana. Do tego rodzynki, orzechy, trochę miodu lub jogurt i gotowe. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Pań! 💐

     • Dzień Dinozaura w Przedszkolu.

     • W ubiegłym tygodniu nasze przedszkolaki świętowały Dzień Dinozaura.Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów.Dzieci dowiedziały się jak żyły te zwierzęta, poznały ich wygląd i sposób żywienia.Przedszkolaki zdobyły ciekawą wiedzę dobrze się przy tym bawiąc w towarzystwie swoich kolegów z kl.I.Dziękujemy za udział p.Ani oraz paniom specjalistkom.

     • "POLSKIE LEGENDY"

     • W dniu 29.02.2024 uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy szkoły branżowej brali udział w szkolnym konkursie polonistycznym „Polskie legendy”. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości niektórych legend polskich, zasad gramatyki polskiej oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem.

      I miejsce zdobyła grupa: Mateusz Pijajko, Julia Majdanik, Marek Chabura, Zuzanna Szymańska. Gratulujemy zwycięzcom!

     • XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Wisła - Istebna

     • W dniach 27 luty 2024 – 1 marca 2024 r. odbyły się XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Wisła – Istebna. Naszą szkołę reprezentowało czworo zawodników rywalizujących w biegach narciarskich na trasach biegowych na „Kubalonce”. Wszyscy uczniowie potwierdzili swoją wysoką formę nad którą pracowali całą zimę osiągając następujące wyniki: Miłosz: 500m – 1 miejsce, 1000m – 1 miejsce. Sławomir: 50m – 3 miejsce, 100m – 2 miejsce. Piotr: 50m - 3 miejsce, 100m – 3 miejsce. Łukasz: 50m – 2 miejsce, 100m – 2 miejsce. Ponadto spośród wszystkich złotych medalistów Igrzysk zostaną wylosowani zawodnicy reprezentujący nasz kraj na Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych – Turyn 2025. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników, a Miłoszowi życzymy powodzenia w losowaniu. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: https://www.olimpiadyspecjalne.pl/ oraz na Facebooka: https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne

     • „Blisko telefonu – daleko od dziecka”

     • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania, skierowana do rodziców, zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka. Scrollowanie przez rodzica telefonu w czasie zajmowania się dzieckiem może obniżyć jakość i liczbę interakcji między nim a dzieckiem. Tymczasem utrzymywanie kontaktu wzrokowego z opiekunem oraz szybkość reagowania osoby dorosłej na sygnały wysyłane przez niemowlę lub dziecko to jedne

      z podstawowych potrzeb małego człowieka. Mają olbrzymi wpływ na kształtowanie bezpiecznej więzi z rodzicem, poczucie własnej wartości dziecka,

      a także na to, jakie relacje będzie ono budowało z innymi w swoim późniejszym życiu. My jako Ośrodek wspieramy podejmowane przez Fundacje działania. Poniżej kilka rad, zachęcamy do przeczytania.

      ZASADY EKRANOWE DLA RODZICÓW

      • Kiedy spędzasz czas z dzieckiem, staraj się być całkowicie obecny (obecna). Skup się na jego potrzebach i wspólnych aktywnościach. Staraj się nie myśleć o telefonie i nie zerkać na ekran.

      • Ograniczaj do minimum czas, kiedy korzystasz z  telefonu przy dziecku. Zawsze rozważ, czy  skorzystanie z  telefonu jest konieczne i  czy nie może poczekać. Jeżeli sięgasz po telefon, staraj się ograniczać czas spędzany przed ekranem do niezbędnego minimum.

      • Ustal miejsca wolne od telefonu, takie jak miejsce spożywania posiłku, pokój dziecka, kącik do zabaw czy miejsce do czytania.

      • Ustal sytuacje kluczowe dla relacji z  dzieckiem i  dla jego komfortu, podczas których nie korzystasz z  telefonu, np. posiłki, zasypianie, wspólna zabawa, czytanie.

      • Staraj się nie trzymać telefonu przy sobie. Pomocne może być miejsce, gdzie odkładasz telefon na czas interakcji z  dzieckiem. Może to być miejsce, gdzie wszyscy domownicy zostawiają swoje telefony.

      • Wyłączenie powiadomień sprawi, że Ty i  dziecko będziecie mniej rozproszeni.

      • Jeśli musisz skorzystać z telefonu przy dziecku, wytłumacz mu, w jakim celu to robisz, by zminimalizować jego frustrację.

      Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

       https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/jak-korzystanie-z-telefonow-przez-rodzicow-wplywa-na-dzieci-kampania-blisko-telefonu-daleko-od-dziecka.html

       

       

     • "Wielkanoc tuż, tuż"

     • Kolejne warsztaty z wykorzystaniem metody skrabbookingu za nami. Tym razem nasze zaproszenie przyjęli nauczyciele z powiatu tomaszowskiego. Dziękujemy za tak liczne przybycie oraz aktywny udział w przeprowadzonych zajęciach. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się własną pasją, swoimi pomysłami i spędzania czasu w miłym towarzystwie. Dziękujemy Paniom z Biblioteki Pedagogicznej,  naszym koleżankom z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku  oraz wszystkim uczestnikom naszych warsztatów. Kolejne spotkania niebawem!