• Kolejne wyzwanie w ramach realizacji Projektu Szkoła Myślenia pozytywnego już za nami!

     • Wspólne zajęcia o kreatywności umożliwiły uczniom doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, lepsze radzenie sobie ze stresem dnia codziennego oraz były świetną okazją do wymiany i realizacji własnych pomysłów.

      Dziękujemy autorom Projektu SMP 2.O za materiały dołączone do zadań w zróżnicowanej formie, które stanowią inspirację, pomoc i bazę do wykorzystania w realizacji działań i prowadzeniu zajęć warsztatowych z uczniami.

     • Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

     • W naszym Ośrodku został zoorganizowany pod hasłem przewodnim "Nie jesteś sam - mów o tym co czujesz" i związany był z działaniami z zakresu profilaktyki oraz wzbogaceniem wiedzy w temacie depresji.

     • „Dostępna przestrzeń publiczna”

     • Informujemy, że nasz Ośrodek otrzymał dofinansowanie do projektu „Zwiększenie dostępności i poprawa bezpieczeństwa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim w ramach programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”.

      Projekt zakłada zwiększenie dostępności i poprawę bezpieczeństwa uczniów oraz likwidację barier architektonicznych, które umożliwią swobodny dostęp do pomieszczeń w naszym Ośrodku.

      W ramach realizacji programu wykonane zostanie:

      • zakup i montaż drzwi zewnętrznych i wewnętrznych
      • zakup i montaż oraz uruchomienie systemu bezpieczeństwa: wideofon z kontrolą dostępu

      Wartość projektu to: 87 319,00 zł,

      Dofinansowanie projektu z PFRON:  69 855,20 zł.

      Termin realizacji projektu: od 2023-10-01 do 2024-12-31

     • "WALENTYNKOWE OSTATKI"     

     • We wtorek 13 lutego nasza społeczność bawiła się na corocznym Balu🎈 "Walentynkowe Ostatki". Najpierw włoską  piosenkę 🎶 o miłości "Felicita" zaśpiewali Al Bano i Romina Power przybyli prosto z Festiwalu 🎙️w San Remo. W tej roli fantastycznie wystąpili🎤: Kamila Gulczyńska i Mateusz Pijajko. Potem wszystkie grupy wychowawcze z rąk Pani Dyrektor Marzeny Teterycz otrzymały 👏 nagrody 🏆 za pięknie wykonane plakaty 👩‍🎨 walentynkowe 💖 zgłoszone na wcześniej ogłoszony konkurs plastyczny 🎨. Cały czas skrzynka Poczty 📮 Walentynkowej wypełniała się anonimowymi walentynkami 💟 a poważni ochroniarze pilnowali bezpieczeństwa. Następnie wszyscy uczestniczyli w konkursach taneczno-sprawnościowych 💃🕺 nagrodzonych pysznymi słodkościami👏. Między wesołymi tańcami w parach, dwójkach, w kółeczku oraz w tzw. pociągu -  każdy mógł zamówić muzyczną 💽dedykację dla wybranej osoby lub zrobić sobie z nią zdjęcie na Kanapie Przyjaźni 📸🤳. Finałem był wspólny taniec Króla 🤴 i Królowej 👸Balu, którymi komisja ogłosiła Wiktorię Marszalec i Maćka Sadło, jako wyróżniających się swoimi umiejętnościami tanecznymi💃🕺. Natomiast Poczta Walentynkowa działała jeszcze do końca tygodnia, a mali asystenci św. Walentego pracowicie rozdawali walentynki 💟dając radość 🥰 obdarowanym.

     • "Wielkanoc - tradycja i nowoczesność"

     • 8 lutego nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tomaszowie Lub. oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku, zorganizowali warsztaty z tworzenia kartek metodą scrapbookingu. Spotkanie  to zorganizowano we współpracy z Biblioteką Pedagogicznej w Zamościu Filią w Tomaszowie Lub. W spotkaniu udział wzięli  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy z uwagą wysłuchali wstępnych prezentacji. Podczas warsztatów poznali historię powstawania kartek oraz etapy ich tworzenia przy użyciu maszyny tnąco - wytłaczającej oraz plotera. Po części teoretycznej wszyscy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpili do tworzenia własnych kartek wielkanocnych. Wspólne zadania  przyniosły wiele radości i satysfakcji uczestnikom oraz organizatorom. Wykonane kartki udowodniły, że warto poświęcić chwilę, aby stworzyć  coś oryginalnego i pięknego. Serdecznie dziękujemy UTW za tak duże zainteresowanie naszymi warsztatami.

     • I TY MOŻESZ ZOSTAĆ BOHATEREM🦸

     • W pierwszym semestrze wychowankowie z grup wychowawczych VIII i I aktywnie uczestniczyli  w ogólnopolskiej akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023, którą swoim patronatem objął Minister Edukacji i Nauki. Akcja ta ma na celu upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu Powstania  Warszawskiego i pielęgnowanie pamięci o uczestnikach tego wydarzenia. Realizując zadania wyznaczone przez organizatorów wychowankowie pracowali w grupach wykonując projekty i dyskutując , oglądali filmy i czytali bajki o tematyce patriotycznej, poznając bliżej powstańców warszawskich , jako zwykłych ludzi , których wojna zmusiła do stania się bohaterami . W ten sposób wychowankowie poznawali historię własnego kraju i wyrabiali w sobie postawę aktywnego patrioty.

     • ZIMOWE ZABAWY I EKSPERYMENTY ZE ŚNIEGIEM

     • Przedszkolaki korzystały z uroków zimy, był czas na zabawy na świeżym powietrzu i okazja do badania właściwości śniegu, takie polisensoryczne poznawanie świata angażowało wszystkie zmysły dzieci.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

     • Pizza! Lubią ją dzieci i dorośli. Właśnie dlatego 17 stycznia uczniowie naszego Ośrodka włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Pizzy. Każdy miał okazje spróbować pysznej pizzy wykonanej przez klasy branżowe. Zachęcamy wszystkich do wykonania własnej w domach wykorzystując nasz przepis na ciasto: 3 szklanki mąki, łyżeczka soli, 1 łyżeczka cukru, 4 łyżki oleju, 1 szklanka ciepłej wody, opakowanie suchych drożdży. Życzymy smacznego!

     • „Międzypokoleniowe kolędowanie”

     • 16 stycznia 2024 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim odbył się "Wieczór Kolęd". Miał on w tym roku wyjątkowy charakter międzypokoleniowego kolędowania. Oprócz uczniów, dyrekcji i nauczycieli ośrodka, w kolędowaniu wzięło udział ponad 20 seniorów z tomaszowskiego chóru Camerata oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydarzenie rozpoczęli uczniowie SOSW, przebrani za kolędników, którzy weszli na scenę w rytmie pastorałki "Świeć gwiazdeczko mała świeć" przy radosnym aplauzie widowni. Potem nastąpił montaż słowno - muzyczny, z którego można się było dowiedzieć m.in. skąd wywodzą się kolędy i pastorałki i jaką rolę odegrały w przeszłości. Śpiewanie kolęd odbyło się jednak w nieco nietypowy sposób: każdy z wyśpiewanych wspólnie utworów poprzedzony został zagadką dotyczącą tytułu lub pierwszych słów kolędy. Nie wszystkie okazały się łatwe, ale tym bardziej cieszyło ich rozwiązanie, a potem wspólne zaśpiewanie. Niespodzianką wieczoru okazał się występ chóru Camerata, który obdarował nas muzycznie trzema, pięknie i wielogłosowo wyśpiewanymi kolędami. Nasze kolędowanie zakończyło zaś wspólne wykonanie "Pastorałki od serca do ucha" i pamiątkowe zdjęcie. Tegoroczny "Wieczór Kolęd" pokazał, że muzyka naprawdę łączy pokolenia, a wspólne śpiewanie i rozmowy są wspaniałą okazją do radości, bycia razem niezależnie od wieku i okoliczności. Dzięki współpracy i uprzejmości Ks. Dziekana Grzegorza Chabrosa nasze kolędowanie zagości na antenie Katolickiego Radia Zamość 27 stycznia 2024 r., o godz. 12.15. Serdecznie zapraszamy.

     • „Z kopyta kulig rwie…”

     • Dzięki uprzejmości i pomocy pracowników Pensjonatu „Sosnowe Zacisze” w Suścu 11 stycznia 2024 roku odbył się kulig. Młodzież pod opieką wychowawców uczestniczyła w przejeździe saniami przez urokliwe tereny rezerwatu przyrody „Nad Tanwią”. Następnie na polance aktywnie spędzili czas zjeżdżając na workach z sianem z górki. Potem z apetytem zjedli kiełbaski samodzielnie upieczone na ognisku. Pomimo mroźnej pogody wszyscy w radosnych nastrojach wrócili do szkoły.

       

     • SPOTKANIE OPŁATKOWE Z EMERYTAMI

     • Dnia 09 stycznia 2024 roku w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie opłatkowe z emerytowanymi pracownikami. Zgodnie z coroczną tradycją byli pracownicy, a także przedstawiciel organu  prowadzącego  pan Hubert Bartecki, zaszczycili nas swoją obecnością. Obejrzeli oni jasełka w wykonaniu uczniów, następnie złożyli sobie życzenia. Miłą atmosferę dopełniły wspomnienia i wspólne śpiewanie kolęd.

     • OGŁOSZENIE

     • Przypominamy o trwającej kolejnej edycji Konkursu 📷Fotograficznego 📸 Cztery Pory🌅 Roku „ZIMA”☃️🏔️. Prace należy nadsyłać na adres: slonecznik5ania@poczta.onet.pl do końca ferii ⛷️ zimowych (11.02.2024r.).