• WYCIECZKA do ZAMOŚCIA

     • Dnia 6 października 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Zamościa. Pierwszą atrakcją wyjazdu była wizyta w kinie "Stylowy" i udział w seansie przyjaznym sensoryczne "Mru i ja. Wielka przygoda na cztery łapy". Dzieci z zainteresowaniem oglądały film o wędrującym własnymi ścieżkami kocie Mru oraz jego wyjątkowej, dziesięcioletniej opiekunce Cleo. Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w zamojskim Ogrodzie Zoologicznym im. S.Milera. Uczniowie zobaczyli tu zwierzęta żyjące w różnych stronach świata. Poznali także warunki życia zwierząt mieszkających w zoo. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.

     • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE LUBLIN

     • Za nami kolejne zawody sportowe rangi wojewódzkiej Olimpiad Specjalnych. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Amelia Adamczuk, Angelika Bender, Wiktoria Marszalec, Adrian Kiryło, Dariusz Bielak. Rywalizowała w konkurencjach takich jak: bieg na dystansie 100m i 200m, skok w dal i pchnięcie kulą. Przyjechaliśmy z workiem medali. Życzymy dalszych sukcesów!

     • DZIEŃ JABŁKA w przedszkolu

     • Wszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień jabłka świętujemy!!! Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycące.Nasze przedszkolaki poznawały jabłka z wykorzystaniem naturalnych okazów tych owoców.Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłek-były piosenki,tańce, prace plastyczne oraz degustacja jabłuszek szczególnie smacznych jesienią.

     • Święto pieczonego ziemniaka

     • Dnia 3 października 2023 roku o godzinie 14.00 w naszym Ośrodku odbyło się „Święto pieczonego ziemniaka” poprzedzone akcją „Sprzątanie świata”, która cyklicznie odbywa się we współpracy z Nadleśnictwem w Tomaszowie Lub. i polega na zebraniu śmieci w okolicy Ośrodka oraz Siwej Doliny. Młodzież wraz z wychowawcami przygotowywała potrzebne rzeczy na ognisko, przy którym pieczono ziemniaki i kiełbaski. Pogoda i doskonałe nastroje wychowanków dopisały. Przeprowadzono gry oraz zabawy na świeżym powietrzu, wszyscy bawili się dobrze. Organizatorami byli wychowawcy internatu.

       

     • GRZYBOBRANIE

     • Jesienna piękna pogoda jest okazją do wędrówek po lesie podczas, których podtrzymujemy roztoczańską tradycję zbierania grzybów. 

     • "Wirtualny Teatr Historii Niepodległa"

     • ​​​​​​W ostatnim tygodniu września wychowankowie naszego Ośrodka mieli okazję uczestniczyć w pokazach filmów fabularnych w technologii wirtualnej rzeczywistości "Wirtualny Teatr Historii Niepodległa".

     • RAJD PIESZY NA ŹRÓDEŁKA

     • Korzystając z pięknej wrześniowej pogody grupy VII i VIII wybrały się na rajd pieszy w kierunku słynnych podtomaszowskich „źródełek”. Zbierając grzyby i inne dary lasu, przeżywając spotkanie z piękną jaszczurką z rodziny padalcowatych oraz oglądając liczne mrowiska znaleźliśmy się w rajskim zakątku, którego centrum było kolistego kształtu źródełko z wybijającą z niego wodą. Nad nim wiły się pyszne kiście winogron. W tak pięknym otoczeniu spożyliśmy przyniesiony podwieczorek domowej roboty i wysłuchaliśmy opowieści naszych wychowawczyń nt. tego miejsca. Marząc wyobrażaliśmy sobie, jak to w dawnych czasach woda ze źródełek płynęła aż do parku a dzieci zimą płynęły na krach do mostu przy ul. Lwowskiej. Niestety obecnie zjawisko „ponoru” sprawia, że woda ze źródełek zanika po kilkuset metrach. Relaksujący pobyt na łonie natury dał nam siły do nauki na następne dni.

     • „Między informacją a dezinformacją”

     • W dniach 25-26 września 2023 roku uczniowie klas szkoły branżowej uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Klubu Europy Karpat „Między informacją a dezinformacją”, która odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów na temat „Wpływu dezinformacji na Spółki Skarbu Państwa ” oraz „ Cyberbezpieczeństwa w sieci”. Najwięcej emocji jednak wzbudziły pokazy filmów fabularnych w technologii wirtualnej rzeczywistości pod nazwą „Wirtualny Teatr Historii Niepodległa”.

       

     • Wizyta w pensjonacie „Sosnowe Zacisze w Suścu”

     • 27 września 2023 roku uczniowie klasy I -III B o profilu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej uczestniczyli w wycieczce do Suśca. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Pensjonacie „Sosnowe Zacisze”. Tam dzięki uprzejmości kadry hotelu uczniowie mieli sposobność zapoznania się ze specyfiką pracy w hotelu w różnych jego działach. Była to bardzo pouczająca wizyta, dzięki której zwłaszcza uczniom klasy I łatwiej będzie w przyszłości przyswajać wiadomości z zakresu hotelarstwa. 

      Uczniowie skorzystali również z pięknej pogody i uroków przyrody w otoczeniu hotelu i odbyli długi spacer wydłuż rzeki Tanew. 

      Dziękujemy pracownikom „Sosnowego Zacisza” za wspaniałe przyjęcie i przekazane cenne wiadomości.

       

     • EUROPA I JA

     •  SOSW przyłączył się do 3 edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego EUROPA I JA.  W tym roku w podróże po Europie wyruszy 7 zgłoszonych grup. Są ta: I pu z opiekunem Joanna Mamrocha - Słowacja, IV au opiekun  Magdalena Klimecka - Myszka - Wielka Brytania, Gr. I opiekun Jolanta Piątkowska - Francja, Gr. III opiekun Izabela Piątek - Holandia, Gr. V opiekun Marzena Palak i Janusz Grzeszata - Czechy, Gr. VI opiekun Marta Myśliwiec - Szwecja, Gr. VII opiekun Grzegorz Sroga - Dania

     • Lubelski Mityng w Pływaniu

     • W dniu 27 09.2023r w Lublinie odbył się Lubelski Mityng w Pływaniu Olimpiad Specjalnych - Lubelskie. Nasi uczniowie po raz pierwszy reprezentowali szkołę w pływaniu. W swoich biegach na dystansie 25m z przyborem zajęli następujące miejsca: Wiktoria Mazurek - 1miejsce, Krzysztof Wielosz - 3 miejsce, Miłosz Mazurkiewicz - 4 miejsce. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Wycieczka szkolna

     • 27.09.2023r. klasy V-VI u, VII-VIII u, IV-VI au, IV-VI l wybrały się na wycieczkę. Odwiedziły Muzeum Przyrodnicze i Wsi Kresowej w Załużu i mini Zoo. Poszerzyły wiedzę astronomiczną w obserwatorium w Tymcach gdzie mieli okazję obserwować słońce przez teleskop. Poza edukacją aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. Bawiły się na placu zabaw i parku doświadczeń oraz jeździli na gokartach. 

     • Szkoła Myślenia Pozytywnego

     • Otrzymaliśmy CERTYFIKAT za ubiegłoroczną edycję SMP 2.0 ale nie zwalniamy tempa i w tym roku również będziemy realizować kolejne WYZWANIA Szkoły Myślenia Pozytywnego! Tego autorskiego programu certyfikacyjnego stworzonego i realizowanego od 2016 przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej”. Głównym celem Programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to roczna przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie. W czasie trwania Programu, wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z ich otoczenia. W roku szkolnym 2023/2024 skoncentrujemy się na problemie kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wspólnie poszukując rozwiązań i narzędzi wspierających czynniki ochronne.

     • Kulinarna przygoda! 

     • Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wyruszają wraz z opiekunami w kulinarną przygodę. Od września do maja będą realizować zadania innowacji pedagogicznej pt. "Kulinarna przygoda". Relacje z ich przygód będzie można śledzić na stronie internetowej oraz na facebook.

     • "Wrześniowe drogi"

     • W dniu 15 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu edukacyjnym zorganizowanym przez Muzeum Regionalne im. Janusza Petera w Tomaszowie Lub. i IPM. Mogliśmy doświadczyć żywej lekcji historii, oglądając sprzęt wojskowy z okresu II Wojny Światowej i poznać czworonożnych bohaterów wspierających żołnierzy "Zwierzęcą brygadę".

     • NARODOWE CZYTANIE 2023’

     • W piątek 15 września w naszej szkole odbyła się XII edycja Narodowego Czytania z lekturą „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ramach akcji wspólnego czytania dzieł z kanonu polskiej literatury, której patronuje para prezydencka. Najpierw dostojnym krokiem na tle utworu „Za Niemen hen precz” i w strojach z epoki weszli nasi lektorzy: Pani Dyrektor Ewelina Mróz, wicedyrektorzy Pani Marzena Teterycz i Pan Dariusz Litwin oraz nasz nauczyciel Pan Dariusz Majkut, a także Kamila Gulczyńska, Mateusz Sławiński i Mateusz Pijajko. Następnie wysłuchaliśmy słów Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy zachęcającego do czytania tej nastrojowej książki zawierającej patriotyczne przesłanie. Potem nasi lektorzy wprowadzili nas w barwną atmosferę Kresów profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem czytając dialogi bohaterów z utworu Elizy Orzeszkowej. Dzięki postaciom Justyny Orzelskiej, Jana Bohatyrowicza, Anzelma, Antolki, Elżusi, Jadwini Domuntówny i Dziadunia, odtwarzanym przez naszych aktorów mogliśmy poznać język, obyczaje i historię Rzeczypospolitej. Obejrzeliśmy też fragment ekranizacji książki ukazujący ówczesne zwyczaje weselne. Po nim Pani Dyrektor Ewelina Mróz podsumowała imprezę zachęcając do czytania „Nad Niemnem” i innych lektur z kanonu dzieł literatury polskiej oraz do obejrzenia całego filmu będącego dość wiernym arcydziełem ekranizacji. Na zakończenie lektorzy pożegnali nas w rytm polskiej pieśni szlacheckiej „Ty pójdziesz górą”, którą Eliza Orzeszkowa wykorzystała w powieści będącej bohaterką dzisiejszego Narodowego Czytania 2023’.

       

     • "PIEKIEŁKO"

     • W dniu 13.09.2023 grupa II razem z klasą II - III pdp A wybrała się na rajd pieszy do Rezerwatu przyrody nieożywionej Piekiełko. Dzieci zapoznały się z historią powstania Rezerwatu oraz związanymi z tym miejscem legendami. O bezpieczne przejście zadbały panie Agnieszka, Marzena i Magda.

     • Rajd pieszy

     • 12 września uczniowie SOSW wzięli udział w rajdzie pieszym niebieskim szlakiem w miejscowości Susiec. Dodatkową atrakcją było ognisko z pieczonymi kiełbaskami.