• ANDRZEJKI 2023

     • Andrzejki to nie tylko święto wróżb i czarów, ale przede wszystkim tańca  i dobrej zabawy. Z takim nastawieniem, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w dniu 28 listopada bawili się w towarzystwie kilku wiedźm. Poprzez liczne zabawy i wróżby andrzejkowe próbowali poznać swoją przyszłość. Lanie wosku przez dziurkę od klucza  oraz czytanie, co nam los przyniesie z kart oraz z  losów ukrytych w ciasteczkach i cukierkach,czy też rzut kostką było ciekawą atrakcją. Po zakończonych wróżbach młodzież świetnie bawiła się na dyskotece. Wieczór umilony był słodkim poczęstunkiem. 

     • DZIEŃ MISIA W PRZEDSZKOLU

     • Przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swoją ulubioną maskotkę. Było dużo radości i wspólnej zabawy, a także wspaniała okazja do zabaw rozwijających sprawność manualną, zmysł dotyku i umiejętności klasyfikowania.

     • ZMYSŁY

     • Świat poznajemy za pomocą zmysłów:dotyku,słuchu,wzroku,węchu i smaku.Każdy z tych zmysłów jest wyjątkowy i ważny w codziennym życiu.Zapewnienie dzieciom możliwości aktywnego wykorzystania zmysłów podczas zabawy pomaga w ich rozwoju a dzieci chętnie uczestniczą w takich zajęciach.

     • Gofry! 💚

     • Grupa IV w ramach zajęć pozalekcyjnych, wykonała nietypowe, innowacyjne gofry, a mianowicie ze szpinakiem. Gofry były słodkie, z dodatkiem miodu. Taki deser to doskonała propozycja dla osób, które nie przepadają za tym warzywem w wersji klasycznej. Palce lizać! 🥬🥬

     • Dzień Praw Dziecka

     • „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…” - Janusz Korczak"

      20 listopada przypada Dzień Praw Dziecka w związku z nim w naszej szkole przez cały miesiąc odbyło się wiele zajęć przybliżających tematykę uczniom. Warsztaty dla uczniów i uczennic były świetną okazją do pokazania znaczenia praw dziecka i ich przełożenia na poczucie własnej wartości, poczucie sprawczości i bezpieczeństwa psychicznego.

     • Sukcesy naszych wychowanków 👏👏👏

     • 16.11.2023r. nasi wychowankowie uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu XX Dni Rzucania Palenia odbywającym się w Tomaszowskim Domu Kultury, gdzie wysłuchaliśmy koncertu. W konkursach zorganizowanych podczas dni "Rzuć Palenie Razem z Nami" sześcioro naszych wychowanków zostało laureatami. W konkursie literackim: I miejsce zajęła Weronika Wielosz, II - Łukasz Hałasa, III - Konrad Witkowski. W konkursie plastycznym: I miejsce -Wojciech Wielosz, II - Wiktoria Narolska, III - Kamila Kuropatnicka. Oprócz pamiątkowych dyplomów laureaci otrzymali wartościowe nagrody: akcesoria multimedialne i piękne książki.

     • Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0

     • Stres i uważność, czyli Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w Naszym Ośrodku !!! Wspólnie z uczniami przyglądaliśmy się tematyce stresu oraz sposobach radzenia sobie z nim z wykorzystaniem relaksacji, zabawy oraz własnoręcznie przygotowanych gniotków antystresowych.

     • SMP 2.0

     • Nasz Ośrodek w ogólnopolskim projekcie Szkoła Myślenia Pozytywnego otrzymał kolejny Pakiet Powitalny pomocy dydaktycznych i innych materiałów dla naszych uczniów. Dziękujemy :)

     • "Lubimy pomagać"

     • To już kolejny rok, gdy zostaliśmy wolontariuszami podczas świątecznej zbiórki żywności. Dziękujemy wszystkim za dar serca.🧡

     • Tydzień Życzliwości

     • "Bądź dla każdego życzliwy, a każdy będzie szczęśliwy" takie hasło towarzyszyło  w naszym ośrodku obchodom "Tygodnia Życzliwości". Wychowankowie zostali zapoznani z kodeksem empatii i zrozumienia. Następnie razem z wychowawcami wyłonili złotą dwunastkę do plebiscytu "Najżyczliwszy Wychowanek Ośrodka" Należą do nich: Amelia Adamczuk, Dariusz Bielak, Gabriela Gontarz, Patryk Hydzik, Klaudia Krukowska, Dawid Kudełka, Wiktoria Mazurek,  Konstantyn Orłow, Mateusz Pijajko, Mateusz Sławiński, Krzysztof Wielosz, Wojciech Wielosz. Gratulujemy! W Dniu Życzliwości i Pozdrowień  złoty order przyznano Klaudii Krukowskiej. Swoją radość wyraziliśmy tego dnia przez żółte stroje i uśmiech. Każdy mógł zabrać ze sobą miłe słowo, przygotowane przez organizatorów. Pamiętajmy...bądźmy życzliwi każdego dnia. 💛

     • Z najserdeczniejszymi życzeniami

     • 16 Listopada wychowankowie SOSW wraz Dyrekcją i nauczycielami odwiedzili słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach obchodów Dnia Seniora. Jest to szczególny moment, w którym mogliśmy nieść radość i okazać szacunek osobom starszym. Jest to też czas kiedy młode pokolenia uczą się empatii i zrozumienia. Na spotkaniu wychowankowie zaprezentowali krótka część artystyczną. Wręczyli seniorom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami oraz pyszne babeczki. Spotkanie było wzruszające dla obu stron. Z niecierpliwością czekamy na wspólne kolędowanie. Organizatorzy: Izabela Piątek, Joanna Mamrocha, Iwona Paduch-Kozlów, Anna Wolańczyk, Maciej Skulimowski. 

     • Z wizytą w sklepie rzemieślniczym.

     • Dnia 15 listopada klasy 5-6 u i 5-7 au udały się do sklepu rzemieśliniczego po zakup materiałów potrzebnych na zajęcia. Kupiliśmy listwy drewniane, gwoździe, papier ścierny. Będziemy robić ozdoby świąteczne.

     • OPIEKUJEMY SIĘ ZBIOROWĄ MOGIŁĄ

     • Korzystając z pięknej jesiennej  pogody wychowankowie grupy I pod opieką pań z internatu wybrali się na zbiorową mogiłę w lesie, którą opiekuje się nasz Ośrodek. Samodzielnie zapaliliśmy znicze i wysłuchaliśmy tragicznej historii, która wiąże się z tym miejscem. Dowiedzieliśmy się, że w takim miejscu należy zachować powagę wyrażając szacunek dla osób, które zginęły podczas II wojny światowej. Zachęcamy wszystkich wychowanków, aby przy sprzyjającej pogodzie odwiedzali tą mogiłę, by uczcić pamięć zmarłych.

     • URODZINY GRZESIA Z PRZEDSZKOLA W SALI ZABAW

     • Przedszkolaki świętowały urodziny Grzesia w Sali Zabaw. Było wiele atrakcji i dużo radosnej zabawy. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci dzieci. Życzymy Grzesiowi wszystkiego najlepszego na każdy dzień.

     • VII Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej

     • Dnia 14 listopada 2023 roku w Tomaszowskim Domu Kultury odbył się VII Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim oraz Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim. Uczniów naszego Ośrodka reprezentowali Mateusz Pijajko z klasy VII, który zaśpiewał piosenkę "Taki Kraj" oraz Konstantin Orłow, z klasy I Branżowej Szkoły I stopnia, który wykonał utwór "Wyruszali chłopcy". Do prezentacji artystycznej uczniów przygotowała p. Lilla Walczak, a w czasie wykonania pieśni patriotycznych towarzyszyła im p. Agata Bielak. Umiejętności wokalne Mateusza i Kostka zostały dostrzeżone i nagrodzone miłymi upominkami. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, na pamiątkę udziału w Przeglądzie, otrzymał statuetkę 

     • Obchody Święta Niepodległości

     • W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele wzlotów i upadków. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się na kartach historii, a przede wszystkim w umysłach wielu pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Pamiętając o tych wydarzeniach, 10 listopada 2023 roku, w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły (pod opieką nauczycieli: Lilli Walczak, Agaty Bielak, Edyty Birunt i Anny Mazurkiewicz) był przypomnieniem wydarzeń sprzed wieków: czasu Polski szlacheckiej i początków jej upadku, czasu rozbiorów i powstań, czasu wojny i czasu roku 1918. Wolność nie jest nam dana na zawsze, więc strzeżmy jej jak źrenicy oka. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych Wszystkich, którzy brali udział w walce o Niepodległą i dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Należy podkreślić, że nasza placówka, kolejny raz, włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu” . O godzinie 11.11 cała społeczność Ośrodka wspólnie odśpiewała Hymn Państwowy, czyli Mazurka Dąbrowskiego.

     • PISZEMY LISTY DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 

     • Już 8 listopada wychowankowie najmłodszej I grupy przygotowywali się do wizyty Świętego Mikołaja. Z pomocą naszej pani wychowawczyni z internatu napisaliśmy listy do tego najważniejszego przyjaciela i opiekuna dzieci. Własnoręcznie ozdobiliśmy listy rysunkami, w których przeprosiliśmy Mikołaja za swoje zachowanie, obiecaliśmy poprawę i z pewną taką nieśmiałością poprosiliśmy o prezenty. Następnie udaliśmy się na pocztę, gdzie nakleiliśmy znaczki na  kopertę i wrzuciliśmy list do skrzynki, by jak najszybciej dotarł do Finlandii .

     • Listopadowe święta

     • Wie już przedszkolak mały

      Że na tle czerwonym widnieje orzeł biały

      To symbol państwa polskiego

      Czyli godło – nie zapomnij tego!

      Flaga biało – czerwona

      Nad polskim niebem rozłożona

      Powiewa w państwowe święta

      I gdy okoliczność jest wielka

      Zapamiętaj również to:

      Polski hymn Mazurkiem zwą

      Naucz się jego słów

      I śpiewaj jak z nut

      Jeszcze Polska nie zginęła

      I nigdy nie zginie

      Bo przedszkolak od małego

      Zna symbole w swej krainie

      To nasz ląd! To nasz kraj!

      Nasza Polska! Naj! Naj! Naj!

      Tutaj żyję! Tutaj rosnę!

      Kocham swą Ojczyznę Polskę!