• Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022

     • Zakończenie roku szkolnego miało w tym roku wyjątkowy charakter. Przed budynkiem szkoły zasadzony został dąb upamiętniający 50 lat istnienia naszego Ośrodka, podarowany przez Nadleśniczego dr Leszka Dmitrocę. Dąb pochodzi od prastarego dębu "Bartek". Swoją obecnością zaszczycili nas: Tomasz Zieliński, Poseł na Sejm RP, Andrzej Bulicz, dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Kultury Fizycznej, reprezentujący Starostę Tomaszowskiego, Henryka Karwana, Nadleśniczy dr Leszek Dmitroca, którzy pomagali w sadzeniu dębu. Oczywiście wszyscy uczniowie otrzymali tez wymarzone świadectwa. Nie brakowało radości z otrzymanych nagród i wzruszeń związanych z pożegnaniem absolwentów. Wszystkim życzymy udanych wakacji. 🙂😎

     • Egzamin na kartę rowerową

     • Uczniowie klasy V i VI przez cały rok szkolny zdobywali wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Wiedza zdobyta na lekcjach techniki oraz zajęciach pozalekcyjnych została sprawdzona podczas egzaminu teoretycznego. Następnie 21 czerwca uczniowie zdawali egzamin praktyczny w obecności funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim. Wszyscy bezbłędnie zaliczyli egzamin. Po otrzymaniu karty rowerowej będą mogli zgodnie z prawem samodzielnie poruszać się rowerem po drogach. Życzymy bezpiecznych podróży!

     • Piknik rodzinny

     • 10 czerwca odbył się piknik rodzinny. Obecni na nim rodzice mogli podziwiać swoje dzieci podczas Festiwalu Talentów. Mnóstwo wzruszeń i burze oklasków. Po Festiwalu rodzice, przy kawie i ciastach, oglądali relację z uroczystości jubileuszowych Ośrodka, a dzieci brały udział w przygotowanych dla nich grach i zabawach ruchowych. W zabawach sportowych obok naszych uczniów uczestniczyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Szarowoli. Na zakończenie był grill, bigos i lody. Piękna pogoda sprawiła, że wszyscy bawili się doskonale

    • 50 lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
     • 50 lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

     • "50 lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim

      Sympatyczny złoty jubileusz powstania i owocnej działalności obchodziła 27 maja tomaszowska placówka kształcenia specjalnego – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. Dwudniowy program uroczystości zainaugurowała 26 maja msza święta odprawiona w intencji uczniów i pracowników w świątyni NSPJ a dalszy ciąg obchodów kontynuowano w siedzibie SOSW przy ul. Wesołej z udziałem zaproszonych gości: ks. dziekana Grzegorza Chabrosa, przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Lublinie, władz samorządowych miasta i powiatu – Burmistrza Wojciecha Żukowskiego, Wicestarostę Jarosława Korzenia, przedstawicieli placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa, dyrektorów tomaszowskich szkół i placówek kulturalnych, delegacji UTW oraz urzędów i instytucji współpracujących z Ośrodkiem, rodziców, wychowanków, a także aktualnych i emerytowanych pracowników.

      W trakcie uroczystości jubileuszowych wychowankowie Ośrodka wspomagani przez kadrę pedagogiczną przedstawili wyjątkowo bogaty oraz różnorodny w treści i formie program artystyczny. Znalazły się w nim zarówno rys historyczny placówki udokumentowany archiwalnymi slajdami, przekształcenia organizacyjne, dynamiczny rozwój Ośrodka na przestrzeni półwiecza jego funkcjonowania, podejmowanie nowych zadań i rozbudowa struktur celem dostosowania do nowych potrzeb, zadań i oczekiwań. Odrębna sekwencja programu jubileuszowego poświęcona była postaci patrona Ośrodka - Januszowi Korczakowi, jego działalności pedagogicznej, wartościom, jakie zawierały głoszone przez niego hasła i idee. Znalazło to wyraz w odsłonięciu ufundowanej tablicy.

      Organizatorzy uroczystości jubileuszowych nie zapomnieli o pracownikach, którzy odeszli na „wieczną wartę” oddając im należną cześć przez przedstawienie zebranym ich sylwetek we fragmencie filmu.

      Po wyczerpaniu przygotowanego programu artystycznego goście jubileuszu na ręce dyrektora SOSW Romana Kani składali gratulacje, podziękowania, życzenia, kwiaty i okolicznościowe upominki w postaci grawertonów, zaś władze Starostwa Powiatowego przekazały czek o wartości 50tys. zł, natomiast nadleśniczy dr Leszek Dmitroca wręczył rzeźbę w drewnie o wysokich walorach artystycznych.

      W imieniu samorządu miasta podziękowania i życzenia złożył burmistrz Wojciech Żukowski eksponując wysoki stopień aktywności i zaangażowania społeczności SOSW w życie Tomaszowa, wartości prowadzonych tu form kształcenia i wychowania, a także szczególną wrażliwość kadry pedagogicznej Ośrodka, która znalazła swój wyraz w ich pracy jako wolontariuszy.

      Ta wysoce pozytywna opinia o SOSW, widoczna na terenie miasta została dostrzeżona i doceniona przez uhonorowanie placówki medalem im. Tomasza Zamoyskiego i reprintem mapy kwatermistrzowskiej Tomaszowa wręczonej przez przewodniczącego Rady Miasta Mirosława Fusa.

      Po podziękowaniach złożonych gościom i uczestnikom oraz współorganizatorom uroczystości jubileuszowej przez wicedyrektora Lillę Walczak nastąpiło zwiedzanie Ośrodka imponującego estetyką, nowoczesnością wyposażenia i urządzeniami poszczególnych pracowni, a następnie odbyło się spotkanie przy kawie"

      Dziękujemy wszystkim Gościom za obecność

     • Przytul się do drzewa

     • Wychowankowie z internatu przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa"🌳. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na mądre poruszanie się po lasach i uczulenie na zachowania, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.

      Los lasów nie jest nam obojętny.

     • Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Piłce Nożnej Szkół Branżowych "Sprawni Razem" Orlik 2022

     • W dniu 08.06.2022 na boisku Orlik przy SOSW w Karczmiskach odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Piłce Nożnej Szkół Branżowych "Sprawni Razem" Orlik 2022.

      W mistrzostwach udział wzięły zespoły z Puław, Karczmisk, Lublina, Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego. Turniej wygrała drużyna z Karczmisk pokonując zespół z Lublina 1:0. Nasza drużyna w meczu o trzecie miejsce uległa zespołowi z Puław 4:2.

      Szkołę naszą reprezentowali uczniowie: Kamil Sendłak, Krzysztof Roman, Kornel Reszka, Natan Materna, Adrian Rębiś, Mateusz Michałowicz, Konrad Bartecki

    • Wycieczka do Janowa Lubelskiego
     • Wycieczka do Janowa Lubelskiego

     • W dniu 08.06.2022 spora grupa uczniów wybrała sie wraz z opiekunami na wycieczkę  do Janowa Lubelskiego.

      Miasto polożone na pograniczu Roztocza Zachodniego, Wyżyny Lubelskiej oraz Równiny Biłgorajskiej liczy okolo 12.000 mieszkańców.

      Jest ciekawe pod względem przyrodniczym, historycznym oraz kulturowym.

          W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzili Zoom Natury – najlepszy produkt turystyczny Województwa Lubelskiego, położony nad Zalewem Janowskim.

      Zoom natury to ogromny park rekreacji, piaszczysta plaża, pasaże spacerowe, siłownie na powietrzu, park linowy oraz cztery laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą.

      Uczniowie odwiedzili laboratorium: główne, laboratorium "Runo Leśne", laboratorium "Awifauny i Troposfery", laboratorium " Energii i Recyklingu".

      Uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych poświeconych zwierzętom egzotycznym. Niektóre z nich mogli wziąć na ręce: kameleona jemeńskiego, agamę brodatą, straszaki, wężą zbożowego .

             Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Szklarni.

      Jest to niewielka wioska niedaleko Janowa znana m.in. z hodowli konika biłgorajskiego. Konik biłogorajski to potomek tarpana z terenu dawnej Litwy, a potem konika polskiego. 

      Dzieci dowiedziały się kto sprowadził tą rasę do Polski, dlaczego ma tak charakterystyczny wygląd i zachowanie.

             Kontynuacją  wizyty w Szklarni i poznawaniu uroków przyrodniczych okolicy była wizyta w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, w którym obejrzeli wystawą przyrodniczą ukazującą walory Lasów Janowskich. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała o zwyczajach mieszkańców lasów. Na deser przeszli scieżką przyrodniczą w pobliskim arboretum.

            Nieopodal Ośrodka Edukacji Ekologicznej znajduje się skansen leśnej kolejki wąskotorowej. Budowę kolei wąskotorowej w Lasach Janowskich rozpoczęto  podczas drugiej wojny światowej. Transport kolejowy przy bardzo słabej sieci drogowej i niedostępności tutejszych terenów leśnych gwarantował szybkie wywiezienie dużych ilości drewna niezbędnych dla niemieckiej gospodarki w warunkach wojennych.

            Po obiedzie i lodach uczestnicy wycieczki wrócili do Tomaszowa.

    • "Cała Polska czyta Dzieciom"
     • "Cała Polska czyta Dzieciom"

     • 2 czerwca 2022 roku w Parku Miejskim w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się wspólne czytanie klasyki literatury dziecięcej.

      Organizatorem wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim.

      Kampania " Cała Polska czyta Dzieciom" trwa już 21 lat.

      Nasz Ośrodek może pochwalic się dośc znaczącym wkładem w promowanie akcji czytania dzieciom. Dołączyliśmy do niej 20 lat temu i byliśmy pierwszą instytucją w powiecie, krórej udało się zmobilizować grono znanych osób  do wzięcia udziału w akcji.

      W tym roku dzieciom czytali: Henryk Karwan– Starosta Tomaszowski, Jarosław Korzeń – Wicestarosta, Dariusz Czop – Sekretarz Powiatu, Andrzej Bulicz – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, Anna Romanowicz- przedstawicielka biura poselskiego Tomasza Zielińskiego, Anna Syty- Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Elżbieta Rafalska- Kierownik Biblioteki Pedagogicznej, Jacek Pawłucki- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Robert Czyż- Dyrektyor Muzeum regionalnego, ksiądz Krzysztof Groszek, Ewelina Mróz – Wicedyrektor SOSW.

      Zaprezentowano wiersze Juliana Tuwima, jana Brzechwy, Doroty Gellner, Marii Konopnickiej, Ewy Szelburg Zarembiny, Tomasza Plebańskiego, Agaty Widzowskiej oraz oczywiście Marii Konopnickiej.

      Wystapienia uatrakcyjniły występy naszego zespołu "Muminki", grupy śpiewaczej, grupy tanecznej  oraz gościnnie - dzieci ze szkoły podstawowej w Szarowoli, które pokazały nam ciekawą interpretację "Rzepki"

      Pod koniec spotkania dokonano rozdania nagród w Integracyjnym Konkursie Twórczości Plastycznej pt: „Świat wyobraźni nie zna granic…"

      Protokół w załączeniu: Protokol_pokonkursowy_Cala_Polska_czyta_dzieciom_2022.pdf

     • "50 lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim"

     • Sympatyczny złoty jubileusz powstania i owocnej działalności obchodziła 27 maja tomaszowska placówka kształcenia specjalnego – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. Dwudniowy program uroczystości zainaugurowała 26 maja msza święta odprawiona w intencji uczniów i pracowników w świątyni NSJ a dalszy ciąg obchodów kontynuowano w siedzibie SOSW przy ul. Wesołej z udziałem zaproszonych gości: ks. dziekana Grzegorza Chabrosa, przedstawicieli Kuratorium Oświaty i Wychowania Delegatura w Zamościu, władz samorządowych miasta i powiatu – burmistrza Wojciecha Żukowskiego, Jarosława Korzenia, przedstawicieli placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa, dyrektorów tomaszowskich szkół i placówek kulturalnych, delegacji UTW oraz urzędów i instytucji współpracujących z Ośrodkiem, rodziców wychowanków, a także aktualnych i emerytowanych pracowników.

      W trakcie uroczystości jubileuszowych wychowankowie Ośrodka wspomagani przez kadrę pedagogiczną przedstawili wyjątkowo bogaty oraz różnorodny w treści i formie program artystyczny. Znalazły się w nim zarówno rys historyczny placówki udokumentowany archiwalnymi slajdami, przekształcenia organizacyjne, dynamiczny rozwój Ośrodka na przestrzeni półwiecza jego funkcjonowania, podejmowanie nowych zadań i rozbudowa struktur celem dostosowania do nowych potrzeb, zadań i oczekiwań. Odrębna sekwencja programu jubileuszowego poświęcona była postaci patrona Ośrodka - Januszowi Korczakowi, jego działalności pedagogicznej, wartościom, jakie zawierały głoszone przez niego hasła i idee. Znalazło to wyraz w odsłonięciu ufundowanej tablicy.

      Organizatorzy uroczystości jubileuszowych nie zapomnieli o pracownikach, którzy odeszli na „wieczną wartę” oddając im należną cześć przez przedstawienie zebranym ich sylwetek we fragmencie filmu.

      Po wyczerpaniu przygotowanego programu artystycznego goście jubileuszu na ręce dyrektora SOSW Romana Kani składali gratulacje, podziękowania, życzenia, kwiaty i okolicznościowe upominki w postaci grawertonów, zaś władze Starostwa Powiatowego przekazały czek o wartości 50tys. zł, natomiast nadleśniczy dr Leszek Dmitroca wręczył rzeźbę w drewnie o wysokich walorach artystycznych.

      W imieniu samorządu miasta podziękowania i życzenia złożył burmistrz Wojciech Żukowski eksponując wysoki stopień aktywności i zaangażowania społeczności SOSW w życie Tomaszowa, wartości prowadzonych tu form kształcenia i wychowania, a także szczególną wrażliwość kadry pedagogicznej Ośrodka, która znalazła swój wyraz w ich pracy jako wolontariuszy.

      Ta wysoce pozytywna opinia o SOSW, widoczna na terenie miasta została dostrzeżona i doceniona przez uhonorowanie placówki medalem im. Tomasza Zamoyskiego i reprintem mapy kwatermistrzowskiej Tomaszowa wręczonej przez przewodniczącego Rady Miasta Mirosława Fusa.

      Po podziękowaniach złożonych gościom i uczestnikom oraz współorganizatorom uroczystości jubileuszowej przez wicedyrektora Lillę Walczak nastąpiło zwiedzanie Ośrodka imponującego estetyką, nowoczesnością wyposażenia i urządzeniami poszczególnych pracowni, a następnie odbyło się spotkanie przy kawie"

       

      Dziękujemy wszystkim Gościom za obecność

     • Akcja "Żonkile"

     • Wychowankowie i wychowawcy wzięli udział w X Jubileuszowej Akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE przypinając 50 żonkili na znak, że Łączy Nas Pamięć. Akcja odbywała się pod hasłem "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia". Udział w kampanii jest w tym roku formą sprzeciwu przeciwko wojnie i wszelkiej agresji. My również solidaryzujemy się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych tak, jak kiedyś nasz patron Janusz Korczak.

     • Wychowankowie w Uniwersytecie Trzeciego Wieku

     • W czwartek 26 maja najstarsze grupy wychowawcze VII i VIII uczestniczyły w obchodach Dnia Matki w Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku Filia w Tomaszowie Lubelskim. Wysłuchaliśmy interesującego wykładu p. Marii Kozyry nt. "Postać matki w literaturze", a następnie obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny Amatorskiego Zespołu Teatralnego, który wywołał ogromne rozczulenie i łzy na twarzach.