- Profil szkoły
- O szkole
- Historia szkoły
- Nasz Patron
- Biblioteka
- Plan pracy specjalistów 2024/2025
- Rada Rodziców
- Raporty z ewaluacji
- Teatrzyk „Muminki”
- Olimpiady Specjalne-Polska
- Świetlica szkolna
- Logopedia
- Kalendarz roku szkolnego 2024/2025
- Konsultacje dla rodziców 2024/2025
- Plan lekcji
- Szkolny zestaw programów nauczania obowiązujących w roku szkolnym 2024/2025 .
- Zestaw podręczników w roku szkolnym 2024/2025
O szkole
Oferta edukacyjna Ośrodka:
- Przedszkole Specjalne
- 8 - letnia Szkoła Podstawowa Specjalna
- Branżowa Szkola I stopnia Specjalna
- Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy Nr 1
Zajęcia rewalidacyjne:
- W ramach tych zajęć oferujemy specjalistyczną pomoc logopedyczną psychologiczną i pedagogiczną
- W pracy wykorzystujemy metody wspomagające rozwój dzieci :
- Metodę Dobrego Startu
- Metodę Knilla
- Metodę Weroniki Sherborne
- Metodę Paula Denisona
Wczesne wspomaganie w rozwoju
Od września 2008 roku w naszej palcówce prowadzone są zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania w rozwoju. W zajęciach mogą uczęszczać dzieci od 3 roku życia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Muszą one posiadać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania wydaną przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną. O taką opinię mogą starać się rodzice dzieci, u których zauważono jakieś nieprawidłowości w rozwoju. Specjaliści z poradni przeprowadzają z rodzicami szczegółowy wywiad, diagnozują poziom funkcjonowania dziecka, udzielają rodzicom porady. Decyzję o wydaniu opinii podejmuje zespół orzekający poradni. Rodzice są informowani o terminie posiedzenia zespołu i mogą w nim uczestniczyć.
Wczesne wspomaganie w rozwoju dziecka są to wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania mające na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do momentu podjęcia nauki w szkole podstawowej.
W chwili obecnej na zajęcia wczesnego wspomagania prowadzone w naszym Ośrodku uczęszcza jedno dziecko. Prowadzą je: psycholog, logopeda, specjalista od integracji sensorycznej oraz oligofrenopedagodzy. Sale, w których odbywają się zajęcia wyposażone są w specjalistyczny sprzęty i różnorodne pomoce dydaktyczne. Dzieci w trakcie zajęć rozwijają i usprawniają zaburzone obszary funkcjonowania.
Dla każdego dziecka opracowywany jest indywidualny program terapeutyczny i harmonogram zajęć. Działania zespołu do spraw wczesnego wspomagania w rozwoju obejmują także wsparcie rodziny w jej pracy z dzieckiem. Wspólnie ustalane są kierunki działań i ocena postępów dziecka. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, ponieważ nauka odbywa się tu poprzez zabawę.