Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
VIII Ogólnopolski Mityng Wrotkarski Olimpiad Specjalnych
W dniach 25 – 27 września w Tomaszowie w hali sportowej ZS nr 2 odbył się VIII Ogólnopolski Mityng Wrotkarski Olimpiad Specjalnych. Patronat nad imprezą objął Tadeusz Sławecki sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sławomir Sosnowski – marszałek woj. Lubelskiego.
Z naszego klubu startowało czterech zawodników wyłonionych podczas zawodów wojewódzkich w maju 2015 r. Rywalizowali na dystansach: 100 m, 300 m, 500 m, 1000 m i w sztafecie 2 x 100 m, uzyskując następujące lokaty:
- Anna Mazur 100 m. – I miejsce, 300 m. – III miejsce
- Adrian Harbuz 300 m.- III miejsce, 500 m. – III miejsce,
- Łukasz Łasocha 100 m. – III miejsce, 300 m. – III miejsce
- Mateusz Sycz 500 m. – II miejsce, 1000 m. – III miejsce.
- Sztafeta 2 x 100 m. / Mateusz Sycz, Adrian Harbuz / - III miejsce.
Zawody przebiegły sprawnie dzięki temu, że wiele osób zaangażowało się w organizację imprezy a w szczególności nauczyciele SOSW w Tomaszowie Lubelskim.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
Dyrektor ośrodka pan Roman Kania podsumował pracę w roku szkolnym 2016/2017. Złożył podziękowania uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły za całoroczny trud, zaangażowanie i współpracę. Życzył wszystkim udanego wypoczynku i bezpiecznego powrotu do szkoły 1 września. Następnie dyrektor pan Roman Kania i wicedyrektor pani Lilla Walczak wręczyli nagrody wyróżnionym uczniom za wzorowe zachowanie, wysoką frekwencję, zaangażowanie na rzecz szkoły i godne jej reprezentowanie w środowisku.
Do życzeń dołączyła się pani Anna Pankiewicz, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim. Cała uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze. W obecności sztandaru szkoły, społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. Dekoracja w postaci Logo szkoły i ilustracji o tematyce wakacyjnej dopełniła całości uroczystego zakończenia roku szkolnego 2016/2017.
Biwak w Hucie Różanieckiej
W dniach 6-7 czerwca 2017 roku klasy: IV- VI u, V-VI ua, I-II pdp oraz II-III pdp uczestniczyły w biwaku w Hucie Różanieckiej. W pierwszym dniu uczniowie uczestniczyli w przygotowanych konkurencjach sportowych. Uczyli się zdrowej rywalizacji podczas wyścigów drużynowych, brali udział w kalamburach. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej. Niektórzy skorzystali z siłowni, która znajdowała się na terenie Schroniska Młodzieżowego, w którym uczniowie nocowali.
Dzień zakończył się wieczornym pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz dyskoteką. Następnego dnia po śniadaniu, które przygotowali sami uczniowie, wszyscy wyruszyli na pieszą wycieczkę krajoznawczą nad Szumy. Na zakończenie biwaku dla wszystkich uczestników czekała niespodzianka pizza.
XVI edycja akcji „Cała Polska czyta dzieciom”
Dnia 6 czerwca o godzinie 10.00 w Tomaszowskim Domu Kultury odbyła się XVI edycja akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. Kampania „Cała Polska czyta Dzieciom” i związany z nią ogólnopolski tydzień czytania trwają już 16 lat. Rozpoczęto ją 1 czerwca 2001 roku dysponując jedynie pięknym plakatem Rafała Olbińskiego, reklamą telewizyjną i radiową pt.: „ Tato, czy Ty umiesz czytać?”, oraz głębokim przekonaniem, że czytanie dziecku jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka może pochwalić się znaczącym wkładem w promowanie akcji czytania dzieciom. Dołączył do niej 14 lat temu i był pierwszą instytucją w powiecie tomaszowskim, której udało się zmobilizować grono znanych i cenionych osób z lokalnego środowiska do czytania dzieciom zgromadzonym w Tomaszowskim Domu Kultury. W tym roku znane osobistości powiatu i miasta Tomaszowa Lubelskiego przybliżyły dzieciom fragmenty książki Stanisławy Domagalskiej pt.: „Przyszywany dziadek”. Dzieciom czytali:
- Pan Jan Kowalczyk - Starosta Powiatu Tomaszowskiego
- Pan Wojciech Żukowski - Burmistrza Tomaszowa Lubelskiego
- Pan Sławomir Wujec przedstawiciel Wójta Gminy Tomaszów Lubelski
- Pan Rafał Bodys - kierownik Warsztatów Terapii Zajeciowej w Grabowicy
- Pani Anna Pankiewicz - Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej
- Pan Paweł Pryciuk - przedstawiciel PPP w Tomaszowie lubelskim
- Pani Janina Łasocha - kierownik inspektoratu ZUS
- Pani Anna Kołaszewska- Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
- Pan Tomasz Zieliński - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Pani Anna Pitura - Kierownik Biblioteki Pedagogicznej
- Pan Dariusz Krech - Dyrektora TDK
- Pani Jadwiga Skawińska - kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Imprezie towarzyszył Integracyjny konkurs plastyczno-literacki „Z książką przez życie…”. Po dokładnym obejrzeniu 170 prac plastycznych i przeczytaniu 24 prac literackich komisja konkursowa przyznała 21 nagród oraz 173 wyróżnienia.
Podczas imprezy umiejętności swoje zaprezentowali uczniowie SOSW w inscenizacji „Rzepki” J.Tuwima . Wystąpił też zespół wokalny z piosenką Ani Wyszkoni „Biegnij przed siebie”. Zumbę zatańczyła 22- osobowa grupa taneczna. Obejrzeliśmy także taniec z kapeluszami do muzyki z filmu „Vabank”. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali słodycze. Akcję wspomogli finansowo: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim oraz Stowarzyszenie „Samarytanin”.
Program profilaktyczny „Żyję zdrowo, czytam….”.
14 czerwca w bibliotece szkolnej robiliśmy owocowe szaszłyki w ramach programu profilaktycznego „Żyję zdrowo, czytam….”. Wyszukiwaliśmy informacji na temat zdrowego odżywiania w encyklopediach i książkach kucharskich. Poznaliśmy nowe przepisy kulinarne, dzięki którym możemy urozmaicić nasze posiłki. Przypomnieliśmy wiadomości o aktywności fizycznej, dzięki której kształtujemy sylwetkę, poprawiamy elastyczność mięśni, nadajemy właściwą postawę sylwetce oraz usprawniamy metabolizm.
Rozmawialiśmy o diecie bogatej w warzywa i owoce dostarczającej nam niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników, dzięki którym powstaje bariera ochronna przed wieloma chorobami. Na koniec podkreśliliśmy, że znajomość oraz przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia nie tylko poprawia stan naszego zdrowia, ale także wpływa na lepsze samopoczucie, kondycję i urodę.
Regionalny Mityng Wrotkarski Olimpiad Specjalnych
Dnia 8 czerwca 2017 roku w hali Zespołu Szkół nr 2 odbył się Regionalny Mityng Wrotkarski Olimpiad Specjalnych. W zawodach rywalizowali zawodnicy z czterech klubów: Grabowicy, Puław, Szarowoli i Tomaszowa Lubelskiego. Łącznie startowało 45 zawodników na dystansach dostosowanych do możliwości i umiejętności każdego uczestnika (30m, 50m, 100m, 300m, 500m, i 1000m.). Tomaszów reprezentowało 11 zawodników:
- Hałasa Łukasz: 50 m. – V miejsce, 100 m. IV miejsce,
- Piwko Piotr: 50 m. – III miejsce, 100 m. – III miejsce,
- Reszka Kornel: 300 m. – II miejsce, 500m. – II miejsce,
- Łasocha Łukasz: 300 m. – V miejsce,
- Harbuz Adrian: 300 m. - IV miejsce,
- Wielosz Leon: 50 m. - I miejsce, 100 m. – I miejsce,
- Grabczuk Katarzyna: 100m. – II miejsce, 300 m. – III miejsce,
- Mazur Anna: 300 m. – V miejsce, 500 m. – IV miejsce,
- Rajter Aleksandra: 300 m. – IV miejsce, 500 m. – II miejsce,
- Szymańska Zuzanna: 100 m. – III miejsce,
- Bożek Wiktoria: 300 m. – I miejsce, 500 m. – I miejsce.
Sztafeta 2x100m. w składzie Anna Mazur i Aleksandra Rajter wywalczyły złoto, a Mateusz Sycz i Adrian Harbuz srebro.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom osiągniętych sukcesów sportowych i zachęcamy do dalszej, systematycznej pracy na treningach.
Zajęcia biblioteczne „Żyję zdrowo , czytam…”
W dniu 13 czerwca uczniowie klas przysposabiających do pracy i klasy zawodowej uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych „Żyję zdrowo , czytam…” Wspólnie czytali fragment książki M.Strzałkowskiej „Bajki krasnoludka Bajkodłubka”. Rozmawiali o 10 zasadach zdrowego odżywiania, witaminach, zdrowiu fizycznym i psychicznym. Wspólnie przygotowali produkty i wykonali zdrowe, smaczne kanapki.
1 czerwca 2017 roku biliśmy rekord w czytaniu
1 czerwca 2017 roku biliśmy rekord. Czy udało się? Dowiemy się, gdy spłyną wszystkie sprawozdania.
Na czym to polega?
Według badań 63% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież czyta znacznie więcej, więc stwierdziliśmy, że może nauczyć czegoś dorosłych, manifestując to, co dla nich naturalne – czytanie.
W naszej szkole czytaliśmy na boisku szkolnym książki min. : z kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, serię „Poczytaj mi mamo” oraz literaturę polską i poezję. Obchodząc jednocześnie Międzynarodowy Dzień Dziecka i Dzień Sportu zgromadziliśmy około 160 osób. Czytaniu towarzyszyły gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zamanifestowaliśmy, że młodzi ludzie czytają!!!!!
Integracyjny Festiwal Sportowy. Organizatorem festiwalu było Zamojskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej.
W dniach 1-3.06.2017r. w Zamościu odbył się Integracyjny Festiwal Sportowy. Organizatorem festiwalu było Zamojskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Festiwal skierowany był do osób niepełnosprawnych, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych, Warsztatów Terapii Zajęciowej, mieszkańców Domów Pomocy Społecznej oraz młodzieży szkolnej zamojskich szkół w tym uczniów klas integracyjnych. Nasz ośrodek reprezentowało 16 uczniów i 4 nauczycieli. Uczniowie brali udział w zawodach sportowych na basenie i na stadionie w konkurencjach lekkoatletycznych oraz rekreacyjno - sprawnościowych.
„Obsługa oraz wykorzystanie programu MÓWik w terapii osób niemówiących”
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski „ Samarytanin” pozyskało wsparcie finansowe z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie na realizację projektu z zakresu pomocy społecznej.
Głównymi odbiorcami zadania będą dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem, mające problemy z komunikacją werbalną. Zadanie będzie realizowane na terenie Specjalnego Ośrodka Szklono – Wychowawczego w Tomaszowie Lub. W okresie maj – listopad 2017 r.
W ramach projektu przewidziane są następujące przedsięwzięcia:
1. Pomoc w pozyskaniu funduszy z PCPR na zakup zestawu - tablet i program do komunikacji alternatywnej „ MOWik”.
2. Zajęcia dla dzieci z zakresu alternatywnej komunikacji i logopedii
3. Szkolenie dla nauczycieli pracujących z dziećmi „Obsługa oraz wykorzystanie programu MÓWik w terapii osób niemówiących”
4. Zajęcia dla rodziców w ramach grupy wsparcia.
Apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym
historią swą, mową, sztuką te trzy kwiaty
trzymasz w swych rękach jak schedę pokoleń
muszą wciąż kwitnąć by kraj dalej trwał27 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej pod opieką pani B.Rachańskiej, E. Matyjanki, A. Bardegi oraz pana M.Rachańskiego przypomnieli nam rys historyczny tego wydarzenia, postaci historyczne z XVIII wieku: króla Stanisława Poniatowskiego, reformatora Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego, marszałka sejmu S. Małachowskiego oraz Jana Dekerta prezydenta miasta Warszawy.
W przedstawionej prezentacji obejrzeliśmy ważne dla naszego narodu wydarzenia związane z ustanowieniem pierwszej w Europie Konstytucji.
Uroczystość ubarwiły piosenki patriotyczne: Witaj Majowa Jutrzenko, Ojczyzna M. Grechuty.
Konkurs recytatorski "Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna..." w bibliotece szkolnej
Dnia 28 kwietnia 2017 roku w naszej szkol uczniowie wzięli udział w konkursie recytatorskim, prezentując wiersze różnych poetów o tematyce wiosennej. Utwory były dobrane do wieku oraz możliwości uczniów. Jury w składzie pani wicedyrektor Małgorzaty Krzaczkowskiej, pani Beaty Atalskiej miało bardzo trudne zadanie by wyłonić zwycięzców. W czasie obrad jury, wszyscy mogli wziąć udział w quizie dotyczącym treści recytowanych utworów. Ostatecznie wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy i nagrody.
Zmaganiom uczestników towarzyszyła wspaniała atmosfera o którą zadbali uczniowie i nauczyciele. Poziom konkursu był wysoki, wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, zachwycali recytacją, rozumieniem tekstu, wzruszali zaangażowaniem. Naszym uczniom życzymy dalszych sukcesów!!!
Wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
27 kwietnia 2017 roku uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Drużyna w składzie Bernadetta Szawara, Maria Szawara i Amanda Lentowicz pod opieką pani Agnieszki Kurzępy i Małgorzaty Leńczuk, zajęła czwarte miejsce. Wysoko cenione były umiejętności z zakresu przepisów ruchu drogowego, znajomość znaków drogowych, pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach dróg.
Na uwagę zasługują umiejętności udzielania pierwszej pomocy, gdzie drużyna z naszego Ośrodka została szczególnie doceniona przez Komisję i przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Lublinie. W tym samym dniu odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Jestem bezpieczny na drodze", gdzie uczennica Aleksandra Strumidło otrzymała wyróżnienie.
Wielkanocny konkurs plastyczny
W miesiącu marcu bieżącego roku pani Anna Tempes oraz pani Barbara Rachańska ogłosiły w naszym Ośrodku „Wielkanocny konkurs plastyczny”. Uczniowie przygotowali piękne kartki, pisanki oraz ozdoby wielkanocne. Jury w składzie p. Jolanta Wawrzusiszyn oraz pani Anna Syty przyznały następujące nagrody oraz wyróżnienia.
W kategorii kartka świąteczna: 1miejsce Mateusz Sławiński; 2 miejsce Mateusz Koprowski; 3 miejsce Katarzyna Grabczuk
W kategorii pisanka: 1 miejsce Sebastian Sadło; 2 miejsce Kornel Resztka; 3 miejsce Michał Kłyż
Wyróżnienia: Anna Szarawa, Małgorzata Szarawa, Leonard Wielosz, Weronika Wielosz, Maciej Sadło, Andrzej Kopciuch, Angelika Bender, Wiktoria Bożek, Sylwia Mierzwa.
W kategorii ozdoby: 1 miejsce Piotr Przednówek, Michał Pańczyk; 2 miejsce Mariusz Sędecki; 3 miejsce Grupa II
Wyróżnienie: klasa V-VI um, kl.I-III gu, grupa VI.
Nagrody, upominki oraz dyplomy zostały wręczone na apelu szkolnym przez panią wicedyrektor Małgorzatę Krzaczkowską.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Dziękujemy również nauczycielom i wychowawcom, którzy przygotowali uczniów do konkursu.
Wielkanocne warsztaty plastyczne
11 kwietnia 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyły się „Wielkanocne warsztaty plastyczne” przygotowane przez panie: A.Bardegę, B.Rachańską, A.Tyrkę. Uczniowie poznali nowe techniki plastyczne i wykonali świąteczne elementy dekoracyjne, stroiki, baranki itp.
W warsztatach uczestniczyli uczniowe: klas: I-IIIa, I-III zaw., I-IIIgua, ,V-VIa, I-IIPDP. Na zakończenie uczestnicy otrzymali babeczki upieczone przez uczniów klas zawodowych pod kierunkiem pani A.Tempes
Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu po raz kolejny zorganizowany przez nasz Ośrodek, w tym roku w dwóch odsłonach. 2 kwietnia włączyliśmy się w akcję „ Zaświeć się dla autyzmu” podświetlając budynek Szkoły Muzycznej. 5 kwietnia tradycyjnie odbył się happening na Rynku Miejskim, połączony z zabawami integracyjnymi dla dzieci z tomaszowskich szkół i przedszkoli. Następnie niebieski marsz przeszedł ulicą Lwowską w kierunku budynku Starostwa Powiatowego. Liczba osób biorących w nim udział przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszymy się, że tak wiele osób wspiera nasze działania na rzecz osób z autyzmem. O godzinie dwunastej, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego rozpoczęła się konferencja „ Autyzm-Rodzina-Społeczeństwo”. Pierwszy wykład pani Jadwigi Laliczyńskiej-Babczyk „Czy to naprawdę trudne zachowanie?” pokazała w jaki sposób radzić sobie z tzw. trudnymi zachowaniami. Uświadomiła słuchaczom, że zachowania te to najczęściej efekt wcześniej nagromadzonych emocji i brak umiejętności radzenia sobie z nimi przez osoby z autyzmem. Następnie pani Magdalena Łagowska podzieliła się swoim rodzicielskim doświadczeniem. Jako matka chłopca z autyzmem pokazała jak trudną drogę muszą przebyć rodzice dzieci z autyzmem i jak ważna jest współpraca rodziców z terapeutami i nauczycielami.
Dziękujemy za honorowy patronat panu Janowi Kowalczykowi Staroście Powiatu Tomaszowskiego, panu Wojciechowi Żukowskiemu Burmistrzowi Miasta Tomaszów. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które rokrocznie wspierają nas finansowo w organizacji tego przedsięwzięcia: Starostwu Powiatowemu, Fundacji Społeczno-Gospodarczej OSCAR, Fundacji Parasol Roztocza, Bankowi Spółdzielczemu w Tomaszowie Lubelskim, Stowarzyszeniu SAMARYTANIN. Dziękujemy za wsparcie organizacyjne: Dyrektorowi Tomaszowskiego Domu Kultury, Dyrektorowi PGE Dystrybucja w Tomaszowie Lub., Dyrektorowi Szkoły Muzycznej, panu Piotrowi Gruszeckiemu - za wspaniałe zabawy integracyjne na Rynku Miejskim. Dziękujemy lokalnej prasie, telewizji oraz portalom internetowym za wsparcie medialne w promowaniu tak ważnego społecznie tematu.
Koordynatorami imprezy były Panie: Beata Atalska i Halina Baraniak - Rzeszutek
IV Regionalne Prezentacje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych „ Co nam w duszy gra…”
Dnia 30 marca 2017 roku grupa uczniów z naszego ośrodka już czwarty raz wzięła udział w Regionalnym Przeglądzie Artystycznym Osób Niepełnosprawnych, „Co nam w duszy gra..”. Wydarzenie miało miejsce w Klubie 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Celem prezentacji była integracja młodzieży niepełnosprawnej z różnych placówek oraz integracja tej młodzieży ze środowiskiem osób zdrowych.
W koncercie wzięli udział przedstawiciele placówek skupiających osoby niepełnosprawne w Zamościu, Dorohusku, Zwierzyńcu i Tomaszowie Lubelskim. Cała sala wypełniona była publicznością, która entuzjastycznie przyjmowała występy wszystkich artystów prezentujących się w formie wokalnej, tanecznej, teatralnej i instrumentalnej Za swój udział na scenie zespoły otrzymały czajnik bezprzewodowy oraz słodkie upominki.
Radosną dla wszystkich niespodzianką koncertu był występ zespołu disco polo „Bafflo”. Na widowni zawrzało, nie obyło się bez tańców i wspólnego śpiewu. Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów były rozdawane przez zespół zdjęcia z autografami. Poczuliśmy się jak na prawdziwym koncercie i te wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci.
„Dzień Samorządności Szkolnej - Powitanie Wiosny”
Dnia 21 marca 2017 roku przywitaliśmy WIOSNĘ. Długim barwnym korowodem z Marzanną na czele, wyposażeni we własnoręcznie zrobione kolorowe Gaiki uczniowie wraz z wychowawcami i opiekunami udali się na miejski stadion sportowy, obserwując przy okazji zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną. Dzięki uprzejmości i gościnności Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji, mogliśmy skorzystać z grilla i innych obiektów sportowych. Kiedy wszyscy posilili się pyszną kiełbaską z grilla i ciepłą herbatką, z wielkim entuzjazmem i ochotą przystąpili do wiosennych zabaw i rozgrywek sportowych.
Były wyścigi z jajkiem, rzuty do celu, tory przeszkód, zabawy z balonami, mecz piłki nożnej, berek wiosenny, „sadzenie ziemniaków”, „wyścigi pociągów” i inne ciekawe konkurencje. Na zakończenie, aby tradycji stało się zadość spaliliśmy Marzannę, czym ostatecznie przypieczętowane zostało odejście zimy. Zamiast na wagarach, spędziliśmy ten dzień na sportowo, bawiąc się wesoło na świeżym powietrzu. Dopisała zarówno pogoda jak i wyśmienite humory. W nagrodę za wspaniałą zabawę i rywalizację wszyscy otrzymali wiosenne ciasteczka.
Imprezę zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego, których wspierali nauczyciele: Anna Mazurkiewicz, Anna Syty, Mariola Kwiatkowska, Janusz Cuch.
Internetowy Teatr dla Szkół
29 marca 2017 roku uczniowie szkoły podstawowej mieli możliwość obejrzenia kolejnego spektaklu w ramach projektu Internetowy Teatr dla Szkół. Tym razem był to spektakl przygotowany przez Teatr Ludowy z Krakowa zatytułowany „Syn Smoka”.To baśń japońska osnuta na motywach ludowych, historia która zabiera widzów w całkiem inny świat orientalnej Japonii. Barwne japońskie kostiumy głównych bohaterów, inne zabawy, w które grają, inna muzyka, towarzysząca opowieści sprawiła, że dzieci oglądały sztukę z zapartym tchem.
A historia to fantastyczna podróż przez świat japońskich duchów i wyobrażeń, historia poszukiwanie matki przez syna. Miłość matki i syna, przyjaźń, wdzięczność, odwaga w każdej kulturze są ta samo ważne i cenne. Tak samo wraca do ludzi dobro uczynione w Europie, jak i w odległej Japonii. Koordynator projektu Beata Atalska
Robert Poniatowski ze złotem w Austrii
Robert Poniatowski nasz podopieczny uczeń Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim, reprezentant Polski w Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Austria 2017 20 marca 2017 roku zdobył złoty medal w sprincie narciarskim na 50 metrów! Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Austria 2017 w Schladming (Planai Stadion) rozgrywają się w dniach 14-25 marca 2017 roku.
Do Austrii pojechała także Aleksandra Rajter, która startowała 21 marca na 500 metrów. Robert w biegu na 100 metrów zdobył 3 MIEJSCE. Trenerem sportowców jest Ewelina Mróz – trenerka i wieloletnia działaczka Olimpiad Specjalnych, która uczy Wychowania Fizycznego w SOSW w Tomaszowie Lubelskim.
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii to 62 osoby.
Bal absolwentów 2017
Dnia 23 lutego 2017 roku odbył się w naszym ośrodku bal absolwentów. Uroczystość rozpoczęła część artystyczna pod tytułem „Wspomnień czar”, na którą złożyły się występy wokalne, recytatorskie i prezentacja multimedialna. Przygotowane widowisko przypomniało zebranym uczniom i nauczycielom wiele wspólnie przeżytych wydarzeń z życia szkolnego. Mogliśmy zobaczyć naszych kolegów sprzed lat….
Wspominano również wiele chwil zabawnych jak i wiele momentów pełnych wzruszeń. Nie zabrakło również podziękowań i drobnych upominków dla nauczycieli i rodziców.
Po części artystycznej pan dyrektor Roman Kania otworzył bal i powiódł poloneza w pierwszej parze.
Cała uroczystość zakończyła się wspólną biesiadą i zabawą. Podczas rozmów przy stole nikt nie stronił od wspomnień i wzruszeń, a integracja między uczniami, nauczycielami i rodzicami w trakcie tańca stworzyła niesamowitą atmosferę i na długo pozostanie wszystkim w pamięci.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować WSZYSTKIM, dzięki którym uroczystość ta nie mogłaby się odbyć. Za wsparcie finansowe, fizyczne a przede wszystkim za wielkie serce składamy najszczersze słowo DZIĘKUJEMY ! ♥♥♥
Mitologia bez tajemnic
Mitologia bez tajemnic- pod takim hasłem odbył się 15 lutego 2017 roku konkurs polonistyczny przygotowany przez panie; Teresę Ewę Sikorę i Beatę Atalską. Udział w nim wzięło sześć drużyn. Były to zespoły z Hrubieszowa, Firleja oraz z naszej szkoły. Adresatami konkursu byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie w różnorodnych zadaniach musieli wykazać się znajomością mitów starożytnej Grecji i Rzymu. Poza zadaniami testowymi uczestnicy konkursu przygotowali prezentację wybranej postaci mitologicznej. Postaci ubrane były w charakterystyczne stroje, posiadały też atrybuty przypisywane przez mity danemu bogu. Poszczególne drużyny przygotowywały również pracę plastyczną związaną z tematyką mitologiczną. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat starożytnych bogów i bohaterów. Rywalizacja była zażarta, różnice punktowe minimalne.
Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco;
I miejsce- zespół z gimnazjum w Firleju
II miejsce- zespól z gimnazjum w Tomaszowie Lubelskim
III miejsce – zespół z gimnazjum w Hrubieszowie
IV miejsce – zespól ze szkoły podstawowej w Tomaszowie Lubelskim
V miejsce – zespół ze szkoły podstawowej w Hrubieszowie
Konkurs miał przede wszystkim na celu integrację młodzieży z różnych szkół, ugruntowanie posiadanej wiedzy i dobrą zabawę połączoną ze zdrową rywalizacją.
Zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie się do zmagań konkursowych zostały docenione przez organizatorów. Wszyscy otrzymali od dyrektora Ośrodka, pana Romana Kani pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Kulig w Dąbrowie Tomaszowskiej
Uczniowie naszej szkoły wybrali się 8 lutego na kulig do Dąbrowy Tomaszowskiej. Pogoda w tym dniu była idealna na zabawę na świeżym powietrzu. O godzinie 11.00 organizator kuligu czekał już na nas z końmi zaprzężonymi do dużych drewnianych sań. Podczas przejażdżki podziwialiśmy zimowy krajobraz roztoczańskiego lasu. Po powrocie czekały na nas pieczone kiełbaski i gorąca herbata. Pobyt w stadninie koni umiliły nam wspólne zabawy na śniegu. Humor dopisywał wszystkim. To był bardzo udany wyjazd.
DELMA EXTRA STOŁÓWKA
Stołówko! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.
W naszej szkole przebywają dzieci z upośledzeniem umysłowym i autyzmem. Wszyscy uczniowie mają możliwość korzystania na miejscu z pełnego wyżywienia. Posiłki dzieci są przygotowywane zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Staramy się dostosowywać jadłospis do upodobań dzieci. Kuchnia przygotowuje posiłki indywidualne ze względu na diety wychowanków. „Domowe obiadki” bardzo smakują naszym milusińskim.
Potrzebna jest nam stołówka większa i lepiej wyposażona, by mogła pomieścić zwiększającą się liczbę chętnych uczniów chcących z niej korzystać i sprostać oczekiwaniom rodziców, uczniów i nauczycieli. Dzięki konkursowi DELMA EXTRA oraz Państwa głosom będzie możliwy remont i doposażenie stołówki. Za każdy głos DZIĘKUJEMY!
Spotkanie opłatkowe z emerytowanymi pracownikami Naszej szkoły
Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski..
Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia.Spotkanie opłatkowe z emerytowanymi pracownikami Naszej szkoły odbyło się 13 stycznia 2017r. Spotkali się Pracownicy z emerytami i rencistami z naszej szkoły, aby, łamiąc się opłatkiem, złożyć sobie życzenia. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odczytaniem Pisma Świętego. Przybyli goście oraz pracownicy zaśpiewali wspólnie kilka tradycyjnych kolęd. Wszyscy obecni poczuli świąteczny klimat i magię zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Dyrektor Roman Kania w imieniu swoim oraz pracowników, złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne.
Podczas tradycyjnego łamania się opłatkiem w serdecznej, świątecznej atmosferze rozmawiali ze sobą ludzie, którzy bez względu na to, czy swoją działalność zawodową zakończyli kilkanaście lat czy kilka lat temu, nadal czują się członkami naszego Ośrodka. Wspólne zdjęcie uwieczniło niesamowitą atmosferę...dla kolejnych pokoleń.
Wzorowa Łazienka
Nasza szkoła brała udział w akcji Domestosa „Wzorowa Łazienka”. Nadrzędnym celem tej akcji była poprawa stanu higieny i czystości w polskich szkołach, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa i dbałość o zdrowie najmłodszych. Uczniowie naszego Ośrodka wykonywali prace plastyczne przedstawiające łazienek ich marzeń oraz codziennie przez okres kilku miesięcy, oddawali głosy na naszą szkołę na stronie internetowej https://www.wzorowalazienka.pl/. Ponadto zostały przeprowadzone lekcje uczące dzieci higieny na podstawie scenariuszy przygotowanych przez ekspertów.
Język i materiały przystosowane były do wieku i poziomu edukacji dzieci w wieku szkolnym. Główną nagrodą tego konkursu był remont łazienek w szkole. Nasza szkoła dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, pracowników a także przyjaciół naszego Ośrodka zajęła 149 miejsce -nagrodzone zapasem środków czystości na cały rok. Dziękujemy bardzo wszystkim za tak wielkie zaangażowanie. Dzięki pomocy pana M.Rachańskiego na stronie internetowej szkoły możemy obejrzeć Galerię prac „Wzorowa łazienka”. Za akcję odpowiedzialne były panie: A.Bardega i A.Tyrka.
Wigilia
Dnia 22 grudnia 2016 roku odbyła się w naszym Ośrodku Wigilia. Był to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej. Wspólna uroczystość zintegrowała uczniów, nauczycieli i pracowników oraz zaproszonych gości. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Na scenie zaroiło się od zwierząt, aniołów i pasterzy. Do Dzieciątka, Maryi i Józefa przybyli Trzej Królowie. Wiodącą postacią w bieżącym roku była postać Świętego Franciszka z Asyżu.
Po części artystycznej zostało wniesione światełko betlejemskie, odczytane Pismo Święte według św. Łukasza. Następnie głos zabrał ks. Jerzy Sopel, z którym wspólnie odmówiliśmy modlitwę. Bardzo wzruszającym momentem było wspólne łamanie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Wspólnie spożywano przygotowane potrawy wigilijne przy tradycyjnie nakrytych stołach. Nie zabrakło czerwonego barszczu z uszkami, ryby, kapusty z grochem, makowca, sernika i owoców. Jak co roku zawitał też do nas święty Mikołaj, który rozdawał prezenty wszystkim dzieciom.
Uroczystość odbyła się w ciepłej, rodzinnej atmosferze i na pewno zapadnie w pamięci każdego z nas.
XIV Przegląd Pieśni Religijnej Komarów 2016
30 listopada 2016r uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w XIV Przeglądzie Pieśni Religijnej Osób Niepełnosprawnych Komarów 2016 pod honorowym patronatem ks. dr Mariana Rojka Biskupa Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej. Przegląd odbył się w świetlicy w Wolicy Brzozowej.
Uczniowie zaprezentowali dwie pieśni pt: „W Tobie jest światło”, „Okaż mi Boże miłosierdzie swoje” Podczas przeglądu wszyscy doświadczyli wzruszającego, głębokiego przeżycia artystycznego i duchowego.
Wszyscy artyści otrzymali równorzędne nagrody oraz dyplomy za udział w przeglądzie.
Sprawdzian przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych
W dniach 11-18 grudnia 2016 roku w Zakopanem odbył się sprawdzian w pięciu dyscyplinach przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych. Igrzyska te odbędą się w marcu 2017 roku w Austrii.
Polskę będzie reprezentowało 56 zawodników w pięciu dyscyplinach sportowych tj. narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, łyżwiarstwo szybkie, hokej halowy i bieg na rakietach śnieżnych.
Celem sprawdzianu była:
- Weryfikacja i sprawdzian zawodników zakwalifikowanych do udziału w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2017
- Ostateczna kwalifikacja zawodników i trenerów do udziału w Igrzyskach
- Przygotowanie zawodników do startu w zawodach, podniesienie ogólnej sprawności zawodników, kształtowanie wytrzymałości i wydolności, przygotowanie techniczne
- Przygotowanie trenerów do uczestnictwa w Igrzyskach
- Integracja w grupie, doskonalenie samodzielności i współpracy w grupie.
W sprawdzianie uczestniczyli również uczniowie naszego ośrodka: Aleksandra Rajter oraz Robert Poniatowski. Są oni zawodnikami klubu Olimpiad Specjalnych „Roztocze” działającym przy naszym ośrodku. Ola i Robert trenują biegi narciarskie i w tej dyscyplinie będą rywalizować na Światowych Igrzyskach w Austrii. Razem z nimi w Zakopanem była pani Ewelina Mróz nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole i trener Olimpiad Specjalnych. Pani Ewelina została powołana na trenera głównego narciarstwa biegowego zawodników Olimpiad Specjalnych wyjeżdżających do Austrii.
Realizacja tego zadania jak i zakup profesjonalnego niezbędnego sprzętu narciarskiego dla zawodników była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki na podstawie umowy nr 2016/0099/0082/SubC/DS-SN/4/MR
Konkurs PAPIER, NOŻYCE, RĘKAWICE!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zdobienia rękawiczek. Wykorzystali przeróżne, niezwykłe materiały i wykonali 20 rękawiczek, które można obejrzeć w galerii. Razem z uczniami rękawice wykonywały panie: D.Raczkiewicz, A.Tyrka, B.Atalska, M.Majdan, E.Birunt, M.Klimecka -Myszka, B.Rachańska, R.Litwin.
Ogłoszenie wyników nastąpiło dnia 15.12.2016r.do godz. 16:00.
Lista osób nagrodzonych oraz lista osób wyróżnionych jest dostępna na stronie www.reporteryoung.pl. Każdy nagrodzony będzie poinformowany telefonicznie lub mailowo o nagrodzie oraz miejscu i terminie jej odbioru.
Każdy uczestnik konkursu otrzyma mały upominek za udział w konkursie.
Cykliczne spotkania z iTeatrem spektakl "Bestia"
Uczniowie klas zawodowych uczestniczyli w kolejnej, zamykającej rok 2016 transmisji, którą przeprowadzono 14 grudnia 2016 o godz. 10:00 z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Transmitowano spektakl "Bestia", który w repertuarze iTeatru był wyjątkowy, bo to musical o polskiej szkole. Wszyscy znamy amerykańskie musicale dla młodzieży, których akcja toczy się w szkole. Ale czy udało się zrobić musical o polskiej szkole?. Były kicie. I głąby. I kilku bladych smutasów. Była jedna grzeczna. I, oczywiście, Bestia. Bestia jest tajemniczy i milczący. Nosi kolorowe skarpetki do sandałów. Boją się go wszyscy, dopóki w klasie nie zjawi się Nowa… W musicalu o polskiej szkole momentami było śmiesznie. Chwilami głupkowato. Ale czasem było gorzko i zupełnie na serio, bo nikt tu nie zamierzał nikogo oszukiwać. A bestii być może jest dużo więcej.
Czas trwania: 75 minut. Scenariusz: Malina Prześluga. Reżyseria i opracowanie muzyczne: Przemysław Jaszczak. Scenografia, projekcje: Mateusz Mirowski. Kostiumy: Adam Królikowski. Produkcja spektaklu w ramach projektu „Teatr nie gryzie – spróbuj go oswoić” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
Patronat medialny: Gazeta Lubuska, Nasze Miasto Patronat informacyjny: Radio Zachód i Radio Zielona Góra. Muzyka, przygotowanie wokalne i opracowanie muzyczne: Krzysztof Domański
Spotkanie z Mikołajem
Na spotkanie z Mikołajem nasi uczniowie przygotowywali się w tym roku wyjątkowo rzetelnie. Jeszcze w listopadzie napisali listy do Świętego, w których zawarli swoje marzenia i pragnienia. Narysowali portrety Mikołaja, a niektórzy nawet przestroili klasy na przyjście oczekiwanego gościa. Mikołaj nie zawiódł oczekiwań dzieci i 6 grudnia pojawił się w naszej szkole razem z barwnym korowodem uczniów klasy III c z Gimnazjum Nr 2. Młodzież przebrana za bajkowe postaci przygotowała dla najmłodszych uczniów z naszej szkoły szereg zabaw i konkursów związanych z mikołajkami. Dzieci mogły wykazać się wiedzą dotyczącą Mikołaja, a także sprawnością fizyczną. Finałem zabawy było oczywiście wręczenie prezentów i pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem. Odważniejsi zaprezentowali Mikołajowi swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.
Święty nie zapomniał o pozostałych uczniach z naszej szkoły. Wraz ze swoimi pomocnikami przeszedł do poszczególnych klas i wręczył podarki nawet tym najstarszym, którzy nierzadko kwestionują jego autentyczność. W tym dniu jednak nawet największe niedowiarki cieszyły się z otrzymanych prezentów. Serdecznie dziękujemy pani Urszuli Kędra, nauczycielce z Gimnazjum Nr 2, która uczy swoich uczniów wrażliwości na potrzeby innych i zachęca do pracy wolontariackiej oraz jej wychowankom za życzliwość i otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością.
„Święto Pluszowego Misia”
Podaj łapkę misiu. Pod takim tytułem 01.12.2016 roku w naszej szkole odchodziliśmy „Święto Pluszowego Misia”. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i klas przysposabiających do pracy zostali zapoznani z literaturą, której bohaterami są misie. Dzieci miały okazję poznać twórczość Krystiana Głuszko, naszego tomaszowskiego pisarza, którego książka „Podaj łapkę misiu” opowiada o misiu zwanym Kostek. Wszystkie dzieci przyniosły z domu ulubione maskotki i razem z nami wysłuchały opowieści o historii powstania pluszowego misia, jak również wysłuchały fragmentu książki.
Zabawy w bibliotece rozpoczęliśmy od magicznego powitania: Misie wszystkich Was witają do zabawy zapraszają. Poszczególne klasy prezentowały swoje pluszaki. Były także tańce z maskotkami, degustacje przeróżnych smakołyków, różnych gatunków miodów pszczelich z zasłoniętymi oczyma pt.: „Zgadnij co lubią misie?”, zabawy z rękawicą, a także konkurs na najpiękniejszego misia z masy solnej. Uroczystość zakończyliśmy odśpiewaniem piosenki i wręczeniem każdej grupie „żelowego misia” oraz obrazków do kolorowania.
Cykliczne zajęcia sportowe przy muzyce - ZUMBA
W naszej szkole uczniowie biorą udział w cyklicznych zajęciach sportowych przy muzyce- ZUMBA. Zajęcia prowadzone są przez panią B.Kulczyńską – Zumba Fitnes Instructor oraz nauczycielkę wychowania fizycznego. Pierwsze zajęcia odbyły się 1 grudnia 2016 roku w sali gimnastycznej. Uczniowie oraz nauczyciele bardzo chętnie wzięli w nich udział. Kolejne zajęcia odbyły się 15 grudnia, 12 stycznia,2 lutego, 21 lutego, 1 marca,14 marca, 21 marca,28 marca oraz 4 i 10 kwietnia 2017roku. Niektóre układy dzieci znają niemalże na pamięć. Zumba okazała się wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, rozwoju kondycji fizycznej oraz wniosła dużo pozytywnej energii.
Zajęcia zorganizowały panie: A.Tyrka i U.Mizak. Kolejne zajęcia odbędą się 15 grudnia we czwartek o 16.30 na które wszystkich chętnych zapraszamy. Zdjęcia można obejrzeć w galerii.
Gala podsumowująca XIII Dni Rzucania Palenia oraz akcję ,,Dbamy o zdrowie!”
18 listopada 2016 r. w Tomaszowskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala podsumowująca XIII Dni Rzucania Palenia oraz akcję ,,Dbamy o zdrowie!”, która miała miejsce w dniach od 14 do 18 listopada 2016 r. na terenie powiatu tomaszowskiego w ramach Ogólnopolskich Dni Rzucania Palenia. W ramach XIII Dni Rzucania Palenia rozstrzygnięto również konkurs plastyczny, literacki oraz multimedialny pod hasłem: ,,Rzuć palenie razem z nami”, w którym wyłoniono i nagrodzono 53 laureatów.
Uczniowie naszej szkoły zajęli Sebastian Sadło I miejsce, Katarzyna Stodołowicz II miejsce, Michał Pijajko II niejsce, Piotr Przednowek III miejsce. Gratulujemy uczniom takiego sukcesu i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorom i uczestnikom akcji przyświecał cel propagowania zdrowego trybu życia oraz wpajania dzieciom od najmłodszych lat pozytywnych nawyków, wpływających na zdrowie. Honorowy patronat nad akcją objął Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski Wojciech Żukowski.
Wyjście do kina na film „ Za niebieskimi drzwiami”.
23 listopada 2016 roku uczniowie klasy IIIza i klasy V-VIa wraz z opiekunami p. D.Raczkiewicz i p. B. Atalską wybrali się do kina adaptacje filmowa książki Marcina Szczygielskiego „ Za niebieskimi drzwiami”. Jest to historia 12- letniego chłopca, który w wyniku wypadku samochodowego popada w śpiączkę. Magiczny świat, fantastyczne stwory sprawiają, że film trzyma w napięciu od początku do końca.
Przy okazji jest to pouczające doświadczenie i refleksja nad problemem ludzi w śpiączce. Oglądając film wspieramy także Fundację „ A kogo” p. Ewy Błaszczyk, która pomaga dzieciom pogrążonym w śpiączce. Zachęcamy do obejrzenia tego filmu, warto!
Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Halowej Województwa Lubelskiego
W dniu 24.11.2016 roku reprezentacja szkoły w piłce nożnej wzięła udział w Wojewódzkim Turnieju Piłki Nożnej Halowej woj.lubelskiego w hali HOSIR w Hrubieszowie. Drużynę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim wraz z trenerem J.Cuchem reprezentowali: Kamil Kwiecień, Kacper Smoliński, Konrad Smoliński, Kornel Reszka, Krzysztof Roman, Rafał Bród, bramkarz: Maciej Sadło,
W turnieju uczestniczyło osiem drużyn z województwa lubelskiego.W zawodach wzięli udział uczniowie z Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z terenu województwa lubelskiego: z Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa, Radzynia Podlaskiego, Hrubieszowa, Łukowa, Puław oraz dwa Ośrodki z Lublina - nr 1 i nr 4.
Celem turnieju było:
- upowszechnienie gry w piłkę nożną jako jednej z form podnoszenia sprawności fizycznej,
- wyzwalanie potencjalnych możliwości psychofizycznych wychowanków oraz podnoszenie wiary w siebie i własne umiejętności, a także wyłonienie reprezentacji województwa na Mistrzostwa Polski.W rezultacie I miejsce zdobyły Puławy, zaś nasza drużyna sklasyfikowana została na 5 miejscu. Gratulujemy sportowcom osiągnięć w tej dyscyplinie sportowej.
XV Mikołajkowy Turniej Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia (w sobotę) pięcioro uczniów naszej szkoły, pod opieką p. D. Raczkiewicz i p. B.Atalskiej, wzięło udział w XV Mikołajkowym Turnieju Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" w Zamościu Koło Terenowe w Biłgoraju i Warsztat Terapii Zajęciowej w Biłgoraju. Turniej zorganizowany został w ramach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Sportowe zmagania przygotowane dla uczestników podzielone były na dwie kategorie- konkurencje indywidualne i grupowe. Indywidualne zmagania odbywały się w następujących konkurencjach: golf, kręgle, rzut piłką lekarską, dart - rzut lotkami do tarczy, przysiady klasyczne, wyciskanie sztangi leżąc, krokodylki czy tor przeszkód. Były także piłkarzyki, warcaby i tenis stołowy. W konkurencjach drużynowych poszczególne drużyny zmierzyły się w turnieju w dwa ognie. Wszystkie konkurencje były tak pomyślane i przygotowane, by każdy z uczestników mógł się w nich znaleźć i swobodnie rywalizować. W Turnieju udział wzięło 10 placówek z Województwa Lubelskiego, łącznie ponad 100 zawodników i zawodniczek - dorosłych osób niepełnosprawnych.
Naszym reprezentantom udało się zdobyć trzy medale indywidualne:
- w konkurencji krokodylki - złoty medal Rafał Ważny, srebrny medal Jacek Wiśniewski,
- w konkurencji dart – srebrny medal Łukasz Łasocha.
Kulminacyjnym punktem Turnieju było spotkanie ze Świętym Mikołajem, który wszystkim uczestnikom wręczył paczki ze słodyczami. Imprezie towarzyszyła atmosfera zdrowej rywalizacji, serdeczności i życzliwości. To nie wyniki były najważniejsze lecz dobra zabawa i integracja.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie naszej Placówki do udziały w Turnieju.
Spotkanie z policjantami w Komendzie Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim
Dnia 24 listopada klasy IV –VI u, IV – VI au, II- III gu, I- III gau , I – II pdp miały możliwość zapoznania się z pracą policjanta w Komendzie Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim oraz zwiedzenia pomieszczeń na co dzień niedostępnych dla osób z zewnątrz. W trakcie spotkania z przedstawicielem policji odwiedziliśmy siłownię w której funkcjonariusze dbają o swoją kondycję fizyczną. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w strzelnicy, gdzie policjantka przybliżyła zasady z jej korzystania.
Mogliśmy założyć słuchawki, które wyciszają huk wystrzału. Na zewnątrz dużym zainteresowaniem cieszyły się radiowozy policyjne z ruchu drogowego, gdzie policjanci pokazywali sprzęt i wyposażenie pojazdów w tym videorejestrator oraz urządzenia do badania stanu trzeźwości.
VIII Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Wiele Potrafię” w Hrubieszowie.
22 listopada 2016 roku reprezentacja naszych uczniów w składzie: Amanda Lentowicz, Beata Frączkiewicz, Dominika Burak, Anna Mazur, Ola Rajter i Łukasz Łasocha wzięła udział w VIII Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Wiele Potrafię” w Hrubieszowie. Hasło tegorocznego przeglądu brzmiało: „Jak tu nie kochać jesieni…”.
W niesamowity nastrój wprowadził wszystkich występ Dariusza Tokarzewskiego ze znanego wszystkim zespołu VOX. Poniesieni wspólnym śpiewem piosenki „Szczęśliwej drogi już czas…” rozpoczęliśmy podziwianie występów zespołów przybyłych do Hrubieszowa. Nasi uczniowie zaprezentowali przedstawienie „Ogrodnik i sad jesienią”, w którym opowiedzieli o ciężkiej pracy ogrodnika, jego poświęceniu dla swoich drzew ale też o radości jaką praca ta dostarcza mu każdego dnia.
Poza naszymi uczniami w przeglądzie wzięli także udział uczniowie z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Karczmiskach, Dorohusku, Zamościu, Kęble, oraz Hrubieszowie. Artyści przemówili do nas barwą, wierszem, śpiewem i tańcem. Ta różnorodność występów została zauważona i wyróżniona gromkimi brawami oraz nagrodami.
W finale przeglądu wystąpił Zespół Szalom z Chełma. Tym miłym akcentem pożegnaliśmy Hrubieszów mając nadzieje na gościnę w kolejnym roku.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2016 roku obchodzony był, w naszym Ośrodku, Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku było to wyjątkowe święto, ponieważ obchodziliśmy je wspólnie z innymi placówkami oświatowymi z naszego powiatu. Uroczystość tą zaszczycili swoją obecnością: Aneta Najda - kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu, Barbara Krawczyk-przedstawiciel Lubelskiego Kuratora Oświaty, Jerzy Wereszczak -Wicestarosta, Stanisław Cisło-sekretarz Powiatu, Anna Pankiewicz - dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, ksiądz dziekan Grzegorz Chabros oraz dyrektorzy i nauczyciele z placówek prowadzonych przez Powiat Tomaszowski.
Podczas uroczystości wręczono stypendia Starosty uczniom osiągających bardzo dobre wyniki w nauce. Wyróżnienie to otrzymało dwudziestu jeden uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.
Czworo nauczycieli otrzymało akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego i złożyło uroczyste ślubowanie. Wicestarosta, w imieniu Starosty Tomaszowskiego, wręczył również nagrody wyróżnionym nauczycielom. Nagrody otrzymało siedemnastu nauczycieli. Z naszego Ośrodka Starosta wyróżnił następujące osoby: dyrektora Romana Kanię, Beatę Atalską i Dariusza Liwina.
W obecności zebranych, dyrektor Ośrodka wręczył też nagrody zasłużonym nauczycielom naszej szkoły. Nagrody te otrzymali: Agata Bielak, Edyta Birunt, Janusz Cuch, Ewa Czok, Anna Gęborys, Magdalena Klimecka- Myszka, Małgorzata Krzaczkowska, Magdalena Majdan, Urszula Mizak, Ewelina Mróz, Jolanta Piątkowska, Lilla Walczak.
Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani mogli obejrzeć część artystyczną pt.„ Mój nauczyciel, mój mistrz” przygotowaną przez uczniów naszego Ośrodka. Wierszem i piosenką wyrazili oni swoja wdzięczność za trud włożony w ich edukację i wychowanie.
Narodowe Święto Niepodległości
W dniu 16.11.2016 w naszym ośrodku odbyła się uroczysta akademia poświęcona Narodowemu Świętu Niepodległości. W montażu słowno - muzycznym zatytułowanym "Pociąg do wolności" uczniowie przedstawili koleje losu narodu polskiego prowadzące do odzyskania wolności w 1918 roku.
Uczniów przygotowały: Agata Bielak, Edyta Birunt, Ewa Sikora oraz Anna Tempes
Cekin i Muminki na scenie Tomaszowskiego Domu Kultury
25 października w Tomaszowskim Domu Kultury odbył się I Powiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych i Tancerzy Solowych. Organizatorami przeglądu było Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim oraz Zespół Szkół Nr 3 im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim. Celem imprezy była popularyzacja różnorodnych form ruchowo-tanecznych wśród dzieci i młodzieży, nawiązanie współpracy między ośrodkami i szkołami oraz zdobycie i wymiana doświadczeń.
Nasz Ośrodek reprezentowały dwa zespoły: „Muminki” w składzie: Anna Szawara, Małgorzata Szawara, Angelika Mazur, Małgorzata Zaborniak, Kamil Kwiecień, Maciej Jurkiewicz oraz Kacper Smoliński (opiekunowie pani Marzena Teterycz i pani Halina Baraniak – Rzeszutek); oraz zespół Taneczny „Cekin” w składzie: Angelika Bender, Aleksandra Rajter, Wioletta Witkowska, Zuzanna Szymańska, Anna Mazur, Wikoria Korzeja i Anna Bożek (opiekunowie – pani Agata Bielak i pani Edyta Birunt);Muminki tańczyły do szlagieru zespołu ABBA „Mamma Mia” a zespół Cekin zaprezentował taniec japoński z lampionami. Wszystkie zespoły zostały nagrodzone słodyczami i upominkami.
Program profilaktyczny „Żyję zdrowo- czytam…”
W ramach programu profilaktycznego „Żyję zdrowo- czytam…” 18.10.2016 roku uczniowie klasy I-IIpdp obejrzeli wystawę w Muzeum Regionalnym im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim a także uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Miejskiej bibliotece Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego. Muzeum zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem naukowym i udostępnianiem zbiorów. Aktualnie posiada około 15 000 eksponatów w działach: Archeologii, Historii, Numizmatyki, Etnografii i Sztuki.
Uczniowie obejrzeli stałą ekspozycję archeologiczną, która ukazuje pradzieje regionu tomaszowskiego od paleolitu po wczesne średniowiecze. Na wystawie prezentowane są zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie powiatu, a także pozyskane w darze od osób prywatnych i instytucji. Do najciekawszych należy wyposażenie neolitycznych grobów grupy sokalskiej kultury ceramiki sznurowej. Ta jednostka kulturowa została wyodrębniona właśnie na podstawie znalezisk z naszego regionu. Należy także zwrócić uwagę na wazy kultury trzcinieckiej z Tyszowiec, jedne z piękniejszych w Polsce oraz miedziany inwentarz kultury mierzanowickiej z epoki brązu. Ekspozycja czasowa to wystawa „Dziecko we współczesnym malarstwie polskim” ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska w Zamościu. Uczniowie obejrzeli dzieła malarstwa polskiego.
W bibliotece pedagogicznej obejrzeli wystawę Pani Danuty Stadnickiej „Kartki okolicznościowe – igłą i nitką malowane”.
Uczniowie klas Przysposabiających do Pracy poznali sposoby spędzania czasu wolnego, który można poświęcić ciekawej lekturze oraz poznać historię swojego regionu i okolic.
W teatrze H. Ch. Andersena
W ramach projektu „Grunt to dobre wychowanie” finansowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK – Bank Dziecięcych Uśmiechów 15 września odbyła się wycieczka do Lublina. Głównym celem naszej wycieczki był spektakl pt. „Tymoteusz wśród ptaków” w teatrze H. Ch. Andersena.
Mieliśmy okazję poznać misia Tymoteusza, który mieszka w lesie wraz ze swoim Tatą i ptakami… Pewnego dnia Tymek znajduje porzucone kukułcze jajo. Chce je wysiedzieć, lecz mieszkańcy lasu nie godzą się na zmianę ustalonego porządku rzeczy. Tymoteusz nie daje jednak za wygraną. Szuka kogoś, kto podjąłby się zadania. Do akcji włącza się, dumny ze swej niedźwiedziowatości, Tata Tymka. Jednocześnie na jajo ostrzy sobie apetyt Lis, imając się najróżniejszych sposobów, by pyszna jajecznica nie przeszła mu koło nosa. Na szczęście jednak kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada - to właśnie lis staje się ofiarą własnych forteli i zastawianych przez siebie pułapek. Po spektaklu udaliśmy się na spotkanie z lalkarzem, który zaprezentował nam piękne lalki, kukiełki i maski wykorzystywane w teatrze. Następnie spacerowaliśmy zabytkowymi ulicami Starego Miasta, udaliśmy się na pyszny obiad i lody.
Trzecia Roztoczańska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych
15 czerwca 2016r. na hali szkoły podstawowej i gimnazjum w Lubyczy Królewskiej odbyła się Trzecia Roztoczańska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Społeczno - Kulturalnego Rozwoju Gminy Lubycza Królewska „RAZEM DLA LUBYCZY" i burmistrz miasta Tomasz Leszczyński.
W spartakiadzie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z Lubyczy Królewskiej, SOSW z Tomaszowa Lubelskiego , Warsztaty Terapii Zajęciowej z Grabowicy, PSOUU z Tomaszowa Lubelskiego oraz młodzież SOSW z Hrubieszowa . Celem tej imprezy była integracja osób z niepełnosprawnością wraz z uczniami ze szkoły masowej . Nasz Ośrodek reprezentowało 14 uczniów, którzy z innymi uczestnikami brali udział w grach i zabawach. Zawody odbyły się na hali , a poczęstunek i zabawy integracyjne w świetlicy Gminnej Biblioteki Publicznej . Integracja poprzez sport i zabawę odgrywa istotną rolę w rozwoju psychicznym i fizycznym uczniów. Udział w tego typu zabawach i zawodach oddaje niepowtarzalną atmosferę sportową , w której uczniowie mają szansę się wykazać.
Dzień Matki i Ojca
Dnia 10 czerwca 2016 roku tradycyjnie w naszym Ośrodku odbył się Dzień Matki i Ojca. Poprzez bogaty repertuar artystyczny dedykowany Rodzicom i Opiekunom, dzieci i młodzież wyrazili uczucia miłości, przyjaźni, szacunku i skruchy za Ich troskę , poświęcenie i wielkie Serce. Wiersze, piosenki, utwory instrumentalne i tańce zarówno wzruszające, refleksyjne jak i ekspresywne spotęgowały wzruszenie i łzy u wszystkich odbiorców.
Uroczystość uświetnił koncert uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Lub. Utwory wykonane na gitarze i akordeonie skupiły bardzo naszą uwagę i wzbudziły podziw dla młodych utalentowanych artystów.
Pod koniec imprezy przy nastrojowej muzyce Rodzice i Opiekunowie otrzymali od swoich pociech prezenty- Buźki-lukrowane ciasteczka jako symbol ich miłości i wdzięczności. Impreza została uwieńczona słodkim przyjęciem dla wszystkich obecnych. Refleksja jaka nasuwa się po uroczystości jest taka, że niezależnie od wieku i okoliczności każdy człowiek w Rodzinie powinien szukać oparcia i siły.
Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tak wspaniałej uroczystości.
Bijemy rekord czytania „Jak nie czytam, jak czytam” Akcja masowego czytania
Cała społeczność naszej szkoły, w piątek 10 czerwca, o godzinie 9.45, zebrała się na placu, przed głównym wejściem, aby wziąć udział w akcji masowego czytania. Zostało przygotowanych 200 książek z biblioteki szkolnej. Ponieważ w tym dniu był organizowany „Dzień Matki i Ojca”, były to książeczki z serii „Poczytaj mi mamo”. O godzinie 10.00 uczniowie wraz z dyrekcją szkoły, rodzicami, nauczycielami i pracownikami szkoły rozpoczęli czytanie. Każdy czytał swoją książkę przez 5 minut. Sygnałem do rozpoczęcia i zakończenia czytania był dźwięk gwizdka. Ponieważ nie wszyscy uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną umieją czytać, pozostałe osoby miały czytać tak głośno, aby osoba obok stojąca mogła słyszeć czytany tekst.
Niektórzy rodzice biorący udział w akcji przyznali, że po raz pierwszy od kilku lat mieli w ręku książkę. Wszyscy dobrze się bawili, panowała wielka wrzawa i słychać było głośny śmiech. Po zakończonym czytaniu odczytano przygotowane hasła promujące czytelnictwo. Następnie wszyscy wchodzili pojedynczo do budynku szkolnego, aby panie stojące przy wejściu mogły dokładnie policzyć osoby biorące udział w akcji. Książki czytało 186 osób. Całe wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach wykonanych przez pana Roberta Myszkę.
Organizatorzy: Beata Atalska i Agnieszka Tyrka
Ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością „BUZIAK 2016”
8 czerwca 2016 roku o godzinie 10.00 już dziewiąty raz na deski sceny Tomaszowskiego Domu Kultury weszli artyści Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością „BUZIAK 2016”. Goście przyjechali z dziewięciu Ośrodków Szkolno – Wychowawczych: Olbięcin, Hrubieszów, Krasnystaw, Firlej, Lubaczów, Włodawa, Zamość, Tomaszów Lubelski i PSROUU koło w Tomaszowie Lubelskim, łącznie 80 uczestników wraz z instruktorami i opiekunami.
Prezentacje festiwalowe miały różnorodne formy artystyczne: teatr, taniec, śpiew. Naszych artystów oceniało jury w składzie: Pani Agata Nazar – Instruktor tańca Zespołu Folklorystycznego „Roztocze”, Pani Maria Kozyra – kierownik grupy teatralnej działającej przy Tomaszowskim Domu Kultury oraz Pan Zdzisław Hacia – kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Roztocze” oraz dyrektor szkoły muzycznej „Casio”. Jury po obejrzeniu wszystkich prezentacji podjęło decyzję, iż wszystkie zespoły osiągnęły bardzo wysoki poziom artystyczny i w związku z tym wszyscy otrzymali pierwsze równorzędne miejsca. Zespołom „Buziakowe” statuetki, kosze pełne owoców i słodyczy oraz radiomagnetofony wręczali: dyrektorzy SOSW Tomaszów Lubelski Pan Roman Kania i Pani Lilla Walczak w towarzystwie przedstawiciela Starostwa Powiatowego Pani Anny Pankiewicz. Głośne oklaski z widowni to zasługa młodzieży i dzieci z tomaszowskich szkół.
Po koncercie zespoły zwiedzały nasz Ośrodek gdzie zostały poczęstowane obiadem i deserem a później wraz z naszymi dziećmi bawiły się na dyskotece.
Po raz pierwszy nasz festiwal odbył się pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Był on jednocześnie głównym sponsorem festiwalu.
Fundatorami nagród i słodyczy byli również: Starosta Tomaszowski, Dyrekcja i Rada Rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim a słodkim deserem lodowym ugościł nas Pan Krzysztof Bębnik.
Podsumowanie projektu "Jak na igrzyskach olimpijskich"
Pod takim hasłem realizowany był projekt organizacji Dnia Dziecka – Dnia Sportu. Projekt ten został objęty patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
W ramach tego projektu zorganizowano 30 maja 2016 roku pokaz multimedialny na temat historii igrzysk olimpijskich. Przedstawiono historię starożytnych i nowożytnych igrzysk olimpijskich, omówiono symbolikę i ideę igrzysk oraz przedstawiono polskich olimpijczyków.
1 czerwca w drugiej części projektu odbyły się zawody sportowo – rekreacyjne. Podczas tego spotkania wdrażano ideę walki fair play oraz niektóre elementy ceremoniału olimpijskiego.
Uczestnicy projektu, czyli uczniowie naszego ośrodka oraz zaproszeni goście z WTZ w Grabowicy, SDS Szarowoli oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 rywalizowali w konkurencjach indywidualnych jak również w rozgrywkach w piłkę nożną.
Wszyscy uczestnicy byli dzielni w zmaganiach sportowych, za które zwycięzcy poszczególnych konkurencji w kategoriach wiekowych otrzymali zasłużone medale.
Integralną częścią imprezy był wspólny posiłek. Przygotowany grill, bigos oraz słodycze spowodowały uśmiech na wszystkich twarzach. Przy okazji poczęstunku można było porozmawiać, nawiązać znajomości i spędzić czas w miłym towarzystwie.
Na zakończenie imprezy zawodnicy mogli bawić się przy dźwiękach muzyki. Całą imprezę wspierali zaproszeni do naszej szkoły wolontariusze z ZS nr 2.
Szczególne podziękowania kierujemy dla Powiatowego Zrzeszenia LZS w Tomaszowie Lubelskim za pomoc i wspieranie w organizacji tych okręgowych igrzysk dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, wolontariuszom i opiekunom za wspaniałe chwile i sportową rywalizację i zapraszamy za rok.
Cała Polska czyta dzieciom 15 lat!!!
31 maja 2016 roku w Tomaszowskim Domu Kultury odbyła się XV edycja akcji Cała Polska czyta dzieciom, której organizatorem był Specjalny Ośrodek szkolno-Wychowawczy. Projekt ten został objęty honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Konferansjerkę prowadziła pani Anna Bardega. W bieżącym roku hasłem przewodnim Tygodnia czytania było „Czytanie uskrzydla”. Znane i lubiane osobistości w środowisku lokalnym czytały dzieciom w tym roku fragmenty książki Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii” i „Lotta z ulicy Awanturników”, książki polecane przez Fundację ABC XXI. Te książki w naszym odczuciu uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji, śmiechu, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań, życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagę. Dzieciom czytali zaproszeni goście: pan Stanisław Cisło Sekretarz Powiatu Tomaszowskiego, pani Anna Pankiewicz Dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Tomaszowskiego, Zastępca Burmistrza Tomaszowa Lubelskiego pan Tadeusz Wagner, Zastępca Wójta Gminy Tomaszów Lubelski pan Waldemar Miller, pani Anna Jarczak Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pan Tomasz Zieliński Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamojskiego, pan Dariusz Krech Dyrektor Tomaszowskiego Domu Kultury, pani Jadwiga Skawińska Rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pan Roman Kania Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim, pani Lilla Walczak Wicedyrektor ds. Dydaktycznych, pani Małgorzata Krzaczkowska Wicedyrektor ds. Wychowawczych.
XV edycję uświetnili inscenizacją wiersza „Rzepki” Juliana Tuwima uczniowie klasy II Zespołu Szkół Nr3 im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim pod kierunkiem pani Iwony Malec. Publiczność była oczarowana. Gromkimi brawami dziękowała zespołowi. Można było obejrzeć taniec przygotowany przez dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem z SOSW do utworu Karuzela i Mucha, taniec do utworu zespołu „ABBA”. Muzyka, taniec i ruch jest jedną z form terapii jaka pozwala osobom z autyzmem wchodzić w relacje z innymi. Dzieci zostały przygotowane przez panie Dorotę Raczkiewicz i Marzenę Teterycz. Taniec nowoczesny „Ego” zaprezentowali uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Leńczuk i Barbary Przyczyna. Dwie piosenki „Bo świat to my” oraz „Do kołyski” zaśpiewali uczniowie pod kierunkiem pana Dariusza Litwina. Wszystkie zespoły zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami.
Głównym sponsorem akcji Cała Polska czyta dzieciom było Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, które zawsze wspiera w/w imprezę. Słowa podziękowania zostały skierowane także do pana Dariusza Krecha dyrektora TDK i wszystkich pracowników Domu Kultury, bez życzliwości których spotkanie nie mogłoby się odbyć. Jak co roku akcję wsparło Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Samarytanin”. Dzięki takiemu wsparciu zostały zakupione nagrody rzeczowe i upominki dla wszystkich uczestników.
Akcji CPcd od wielu lat towarzyszy Integracyjny Konkurs Twórczości Plastycznej którego tytuł w tym roku brzmiał „Dziecko w literaturze…”. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci literaturą dziecięcą , rozwijanie zainteresowań plastycznych, promocja młodych talentów a także poszerzenie wiedzy z różnych technik plastycznych. Komisja w składzie M.Klimecka-Myszka, M.Leńczuk, A.Tyrka, A.Majdanik po dokładnym obejrzeniu 206 prac, przyznała 36 nagród i 170 wyróżnień dla wszystkich uczestników konkursu. Całe wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach przez pana Roberta Myszkę. Zapraszamy do galerii na stronie naszego Ośrodka.
Impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu pracowników naszej szkoły.
XV Wojewódzki Konkurs Twórczości dla Dzieci i Młodzieży „Zawsze niech będzie …”
Dnia 20 maja 2016 roku nasi uczniowie uczestniczyli w podsumowaniu XV Wojewódzkiego Konkursu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży „Zawsze niech będzie…”. Przesłuchania odbyły się 13 kwietnia 2016 roku w Zamościu. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną „Wszyscy Razem" w Zamościu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy w Zamościu.
Głównym celem tego konkursu było propagowanie idei integracji z osobami niepełnosprawnymi poprzez różne formy twórczości artystycznych oraz prezentację osiągnięć.
Z pośród 41 solistów oraz 16 zespołów jury w składzie przewodniczący Piotr Giska - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zamościu oraz członkowie: Beata Buczek - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zamościu i Agnieszka Brylewicz - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zamościu przyznało drugie miejsce w kategorii soliści naszej uczennicy: Katarzynie Grabczuk za wykonanie piosenki „Do kołyski” z repertuaru zespołu Dżem. Zaś zespół wokalny składzie: Anna Szawara, Angelika Mazur, Patrycja Stalka, Katarzyna Grabczuk, Konrad Smoliński, Krzysztof Roman i Michał Pijajko zdobył pierwsze miejsce za utwór „Bo świat to my”.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi rzeczowymi upominkami.
Integracyjny Festiwal Sportowy w Zamościu
W dniach 20-22.05.2016 roku na obiektach sportowych Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Krytej Pływalni w Zamościu odbył się Integracyjny Festiwal Sportowy skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną, podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Ośrodków Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczych, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz młodzieży szkolnej. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Zamojskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Zamościu przy wsparciu finansowym: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Zamość, Starostwa Powiatowego w Zamościu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Celem imprezy była popularyzacja dyscyplin sportowych osób z niepełnosprawnością, a także integracja tego środowiska.
Nasz Ośrodek reprezentowało 15 uczniów którzy brali udział w zawodach na krytej pływalni i na stadionie lekkoatletycznym. Zawody dla osób niepełnosprawnych są bardzo ważne, bo wpływają rozwojowo na ich umysł i ciało. Udział w zawodach otwiera przed nimi nowe możliwości. Oddają one niepowtarzalną atmosferę sportową w której maja szansę się wykazać. Na pływalni w konkurencji rzut piłeczkami do celu Kamil Sendłak zajął II miejsce. Natomiast Teresa Kosiorska, Zuzanna Szymańska, Anna Mazur, Angelika Mazur, Patrycja Stalka, Maciej sadło, Maciej Jurkiewicz, Łukasz Łasocha Rafał Ważny, Korneliusz Reszka, Robert Poniatowski, Jacek Wisniewski, Michał łyż i Adrian Harbuz zostali nagrodzeni medalami za udział w konkurencjach lekkoatletycznych.
Osobami odpowiedzialnymi za w/w imprezę byli: W.Majkut, E. Mróz, J.Cuch, A.Gęborys i M.Pupiec.
XXIII Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Kraśnik 2016
Dnia 18 maja na stadionie miejskim w Kraśniku odbył się XXIII Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W turnieju udział wzięło 15 drużyn Olimpiad Specjalnych z województwa lubelskiego . Nasza drużyna w swojej grupie wiekowej i sprawnościowej zajęła drugie miejsce przegrywając w walce o pierwsze miejsce z drużyną gospodarzy turnieju a więc z drużyną z Kraśnika.
Drużyna SOSW Tomaszów Lubelski wystąpiła w następującym składzie : Mateusz Stalka, Michał Stalka, Kamil Kwiecień, Konrad Smoliński, Krzysztof Roman, Kornel Reszka, Maciej Sadło.