• Teatrzyk „Muminki”

Teatrzyk Muminki powstał w 1996 roku z inicjatywy Doroty Raczkiewicz i Marzeny Teterycz. Głównym celem założenia i pracy z teatrem jest stworzenie szansy dzieciom z młodszych klas do pokazania się i zaistnienia w społeczności szkolnej. Dzieci te mają trudności z wysławianiem się i nauczeniem dłuższych tekstów na pamięć, dlatego też praca z teatrzykiem Muminki oparta jest na przedstawieniach ruchowych do muzyki. Technika ta daje możliwość wykorzystania spontaniczności i naturalności charakteryzujących dzieci młodsze. Zetknięcie dzieci ze sztuką natomiast rozwija ich zainteresowanie światem kultury, pobudza do działania, uwrażliwia na piękno, a przede wszystkim rozbudza u młodych aktorów poczucie własnej wartości.

W pracy z naszymi dziećmi niezwykle ważna jest systematyczność, gdyż tylko w ten sposób można pomóc dzieciom zapamiętać kolejność i wypracować płynność ruchów. Dużą pomocą jest tutaj muzyka, przy której dzieci odgrywają kolejne sceny. Muzykę wyszukujemy wśród popularnych utworów klasycznych, dla dzieci lub z muzyki rozrywkowej. Całość przedstawienia uzupełniają dekoracje i rekwizyty, które jednocześnie ubogacają występ.

Do tej pory przygotowaliśmy przedstawienia: Świerszcz i mrówki, Jasełka, Malowany ul, Eko Kapturek, Hej dalej w las, Awantura w muzeum, Okno na świat, Przebudzenie, Boże Narodzenie z kolędami Pośpieszalskich, „Na ratunek”, "Brzydkie Kaczątko", "Sąd Koleżeński". Pracę z dziećmi wzbogaciłyśmy także o opracowanie tańców do znanych przebojów dziecięcych, muzyki młodzieżowej oraz tańców ludowych.

Koniec każdego nowego przedsięwzięcia staramy się zorganizować dzieciom nagrodę, czy to w postaci drobnych upominków, czy słodyczy lub wyjść do kina na film dla dzieci.