• O szkole

• Oferta edukacyjna Ośrodka:

• 8 - letnia Szkoła Podstawowa Specjalna
          • Branżowa Szkola I stopnia Specjalna
          • Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy Nr 1

Zajęcia rewalidacyjne:

1. W ramach tych zajęć oferujemy specjalistyczną pomoc logopedyczną psychologiczną i pedagogiczną
          2. W pracy wykorzystujemy  metody wspomagające rozwój dzieci :
          • Metodę Dobrego Startu
          • Metodę  Knilla
          • Metodę Weroniki Sherborne
          • Metodę Paula Denisona

Wczesne wspomaganie w rozwoju

Od września 2008 roku w naszej palcówce prowadzone są zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania w rozwoju. W zajęciach mogą uczęszczać dzieci od 3 roku życia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Muszą one posiadać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania wydaną przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną. O taką opinię mogą starać się rodzice dzieci, u których zauważono jakieś nieprawidłowości w rozwoju. Specjaliści z  poradni przeprowadzają z rodzicami szczegółowy wywiad, diagnozują poziom funkcjonowania dziecka, udzielają rodzicom porady. Decyzję o wydaniu opinii podejmuje zespół orzekający poradni. Rodzice są informowani o terminie posiedzenia zespołu i mogą w nim uczestniczyć.

Wczesne wspomaganie w rozwoju dziecka są to wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania mające na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do momentu podjęcia nauki w szkole podstawowej.

W chwili obecnej na zajęcia wczesnego wspomagania prowadzone w naszym Ośrodku uczęszcza jedno dziecko. Prowadzą je: psycholog, logopeda, specjalista od integracji sensorycznej oraz oligofrenopedagodzy. Sale, w których odbywają się zajęcia wyposażone są w specjalistyczny sprzęty i różnorodne pomoce dydaktyczne. Dzieci w trakcie zajęć rozwijają i usprawniają zaburzone obszary funkcjonowania.
               Dla każdego dziecka opracowywany jest indywidualny program terapeutyczny i harmonogram zajęć. Działania zespołu do spraw wczesnego wspomagania w rozwoju obejmują także wsparcie rodziny w jej pracy z dzieckiem. Wspólnie ustalane są kierunki działań i ocena postępów dziecka. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, ponieważ nauka odbywa się tu poprzez zabawę.