• Wykaz_nowosci_Narodowego_Programu_Rozwoju_Czytelnictwa.docx

Biblioteka poleca:

Nauczycielami bibliotekarzami są panie Agnieszka Tyrka i Iwona Paduch-Kozłów

Godziny pracy biblioteki szkolnej:

Agnieszka Tyrka Iwona Paduch-Kozłów

8.30 - 13.30

8.50 - 12.30 9.40 - 14.40

WAŻNE WYDARZENIA W BIBLIOTECE

• Październik – Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych – pod hasłem „Książka nas łączy”.
          • Konkurs recytatorski „Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna”.
          • Konkurs plastyczny „Legendy polskie” – Rok dla Niepodległej.
          • Kwiecień – Miesiącem Książki.
          • Turniej wiedzy dotyczący życia i twórczości Janusza Korczaka.
          • Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” oraz towarzyszący jej integracyjny konkurs literacki i plastyczny.
          • „Czytelnik Roku” konkurs na czytelnika roku szkolnego.
          • Dzień Pluszowego Misia .

Zbiory biblioteki

Książki: stan na 31.12.2016 rok 9570 woluminów
          Podręczniki:1198
          Czasopisma:

• BIBLIOTEKA W SZKOLE miesięcznik
          • SZKOŁA SPECJALNA dwumiesięcznik
          • WSZYSTKO DLA SZKOŁY miesięcznik
          • PROBLEMY OPIEKUNCZO-WYCHOWAWCZE miesięcznik
          • PSYCHOLOGIA W SZKOLE kwartalnik
          • WYCHOWANIE NA CO DZIEN miesięcznik
          • ENTER miesięcznik
          • AURA miesięcznik

Zbiory specjalne:
          Kasety VHS, kasety magnetofonowe
          CD-ROM, Plansze interaktywne.

Nauczyciel bibliotekarz udostępnia materiały biblioteczne, informuje o zbiorach, uczy jak korzystać z katalogu, pomaga w doborze literatury, popularyzuje czytelnictwo organizując wystawki, gazetkę ścienną "Głos Biblioteki", konkursy recytatorskie i plastyczne, prowadzi zajęcia rozwijające umiejętności manualne uczniów (kartki bożonarodzeniowe, wielkanocne, okolicznościowe), umożliwia korzystanie  z Internetu (strony www.) oraz organizuje zajęcia muzyczno – ruchowe ( m.in. ZUMBA).
          Książki pozyskuje się poprzez kupno (w wydawnictwach, księgarniach, i od osób prywatnych), dary, a także wymianę z innymi bibliotekami i in..

Nieco historii:

Biblioteka działa od 1972 roku od powstania szkoły. Założycielką biblioteki była pani Izabella Szewczuk,to ona założyła pierwszą księgę inwentarzową i rozpoczęła udostępnianie księgozbioru.Potem bibliotekę prowadziła pani Bogumiła Czapka. W roku szkolnym 1988/89 opiekę nad biblioteką przejęła mgr Teresa Branach.Od 2004/05 roku nauczycielem bibliotekarzem jest mgr Agnieszka Tyrka. W zastępstwie za panią Agnieszkę Tyrka w roku szkolnym 2014/2015 pracowała pani Anna Lewandowska - Matysiak.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
          PRZY SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM
          im. JANUSZA KORCZAKA W TOMASZOWIE LUBELSKIM

1. Biblioteka szkolna jest pracownią służącą przede wszystkim realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły.
          2. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
          3. Biblioteka gromadzi różnorodne materiały biblioteczne służące wypełnianiu zadań biblioteki szkolnej, niezależnie od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści, tzn.: druki, dokumenty dźwiękowe, audiowizualne i elektroniczne.
          4. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków przez czytelników.
          5. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek.
          6. Każdy użytkownik ponosi konsekwencje za zagubienie lub zniszczenie zbiorów bibliotecznych i jest on zobowiązany do odkupienia uszkodzonych lub zagubionych materiałów.
          7. Bibliotekarz ma prawo wskazać tytuł pozycji do odkupienia inny niż zagubiony.
          8. Biblioteka szkolna udziela informacji dotyczących posiadanych zbiorów, sposobu korzystania z katalogów, wydawnictw informacyjnych i innych materiałów znajdujących się w bibliotece.
          9. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej.
          10. Jednorazowo na koncie jednego ucznia mogą być maksymalnie 3 pozycje.
          11. Książki wypożyczane są na okres jednego miesiąca, po upływie którego można prosic o prolongatę.
          12. Biblioteka udostępnia swe zbiory od września do czerwca.Pozycje pożyczone na okres wakacji należy zwrócic do 10 września.
          13. Czytelnicy opuszczający szkołę (nauczyciele, uczniowie, pracownicy) zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.
      • Z życia biblioteki cz.4

• Z życia biblioteki cz.3